Svatba se nekoná.

18. čer 2020

Zdravím holky, ani nevím proč to sem píšu nejspíš kvuli tomu aby mě někdo "politoval" nebo spíš abych se vypsala...
S přítelem jsme měli mít za měsíc svatbu vše je skoro hotovo. Žijeme spolu u tchánů a já jela na týden k našim s malinkou abych všem tu oznámila kde svatba bude a jak to bude s přespáváním. (mala sa konat cca 150km odtud)
No dnes mě přítel napsal že se svatba nekoná z důvodu že nikdo z jeho rodiny na svatbu nepřijde protože se jim nelíbí že nebude v kostele...
Vůbec nevím co mám teď dělat. "Domů" za přítelem mezi ty magori nechi jít. Když jsem mu řekla že se smalou už nechci vrátit tak bylo ticho a už se neozval. Možná moc přeháním ale já už té tupé pobožnosti v rodině mám dost. Myslela jsem že když se jedná o naši svatbu tak si ji můžeme udělat podle sebe.
Vůbec nevím co teď přítel dělá a co se mu odehrává v hlavě.
Ani nevím co mám říct celé rodině. Všichni se od nás těšili a vubec jim nevadilo že to nebude v kostele ani že pojedou přes 150km za náma a budou spat někde v prdelovicích kde to neznaj.
Omlouvám se za můj citovej výlev. 🙁

priefi
23. čer 2020

@kmarie81 přesně a nám to dokonce řekl i kněz, že se k sobě opravdu hodně hodíme

odula
23. čer 2020

@priefi mno... :D jak to říct. myslím, že, jak tam byla církev vždycky hodně silná, i v době komunismu, že je hodně spjatá s polskou národní identitou. Což s sebou přináší plusy i mínusy. Ty plusy že jsou hrdí na to že jsou katolíci, být křesťan je čest (na rozdíl od Čech kde se musí člověk pomalu omlouvat za to že je katolík). Ten církevní život je tam úplně jinej (známá vyprávěla že mají každý všední den mše třeba od pěti od rána, pak jinde v 5:15, pak v 5:30 atd aby to člověk pohodlně stihl před prací - kluci mají roční přípravu na ministrování, mají pořadníky... No prostě). Mezi těmi mínusy třeba klerikalismus. Kněz je ve farnosti nezpochybnitelna autorita -na což naráží hodně kněží kteří působí u nás). Samozřejmě že jde o generalizaci a ta je vždycky nepřesná (a často nespravedlivá) ale myslím že jistý společný rysy nebo specifika se dají najít (ačkoliv je samozřejmě nejde aplikovat absolutně).

odula
23. čer 2020

@priefi a ne úplně "jiní". Spíš specifičtí.

priefi
23. čer 2020

@odula když jsi to napsala, tak se mi vybavilo, jak teta, co tam žila, vyprávěla, jak to tam chodí. Uuuuplně jsem na to zapomněla... Je to tam šílené... Mám pocit, že tam by dokonce ten ateista ten křest musel mít 🙈 jinak žádná svatba... Ale mám trochu pocit, že nová generace lidí, začíná tamní zvyklosti, kdy je farář ten nejdůležitější, sabotovat a čím dál víc se tam mladí od církve odvrací, což se není čemu divit. Každopádně je fakt, že hodně pro ně znamenal Jan Pavel II.

taya244
24. čer 2020

@kmarie81 Moj muz do svadby zil u mamky, pocital s tym aj po svadbe. Tak sme na cas isli od seba ( ja do Bratislavy a on ostal v CR) cca mesiac a nasli sme si vlastne byvanie... takze ja viem o com pisem

zuzineckah
24. čer 2020

@odula tak já osobně, co se týče víry, bych netolerovala absolutně nic. Doposud jsem bohužel zaznamenala jen to, jak se za náboženství skrylo hodně špíny, a věř mi, že jsem o tu zkušenost nestála. Byla jsem zděšená, jací lidé jsou někteří katoličtí knězi, jak lžou a manipulují s lidmi, jejich názory, a to jen proto, že zneužívali jejich víru pro své zájmy. Myslím, že každý poctivý křesťan by se poblil na místě. Bylo mi několikrát upřímně líto těch pravověrných, protože oni neměli ponětí, která bije... Osobně mám tedy averzi (mimo pochybných sekt) na katolickou církev, která je dle mého (a nejen mého) názoru nejlépe organizovanou mafii na světě. Jinak s tolerancí ani respektem problém nemám, ale v tom, že budu diktovat dítěti jak žít, čemu věřit, nebo kde si dělat svatbu, v tom opravdu nevidím ani jedno ani druhé 😉

michaela_2
24. čer 2020

@zuzineckah ale tak třeba jim ani nic nediktují 🙂 jen proste na svatbu nechtějí přijít - ono ale podle toho příspěvku jsou ty vztahy nejspíš dost na hraně a kdoví co za tím všechno je ;)
Respekt evidentně chybí na obou stranách, alespoň podle příspěvku
To, ze přítel svatbu hystericky ruší je jeho problém, ne? Místo toho aby navrhl, ze se vezmou klidne jen ve dvou 🙂

kmarie81
24. čer 2020

@taya244 tak důležitý je že ste to ustáli

kmarie81
24. čer 2020

@zuzineckah tak to abys své děti radši neposílala ani do školy, tak se taky můžou vyskytovat - učitelé exoti, nebo ti co nebohé studenty využívají k vlastnímu prospěch - protěžují ty chytřejší aby škola měla lepší jméno a větší úspěšnost a navíc do dětí hustí svoje moudra ... 🙂 To je zase argument

kmarie81
24. čer 2020

@michaela_2 popravdě nevím kdo ji zrušil první - jestli slečna když zdrhla k rodičům nebo on

madbetka
24. čer 2020

@kmarie81 Slečna nikam nezdrhla, odjela na návštěvu k rodičům a přišla jí sms, že se svatba ruší 😉

kmarie81
24. čer 2020

@madbetka no podle toho co všechno psala si klidným, hladkým odjezdem ze sluncem zalitého vztahu, na návštěvu k rodičům, až tak jistá nejsem ... ale je to jen můj pocit, že ta sms nebyla první a poslední kapka jejich rozepře

zuzineckah
24. čer 2020

@kmarie81 teď nevím na co reaguješ tím posledním příspěvkem adresovaným mně. Pokud na ten, který jsem psala o svých negativních zkušenostech, tak je zcela mimo. Určitě se to blbě čte jak těm, co věří čistě a upřímně, tak těm zaslepeným. Jen nedokážu rozklíčovat, do které skupiny patříš. Ale na tom ani nezáleží...
@michaela_2 Pravdu máš v tom, že kdyby měl kluk koule a odpovědnost, pak by to společně vyřešili poměrně snadno. Do toho asi ještě nedorostl. Nicméně nesouhlasím s tím, že jim nic nediktují. Jestli jim to řeknou naplno, nebo řeknou, že když ne v kostele, tak nazdar, výsledek bude pořád stejný - rodina mu dá vale, pokud se vzepře jejím představám. To se stalo. škoda, že už se zakladatelka neozvala, třeba by mohla některé věci osvětlit.

michaela_2
24. čer 2020

@zuzineckah především je třeba si všechny tyhle věci vyjasnit dříve, než si pořídí miminko no. Slečna má právo věřící nesnaset, úplně stejně, jako on má právo věřit a chtít k tomu vést jejich dítě. Osobně teda moc nevěřím na to, že si nechává vše linkovat od rodičů (to by jejich situace vypadala zase úplně jinak, kdyby to byl ten případ 🙂 tedy myslím si, ze by u nich třeba doteď nebydleli jen tak, kdyby jeho rodiče byli tak strašně ortodoxní věřící, ale těžko říct.

priefi
24. čer 2020

@zuzineckah ale víra není o knězovi... Pokud s nimi máš problém, tak prostě nechodíš do kostela, nebo prejdes do jiné církve. Víra je o víře v Boha ne v kněze... Každá církev má "svoje pravdy", třeba evangelíci neuznávají svaté, pannu Marii a někteří mají problém i s anděly. Takže pokud člověk uznává svaté, pannu Marii a anděly, tak nepřechází k evangelíkům, ale ignoruje kostel, myšleno kněze. ALE určité svátosti chce v kostele 😉 resp.pred Bohem... jsi další člověk co planta víru a církev 😉 není to to samé. Ano požadavek pro "správného křesťana" je víra a respektovat svoji církev, ve které je pokřtěn... Ale za mě je důležitá víra, církev, ať je jakákoli, tak se obohacuje na lidech a využívá je. O tom žádná, ale je to o lidech, stává se, že je kněz s velkým K a opravdu to má jako své poslání, a to pak do toho kostela chodíš s radostí. Ale většinou tam je kněz, kde si to člověk jde odsedět, někdy to je skoro za trest a pomalu tam spíš. Někdy tam je kněz, který je ve svých názorech radikální, hodně lidí odradí, někteří si i na něj stěžují... nekdy tam je s prominutím kněz svině, který se nezdrahá zneužít svého postavení... ať už v jakém kolik směru. Z jedné strany všichni odsuzují, že v katolickém kostele se dává peníze... Ale jak jsem po čase zjistila, evangelické církve vyžadují těch peněz po svých věřících daleko více, třeba taková církev bratrská, tak ta je docela drsná, co se týče peněz... Teda aspoň podle toho, co jsem slyšela od lidí, co v ní jsou a kolik do toho valí peněz a smutné je, že jim ani nepřijde, že to je špatně a že to je vlastně proti tomu, proč protestantské církve vznikly. Ale to jsem totálně odběhla od tématu

michaela_2
24. čer 2020

@priefi To jsi vystihla úplně přesně. Není to o lidech, kteří jsou nejvíc vidět nebo slyšet (byť nejenom špatne věci církev vykonává 🙂 všude po světě se například křesťanské jeptišky celozivotne starají o opuštěné děti, o nemocne lidi, moc hezký dokument o jednom takovém sirotčinci teď natocil Tomas Etzler.
Navíc, ona u nás opravdu JE tendence připomínat jen to špatné 🙂 zatímco ty dobre věci tolik slyšet nejsou.

kmarie81
24. čer 2020

@zuzineckah no právě že si tam moc osobních zkušeností nenapsala, jen samé naučené negativní fráze o tom, jak je církev špatná a zločinná společnost a kněží jak nejsou dobří lidé - aspoň to sem z toho cítila já - jen sem poukázala na skutečnost, že i ve školství je politika (pravda ne celosvětová jako v katolické církvi) a stejný předmět je každým učitelem podán dětem různě a každý učitel se taky k dětem může chovat různě a je možná hromada učitelů - tělocvikářů, co v devítce budou radši při přeskoku kozy budou při doskoku jistit radši hezké holky než kluky..

odula
24. čer 2020

@zuzineckah hele, me se to ani blbě nečte. Keců o organizovaný mafii jsem slyšela až až. Těch na světě bylo, je a bude... (Mafií - církevních necírkevních, zjevných i skrytých.... i keců ;) ) A víš čím to je? Že lidi prostě byli, jsou a budou zlí... I ti nejlepší z nás maj svoje temný stránky a kdo tvrdí že ne, kecá. Ne nadarmo se říká, že moc korumpuje, a absolutní moc korumpuje absolutně.a co člověk může zneužít, zneužije. A zdaleka to není jenom evangelium. A proto je moje víra celkem v klidu (a to jsem toho zažila hodně) . Protože nemám iluze o sobě, nemám je ani o ostatních. Spíš mě pak může jenom pozitivně nadchnout jakýho dobra lidi jsou schopny - jo, a taky v církvi ;) jediný co je mi opravdu líto je, že lidi jako ty vidí jenom to, co je nejvíc vidět, teda to zlo. a spoustu dobra který se děje , buď nevidí nebo vidět nechtěj, protože už prostě mají svůj názor hotovej(říká se tomu výběrovej efekt).tož tak. Nechci samozřejmě bagatelizovat hnusarny, některý věci , který si určitý typy dovolí jsou opravdu ... No na blití jak jsi psala. Ale co s tím můžu dělat já? Omlouvat se za chyby druhých ? Církve? Těžko. Maximálně tak můžu žít tak nejlíp jak to jde. A to je asi tak všechno. Tak jenom abys věděla že co píšeš není nějak šokující nebo oči otvírající nebo tak. Nihil sub sole novum. Good luck. 🙂

odula
24. čer 2020

@priefi a já si opravdu nemyslím , že problém je systémovej, v církvi a v její struktuře. Jako kdyby existovala PROTO , aby zotročovala, využívala lidi atd. I ti kněží s velkým K mají většinou velmi kladný vztah k církvi, ačkoliv jsou si vědomi dobře vědomi toho co je špatně. Problém je v konkrétních lidech. Vždycky byl. A bude. Až do konce světa ;)

astyna88
24. čer 2020

Já si myslím, že je lepší stokrát říct Ne u oltáře, nebo aby se svatba nekonala, než pak po měsíci řešit rozvod. Příklad mé spolužačky...

michaela_2
24. čer 2020

@odula 🙂 při mších pravidelně potkáváme jednoho moc šikovného kardiochirurga. A pak ještě dalšího doktora, působícího v Ikemu. Samozřejmě vedle X dalších lidi. Proč to píšu?
Protože nemyslím, ze někdy uslysim: tento věřící zachránil tolik životů! Kdepak 🙂 uznání dostane jako doktor, to ano. Ale jeho víra jde stranou, v tomto případě.
Pak se ale nejspíš objeví nějaký jiný věřící, možná kněz, možná učitel. Který nekomu ublíží. Bude se i v tom případě jeho vyznání ignorovat? Nebo to bude další z pokrytců ....... Vše se zkratka vyvíjí svým tempem 🙂 a každá doba přináší něco nového.

priefi
24. čer 2020

@odula jasně, to jo... Právě ti konkrétní lidé, tohle způsobují 😉