Rozpad manželství kvůli koníčku?

26. dub 2021

Ahoj holky, píšu anonymně, protože nechci, aby mě někdo poznal. S manželem jsme spolu 12 let, 7 let manželé a máme 2-letou dceru. A celý náš vztah řešíme zásadní problém - jeho koníček - snowboard a množství času, který na něm stráví. Je tam klidně každý den, když neprší, průměrně 6 hodin, celou zimu - bydlíme přímo v lyžařském středisku. Do práce normálně chodí, našel si takovou, aby mohl snowboard bez problémů provozovat v tomto rozsahu. Než se nám narodila dcera, bylo o moc lehčí mu to tolerovat, i když, vždy ke konci zimy už jsem počítala dny než se "vrátí". Ale teď už to začíná být nesnesitelné, vadí mi to hlavně kvůli tomu, že je podle mě málo s dcerou. Jinak, když je s ní, snaží se, musím říct, že bez snowboardu je perfektní manžel i otec. On mi oponuje tím, že celý zbytek roku je s rodinou a tedy průměrně vzato je mnohem víc s rodinou než na svahu. A ještě, že je to dočasné, že nebude moct takhle snowboardovat do 50, takže chce co nejvíc využít čas, co ještě má... Ale už se kvůli tomu hádáme prakticky neustále...

kevi1
26. dub 2021

@antoinet ja prave toto nechapem, ze tym chlapom nevadi, ze prichadzaju o detstvo dietata.. ved dieta je male len raz. Tak naco si tie deti robia, ked s nimi nechcu travit naozaj ziadny cas de facto? Ako cumiet v praci na bednu radsej, nez ist domov a stravit s dietatom viac jak pol hodiny denne? Vybrat sa na dovolenku do Chorvatska, ked mam doma miminko v sestonedeli? Ja mam doma asi exota, ale moj manzel sa ponahla domov z prace, aby si stihol syna poriadne uzit. Mam pochopenie, ze ani pre matku ani pre otca nemusi byt jediny zdroj stastia dieta, ved som sama dlhsie jak rok a pol doma s dietatom nevydrzala, ale ked nie som ochotny venovat svojmu dietatu viac jak blbu polhodinu denne a radsej travim 6 hodin denne po praci na svahu, alebo cumim na bednu, tak je naozaj na mieste otazka, ci som dieta vlastne vobec chcel.

nanyh
26. dub 2021

@antoinet Tak to potom pardon. Hold někdo podnikat musí a nárok na rodinu taky má. Jsem ráda, že jsem jaká jsem a umožnila jsem mu dát lásku a zdravé dítě. Dobrou noc holky 🍀🤗

codal
26. dub 2021

@kevi1 já hlavně nechápu, proč si někdo pořídí dítě (nemyslím neplánované těhotenství), když s ním pak nechce trávit čas. Nechápu, proč se někdo žení, když se svou ženou nechce trávit čas. Nerozumím tomu, proč je někdo ve vztahu a pořídí si rodinu, když jeho prioritou je koníček. Je dost smutný, že někdo upřednostní sport před vlastním dítětem a riskuje ohrožení vztahu jen proto, že se nechce jakkoliv omezit. Nejsem si jistá, jestli takový člověk svou rodinu opravdu miluje.

codal
26. dub 2021

@nanyh sama ale píšeš, že občas tam prostě jen kouká na telku atd. místo toho, aby byl s vami. Že radši odjede na dovolenou (nebo jsi ho teda poslala) než aby trávil čas se svým novorozeným dítětem. To je prostě zvláštní, ale je fajn, že vám to oběma vyhovuje.

drep
26. dub 2021

@nanyh je mi upřímně ukradené, kolik vydělává čí manžel, já bych pracovala i kdyby byl můj muž generální ředitel čezu. Ale když se rozhodl opustit svou minulou pozici, tak jsem to byla já, kdo řekl, že v žádném případě nebude pracovat víc, ale že pokud změnou pozice přijde o peníze, tak půjdu víc pracovat já a on si aspoň užije času s dcerou. Bylo by mi fuk, jestli na mě a na dítě nemá čas kvůli řízení vesmíru, snowboardu nebo modelaření, práce by pro mě nebyla omluva nebo zdůvodnění.

kevi1
26. dub 2021

@nanyh moj manzel pracuje a podnika a cas na manzelku aj dieta si najde. to je o prioritach proste 😉 Aj sportuje, aj s kamaratmi si zajde von. Podnikanie je praca ako kazda ina a pracovat musi kazdy, to nie je "vyhovorka" k tomu, aby chlap nemusel venovat cas rodine.

michaela_2
26. dub 2021

@codal také se s tím neztotoznuji, ale někdo to tak opravdu hold má no. Naši známí, mají holčičku, teď už ji bude 9 let. A ta cca od 1 roku, jede v modu - soukrome jesle, večer chůva, soukromá školka, chůva atd
Rodiče se věnuji kariéře a sobě navzájem, malá je moc sikovna a vlastně má na co si vzpomene, jen společný čas s rodiči moc ne 🙂
Jezdí teda i na společne dovolené, ale pak ji má měsíc babička na stridacku s chuvou a rodiče cestují samotní.
Těžko soudit.
Každý má priority jinde. Jen příklad, že někdy to tak má i ženská - máma.

nanyh
26. dub 2021

@codal Pane bože, vždyť o co jde 😀 Mne to proste přijde normální. Tak jako mi přijde normální, že malou nechám jednou jemu a odjedu třeba na týden já. Tím, že se nám narodilo dítě přece život nekončí. To jako musí sedět doma, protože máme mimino? Jak jsem napsala. Asi to mám nastavené jinak.

@drep Pokud jsi to přehlídla, tak jsem o pár komentářů výše psala, že ,,pardon”, špatně jsem pochopila.

kevi1
26. dub 2021

@drep ja si trebars myslim, ze nemam doma ziadneho chudaka, ale mame obaja nejake priority, potreby a zaujmy a snazime sa to sklbit s potrebami nasho dietata. Ale vlastne mi pride vtipne, jak ja som na konovi za exotku trochu, lebo pracujem a teda sa "dostatocne" nevenujem synovi, ale do velkej miery tu prevlada nazor, ze je uplne v poriadku, ze otec nevie ani vymenit plienku dietatu, alebo sa 6 hodin denne venuje konicku, alebo v praci radsej cumi na bednu a podnika (jak keby to bola nejaka prekazka v starostlivosti o dieta), jak by sa mal venovat rodine. Vsetci vieme, ze ja nie som nijaka supermatka, co hlasa, ze dieta sa nesmie hnut rodicom z ruky, ale uprimne som do dnes zila v domnienke, ze aj snowboardaci a podnikatelia chcu svoje deti vychovavat a vidiet ich vyrastat.

nanyh
26. dub 2021

@kevi1 Ale já neříkám, že se nestará. Je dokonalý otec, vezme si jí v neděli sám ven, hraje si s ní, přebaluje, krmí. Jen to nemám denně, tak jak by si to většina představovala.

codal
26. dub 2021

@nanyh tak mně s miminkem život taky neskončil,ale já jsem si dítě pořídila proto, že s ním chci být. Teď rozhodně neodsuzuju to, že někdo na týden odjede nebo že dá dítě na hlídání, to je v pořádku, ale odjet od čerstvého miminka a od ženy v šestinedělí mi přijde hodně zvláštní. Ale jak říkáš, důležité je, že tobě to nevadí a stačí ti to. Já jsem si našla partnera, který se věnuje mně i dětem, jednou za čas taky jede na kola, jednou za čas za kamarádem nebo dělá na baráku, často pracuje 12 hodin denně, přesto si na holky čas vždycky najde, radši omezí své koníčky, než aby je ošidil o tátu, když už musí tolik pracovat a přes týden se třeba tolik neužijí. Vím,že pro něj jsme prioritou a tráví čas především s námi a nebere to jako sezení na prdeli, je s námi, protože chce, proto si pořídil rodinu, nemá potřebu od ní utíkat.

madbetka
26. dub 2021

@nanyh Víš co, oni jsou i muži, kteří péči o své vlastní děti nevnímají jako "sezení doma".
Pokud vám to vyhovuje, tak přece vůbec nemusíš mít potřebu se tu tolik obhajovat, nám může být úplně jedno, jak to máte vy. Ale zakladatelce to evidentně nevyhovuje. A mně by to třeba taky absolutně nevyhovovalo. Já jsem opravdu ráda, že můj muž je táta 🙂

drep
26. dub 2021

@kevi1 pod tu první větu bych se podepsala, taky se snažíme skloubit každý své potřeby a záriveň je skloubit s potřebami nás jako páru, nás jako rodičů a nás jako rodiny. Teď jsem požádána o to, abych vzala službu na záchrance. Záchranku miluju ze všech svých prací nejvíc. Ale muže čeká ten den jedna hnusná věc a nechce být večer sám doma. Moje osoba ustoupila ve prospěch nás jako páru. A stejnem to vnímám i ve vztahu k dceři (a suoer kontaktní matka, co nedá dítě do puberty z náručí taky nejsem).

nanyh
26. dub 2021

@codal Já ho poslala hlavně ze zdravotních důvodů. 3 roky neměl dovolenou, před porodem mu začala panická ataka. Byl měsíc na psychiatrii. Pro mě to byl dokonalý nápad, aby na týden vypadl. Moje šestinedělí bylo naprosto pohodové. Tak jsem neviděla důvod mu říct ne, ba naopak. A jak jsem výše napsala. Je dokonalý táta. Má dceru z předchozího vztahu. Jeho ex malou sotva někam vezme a ten se stará neustále. To včetně mě a naší malé. Jeden víkend pracuje a zároveň kouká na TV a další víkend nám to vynahradí. Také máme oba dítě, protože jsme chtěli. Jsme oba šťastný a už plánujeme společné plány, co by jsme mohli zažít. Jdu spát holky, aspoň Vás tu už nebudu prudit🤪😀 Dobrou noc🙂

kevi1
26. dub 2021

@codal tak tak, manzel to ma velmi podobne. Lenze ja si myslim, ze problem je naozaj to, ze zeny ocakavaju, ze sa chlapi zmenia. Ocividne @nanyh vedela, ze jej partner/manzel je taky a s tym do toho isla. Pise, ze jej partner je dokonaly otec, aj ked podla toho jej opisu to nie je pre mna dokonaly otec, respektive pre mna to nie je clovek, s ktorym by som o dietati uvazovala, pre nu je to dostatok. Problem je naozaj "iba" to, ze jak autorka prispevku pisala, nikdy to s partnerom neriesila a tym padom proste predpokladala, ze chlap sa zmeni s narodenim dietata. Jak uz som pisala, to by bol idealny svet, ale bohuzial to tak nefunguje mnohokrat. Bohuzial, zadrhel je v tom, ze cloveka donutis k vselicomu, ale nedonutis ho k tomu, aby "rad nieco robil". To znamena, ze aj keby ho dotlacila do toho, aby prestal tolko snowboardovat, ak to nechce sam od seba, tak ho do toho bude vzdy nutit. Takze to je taka patova situacia, autorka ma podla opisu dieta s nevyspelym sebcom, ktory hladi primarne na svoje potreby a pokial on sam nebude chciet nejaku zmenu, natlak na jeho osobu rozhodne neprospeje tomu, aby "rad" travil cas so svojou dcerou. To je to co by vadilo mne a s cim by som nemohla zit - ze musim nutit svojho partnera aby mne a nasim potomkom venovat cas. Na to by som zvysoka prdela.

autor
26. dub 2021

@kevi1 chápu, že to tak asi vypadá, ale on na tu sjezdovku neutíká od nás, s dcerou tráví čas hrozně rád, umí se postarat a chce být dobrý táta, ale prostě miluje i snowboard a tím, že je to časově omezené (abych byla konkrétní, má už jen 3 zimy a pak se stěhujeme pryč, takže už tomu rozhodně nebude moct věnovat ani zlomek toho času, co teď), dává tomu teď skoro všechno a moc si asi neuvědomuje, že mu dcera hrozně rychle vyroste...

cherie24
26. dub 2021

Já mám doma cyklisty zase. A naprosto tě chápu. Můj ex (otec mojí dcery) mi totéž říkal celé léto. Že v zimě je s námi, ale v létě prostě musí být na kole. Takže já celé těhu na vše sama a on si lítal na kole. Vracel se v noci 4 měsíce v kuse. Když už jsem pak měla s malou fakt dost a řekla mu, že jestli bude další léto takové jako to loňské, že už tam na podzim, až se udělá hnusně, nebudu, tak to prý pro něho byla jasná zpráva, že je čas se podívat po nějaké tolerantější. Před těhu jsem lítala na kole s ním, já jsem i závodila a byla v závodním týmu, všeho jsem se vzdala a on se neomezil ani trochu. Můj současný závodí (ve stejném týmu jako já 😁) a jezdí taky dost, ale není na kole pořád. Udělá si čas i na nás nebo jedeme spolu, když se naskytne hlídání. Ale ty jsi psala, že rodiny máte daleko, takže asi nehrozí, že by jsi šla třeba na svah s ním že? 🙄 Ono je potřeba, aby měl chlap nějaký svůj koníček. Někdy se to hodí, když už mě doma moc vysírá vyhodím ho na kolo nebo chodí na kolo trucovat 😁 ale měl by znát trošku míru, obzvlášť když máte děti.

blondynka400
26. dub 2021

@codal v čem ti přijde zvláštní odjet od čerstvého miminka a šestinedělí? Já to naopak v tuto dobu měla jinak. Být "sama" pro mne bylo nej, u první jsem to tak měla, protože byl pracovně pryč, u druhé už to nevyšlo a kdyby to bylo tak jak o u první, že bych byla na vše "sama" bylo by mi lépe.
@ autorka za mne by to chtělo víc tolerance. Jeho koníček docela chápu.... A ani si nemyslím, že se s dětmi musí tolik změnit. Ano můžeš si to vymoct silou, ale otočí se to proti tobě. Chvíli vydrž, bude pak moc na svah taky.... A ono já se mu ani nedivím, na mne nastoupit tak jak jsi psala, bude na prkně též pořád. Ač se mu tedy divím, být na prkně v ČR je utrpení 😀

veroniqess
27. dub 2021

Příští zimu už může dcerka pěkně lyžovat, takže ať spolu tráví čas na svahu třeba ob dva dny. On bude s dcerou, ty si odpočineš a všichni budou spokojeni 😊

svorly
27. dub 2021

Možná tě štve i to ze ty si doma a on si může v klidu být jinde. Tuhle zimu jsem měla taky krizi a to má manžel letní koníček- kolo. S tím co ho baví sis ho brala a nedivím se, že je naštvaný když do něj valíš jen proto, že sis myslela, že s tím poleví kvůli rodině. I pro chlapy je ten rodinný život velká změna. Popřemýšlej jestli chceš mít doma nešťastnýho povaleče, nebo spokojenýho chlapa co bude v zimě prostě bývat na svahu. Hlavně jak píšou holky, malá už bude moct příští sezónu jezdit taky tak budete na svahu všichni a bude líp. Řekni svý pocity manželovi ať pochopí, proč si na něho ječela a bude to lepší. Když s ním chceš dál být 🙂

korin
27. dub 2021

@svorly No jo, ale mezi nešťastným povalečem a spokojeným chlapem na svahu je ještě spousta možností kompromisu.

codal
27. dub 2021

@blondynka400 tohle má možná nastavené každý jinak, ale podle mě se má rodina v šestinedělí zžívat, pracovně je to něco jiného, tam se to dá asi těžko ovlivnit, ale my jsme se na miminko tak těšili, že si neumím představit, že by od něj a ani ode mě manžel odjel, chtěl být s námi a já jsem ho potřebovala, to miminko ho potřebovalo, ale zřejmě to máme každá jinak.
A radíš autorce toleranci, ale kde je tolerance a respekt toho chlapa vůči své ženě. To b snad mělo být vzájemné, kompromisy by měly být oboustranné. Kdyby byl na prkně třeba čtyři dny v týdnu a zbytek by se staral, asi by se to dalo zkousnout, ale 7/7, šest měsíců z roku, je sakra hodně. Kdyby to byly dva nebo tři měsíce ani neceknu, ale být rodičem 6 měsíců z roka, nechat v tom partnerku půl roku samotnou,to prostě není fér.

pavlinar
27. dub 2021

Ahoj, zatim jsem cetla jen zacatek diskuse, a prekvapilo me, ze celkem holky psaly, ze sis ho s tim brala, takze pohoda, pomalu tvoje chyba.
S prichodem ditete se mnohe meni tak nejak prirozene. Oba by se meli prizpusobit, i kdyz vim, ze chlapi si vice jedou porad to svoje. Ja teda pred ditetem taky zila dost jinak a jsem zvedava, kolik by tu bylo pochopeni, kdybych si na tom zivotnim stylu trvala i s malym ditetem 🙂
Rekla bych, ze jsem hodne tolerantni, ale tohle by mi hodne vadilo. At uz kvuli tomu, ze bych nemela cas ja vubec na svoje konicky. Nebo z pocitu, ze o malou a on NAS nestoji. Ona taky nebude mala vecne, ze..
Pises, ze mimo sezonu se vzorne postara, ty si v klidu dojedes na nakup. Doufam, ze to neni vrchol tveho "volneho casu".
Hledala bych nejaky kompromis, aby to omezil, ne uplne utnul. Pokud se tomu brani, celkem bych pochybovala, ze me ma fakt rad.. Jako rad jo, ale daleko za snowboardem.
Domluvit se, ze i pres tu zimu ty budes mit 2 odpoledne pro sebe. A taky travit nejaky cas jako rodina vsichni spolu, ze..
U nas je to podobne. Manzel ma obrovskeho konicka, ma velky problem ho omezovat. Jsou taky trenice, ale ja si trvam na tom, abych mela cas pro sebe, a aby taky ti 2 travili cas jen spolu. On pak vidi, ze to fakt potrebuju, ze prijdu z venku plna energie...jejich vztah to hazi na vyssi uroven. Nekdy je to boj, i pro me, ze je mi lito, ze jdou nekam beze me.. ale je to moc potreba.

autor
27. dub 2021

Holky, ale já přece nechci, aby se snowboardem skončil, naopak jsem moc ráda, že má koníček, ale když by bylo měsíc hezky, tak by klidně celý měsíc ráno vypadl a vrátil se večer, rodina nerodina.
@svorly ano, přiznám se, že mě to trochu štve, že já musím sedět doma na prdeli a on si může kde chce, kdy chce. Ale to jsou jen tyhle dvě možnosti? Buď s tím sekne a bude sedět doma se mnou nebo bude pořád na svahu?

irmamala
27. dub 2021

Nějak nechápu, že to řešíš v dubnu 🙂 Tak sezónu jsi přežila, příští už můžete vyrážet všichni. Vždyť je to jen pár měsíců. Kamarádky, co mají může rybáře, nebo alkoholiky, ty by ti záviděly 🙂 Chápu, že když sedíš doma na mateřské, tak celý tvůj svět je zmrsknutý jen na čtyři stěny, kor v téhle době, ale prostě většina chlapů to má jinak než ženský. Je prostě nenaplňuje jen to, že jsou otcové, nerozebírají s kamarády, kdy se vyklubal první zub, nesdílí ani nehledají informace na mateřských fórech. Mají prostě část života vyhrazenou pro rodinu, ale část pro sebe, pro svoje můžo 🙂 Najdi si něco svého a trvej na tom, aby jste se podělili. Ale nevyčítej mu, že s tebou nechce přebalovat každou plínku.

autor
27. dub 2021

@irmamala řeším to v dubnu, protože celou zimu vydržím, ale ke konci je už toho na mě moc a jelikož sněhu bylo letos dost, možná ještě měsíc bude pořád pryč. No ale to právě ta domluva bohužel není možná, prostě zima je jeho a já můžu akorát tak poskytovat servis. Ať si má svůj čas, nikdo mu ho nebere, ale on má pro svoje můžo 6 měsíců z roku v kuse. A já nemám ani jeden den, dokonce ani půl dne...

irmamala
27. dub 2021

No tak to je samozřejmě špatně, ale tady ti těžko někdo poradí. Pokud je to ten typ, že tvoje přání a potřeby bude ignorovat, zima je moje a tečka, tak to asi buď můžeš jen přijmout, nebo ho kopnout do prdele. S normálním milujícím otcem a manželem by nějaká domluva, nějaký kompromis měla být možná. A ty máš nějaký koníček, kamarády, kdybys tu možnost měla, co bys dělala? Možná hřeší na to, že ty by ses stejně sama nezabavila, tak žádný svůj čas nepotřebuješ.

kevi1
27. dub 2021

@irmamala ja som zena a teda rozhodne ma nenaplnuje len to, ze som matka 😀 a viem, ze nie som zdaleka jedina, ale bohuzial, zatial co u chlapov sa berie "za normalne", ze chcu vlastny zivot a konicky, tak ludia ako autorka mozu tak akurat sediet doma na riti, lebo chlap predsa potrebuje "svoj zivot". Ale ten potrebuju mnohokrat aj zeny, preto by to malo byt o dohode, co mi pride, ze pravefrustruje autorku, ze jej chlap na jej potreby nehladi.

irmamala
27. dub 2021

@kevi1 Hele to já taky ne 🙂 Spíš jsem reagovala na ty komentáře, jak se chlapi můžou takhle připravovat o čas s dětmi. Já si prostě myslím, že tolik času prostě nepotřebují a nemusí to znamenat, že by byli špatní otcové.

kevi1
27. dub 2021

@irmamala myslim ze vacsina prispievateliek nehodnotila, aky ti otcovia su, skor sme sa pocudovali nad tym, ze proste autorkinemu partnerovi nevadi, ze dceru polroka de facto nevidi. Travit 6 hodin denne na svahu a do toho pracovat, uplne nepojde sklbit so starostlivostou o male dieta. Pre konicky mam pochopenie, ale proste by som si neurobila dieta s niekym, kto dieta polroka nevidi v bdelom stave, alebo kuka radsej v praci na bednu, jak by stravil cas s dietatom. Rovnako by si so mnou polka chlapov mozno neurobila dieta, lebo nie som vhodna kandidatka na matku, kedze nechcem a ani druhykrat nebudem 3 roky doma na materskej 🙂 kazdy to ma nastavene inak, problem je, ked to jednemu partnerovi nevyhovuje...