Soužití s babičkou, která má Alzheimera

veri164
26. srp 2017

Přeji všem krásný den. Nevim jestli chci přesně radu nebo spíše se vypovídat. Zijeme s manželem a tříletými dvojčaty s mojí babičkou. Přestěhovali jsme se sem ještě před svatbou jelikož jsem mela nemocného dědečka a řekla jsem že se ó ne postaram. Děda umřel a my začali rekonstruovat dům ze tu budeme bydlet jelikož přišli děti a nechtěla jsem nechat babičku Samu. Jenže babičce diagnostikovali Alzheimera a s

veri164
autor
26. srp 2017

@veri164 a s jeji povahou je to na zblazneni. Stále ji něco nevyhovuje a porad se hádáme. Nemůžeme s manželem si dělat na domě dle svého. A k tomu nám stále dává za příklad moji tetu (její dceru) a jejího manžela že oni udělají vše nejlépe. A na vše na každý šroubek volá je. A mě to dost mrzí jelikož děláme vše co si přeje. Máme velký dům,obrovskou zahradu teď jsme ještě přikoupili další pozemek ale vše od dvojcat nemůžu stíhat. Dům máme upravený, zrekonstruovaný, všichni jo chválí jen babičce je to pořád málo.

ai30
26. srp 2017

@veri164 Neslo by si promluvit s tetou, aby kdyz jim babicka zavola, byli na vasi strane? Jen aby ji rekli, ze to delate bezvadne, urcite si poradite, ze by to resili stejne? Kdyz to budou delate delsi dobu, treba to babicku postupne trochu uklidni.
Musis si ale uvedomit, ze velka cast jejiho chovani je spojena i s jeji diagnozou, nemuzes cekat nejake zlepseni, spis se obrnit proti opacnemu vyvoji.. :(

journals
26. srp 2017

Nikdo nezná vaší situaci, nikdo nezná babičku ani tebe. Těžko k tomu něco psát. Buď vezmeš situaci tak, že babička má nelehkou diagnózu a vy jí opravdu chcete být nablízku i s tím, že je to psychicky vyčerpávající, nebo se odstěhujete, najdete bydlení jinde a babičce zajistíte adekvátní pomoc jinak.
Alzeimer není jednoduchá diagnóza. Nejtěžší je právě pro rodinu a okolí. To, že si nemůžete dělat na domě vše podle svého je tak trochu pochopitelné - dům je předpokládám babičky.
Když to řeknu narovinu - srovnejte si s manželem priority - jestli je pro vás důležitější bydlet v baráku se zahradou třeba bez hypotéky (nevím jak to máte) s dostupným nájmem a s tím, že je to vykoupeno staráním se o babičku (když pominu morální povinnost). Nebo je pro vás důležitější mít klid a možnost rozhodovat si o všem po svém s tím, že si vezmete hypotéku a barák si koupíte sami na sebe...
Vše má své pro a proti, srovnejte si, co vám za to stojí 😉 Ale to, že babička Alzeimera má tak bohužel prostě je a bude se to zhoršovat.

annasmyckova
26. srp 2017

@veri164 a jak se k tomu staví teta? Nemohla by babi trochu usměrnit? Na koho je domeček psaný? Musí to být na budku, ale asi to patří i k diagnóze a ke stáří -moje babička taky pořád brblala na tetu, která se o ní starala, a ostatní, co sem tam jezdili na návštěvy byli ti zlatí...a nenechala si nic vymluvit, tetu trápila, hlídala ji...a přitom taková dřív nebývala.

veri164
autor
26. srp 2017

@annasmyckova dům je ještě na babičku s tím že se letos má přepisovat na nás. Hypoteku už bohužel mame. A to co jsme vybudovali se mi opouštět bohužel nechce. Teta by mi chtěla pomoct a i když ji babička poslouchá tak ji sice přikývne ale druhý den je to zase na stejnou a k tomu jsem já ta špatná že tetu s tím otravují.

veri164
autor
26. srp 2017

@journals Hypoteku už bohužel mame jelikož dům je skoro celý zrekonstruovaný. Bohužel vím že to takhle nejde vše popsat a nikdo nás přesně nezná. Jen jsem se asi chtěla vypovídat jelikož mě to vše mrzí. Patnáct let se staram ó mě prarodiče jelikož jejich děti to odmítli.

candat
26. srp 2017

No asi s tím moc neuděláš. Pokud je babi nemocná, tak to bude bohužel jen horší a horší. Na to recept není. Buďte rádi, že máte na své straně tetu. Bude to muset vydržet. My si s babi taky užili svoje, tak tě chápu.

veri164
autor
26. srp 2017

@ai30 to zkoušíme jenže díky i tě nemoci to moc nejde. Babička bohuzel třeba druhý den neví ó ničem. Už jsem si zažila u dědy Parkinsona a s dětmi jsem mela první rok života velké zdravotní problémy,takže trpělivost je velká jenže někdy ten pohár přeteče. A hlavně mam i strach ó vztah s manželem jelikož jo babička nebere jako mého muže.

terezia10
27. srp 2017

@veri164 Jelikož pracuji v oboru tak ti dám jedinou radu dát babičku do Domova protože starat se o člověka s touto nemocí je opravdu náročné. Ono tato nemoc může postupovat šíleně rychle ale taky pomalu. Debata s člověkem s Alz. je vlastně nulová protože to určitě zapomene nebo odsouhlasí a za 5 minut už nic neví. Být tebou tak pouvažuji nad tou variantou. Co se týká toho že jsi nejhorší tak je to vždy tak znám z práce běžně že rodina která se o ně do poslední chvíle starala tak byla nejhorší a ta která přišla jen navštívit jednou za rok tak byli nej🙂 Takže z toho jsi nic nedělej🙂Kdyby jsi potřebovala v něčem poradit napiš pracuji v Domově už nějakou chvíli tak vím až až 🙂