Problém alá tchyně

barborajohana
3. srp 2016

Maminky,
jdu si za vámi pro radu nebo třeba jen názor.

Mám 5-ti měsíčního chlapečka. Je to brouček.

No a jak (bohužel) k tomu patří mám i tchyni, nebo-li babičku od syna. Tchyně malého až tak často nevídá (což pokud jde o mně, tak mi to nijak nevadí), ale mívá někdy tendence si ho brát. Dobrá to by mi taky až tak nevadilo, ale ona razí názor, že dítěti může dát k jídlu cokoli. Prvnímu vnoučeti (ne mému dítěti) dávala na 4. měsíci lízátko. Svého syna krmila na 4. týdnu termixem.
Tudíž nastává problém - JÁ JÍ HO DÍKY TOMU NECHCI DÁVAT. Ani půjčit na chvíli do kočárku, protože bych umřela strachy, co mu cpe.

Dostávám se i díky tomu do sporu s přítelem. Nechce to asi chápat, že mám o malého strach.
Tchyně neví o tom (myslím), že ji ho nechci dávat. Vždycky jsem se z toho nějak elegantně vykroutila. A mluvit se s ní bohužel nedá, protože si děla vše po svém.

Mám pocit, že nechápou to, že bych byla ráda, aby malý jedl to, co přísluší k jeho věku. Jsem v bludném kruhu a nevím jak dál :(
Máte některá zkušenost? Nebo co byste na mém místě dělaly vy?

barborajohana
autor
22. srp 2016

@hejsa děkuju za příspěvěk 🙂

gabi_k
22. srp 2016

@barborajohana Chapem vas strach a tiez by mi vadilo, keby tak malemu dietatu davala lizatka atd. Na druhu stranu, ak mu da ochutnat nejaku susienku, ktoru vy by ste mu nikdy nedala, tak sa ten jeden krat skutocne nic nestane.

Pisete o problemoch vasho manzela - vase dieta s tychni nebude od rana do vecera ale povedzme len 4 hodiny. Za tuto dobu donho skutocne toho moc nedostane a keby aj, tak by sa to raz za tyzden nemalo v nicom prejavit. Len tychne bude stastna babicka.

Na druhu stranu, ako som pisala, chapem, ze sa vam to nepaci. Ja by som jej strcila s dietatom do ruky aj krabicku so svacinkou, ktoru chcete, aby zjedlo "kdyby nahodou melo hlad". A s tym dodat, aby mu nic ine nedavala, pretoze ho zo sladkosti boli brisko - vymyslite si, ze ste mu skusala dat cokoladovy bonbon, whatever.

barborajohana
autor
22. srp 2016

@gabi_k když mu dám svačinku s sebou tak mu ji stejně nedá 🙂 na to ji znám moc dobře 🙂 já jsem takový až někdy moc přecitlivělý člověk a mám z toho akorát žaludeční vředy. Já vím, že se mu po jedné sušence pravděpodobně nic nestane, jen ji v tom nechci podporovat a ráda bych ji naučila, na to, že by se měla držet našich pravidel 🙂

gabi_k
22. srp 2016

@barborajohana Skuste to a uvidite. Az na zaklade toho, ze porusi pravidla, mozete konat. Mozete jej v klude povedat, ze ak by nechcel vasu svacinku, nech ho privezie domov, ze mu date nieco ine. Dala by som jej vsak na skusku nieco, co vam zbasti vzdy.
A ak po prichode pride s plnou krabickou, ze to vase jedlo nechcel, tak mu to okamzite pred nou ponuknite, ci to bude jest. Ak to bude jest, tak sa jej narovinu spytajte, co ine mu teda dala..pretoze nie je pravda, ze by vase jedlo nechcel. A potom pokracovanie, ze takto by to neslo a ak mu bude davat nieco poza vas chrbat, tak ho radsej nechate doma.

Musite byt prisna 🙂

kajos12
21. lis 2016

Holky, prosím - poradíte mi? Nechci zakládat nové téma a snad se tento příspěvek tady neztratí.

Mám v podstatě stejný problém jako zakladatelka, ale s mými rodiči (manželovi rodiče již nežijí). Dcera má 14 měsíců a dbáme na zdravou stravu. Začalo to u nás všechno tím, když ji rodiče chtěli dát v pěti měsících lízátko - řekla jsem, že ne, že na takové věci má ještě dost času a lízátko zabavila. Jenže od té doby se to nějak vleče. Při každé návštěvě slýchám, že babičky jsou na rozmazlování a že nechápou, proč by si nemohla vzít sušenku nebo salám atd. Že mě ve třech měsících dali guláš, párky a vyrostla jsem... To je taková klasická výmluva.
Jasně, už ji dovolím, ať si jednu, dvě sušenky vezme, ale víc ne, když má svoje křupky, svoje zdravější laskominy. Salámu měla dvě kolečka a když jsem řekla, že stačí, ať ji dají raději šunku a k tomu chléb, zase jsem schytala špatné pohledy a blbé hlášky, ať je přestanu komandovat, určovat co to dítě smí, co ne, že nejsou z doby kamenné a že my jsme jedli všechno a žijeme...
Prostě taková ta klasika těch sporů... Ze začátku jsme také bojovali se správnou manipulací s novorozencem, proč ne chodítko, proč bf obuv, proč nosítko/šátek, proč předčasně neposazovat atd.... Se vším vždy měli problém, ale nějak tohle už přešlo, jen to jídlo je boj... Je to při každé návštěvě - a to tam s dcerou chodím tak 2x týdně, někdy častěji, někdy tam je na noc a je mi jasné, že tam dostane "jejich" jídlo, ikdyž jí sbalím plnou tašku jídla "mého". Vždy pak slyším - no, ona to nechtěla....
Včera jsem toho měla už opravdu plné zuby a už nemám ani náladu k nim chodit, dávat jim dítě...
Myslím, že v tomto extrém nejsem - i u nás doma ji dáme nějakou "laskominu" - třeba domácí bábovku, kousek celozrnné sušenky od firmy Rej apod., ale mí rodiče nejsou vůbec zastánci zdravé, nebo spíše kvalitní stravy a proto to vůbec nechápou... Zkoušeli jsme s manželem jim to už několikrát vysvětlovat, v klidu, ale nedají si říct.....

koordinatorka_odboje
21. lis 2016

@kajos12 taky bojuju - proč ne chodítko, proč ho neposazuješ atd. nauč se říct, já jsem matka, takto to chci a takto to bude. a pak snést blbé kecy, co automaticky nastanou 😀

kajos12
21. lis 2016

@koordinatorka_odboje Takhle to už také zkouším, jenže u nás už nejde o blbé kecy, vždy to přejde do řvaní ze strany rodičů a následně hádek - ale to jen v případě, že tam se mnou není manžel, před manželem se do hádek nepouštějí - jenže manžel tam už kvůli jejich chování (chování celkově - ne jen kvůli jídlu) nechce chodit...
A reaguješ pak na ty kecy nějak?

mrazulkav
21. lis 2016

U nás si ohledně jídla dávali naštěstí trochu říct, protože dcerka měla ekzém ☹ ale taky bojujeme se sladkým pitím (chodí potom 3x častěji čůrat, tak to asi trochu pochopili), s barevnými lízátky (druhý den barevné hovínko, jak asi vypadaly střívka ani nemyslet...). Prostě chtějí přilepšit :'(

koordinatorka_odboje
21. lis 2016

@kajos12 nereaguju, když šéf vyjádří přání, počítá s tím, že budou mít podřízení kecy, ale už ne s tím, že by neposlechli. Jestli na tebe řvou, tak to nemusíš poslouchat a už vůbec ne před svým dítětem.

bonavoxa
21. lis 2016

Jeden děda cpal malé v půlroce staré koláčky, co bych už sama nejedla ani namočené v kafi a druhý dokonce škvarky! Po dobrém to nešlo, tak jsem se jednou ohradila ostřeji. Byla jsem sice za fúrii, ale byl pak kýžený klid.

karlajasmine
21. lis 2016

@kajos12 nechodila bych tam tak často a nedávala jim dítě přes noc. Pokud by se zeptali, narovinu bych řekla, že je to kvůli tomu jídlu.

kajos12
21. lis 2016

@koordinatorka_odboje To je super! 🙂

@bonavoxa Naštěstí u nás to do škvarek nevyvrcholilo. Teda alespoň o tom nevím. A nemělo to nějaké dopady na vztahy? Už takto cítím mezi námi napětí a předpokládám, že by to znamenalo konec rodinných vztahů s našima, kdybych přitlačila. Oni jsou strašně urážliví, vždy musí být po jejich a oni vždycky mají pravdu.... To je taková povaha.... :-/

@karlajasmine Na noc jsem ji tam dávala kvůli těhotenským nevolnostem, kdy jsem pak nebyla schopná se starat o dceru. A také v době, kdy jsme šli na svatbu, případně teď, když budeme mít vánoční posezení do pozdních hodin. Ale už i manžel po včerejšku řekl, že nechce, aby tam byla... Na druhou stranu, také potřebuji nějaké odreagování, bez dcery, nebo udělat generální úklid, vyžehlit... a když manžel chodí z práce večer, já sama doma, jak jinak to vyřešit, než jim dát dceru na hlídání. Nikoho jiného na hlídání nemáme.

karlajasmine
21. lis 2016

@kajos12 tak já se prostě střídám s manželem v hlídání.. On vezme dítě o víkendu ven a udělám generální úklid.. Nebo u večerních posezení se taky střídame s manželem nebo pořádáme u nás zatímco dítě spi. Prostě pokud tě rodiče nerespektují, nedávala bych jim dítě a bez diskuzí dokud tě respektovat nezačnou. A hlídání oželet.

karlajasmine
21. lis 2016

@kajos12 a můj manžel taky chodí z práce večer, ale prostě můžu mít čas pro sebe právě večer nebo o víkendu.. Však to stačí?

bonavoxa
21. lis 2016

@kajos12 Ono asi každý zná rodice dobře a pochopí tu míru. Naši jsou stejní, mysli to dobře, my jsme taky přežili. Ale celý zivot jsem byla v té pozici dítěte, a až s malou, kdy jsem máma, jsem našla nějakou sílu na odpor, na vlastní osobnost, na právo nesouhlasit, určovat své pravidla. Být dospělá. Vztahy se tím neporušila, naštěstí nebydlíme nějak blízko, takže si nelezeme na nervy. Malá už je větší, co ji, si vybírá většinou sama. Je zvyklá jíst zdravě, když si má vybrat mezi komínem a grahamovym chodníčkem, vybere si chlebíček. A naši kupují chlebíčky a mají radost, že ji chutná.

brokovich
21. lis 2016

Pokud promluva nezabírá, nedávala bych a řekla proc. Navíc řeči typu, že pro jednou se snad muže kousek susenky dat, že to nikoho nezabilo (úplne odpadam z věty My to dělali taky tak a zijeme/te) a podobný kecy úplne nesnáším. Nevím, proc by, přes muj/náš výslovný zákaz, mel kdokoliv nasemu diteti cokoliv cpát. Je to o principu RESPEKTU k vůli rodičů. My doma sajrajty typu sušenky plně ztuzeneho tuku nejíme, stravujeme se racionálne. Pokud chce někdo ladovat susenky a veprove řízky či cpat flašku od piva, prosím. Ale ne do našeho ročního (ani 3 či 4 leteho) ditete. P.S. Každý ať sebe či SVE dite stravuje jak chce, já ho kritizovat nebudu. 😉

kajos12
21. lis 2016

@karlajasmine Manžel není ani o víkendech doma a denně se vidíme cca hoďku, chodím brzy spát, ale to už je jiná. 🙂 Věřím, že se to dá udělat i jinak než ji dát na hlídání.

@brokovich Přesně....Kdyby to právě zůstalo u toho "jednou se nic nestane".... Jenže dovolím jednou a podruhé, potřetí atd. se už ptát nebudou a budou to brát automaticky, že to jíst může....

carmilla
21. lis 2016

Tak nesmí to zacházet do extrému a nesmíme propadat zbytečné hysterii. Z nějaké sušenky nebo laskominy jednou za čas bych nedělala žádnou tragédii. Některé mamky začnou být zbytečně hyperprotektivní, propadnou různým stravovacím stylům a módním vlnám, jedou v raw food a podobných svérázných modelech a mají pak sklony k tomu být v tomto směru kapánek fanatické. Řekla bych, že vrcholem adolescentního vzdoru v jejich očích nebude to, že děti zapekly školu, nebo si zapálily na párty jointa, ale že si daly na školním výletě u Hladovýho okna masovou bagetu. :D Pokud dítě dostane od babičky sušenku nebo čokoládu, opravdu nezemře, bude-li to jen občas, za odměnu, příležitostně. Dítě se naučí, že určité potraviny jsou POCHUTINA, dobrůtka a NE součást normální běžné stravy. Podle mě jim to zdravé stravovací návyky nijak nenabourá, pokud budou doma k něčemu důsledně vedeny. Samozřejmě, že také kroutím hlavou, vidím-li někde ve fast foodu osmileté dítě, kterému visí břicho přes kaťata a kterému maminka radostně kupuje dvojitýho burgra...ale tam bude určitě problém jinde než v babičce, která dala hošíkovi párkrát nanuka...

kajos12
21. lis 2016

@carmilla 🙂 Ono je to ale na každé návštěvě - jak jsem psala, průměrně 2x týdně, ale je týden, kdy tam je dcera každý den....
Nicméně všem děkuji za příspěvky, trošku jsem si to přebrala v hlavě a uvidíme, co z toho vzejde.

carmilla
22. lis 2016

@kajos12 Pokud babička hlídá dítě často, tzn. několikrát týdně, tak je třeba se na určitých hlavních zásadách domluvit. A obě strany by je měly dodržovat. Myslím, že pro babičky by neměl být problém pochopit, že hlavní a poslední slovo mají rodiče. Tečka. Prarodiče mají bezesporu nárok na to dopustit se nějakého názoru ohledně výchovy vnoučat, ale právo veta má mít máma a táta. Např. pokud je maminka zavilou odpůrkyní očkování, masa apod., babička by to měla respektovat, ačkoliv je její přesvědčení úplně jiné. A to říkám jako pragmatický, střízlivý člověk, který nad podobnými excesy moderních matek taky občas kroutí hlavou. 🙂

elvira
23. lis 2016

Některé matky jsou na hlavu a kontrolují naprosto všechno a hroutí se, když není splněn harmonogram - to tak je, na druhou stranu - některé babičky jsou padlé na hlavu taky.
Mě dostala tchýně, když rvala přes můj zákaz 4měsíčnímu synovi, plně kojenému, lžíci medu....
Však med je zdravý... když jsem řekla, že mu prozatím nic sladkého nedávám a je to alergen, opáčila, že u nich v rodině žádné alergie nejsou...no jistě, to moje rodina stojí za ho.... 😝

barborajohana
autor
24. lis 2016

@carmilla ono jí jde hlavně o to prosadit si svou. A ne o to na co je malý zvyklý. To mi přijde smutný :(

barborajohana
autor
24. lis 2016

@brokovich děkuju moc nádherně jste to napsala