Svatba nebo ne?

berinka1
13. čer 2016

Ahoj, nedávno jsem psala příspěvek týkajícího se neplánovaného otěhotnění a teď řeším s tím související "problém". Zkusím hodně zkrátit🙂
S přítelem jsme se po vánocích zasnoubili, přišel s tím sám, na datu jsme se prvně dohodnout nemohli, nakonec padl termín březen 2017, že dříve nechce. V dubnu jsme měli 2 leté výročí a cca před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Díte jsme plánovali tak za 2-3 roky, aˇž budeme mít pořešené bydlení, po svatbě atd., ale stalo se a rozhodli jsme se, že to tak necháme. S tím souvisím že jsem začala řešit i svatbu, jelikož TP cca 20.1. a svatba v březnu je dle mého dost nereálná, Chtěla jsem ji samozřejmě posunout na dřív, třeba září/říjen. Ale přítel o tom najednou nechce ani slyšet, že teď se ženit nebude, proč mne není schopen říct, resp. mne není schopen vůbec nijak argumentovat, jen si tvrdohlavě stojí za svým. Kdykoliv toto téma otevřu, skončí to hádkou, že musí být vždy po mém a že chce aby bylo po jeho.
Tomuto všemu předcházela diskuze po cca ani ne roce společného žití, že mne prsten dá, až to bude opravdu aktuální, protože jsem nechtěla být x let zasnoubená, toto jsem měla s bývalým, se kterým mám 4l dceru. Pro mne svatba dost znamená, což jsem mu vysvětlovala, říkala jsem mu, jak jsem se cítila v porodce, když má každý jiné jméno atd a on mne "slíbil", že toto už nezažiju a byť chtěl prvně svatbu jako poslední věc po všem (po dětech, baráku..), tak to bude jinak. A když to teď má posunout o půl roku dopředu, tak se zasekl a není s ním možné jakkoliv hnout. Řekla jsem mu, že pokud tu svatbu teď nechce, tak pak už se vdávat nebudu, jelikož to nemá smysl a dítě bude mít příjmení o mě. Dceři jsem vyběhala změnu příjmení na mé, ale rodné musí stále používat.
Jak by jste v této situaci reagovaly vy?

berinka1
autor
13. čer 2016

@nonni ja psala, že prstýnek jsem dostala v tom prosinci 2015. že prstýnek dostanu až jak to bude aktuální jsme se bavili dřív, tak rok zpět...to bylo spíš skrz tu situaci celkově, protiže jsem mu řekla, že nechci dostat prsten a svatbu mít kdoví kdy. Že když už ho dostanu, tak to chci řešit..
Jj je to poprvé právě, soběstačná jsem a to on dobře ví a hlavně nejsem typ, co si nechá kdoví co líbit, spíš přesně naopak.
@aguaverde to se urazil, když jsem mu řekla, že přece sám nechtěl aby to bylo jako s bývalým Už prostě nevím co mu říct.
@madulinka děkuju🙂 já si myslím to stejné co manžel..

nutricnihodnota
13. čer 2016

@berinka1 Diskuzi nečtu, ale na tvém místě bych dala jméno po sobě, s "přítelem" bych nepočítala do budoucna na 100% a zařídila se podle toho. Rozhodně minimálně do doby, dokud neprokáže, že se na něj můžeš kdykoliv, ve všem podstatném spolehnout, jako na životního partnera. Zatím bohužel prokázal spíše pravý opak a nevyzrálost.

bledulka84
13. čer 2016

@berinka1 asi bych mu řekla, ať si to přebere jak chce, ale že s ohledem na zdraví miminka se prostě v šestinedělí nevdávám, víc bych nediskutovala a přestala jakékoliv plánování řešit, než s tím přijde sám.

astyna
13. čer 2016

Ach jo, ti chlapi...Dítěti bych taky dala příjmení po sobě, ikdyž můj syn má po mě a já se už představuju také "po novém budoucím příjmení", aby nebyly zmatky 😀 Pokud argumentuje penězma, tak kamarádka měla svatbu za 4000 Kč komplet - šaty si půjčila od sestry, snubáky po rodičích, jídlo ze zdrojů a od babiček, tetiček apod.,měli to na zahradě. Jako - jde to 🙂 a souhlasím s bledulkou84 - asi bych to uložila k ledu, protože prvotní zasnoubení byl asi jen "výstřel do tmy"...

englerova14
13. čer 2016

@berinka1 také jsme se bralu na zač.září. Ještě teplo, ale ne moc. A Vy budete ve 2trim. ,takže by jste se měla cítit dobře🙂 na druhou stranu,když to neklapne teď, později si to užijete o to víc s dětmi. A dnes je celkem běžné, že se berou páry, již mající děti. Čekáte spolu miminko,které je chtěné, nohy na ramena tedy předpokládám nevezme. A svatba dnes není pojistkou. Je to chlap. Podle mně je v šoku z těhotenství (ten můj to druhé vydýchává dosud, povedli se napoprvé a on to 'nečekal'😀 ) a Vy jste teď na něj vybalila svatbu. Na chlapy se musí pomalu, nejlíp, aby to byl jejich nápad. Zkusila bych mu nenápadně podsunout to září, jaké je to krásné období, babí léto, příjemné teplo, bříško ještě roztomile velké atp. A když nic, smířila bych se se svatbou později. I ta může být krásná. Vše má svá plus. Jen si je najít.😉 ať Vám to klapne!

englerova14
13. čer 2016

@englerova14 a rozhodně bych to teď nehrotila formou: nechceš, dítě bude mít jen moje jméno, zatvrzelým mlčením atp. S Vámi teď hážou hormony a chlapy jsou pomalí v myšlení-pochopí z toho jen to svoje a účel nikde,jen dusno doma. Užívejte těhu a dcerku.

berinka1
autor
13. čer 2016

@bledulka84 on s tím nepřijde, takže to asi budu muset nějak pobrat.
@nutricnihodnota mám to tak v plánu, ale bude se vztekat.

Teď zas byla uzasma diskuze přes wa:/ byla jsem ráno na utz v práci, za celé dopol.se neozval,až po o jestli jsem tam byla a pošli mu fotku. Poslala, ptala jsem se jestli chce popia,že buď doma nebo mu to popisu přes editor a on že pokud by mě neobtezovala jeho pritomnost, tak doma. A když jsem se zeptala proč ráno jako vždycky nenapsal,tak že nevěděl, jestli bych o to stala.
Jako pochopíte to? Já o voze, on o koze.

nonnni
13. čer 2016

@berinka1 jo, chapu to. Cilene se v tobe snazi vzbudit pocit vinu, az soucitu. On se tak trapi a ty ho nechapes. Jak jsem psala. ..blikala by mi kontrolka. ...manipuluje.

nutricnihodnota
13. čer 2016

@berinka1
No co na to říct? Asi jen, že si zasloužíš svatozář, když seš dobrovolně s takovym urážlivym pitomcem. Na lidi s touhle povahou, já nikdy nemám nervy. A když s někym takovym musim jednat, nejraději bych mu po každý podobný poznámce dala pěstí.

kika_21
13. čer 2016

@berinka1 Já bych se sama sebe zeptala, jestli s ním chci žít. Kdybych chtěla, tak bych ho nepředělávala. Třeba časem na svatbu dojde-upřednostnila bych pro děti dva milující se rodiče.Jestli je někdo tvrdohlavý, stejně s ním nehneš. Pokud bude dítě po něm, bude zřejmě v životě úspěšné-bude vědět co chce. Tvrdohlaví bývají úspěšnější- a to je pozitivum, které bych si na tom našla. Samozřejmě se nedivím, že chceš být vdaná, taky bych chtěla. Ale na okolí a na porodnici se vykašli, není to jejich život.Jinak s tím, kdy kdo zavolá a tak-oni chlapi to tak neřeší, řadu věcí si neuvědomí, vím to ze zkušeností, ptám se někdy muže, jak uvažuje-nedávno mne třeba zaujala jeho reakce, když tchyně říkala, že se s dědou jezdili dívat každý rok na jednu zahrádku a jak to bylo hezké-tchán už nežije. Čekala jsem, že manžel řekne, že tam babičku odveze-on dělal, že nic. Když jsem se pak ptala, řekl, že ho to nenapadlo.Třeba měl ten Tvůj pocit, že jsi naštvaná, tak Ti nenapsal.

urtica
13. čer 2016

@bledulka84 No, nejen s ohledem na zdraví mimika, že jo...nevím jak ostatní matky,ale já v šestinedělí pendlovala mezi sprchou a dětskou postýlkou, na kruhu jsem seděla ještě dva měsíce po porodu a celkem dlouhou dobu jsem nebyla schopná obejít s kočárem půl bloku... 😒

urtica
13. čer 2016

@englerova14 Achjo, nevim...já na tohle taktické chození po špičkách kolem chlapů moc nejsem...jen aby se chudák nevyděsil...je toho na něj moc....:-/. A na ženskou toho moc není? Ona je ta těhotná, ona bude rodit, na ní bude z převážně části péče o dítě...kolem chlapů našlapovat po špičkách, aby se chudáci nelekli - ale my vydržíme všechno...:-/.
U nás byla defacto úplně stejná situace, ale chlap, současný manžel, neměl problém s tím, když jsem řekla, že bych to chtěla stihnout do porodu...brali jsme se šest týdnů poté, co jsem zjistila, že jsem v tom, i když jsme to původně plánovali taky na později...

bledulka84
13. čer 2016

@urtica tak já měla dle gynekologa ukázkové šití, takže tohle mě netrápilo, ale malá zase málo přibírala a celé dopoledne jsem téměř v kuse kojila ještě mnohem dýl, než šest týdnů po porodu, malá s ohledem na novorozeneckou žloutenku pořád usínala. Je pravda, že těch okolností proti je mnohem víc a může se objevit cokoliv, ale to ohrožení zdraví prcka je to hlavní, co hrozí od okolí.

evulina77
13. čer 2016

@berinka1 nemá cenu se hned rozcházet nebo vyhrožovat rozchodem. Ve hře je svatba, která už se pomalu plánovala a nakonec nic. Těhotenství je ale argument na uspíšení svatby. Svatba s miminkem je podle mě blbost (kojení ve svatebkách, no nevím nevím) a to nejméně do dvou let dítka. Aspoň naše proncezny se nenechaly hlídat dřív než ve dvou letech. Já bych stála i o to udělat svatbu jen s rodiči a svědkami a pak třeba v létě 2017 udělat mejdánek i s kamarády jako "křtiny" někde na zahradě. Případně udělat zahradní svatbu už tohle léto. Porod je až v lednu, takže bude malé bříško a vše by se zvládlo. Čas na to je. Pokud svatbu přítel nechce, ok, ale pak to bude tak, jak to bude vyhovovat tobě - tvoje příjmení a tvoje pravidla...

kvispi
13. čer 2016

Ahoj holky. Mám takovej dotázek. Jsme s přítelem přes 4 roky a teď čekáme dítě. Furt mu naznačuji, no vlastně už jsem mu to aji narovinu řekla, že bych chtěla aby jsme se vzali. Ale on furt nic a jen se blbě usmívá. Nechci ho žádat o ruku, chci aby to udělal on ☹ Co mám dělat? ☹

andreaandrejka
13. čer 2016

@kvispi Nedělej nic, maximálně mu můžeš říct své pocity...ale nenutit, to je to nejhorší a ničeho nedocílíš.

kacca11
13. čer 2016

@berinka1 co takhle se na chvilku zamyslet? Planujete svatbu, milujete se, vidite spolecnou budoucnost. Nebo to je hnup, co si te na truc nechce vzit a dela ti naschvaly. Bud jedno nebo druhe. Je nesmysl chtit se vdavat a zaroven rozchazet.

evulina77
13. čer 2016

@kvispi pokud jste o svatbě rámcově mluvili a on neprotestoval, tak bych zavolala na matriku a zjistila si volné termíny a pak dala příteli vybrat. Není to romantické, ale akční. Já to tak nějak svého času udělala taky, ale nebyla jsem těhotná 🙂

kacca11
13. čer 2016

@kvispi otazka je, jestli je to hlavni svatba a zadost o ruku nebo manzlestvi a spolecna budoucnost. Ja bych doporucila si s nim otevrene promluvit, ze ty si ho chces vzit, jak to vidi on.

kvispi
13. čer 2016

@evulina77 ty jo.. to by mě nenapadlo. Asi nejsem takoví spontánní člověk ☹

kvispi
13. čer 2016

@kacca11 mu to přijde zbytečný. I přez to, že jsem mu řekla a vysvětlovala, že bych chtěla aby jsme byly jako úplná rodina.

kacca11
13. čer 2016

@kvispi otazka je, jestli s nim chces stravit zivot.

urtica
13. čer 2016

@kvispi Naznačování je k ničemu. Normálně si s ním promluv o tom, jak si představujete Vaši společnou budoucnost. Jak bys to chtěla Ty, jak on a zda nejdete styčné body. Tohle je teda věc, kterou by chtělo vyjasnit dřív než je mimčo na cestě, ale lepší teď než později....jinak, u nás to proběhlo v podstatě stejně, jak píše @evulina77, ale s tím, že jsem věděla, že svatbu chceme oba....

terry1512
13. čer 2016

@kvispi No zbytečný to nevím teda.Já bych mu vysvětlila že jako manželka pokud by se mu,nebo tobě něco stalo máš přístup k lékařské dokumentaci.Nárok na nějaké dávky které může dostat jen manželka pokud by se něco stalo.To platí i obráceně samozdřejmě. Atd.. je spousta věcí které jen jako partnerka prostě nemáš právo vědět i když spolu budete mít dítě.

kvispi
13. čer 2016

@kacca11 Tak určitě bych sním chtěla strávit život.
Budeme si muset o tom vážně promluvit. No snad se nějak ,,domluvíme,,

lenysek1988
13. čer 2016

@berinka1 V Blučině byla svatba a taky se dováželo z místní restaurace. Oběd klasika: svíčková a polévka knedlíčková. http://www.obedyblucina.cz/

eveemerva
13. čer 2016
eveemerva
13. čer 2016

@berinka1 tak me napadlo, nevim, jestli se po nekom uz neopakuji, neplanuje treba nejake prekvapko, te Vas snoubenec? My zeny jsme prece jen hrr, a presto ze vetsina muzu takove gesta predvadi pouze ve filmech ... Treba ten Vas je prave vyjimka 🙂 a potrebuje na vyladeni detailu cas ;)

kvispi
16. čer 2016

Tak jsem se ho zeptala. Proč si mě nechce vzít nebo v čem je problém a řekl, že neví, že mu to přijde prostě zbytečný. Tak jsem mu řekla, že chci aby dítě mělo stejný přímení jako já a že, dítě bude mít moje přijmení tAK se jen blbě usmál.. Ted jako nevím co si mám o tom myslet.

daisyveronica
20. črc 2016

Ze sve zkusenosti-prijmeni dej po sobe ;) Ja lituju,ze jsem to tak neudelala (matka myho pritele do me hucela,at nejsem sobecka,ze si me jeji syn preci vezme...do toho za mymi zady do nej hustila,at od nas odejde ;) ) No...ze same lasky jsem dceri dala jeho prijmeni-prece nebudu bezpaternak :D pak nasledovala zadost o ruku, naplanovala se svatba a 2mesice pred svatbou mi borec oznamil,ze nejsou penize (vesele si odinvestovava svuj projekt a mne zbyly oci pro plac..) furt se s tim nemuzu srovnat. Takze sem tam se mi povede supr scena.. Ted je to u nas ve fazi,ze svatba nakonec nebude vubec a kdyz mu tedy navrhnu,ze takto tedy ne, a ze dcerka dostane i me jmeno,tak mam pry smulu ;) pouc se aspon ze me 🙂))