Těhotenství a stres ve vztahu
Dobry den, potrebovala bych se s vami poradit, jelikoz uz nevim kudy kam..
Jsem ve 4 mesici tehotenstvy a od te doby co jsem otehotnela to jde ze vztahem z kopce jelikoz ted uz byvali partner zacal byt az nezdrave zarlivy, manipulativni a obcas agresivni.
Ted kdyz spolu nejsme tak kdyz vynecham urazky,vyhruzky apd tak jsou dny kdy mi vyhrozuje ze mi male vezme, pak ze male neni jeho a ze ho nemam psat ani do rodneho listu apd.. Protoze zije v domnenkach ze nekoho mam, ze za nekym chodim atd.. Jsem uz psychicky na nervy..
Kdyz jsem se snim naposledy sesla celi byt mi zkontroloval a vyhledaval jestli nekdo u me nebyl a pote jsem to schytala urazkami a i presto ze jsem se mu snazila vysvetlit ze se mili, brecela jsem a prosila jsem at prestane tak mi zacal nadavat ze jsem herecka a ze jsem labilni ze takova zena v peci male mit nebude.
Zajimalo by me zda je nutne ho psat do Rodneho listu.. Jelikoz mam obavy aby me nedeptal pres male.. V minulosti nebyl pro nej problem ani na me na tehotnou sahnout.
Nahravky jak na me krici apd mam Schovane.. Dekuju za kazdou odpoved
Stručné shrnutí
- Neuvádět otce do rodného listu je možné, ale po narození dítěte může otec žádat soudní určení otcovství a poté nárokovat zápis i výživné.
- V případě hrozeb, manipulace nebo domácího násilí v těhotenství je doporučeno kontaktovat policii, sociální pracovnice nebo specializovaná centra pro domácí násilí jako Centrum ROSA (https://www.rosacentrum.cz/).
- Silný stres v těhotenství může zvyšovat krevní tlak, proto je vhodné být pod lékařským dohledem a využít podporu sociálních služeb.
Nejčastější otázky
Q: Musím uvést otce do rodného listu?
A: Ne, matka nemusí uvést otce; k zápisu otce do rodného listu se obvykle vyžaduje jeho podepsané prohlášení na matričním úřadě (matrika) a pokud otec nebude zapsán, může později požádat o soudní určení otcovství.
Q: Co se stane, když otec po narození dítěte požádá o zápis a tvrdí, že je otcem?
A: Otec může podat návrh na soudní určení otcovství; pokud soud otcovství prokáže, může být dítěti přiznáno právo na výživné a následný zápis do rodného listu.
Q: Kdo platí testy otcovství po narození, pokud otcovství popírá matka?
A: Názory se lišily; v diskuzi bylo uváděno, že pokud matka otcovství popírá, může být požadavek na úhradu testů různě řešen (některé příspěvky uváděly, že by testy hradila matka, jiné, že je povinen hradit otec); proto je potřeba konzultovat konkrétní postup na matrice nebo s právníkem.
Q: Jaké kroky mohu podniknout, abych se ochránila před agresivním partnerem během těhotenství?
A: Doporučené praktiky zahrnují: nevpouštět partnera do bytu, vyměnit zámek, zablokovat ho na sociálních sítích (např. Facebook), mít připravené číslo na policii a kontaktovat sociální pracovnici nebo Centrum ROSA (https://www.rosacentrum.cz/).
Q: Ovlivní neuvedení otce v rodném listu nárok na sociální dávky?
A: Neuvedení otce může komplikovat některé sociální dávky; v diskuzi bylo zmíněno, že samoživitelka může žádat o příspěvek na bydlení a další dávky, ale konkrétní dopady doporučují konzultovat se sociální pracovnicí.
Q: Má stres vliv na těhotenství a jak ho řešit?
A: Ano; v diskuzi byly zmíněny zvýšený krevní tlak a nutnost lékařského dohledu, doporučena byla konzultace s ošetřujícím lékařem a zapojení sociálních služeb pro snížení stresu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Neuvádět otce do rodného listu je právně možné.
- V případě hrozeb nebo násilí je potřeba vyhledat pomoc policie, sociální pracovnice nebo specializovaného centra (např. Centrum ROSA).
- Stres v těhotenství může mít negativní dopad na krevní tlak a vyžaduje lékařský dohled.
Sporné názory
- Kdo má hradit testy otcovství: někteří uváděli, že by je v případě popření platila matka, jiní uváděli, že je povinen platit otec.
- Zda otce zapisovat do rodného listu: někteří doporučovali nezapisovat z důvodu bezpečnosti matky a dítěte, jiní upozorňovali, že zápis dává otci právní práva a matka má poté povinnosti.
Otevřené otázky
- Jaký je standardní praktický postup a úhrada testů otcovství v konkrétních případech popření otcovství u matriky a soudů?
- Jaké konkrétní sociální dávky a podmínky (např. výše příspěvku na bydlení) jsou ovlivněny neuvedením otce v rodném listu?
Zmíněné značky a firmy
Centrum ROSA, Facebook, matrika, policie
Zmíněné produkty a metody
rodný list, testy otcovství, soudní určení otcovství, alimenty, příspěvek na bydlení, výměna zámku, zablokování na sociálních sítích, kontaktování sociální pracovnice, kontaktování policie
Místa a osoby
žádné
@terulle05 mě se neomlouvej, ale spousta lidí si přečte jen hlavní dotaz a odpovídá.. A ty se pak nedočkáš odpovědi na tvůj dotaz 👍🙂
@j.a.n.i a co třeba náhodou? Nebo někdy se ta pravá povaha ukáže až po několika letech nebo po otěhotnění. Často je těhotenství spouštěč jiného chování, kdy má chlap pocit, že už mu ženská neuteče, tak už se může přestat přetvařovat a to spolu už nějaký pátek jsou. Holt ne každý narazí na fajn chlapa a skvělého tatínka a chybovat je lidské. Úžasné jak vždycky napíše někdo takovou poznámku typu máš co jsi chtěla nebo poznámku, kde míří na inteligenci tazatelky. Myslím, že když pro to člověk nemá pochopení, nemusel by to vůbec komentovat. 😉Nevím čím tím pomůžete, mnohé ani nemají odvahu od takového odejít.
@j.a.n.i naše známá otěhotněla po jedné noci. Už byla dlouho sama, tak si užila po akci a měli ochranu, přesto pak zjistila, že je těhotná. Já jsem otěhotněla přes ochranu i prášek po. S partnerem, se kterým jsme oba věděli, že to ukončíme. Taky jsme se pak rozešli a já zjistila, že jsem těhotná. Oba jsme vysokoškolsky vzdělání, žádní pitomci nejsme a chránili jsme se, přesto spolu máme neplanovanou dceru. A to že se pár rozejde v těhotenství kvůli změně chování není nic divného a to jsou spolu třeba několik let a miminko i plánovali. Já jsem toho názoru, že by člověk neměl soudit ostatní, když není a nikdy nebyl v jeho situaci.
Boze ze se k tomu vyjadruji vubec takove zensky ktery nemaj ani trochu pomysleni o co jde 🤔 a ze takovych tyranych zenskych a deti je!! Verte ze kdybych vedela ze po 3 etech vztahu co otehotnim zacne takovy teror fakt bych do toho ani nesla I kdyz jsem si miminko prala a tesila jsem se na tehotenstvy ze si ho uzijeme spolu. Bohuzel ted s tim nic nenadelam, to male rozhodne za to nemuze,a zvladnu to i sama bez chlapa. Kolik takovych zenskych je co nakonec je samo s detmi.. Nebo ze strachu dal s tyrany..
A verte ze kolikrat jsem se snazila apd aby to bylo zase jako driv.. Ale kdyz chlap nespolupracuje, zije v domnenkach kterym veri a depta tim me, ktera zrovna ted postrebuje tu nejvetsi podporu a misto toho vyhledava veci kvuli kterym se hada a sam lze, nadava, ponizuje jaka budu na prd matka apd.. Tak co je lepsi??? Myslim ze odejit 😉
@bara88 k tomu se asi nemá smysl vyjadřovat. Myslete si o tom co chcete, já si taky budu myslet o vás co chci 😉
Autorce je dobře, že jsi měla tolik odvahy a odešla. Když dělá tohle tobě, nebude mít daleko pak ponižovat i dítě. A hlavně dokážeš ho vychovat i sama a bude to lepší než, aby dítě vyrůstalo v takovém vzoru ...

@cherie24 bohužel to tak je. 😒 Já jsem po druhé vdaná rozvadela jsem se když synovi byli 4 měsíce. Ex dělal problémy ale teď mám štěstí a je klid ale synovi je už 11let. Dokonce si někdy vezme na víkend i syna bráchu naposledy si dokonce vzal všechny 3 děti 😄. Ale takový psycho ex nebyl. Jen nemakačenko 🤷♀️ a chronický lhář