Svatba nebo ne?

berinka1
13. čer 2016

Ahoj, nedávno jsem psala příspěvek týkajícího se neplánovaného otěhotnění a teď řeším s tím související "problém". Zkusím hodně zkrátit🙂
S přítelem jsme se po vánocích zasnoubili, přišel s tím sám, na datu jsme se prvně dohodnout nemohli, nakonec padl termín březen 2017, že dříve nechce. V dubnu jsme měli 2 leté výročí a cca před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Díte jsme plánovali tak za 2-3 roky, aˇž budeme mít pořešené bydlení, po svatbě atd., ale stalo se a rozhodli jsme se, že to tak necháme. S tím souvisím že jsem začala řešit i svatbu, jelikož TP cca 20.1. a svatba v březnu je dle mého dost nereálná, Chtěla jsem ji samozřejmě posunout na dřív, třeba září/říjen. Ale přítel o tom najednou nechce ani slyšet, že teď se ženit nebude, proč mne není schopen říct, resp. mne není schopen vůbec nijak argumentovat, jen si tvrdohlavě stojí za svým. Kdykoliv toto téma otevřu, skončí to hádkou, že musí být vždy po mém a že chce aby bylo po jeho.
Tomuto všemu předcházela diskuze po cca ani ne roce společného žití, že mne prsten dá, až to bude opravdu aktuální, protože jsem nechtěla být x let zasnoubená, toto jsem měla s bývalým, se kterým mám 4l dceru. Pro mne svatba dost znamená, což jsem mu vysvětlovala, říkala jsem mu, jak jsem se cítila v porodce, když má každý jiné jméno atd a on mne "slíbil", že toto už nezažiju a byť chtěl prvně svatbu jako poslední věc po všem (po dětech, baráku..), tak to bude jinak. A když to teď má posunout o půl roku dopředu, tak se zasekl a není s ním možné jakkoliv hnout. Řekla jsem mu, že pokud tu svatbu teď nechce, tak pak už se vdávat nebudu, jelikož to nemá smysl a dítě bude mít příjmení o mě. Dceři jsem vyběhala změnu příjmení na mé, ale rodné musí stále používat.
Jak by jste v této situaci reagovaly vy?

mili34
8. lis 2017

@berinka1 ahojky,vim,ze je to uz starsi diskuze,ale chtela jsem se te zeptat jak jsi dopadla s prijmenim nebo jestli si te pritel vzal?Resim ted stejnou vec a termin porodu mam v breznu 2018.Take chci dat diteti sve jmeno,protoze pritel se o svatbe prestal bavit.

shine2015
8. lis 2017

@mili34 sice to není otázka pro mě ale doporučuji netlacit. On zcela jistě ví ze ty svatbu chceš a netřeba jim to říkat dokola..... pak si to ani neuzijes... podle mě svatba důležitá je o tom žádná a hlavně pro nás holky...ale k celkove pro ten pocit nicméně nátlakem to nemá smysl. Buď bych se o tom pobavila jednou a pak být té to mrzí už to nechala být.... nemá smysl někoho nutit. Já původně taky chtěla svatbu před dětmi - nakonec jsem měla dvě deti když jsme se brali - příjmení jsem dala po otci i když jsem byla naštvaná v té době.....ale je to otec? Je... uvidíš ... je to nepříjemné hlavně pro tebe a chápu ze té to mrzí .... ale ono v závěru opravdu není nic strašného vzít se až po narození deti.... pokud ti jinak muž vyhovuje a vadí ti jen svatba a jeho přístup k ni nechala bych to teď být. Drz se a ať mas krasne zdravé miminko 😉

mili34
8. lis 2017

@shine2015 ahojky 🙂.No ja svatbu chtela,ale on o nicem nemluvi.Driv rikal jak se nemuze dockat a ted uz nic.Ja se smirila s tim, ze budem zit na hromade jako neuplna rodina,ale dulezite ted pro me je ,ze dite se bude jmenovat prijmenim po me 🙂.At si pritel mysli sve.Muj prvni syn z predesleho vztahu se jmenuje take po me a tak budeme ted tri se stejnym jmenem a pritel bude jediny jinak.On je rozvedeny.Deti nemeli,takze se brat nemuseli.Tak mi to prijde lito.

shine2015
8. lis 2017

@mili34 já ti rozumím a udělala bych to stejne - ať se jmenuje on jinak.... a ty budeš chodit k lékaři atd a když se vezmete tak se přejmenovat můžete 😉

Mě to tenkrát bylo líto - pak dnes už manžel chtěl a já zase ne dokonce jsem jednou zrušila svatbu asi 7tydnu před termínem a pak jsme se stejne vzali 😉 Ono to to v závěru žádná tragédie není 😉 A nejlepší je když se ten chlap fakt rozhodne sám... natlaky atd to pak z toho ani by jsi neměla radost.....

beruda
8. lis 2017

@mili34 myslím, že moc tlačíte na pilu. Proč na tom tak trváte? To vám tolik vadí, že máte jiné příjmení? Jiné příjmení neznamená, že jste neúplná rodina. To je termín pro rodinu, kde chybí matka nebo otec a ne že má jeden jiné příjmení. Jestli to děláte jen kvůli okolí, aby náhodou někdo něco neřekl, tak je to taky chyba, oni s vámi nežijí a nic jim do toho není.
Já jsem s partnerem téměř 7 let a 6 z toho jsme zasnoubení 😀. Máme jedno dítě, brzy se narodí druhé a příjmení mají po něm. Při jednání u lékaře nebo jinde se představuji jejich příjmením aby se to nepletlo, ale jinak je mi jedno, jestli jsme svoji, nebo ne. Moje kamarádka říká, že je to akorát jednodušší pro jednání s úřady, nic jiného se na vašem vztahu nezmění. Až mu to dozraje v makovičce, tak svatba bude, ale tlačením, trucováním a schválnostmi o něj můžete akorát tak přijít a navíc si tím akorát sama (teď mi promiňte ten výraz) zasíráte hlavu starostmi. Prostě to pusťte z hlavy. Uleví se vám, uleví se jemu a když nebudete tlačit, je větší pravděpodobnost, že to jednou přijde.

hanih
8. lis 2017

@mili34
@shine2015
Jasně, chlap se musí rozhodnout sám a bez nátlaku, jinak by ta svatba byla o ničem a taky pravděpodobnost rozvodu v budoucnosti je v takových situacích větší. Na druhou stranu by o tom měl chlap komunikovat, vysvětlit partnerce, jak by to chtěl a proč, aby ona aspoň věděla, na čem je, nebo aby mohli vyřešit kompromis. Často slýchám nebo čtu, že na chlapa se nemá tlačit, nemá se do ničeho nutit, že se pak zasekne, ale co má pak dělat ženská, když vlastně neví, co čekat? A ono často jde právě o to, že chlap prostě nemluví o tom, co chce. Takže já bych mu položila nůž na krk, ale ne v tom smyslu, že chci svatbu, ale v tom, že chci a potřebuju znát jeho plány do budoucna, protože to výrazně ovlivní i moji budoucnost. Partneři by se měli umět o takových věcech pobavit, a ne že prostě jeden z nich (většinou chlap) přestane o svatbě úplně mluvit, když donedávna s ní počítal.

mili34
8. lis 2017

@beruda ale ja to delam jen z meho vlastniho pocitu ne kvuli lidem okolo.Ani to nedelam kvuli tomu,ze bych ho chtela nejak tlacit,nebo se mstit.Uz mi na svatbe opravdu nesejde i kdyz jsem myslela,ze to od nej prijde.Jen sebe a sve deti popripade branim tim,ze kdyby od nas odesel,tak nechci mit kazde dite jinak pojmenovane.Starat se o ne budu stejne predevsim ja a tak mi to prijde spravne.Pro nej je svatba treba jen papir a pro me je jen zase papir jine prijmeni.Dite je jeho a v rodnem liste bude zapsany.Pritele miluji ,ani krizi ted zadnou nemame,ale holt zivot dokaze byt svi.. uz jsem to zazila a tak to vidim jako spravnou volbu.Jak se pritel treba casem rozhodne je jeho vec 🙂.

mili34
8. lis 2017

@hanih prave mu to chci opatrne oznamit jak to ted vidim ja a ze tim nemam postranni umysly.Pokud me ma rad,tak snad pochopi.Nechci ho tim z niceho vyradit.

mili34
8. lis 2017

@hanih no jo ale z me zkusenosti toho chlapi moc namluvi a naslibujou co se tyce budoucnosti.U nas je vse na dlouuuuhe lokty.Kdyz to vidim i v te domacnosti co je treba potreba udelat a zaridit...na vse ma spouuustu casu.Kolikrat mi ani nepomuze na to ze jsem v 5 mesici .Takze proste on uz to ma tak asi se vsim.

mili34
8. lis 2017

@beruda muzu vam rict ze po tom co se ja vyjadrim se jmenem a on by me treba i pozadal o ruku kvuli tomu,tak bych mu rekla,ze tohle ted opravdu delat nemusi,ze ho nikam netlacim.Do ted mel cas a nestalo se a tak nema cenu na honem to ted resit.

hanih
8. lis 2017

@mili34 Jasně, tak to je pak blbý. Jako můj muž má taky na všechno dost času (co se týká věcí v domácnosti třeba), ale zas když potřebuju pomoct, pomůže, když něco slíbí, tak to dodrží. Do svatby se taky nehrnul, ale když jsem mu vysvětlila, proč je pro mě důležitá, souhlasil a svatba se hned začala zařizovat. Ve tvé situaci bych si s ním nejdřív promluvila a pokud by to nepomohlo, tak bych se asi zařídila po svém, tj. dala dítěti své jméno a chlap ať se s tím srovná. Ale teda asi bych si nebyla jistá, jestli s ním můžu počítat. Pro mě je důvěra zásadní, a když bych věděla, že něco slíbí a pak to nesplní, nepomůže, když to potřebuju, nevím, jestli by ten vztah pro mě pak byl ještě důležitý. Ale samozřejmě každá jsme jiná a každá máme jiné priority, a tvůj přítel může mít i spoustu kladných vlastností. Důležité je, aby z tvého pohledu ty kladné převažovaly, pak jde všechno 🙂

blahova_andrea
8. lis 2017

@mili34 já mám děti pojmenované po sobě. o svatbě byla řeč několikrát, ale zatím na ni nedošlo. jsem ráda, že se děti nejmenují po otci. léta běží, věci se dějí a upřímně, už ani já nechci jeho příjmení. pokud bychom se někdy vzali, tak buď se přejmenuje po nás a nebo se budeme dál jmenovat jinak, což se mi nezdá. ale já už se s dětmi přejmenovávat nechci ☹

mili34
8. lis 2017

@blahova_andrea to je taky fakt.Prave ze leta bezi a clovek si uz na ledacos zvykne.Jako na zacatku o tom mluvil a pak ,ze kvuli financim ted ne.No ja jsem se s tim uz smirila a nejak mi to uz je i jedno,ale deti chci po sobe.Kdyz to bude problem pro nej ,tak to muze zmenit.Prece je divne,ze by mu vadilo aby dite melo jine prijmeni kdyz ja ho mam take ne 🙂.
@hanih ale zase co slibi,tak se snazi splnit a pomuze kdyz reknu.Spis to neudela sam od sebe.Ale jak co.Na svatbu nerekl slibuju 🙂,ale ze se nemuze dockat az mou mamu pry pozada o mou ruku (nasi jsou rozvedeny).Takze tak no.Sladky recicky na zacatku si myslim.

blahova_andrea
8. lis 2017

@mili34 ono to není ani tak o zvyku to příjmení. já bych si zvykla. ale nechci v tom dělat dítěti zmatky po tom, co nastoupí do školy. prostě, když se to "nestihlo" do první třídy, tak už mi to přijde blbý i vůči prckovi. nehledě na to, že i kdyby děti byly menší, tak už to příjmení prostě z nějakých důvodů nosit nechci. takže verze je se nevzít, vzít, ale nechat si každý svoje příjmení nebo aby se přejmenoval on.

astyna
9. lis 2017

Tak příjmení si můžete za poplatek změnit na úřadě, když jde jen o to příjmení...už to tu jedna slečna kdysi zmiňovala...

blahova_andrea
9. lis 2017

@astyna já myslím, že nikdy nejde JEN o příjmení 😉

mili34
9. lis 2017

@blahova_andrea spis jde i o princip toho vseho.Bud tak a nebo tak.Kdyz se dva nedohodnou,tak musi byt kompromis.A neco jako" brat si te nebudu a dite musi mit jme jmeno a hotovo" mi prijde divne.

smudlinka24
9. lis 2017

@mili34
No, takhle presne to je u nas😒

astyna
9. lis 2017

@blahova_andrea

právě že mám pocit, že v podobných diskuzích se to vždy zvrtne k tomu, že jde vlastně jen o společné příjmení kvůli dětem. Tak jen, že tu tady je i jiná možnost pro odpůrce sňatků 🙂

blahova_andrea
9. lis 2017

@mili34 právě, vzít si tě nechce, dítě chce rezolutně po sobě a ještě ty se máš tedy jmenovat jinak? třeba mě a mého syna jeho rodiče nechtěli ani znát. proč bych si brala příjmení rodiny, která o nás nestojí? prostě příběhů je mraky a fakt nejde jen o to příjmení, ale o ty principy a další věci.

blahova_andrea
9. lis 2017

@astyna jo, další možnost to je. pokud se chtějí jmenovat všichni stejně, ale jsou těmi odpůrci svateb, tak je to řešení 😀 jenže většinou mi přijde, že odpůrce je v rodině jen jeden :-/ a společné příjmení já osobně bych třeba vůbec neřešila kvůli dětem. já ho řešila kvůli sobě 😅

astyna
9. lis 2017

@blahova_andrea

mě zase příjde úsměvné, jak ten, kdo vykřikuje, že svatba je jen kus papíru, se té svatbě brání většinou nejvíc 🙂 proč teda? když jde jen o ten papír 🙂))

Mám kamarádku, co si nechala svoje příjmení i po svatbě, mají to rozhodlé tak, že holky se jmenují po manželovi a kluci po ní. Hlavně kvůli tomu, že ona je poslední nositelka toho příjmení v republice a svému otci slíbila, že ho nenechá "vymřít".

mili34
9. lis 2017

@blahova_andrea no jeho mamka se chova hezky,ale tata je nejaky divny.Posledni dobou pozdravi vzdy tak na pul huby a ani se na me nepodiva.Uz jsem se ptala na to i pritele a ten nechape co je.A to o prijmeni ,ze chci po me jeste nevi ani pritel.Musim mu to nejak opatrne oznamit.Snad me pochopi.S tim tatou vubec nechapu co s nim je 😕.

blahova_andrea
9. lis 2017

@astyna jo, to je taky zvláštní paradox. když je to teda jen papír, tak co sejde na tom, že bude v šuplíku o jeden víc, že? 😀
ty jo...tak to má kamarádka zařízeno rozhodně originálně 🙂

blahova_andrea
9. lis 2017

@mili34 a přítel taky neví? nebo nemohl by sis s tátou sednou u kafe, pivka a poptat se co mu je? co mu vadí? já třeba přesně vím, co vše tchánovi vadí 😀

mili34
9. lis 2017

@blahova_andrea rodice bydli daleko od nas (nastesti 🙂).takze na pivo nepripada v uvahu.Bud jezdi oni k nam autem,nebo my k nim.To by ho musel vzit jedine na prochazku 🙂.

blahova_andrea
9. lis 2017

@mili34 no tak pokud to máte takovou dálku, tak asi tolik nevadí, co si jeho otec myslí 😅 nepotýkáte se s tím denně 🙂

mili34
9. lis 2017

@blahova_andrea no taky na to kaslu.Jen spis nechapu.Ale at si dela co chce.Ja pozdravim ,chovam se slusne a tecka 🙂.

mili34
10. lis 2017

@blahova_andrea ahojky,tak jsem vcera rekla o prijmeni,ze dam po sobe a ani mu to nevadilo..koukal ,souhlasil a nic mi k tomu ani vic nerekl ,taky zvlastni ze?

verusky
10. lis 2017

@mili34 ctu jen neco a s pomahanim... nezavidim Ti po porodu... takoveho lenocha, co mu nic nedochazi, jsem mela prvniho partnera... vychovej si ho, uz ted- je, ja nemuzu, prosim, udelej toto... po porodu urcite nechtej TY delat, pomalu ho prizpusobuj, nenapadne vychovavej...
a s ditkem? STOPROCENTNE DEJ SVE PRIJMENI, i kdyby nesouhlasil, vysvetli mu... na druhou stranu, pokud chces prijmeni jeho, musis s nim na matriku. takze pokud na matriku nezajdete, ani se nemusite bavit a u porodu jde automaticky prijmeni po Tobe a on se muze bit jak chce, to je zakon... ja davala prijmeni po otci, ja jsem nejak, dve jsou jinak, dalsi dve jinak. kdybych tusila, ze vztahy nevyjdou, dala bych deti po sobe...
soucasny svet je plny nevyzralych muzu..... tak si zkus jednoho prizpusobit a vychovat 🙂