Prosím o pomoc, nevím, jak se v životě rozhodnout. Poradíte mi?

lsonics
18. únor 2020

Dobrý den,chtěla bych vám říci můj příběh a potřebovala bych prosím poradit,co mám dělat a udělat.
Žili jsme jako 5ti členná rodina u prarodičů od tat'ky.Celé dětství jsem nemohla nic,děti si hráli na hřišti,byli na dvorečkách,jezdili na kole,chodili ven.Moje dětství bylo,že jsem ze setrama nemohla užívat jako jiné děti.Měli jsme zakázané hřiště,kola,atpd...Byli jsme zavřený doma,kde jsme se nesměli smát,protože jsme dostali hned vynadáno,když jsme chtěli před náš dům na náš dvorek,tak jsme dostali hned zle,at' jdeme hned domů.Doma jsme si mohli hrát aspon s panenkami,ale bez smíchu,díky tomu,že jsme nemohli na hřiště na houpačky,tak jsem vymylsela,že se můžeme houpat na lustru,byla jsem malinká,ještě mi to nemyslelo,hned jsem dostala na prdel(Jenže já si prdel chránila a tak mi střískal záda).Rodiče se každý den příšerně před námi hádali.Jak jsem nastoupila na ZŠ,tak to bylo horší,díky tomu,že mám poruchy učení.Ne jen,že ze školy hned domů,ale taky, když se přišlo udělali se úkoly a chtěla jsem si jít hrát,tak se jen na moment zasmát,tak na mě hned otec zavolal čemu se směju,hned at' přinesu Žákovskou Knížku,že mě sranda přejde.Taky,že ano byli tam špatné známky,tak mě seřval a at' se jdu učit a nehnu se od toho,dokud to nebudu umět.Nejhorší,že nechápal,že každé dítě nemusí být chytré a nechápal a nevnímal,že mám poruchy učení.Čas šel dál a zjistilo se,že mám slabou imunitu,jeden rok jsem brala hodně antibiotik,proto se to stalo.Až do ted' na tom jsem stejně,chytnu každou maličkost.Nom dále,na Zš mě neměli rádi od 1.třídy až do 6.třídy.Lepily na mě sprosté obrázky, schazovali sešity,mlátily mě do hlavy učebnicemi a tahaly mě za vlasy,vysmívaly se mi,když jsem měla jít před tabuli,vždy když jsem přišla domů jsem brečela mamce,ta tam zavolala,ale otočilo se to proti mě,druhý den jsem přišla a dostala zle od třídní učitelky.S touhle třídou jsem to nezvládala,učitelka na matematiku je ještě proti mě lákala,ztrapnovala mě,začala mi nadávat,že tak často nemocná být nemůžu a že at' se učím.Díky ní jsem opakovala 6.třídu,svedlo se to na zdravotní stav,opakovaní kvůli zdravotním problémům.Tak jsem v Září nastoupila do další třídy,myslela jsem,že to budou v pohodě lidi,ale ta učitelka na matematiku,je také navedla proti mě,takže na mě nadávali,nechtěli se semnou bavit,nechtěli mě bát do skupinových prací.Ta dřívější třída jsem zjistila,že žárlili holky na moje vlasy.Měla jsem je dlouhé a krásné.V této třídě na mě měli to,že jsem,až moc blbá a že to nikam nedotáhnu.Takže jsem odešla z 8.třídy odchodila jsem si 9 let,takže v pořádku,jenže i tak mi ta 9.chyběla,něměla jsem znalosti z 9.třídy,ale kvůli té učitelce jsem tam, už být nemohla.Střední školu jsem chtěla dělat,kadeřnici nepřijali mě kvůli známkám,takže mi druhou střední vybrala mamka.Vybrala mi cukrařinu,tento obor mě nezaujal,třída byla v pohodě,kromě toho,že všichni kuřáci a někteří fetky ,tak byli v pohodě,jenže jsem si nesla strach ze ZŠ a tak jsem se bála po nemoci vstoupit do třídy.Měla jsem před třídou takový divný pocit,jsem asmatik,tak jsem nemohla dýchat a třída byla ve 4.patře,takže se ani divit nemusíte.O přestávce mě našli spolužačky a začali uklidnovat,řekli celé třídě,aby byli v pohodě,že nejsem v pořádku a mám strach,řekli prostě můj stav,když jsem vstoupila citila jsem strach,ale všichni se usmívali,tak jsem se sklidnila.Nom v tu dobu jsem utekla od táty,protože mi zkazil narozeniny a řekl,že já neslavím,že slaví děda.Tak jsem druhý den vše sbalila a šla bydlet k babičce Za měsíc se přidali sestry a já se cítila stísněně bydlet ve 3 v malické mistnosti kde je jen patrovka a válenda.Pak se stala zlá věc,skončila jsem v nemocnici,propustili mě,že jsem v pohodě,za 14dní jsem tam nastoupila znovu a museli mi udělat operaci ,dostala jsem astma. záchvat,vysoké teploty a měla jsem šíleně nízký tlak,takže po nemocnici mě čekali lázně,ještě před nima mamka s babičkou našli pronájem 1+1.V lázních jsem měla psychiatrické procedury,jen jsem se tam cítila někdy hrozně skrz to,že
u babičky zavřená v místnosti,doma a ted' v lázních a ještě na to,že okna měli mříže,bylo mi hrozně,ale z lázní jsme vyšla jako nový člověk,hodně mi pomohli.Když jsem se vrátila domů přišla zpráva ze školy,bud' opakovat ročník nebo si najít jinou školu,tak jsem využila situace,hledala jsem si novou školu,jenže tady přichází ten problém,mamka chtěla,at' někde blízko,díky lázním jsem si v hlavě vše srovnala a už jsem přišla na to co by mě mohlo dost bavit a do budoucna bych to chtěla dělat,jenže mi to mamka zathla,musela jsem si najít školu blízko,takže jsem si vybrala Obor Prodavač-Aranžér, tato škola mě nazačátku zaujala,praxe jsou v ALBERTU,ale není to co bych chtěla dělat,doplonovat,šampony a jidlo,pití atdp...Je to úplně něco jiného než vázat květiny,ano květiny chtěla jsem jít dělat školu s květinami Aražéra květin- Floristiku a míso toho vozím,těžké vozy a doplnuji zboží k tomu z praxí je malo peněz na to co tam člověk vše za den udělá.Nom,tak se ted' poslední dobou furt hádám z mamkou.Nechce,abych si plnila sny,rozhoduje mi o tom ,co chce ona.Když to s ní chci probrat,tak se začne hádat a svede to na můj zdravotní stav,po tají jsem šla na takový stroj od mého přítele mamky a ten mi ukázal,až na pár věcí ,že jsem zdravá,ale že mi hodně nemocí způsobuje psychika.Za rok jsem dospělá a do ted' nemám pořádně žádnou střední,protože se to motá, kolem mého zdravotního stavu furt.Jsem už zoufalá a na dně můj přítel,kterého mám už 3.roky mi neskutečně pomáhá a jeho mamka též,ale ted' mi píše,že už mi pomohl dost,že se musím sama rozhodnout co s tím udělám,jestli chci něco změnit,jasně,že chci,ale není to tak jednoduché jak si každý myslí.Ted' se to stupnuje,protože mě mamka začíná vydírat,udělala si kvůli pronájmu hodně velký dluhy 500 000Kč a myslí si,že až výjdu střední,že jí to budu splácet.A nebo jestli odejdu za svým přítelem,že at' si nemyslím,že rodina bude v pořádku.Že si je proti mě otočím.A další věc,můj dědeček je po smrti a měl mě prý nejdradši a chtěl mi přepsat dům a ona hned na mě ty si to nezasloužíš kdyby tě ted' děda viděl,jak na mě štěkáš a co vymýšlíš,velmi by si rozmyslel,jestli by ti nějaký dům přepsal.A že nedovolí,aby ho babička přepsala na mě,já jí odpověděla,že ho nechci,protože obvinila mého přítele,že mě přemluví,abych ho prodala,když to není absultně žádná pravda.Čím víc na mě řve a já to už nedávám,nevím co dělat,chci si plnit sny,ale nechci,přijít o rodinu.Škola je v Ostravě a já od ní bydlím 250Km. Přítel mi nabídl,že u něj můžu bydlet a že můžu tu školu udělat,že bych neplatila,žádný intr navíc.Ano posílali by mi rodiče peníze,ale nemuseli by moc.Je to celé zamotané v jednom kruhu.Můj příběh je delší,ale tohle je hlavní.

Děkuji za přečtení a doufám,že mi poradíte prosím. :'( Lsonics

lsonics
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
lsonics
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
martt
18. únor 2020

Co máš udělat se musíš rozhodnout jen ty sama. Blbi je, že ti ještě nebylo 18. Jestli jsem to poochopila dobře tak jsi ted ve druháku? Já bych na tvým místě se snažila za každou cenu tuhle školu dodělat i když by mne nebavila. A až bych měla vyuční list v ruce, tak bych zabalila kufry. A pryč od rodiny. Pak bych si zařídila život po svém. Přítelovy bych se to snažila vysvětlit a jestli tě má rád, tak to pochopí.

martt
18. únor 2020

Jeste doplním. Zkus v sobě najít vnitřní sílu na dodělání tý školy. Tím, že to neděláš pro nikoho z rodiny, ale pro sebe, aby jsi mohla vypadnout co nejdříve z baráku.

papousekpaja
18. únor 2020

Trochu se v tvem pribehu vidim, take casto nemocna kvuli psychickym problemum se sikanou a ze jsem si skolu nemohla sama vybrat. Jen jsem nepropadala a sice jsem behem jednoho skolniho roku vystridala 3 stredni skoly, ale z duvodu rozvodu rodicu a stehovani. Jsem vystudovany obchodnik, vlastne ta sama skola, co studujes ty, jen na 4 roky zakocena maturitou. Chtela jsem byt kadernice nebo maskerka😞 take jsem temer nesmela ven, kdyz nechtela ven ma starsi sestra (ktera nechtela ven temer nikdy a radeji si cetla) tak jsem ven nemohla ani ja a tim padem nemela kamarady. Byt tebou holka, sepisu si sama pro a proti a podle toho bych se zaridila. Proste u obou variant plusy a minusy. A nebo jina rada, hod si minci, to myslim vazne. Protoze jakmile ji hodis, tak uz sama budes vedet co si vybrat a budes doufat v tu a nebo tu moznost.

papousekpaja
18. únor 2020

A o rodinu neprijdes, z tveho vypraveni spis vylyva, ze jsi ani zadnou poradnou rodinu nikdy nemela mimo tve sestry, co te podporuje. Mnohdy je sourozenec mnohem vic nez oba rodice.

katkagabinka
18. únor 2020

Uplně mi to připomělo, jak ta slečna, co se měla jmenovat Bouře, tak si zažádala, že chce jít do domova a bylo jí vyhověno. Na ospodu jí pomohli a ona má klid na učení. Možná by to bylo pro tebe řešení . Je to smutný, ale v téhle rádoby rodině tě už nic nečeká. Zkus o tom něco pohledat, přístup na net máš, když můžeš psát na koně.

lsonics
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
lv
18. únor 2020

Zkus najít psychologa, klidně pres socialku, poradi ti. Nebo napis email na svou zdrav.pojistovnu, at ti pošlou seznam těch, co s nimi mají smlouvu (tudíž bezplatná sezení). Poradny ve městě, nechat si poradit ve škole, jestli tam máte osychologa, je třeba odborník. Naučí tě, jak zvládat nápor, stres, jak věci řešit a dotahovat do konce, ulevi se ti i po fyzické strance, nebudes tolik nemocná. A taky - ano, nemela jsi na růžích ustlano, ale nemusis zustat obětí - trochu citim, jak za vse dle tebe muzou ostatni, vsichni, okoli, a praxe je tezka, a.. atd., uc se, ucňák dodělat zvládneš. Floristka - jo tak u toho studia okopavali cibulu a vozili hlinu, hnojili a ryly decka, co ji studuji pobliz na ucilisti, aranzuji ve 3.rocniku snad 2x za tyden.

martt
18. únor 2020

Opravdu se ted nejvíce snaž udělat opravné zkoušky ve škole. Zkus si třeba sehnat i nějaké doučování z předmětů co nechápeš. Pokud je uděláš, tak se pak můžeš rozhodnout jestli v září budeš pokračovat dál a nebo můžeš zkusit i přestoupit. A pokud by jsi prolezla do druháku budeš moct přestoupit do druháku, klidně i na tu floristku. Akorat by jsi musela dělat rozdilove zkoušky. Což by pro tebe si myslím bylo lepší, nez po třetí začínat od znova od prváku. A jak už píši prede mnou zkus vyhledat i třeba psycholožku. Která by ti pomohla po psychické stránce.

lsonics
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
miba10
18. únor 2020

@lsonics zkus zatnout zuby a tu školu (teď hlavně ty opravky) udělat. Pak od nich klidně odejdi,pokud to tak budeš cítit. Školu co chceš ty, po které tak toužíš, si pak můžeš přeci také klidně udělat.
Já když se rozhodovala, kam že ZŠ, tak jsem chtěla kamkoliv na intr, lákala mě konzervatoř. No, mamka mi rozhodla, že půjdu na strojní prumyslovku. Ukrutně jsem tu školu neměla ráda a rupla v druháku a snažila se to ukecat, že mi to jako nejde (upřímně jsem na to pěkně dlabala 🙄🤦‍♀️😂). Odpověď zněla :Tu školu dodelas, i kdybych tě měla začít mlátit. No a bylo vymalováno. Zopakla jsem si druhak a měla jiné profesory a najednou se vše otočilo a mě to celkem i šlo, ale jedná učitelka mě vyloženě nesnášela, protože jsem ji pravidelně spala o Angličtině a na češtinu jsem byla blbá jak vydlabaný necky. To že jsem spala o angličtině, mělo svůj důvod. Chodila jsem po škole do práce a jezdila domu v půl dvanácté. Do práce jsem chodit musela, ale to je jiná kapitola. A co se angličtiny samotné týče, byla jsem tak o rok napřed, protože jsem chodila xlet k jedné profesorce 😂.
Abych to shrnula, ne vždycky co rodiče chtějí je špatné. Ne vždycky po čem děti touží je dobré. Chápu tvé problémy a starosti. Sama jsem psychiku měla dost podlomenou a skončila jsem na antidepresivech a praskach na spaní a při výšce 174cm na 58kilech. Takže jak už tady někdo psal, zkus si najít odbornou pomoc. Když si trochu vylecis dusicku, tak zdraví se také zlepší 😉 pak už máš vše ve svých rukou. Držím palce

kristyn.g
18. únor 2020

Ahoj, moc ne mrzí co prožíváš. Věř že nejsi sama. Chápu že se těžko přemýšlí takhle u kouta. Já si myslím že prodavač je úplně k ničemu. Cukrář by byl lepší. Ale je dobré mít papír. Nemusíš dělat to co vystuduješ. Na floristu si pak uděláš kurz. I kadeřnici můžeš dělat a kurzem, mám kamaráda který slse stal kadeřníkem uprostřed kariéry v kanceláři 😆. Zkusila bych domluvit stěhování. S tím že školu uděláš. A pak si můžeš vybrat co chceš dělat. Najdi si psycholožku. Potřebuješ ji a budeš i méně nemocná. Neboj, je to jen docasne a bude dobře.

kristyn.g
18. únor 2020

Existují i zkrácené studia na rok a máš výuční list. Na učilištích. Když budeš chtít všechno si pak doděláš.

levandule_k
19. únor 2020

Napnula bych všechny síly na dodělání školy, mít výuční list se hodí. Svůj vysněný obor si můžeš dodělat, rekvalifikačním kurzem nebo jenom tím, doděláš odborné předměty.

Když zapracuješ na psychice zlepší se ti zdraví, vyhledat psychologa je dobrý nápad. Dobré jsou i knížky z oblasti osobního rozvoje.

Nemyslím si, že jsi blbá na učení, ale během ZŠ ti učení znechutili rodiče, učitelé a spolužáci. Pokud ti chybí základy, musíš se je doučit. Dneska máš plno výukových videí zdarma na netu.

kaja2016
25. únor 2020

@lsonics No oba rodice te ovladaji. Ja bych je asi az skoncis skolu oba odstrihla. Nasla si a pritelem spolecne bydleni a sla si za svymi sny.-).Mamka.po tobe nemuze chtit penize za to, ze te jako nezletiloi zivila, satila a poskytla ti pristresi. To je jeji povinnost ze zakona! Tim se netrap. Drzim pesti.