Propůjčení příjmení dítěti, musí dát otec souhlas?

asisto
3. srp 2014

Ahoj holky,
mám dotaz...nevíte, jak je to s "propůjčením příjmení"? Ideálně by mi asi poradila soc.pracovnice nebo právník 🙂, ale třeba máte některá zkušenost 🙂
moje situace: Mám partnera, nejsme manželé..máme ročního syna, který má příjmení po partnerovi(otci). Mám z prvního manželství 9 letou dceru a chtěli bychom, aby měla příjmení také po partnerovi. Otec nejeví zájem cca 2,5 roku, alimenty platí jak kdy...moje otázka zní: musí otec dát souhlas? a pokud souhlasí, stačí jen podat žádost na matriku nebo to musí jít i přes soud? z netu jsem vyčetla, že pokud souhlas nedá přes soud to jde, což mi je naprosto jasné...

zamilovanadonej
3. srp 2014

@asisto Tak jsi to vyčetla správně- pokud biologický otec souhlasí, přes soud to jít nemusí. Pokud nesouhlasí, souhlas otce může být nahrazen rozhodnutím soudu. 😉

asisto
autor
3. srp 2014

@zamilovanadonej a pokud tedy souhlasí, tak se to přepíše jen na matrice a je hotovo? nebo to k soudu i tak jde, aby to schválili?

zamilovanadonej
4. srp 2014

@asisto Ne, k soudu už ne.

asisto
autor
5. srp 2014

super, moc děkuju 🙂

asisto
autor
11. srp 2014

@zamilovanadonej tak jsem dnes byla na matrice a prý propůjčení příjmení neexistuje...jen změna příjmení...a to jen v případě, že budeme manželé...tak já tady nevím....

zamilovanadonej
11. srp 2014

@asisto No jasně že změna, já myslelaže "propůjčení" tomu jen říkáš...

asisto
autor
11. srp 2014

mě totiž o tom říkala kamarádka, že jí otčím "propůjčil příjmení" a v 15 letech si mohla říct, jestli si ho chce nechat nebo chce zpátky po bio otci...tahle prý nejde....

guinea
11. srp 2014

@asisto Vy to chcete trochu na přeskáčku, mi připadá 🙂 Proč si chce tvůj přítel "osvojit" dřív tvé dítě, než tebe? 😉

guinea
11. srp 2014

@asisto (Tím jsem myslela, jestli není pro tebe bezpečnější být nejprve vdaná, a pak teprv nechat měnit svému dítěti příjmení po tvém manželovi.)

asisto
autor
11. srp 2014

@guinea ano, to mě napadlo také, ale nechci ho tlačit do svatby.sice jsme zasnoubeni už 3 roky, ale stále nic se neděje....odpověď na tvou otázku bohužel taky neznám 🙂

guinea
12. srp 2014

@asisto To mně mrzí, ale není nic snazšího, než se zeptat u zdroje. Resp. snadé to tedy asi není, ale pokud jde o tvé dítě, tak to bych se zeptala. Já jsem byla v minulém vztahu zasnoubená 6 let (po předchozím 4letém chození), nakonec jsme se přechodili a rozešli. Můj současný manžel měl jasno hned, o ruku požádal po roce, do dalšího půl roku byla svatba. Tím chci říct, že i když jsem se v mém předchozím vztahu cítila většinou spokojená a šťastná, teď teprv vidím ten rozdíl. Pokud pro tvého přítele zlegalizování vašich vztahů prioritou není, určitě bych po něm mé dítě nepřejmenovávala, tím spíš ne, když není jeho biologický otec...

asisto
autor
13. srp 2014

@guinea pošlu ti sz 🙂

whatty
21. zář 2014

holky přidám svůj dotaz..jsme z přítelem 2 roky spolu... z prvního manželství mam skoro 8 letou dcerku...teď z přítelem máme 3 týdení mimčo. uvažujeme že se vezmeme,jen chci po biologickém otci aby dal souhlas že může starší dcerka být příjmením jako mi (ať jsme všeci rodina a ona se necití odstrčná že je jmenuje jinak) už sem mu několikrát volala i psala smsky a nereaguje..myslíte že když bych to dala taky přes soud že by bylo možné toho docílit?? děkuji za případné odpovědi 😉

vendy1292
20. říj 2014

nejlepší je poslat biologickému tatínkovi doporučeně žádost o přejmenování a je to..buď to podepíše nebo ne..též mám příjmení po nevlastním otci, abychom vypadali jako rodinka 🙂.. akorát můj tatínek to naštěstí vklidu podepsal,protože věděl,že to bude pro mne lepší a bylo vše vyřešené, takže žádné tahanice ;)

kaisermil
9. led 2022

@asisto Promiň, ale mas to nejake prehazene.
Napřed svatba a potom děti. Je na čase, aby tvůj milenec koupil kytku a šel požádat tvé rodiče o ruku. Tak to dělají slušní lidé a pokud si te váží,a je slušný, tak to udělá. Problém je, ze je těžké si te vážit, kdyz ty si vůbec nevazis sama sebe a mas díte s milencem.
Ano, děti trpí, kdyz maji jine příjmení. Ale napřed snad musíte mít stejně příjmení vy tři a pak i tvoje dcera, Není správně aby te tvůj milenec nutil běhat po úřadech a snažit se o stejně příjmení a PŘEDSTÍRÁNÍ RODINY.
Rodina je základ státu. RODINA JE PRÁVNÍ JEDNOTKA K OCHRANĚ DĚTI.
Nemáš svoje děti rada kdyz se nepostaras o jejich právní ochranu a žiješ na psi knížku s milencem.