Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

V průšvihu pro manželův dluh před svatbou

sarkal
27. led 2017

Zdravím všechny. Nějak se potřebuji svěřit s dlouholetým problémem. Pokusím se to zkrátit..Před dvanácti lety jsem se vdala, několik měsíců jsme s manželem koupili starší RD na hypotéku. Asi rok po koupi z ničeho nic přišla exekuce, na manžela, ale já jako manželka jsem v tom samozřejmě jela taky. O ničem jsem nevěděla a z manžela pak vylezlo, že si od kamaráda půjčil 90tis., nejhorší je, že mu podepsal prázdnou směnku s tím, že se na ni pak dopíše částka kdyby náhodou manžel nechtěl platit, ale částka byla najednou 520tis. + náklady. A tak začal kolotoč. Protože jsem manželovi nevěřila, jeli jsme společně s diktafonem v kapse za tím kamarádem a ptali se proč je tam taková částka tak nám řek, že má lichvu u právníka, který to zažaloval a ten ho donutil tam dopsat tuhle částku, kterou mu ten manželův kamarád dluží, takže přiznal jak to je a máme to nahrané na diktafonu, pak se nám ho podařilo chytit ještě dvakrát, sliboval, že to dá do pořádku, že to vyřídí..a od té doby s námi nekomunikoval, byli jsme i za tím právníkem a z jeho chování bylo zřejmé, že v tom má prsty. Takže jsme podali trestní oznámení a vše co šlo, lítali jsme doslova po všech čertech, podali jsme nejrůznější odvolání, policie vyšetřovala tak, že nic nevyšetřila, později jsme se dozvěděli, že ti kriminalisté jsou příbuzní toho právníka a že je profláklej. Došlo to tak daleko, že před lety měl jít náš dům na kterém je ještě z velké části nesplacená hypotéka jít do dražby. Takže jsme podali vylučovací žalobu s tím, že dluh vznikl před svatbou a měli o tom jasné důkazy (smlouvy je směnkám, které byly vypsané a podepsané několik měsíců před svatbou), u zdejšího soudu jsme neuspěli na což jsme byli upozorněni předem, že tady má ten kamarádův právník páky a asi to neklapne, taky, že ne, rozhodli na základě něčeho úplně jiného, naše důkazy nevzali v potaz a tak jsme se odvolali ke krajskému soudu kde důkazy vzali v potaz, ale protože na směnce byl datum již po svatbě tak dluh tím pádem vznikl po svatbě a tudíž můžou exekuovat manželský majetek, přesto, že jsou jasné důkazy, že peníze manželovi (90tis, ale bohužel se mu to nedokázalo prokázat, takže tedy 520tis.) byly půjčeny před svatbou. Ten kamarád mezitím zemřel a oprávněná je teď jeho žena. Takže situace je taková, že máme dva měsíce na dovolání do Prahy, pokud toho nevyužijeme, proběhne dražba. Veškeré peníze z dražby připadnou bance, která chce skoro dva miliony a dluh by byl pořád neumořen, prostě to nestačí, takže nám vznikne ještě další dluh u banky. Jediné co nám teď asi zbývá je jít žebrat o splátky, ale splácejte peníze, které jste si nepůjčili a máte na to jasné důkazy. Nežádám pomoc, taky vím, že manžel byl prostě hloupej když tohle udělal, ještě za mými zády. Jen mě zajímá váš názor, co by jste dělali? Nejhorší je, že teď máme strach, že na splátky po těch letech nepřistoupí, protože musejí být děsně naštvaný (exekutor, který to exekuuje je synovcem právního zástupce toho kamaráda, od kterého si měl manžel půjčit).

blahova_andrea
27. led 2017

co napadnout podjatost? 😅

nita1984
27. led 2017

Špatná situace, bohužel, v dnešní době není neobvyklá. Zažívám něco podobného ☹ určitě zkus splátky navrhnout, nic horšího bez ze je odmítne se stát nemůže

sarkal
autor
27. led 2017

@blahova_andrea Pojatost jsme napadli, bohužel bez úspěchu.

blahova_andrea
27. led 2017

přesně tak, návrh splátkového kalendáře je vždycky dobrý krok a je vidět snaha. jen pozor...splátky musí odpovídat výši dluhu. třeba pokud někdo dluží milion a navrhne splácet 1000, tak jako může, ale dál se podnikají kroky, nic tím vlastně neoddálí. pokud to ale vypadá, že by mohl být dluh uhrazený třeba za půl rok, tak na to už docela slyší a pokud splátky fakt poctivě chodí a není nějaký jednoduchý a snadný způsob, kde to vzít celé, tak se čeká a dům se třeba nebere. to je fakt až poslední možnost.

sarkal
autor
27. led 2017

@blahova_andrea Jenže tohle trvá od roku 2006a my se celou tu dobu soudně bránili takže vše bylo pozastavené. On ten dlí není nejmenší, je to i s náklady nějakých 800tisíc.

marcicek84
27. led 2017

@sarkal - když už to je tak dlouho, tak bych se soudila dále, vyčerpala všechny možnosti vč. ústavního soudu či ministerstva spravedlnosti a šla s tím do Štrasburku...jestli se ty soudy budou táhnout roky, tak ještě dostanete odškodnění...

mialagia
27. led 2017

@sarkal já to nechápu tkž ta směnka už byla zažalována u soudu?je tam už pravomocný rozsudek/směnečný platební rozkaz?tu žalobu jde jinak samozřejmě napadnout..

mialagia
27. led 2017

@sarkal pokud by to bylo už ve fázi exekuce, tak je to blbý.. to jste se měli bránit dřív..

sarkal
autor
28. led 2017

@mialagia Bránili jsme se samozřejmě hned od začátku, trestním oznámením, policie v tom viděla podvod, ale neprošlo to přes státního zástupce, který je známý té protistrany. Exekuce je hned od samého začátku, žádná výzva před nám nepřišla.

vineta
28. led 2017

@sarkal Je to blbá situace, dost tedy tomu nahrála naivita tvého muže, podepisovat bianco směnku se fakt nevyplatí.. otázka je, zda by se něco změnilo, kdyby ten SZ nebyl příbuznej- připuštění odposlechů je vždycky problematický a potom to je už jen na bázi tvrzení. Peníze mu dal v cashi? Bylo nějaký prokazování, že těch tvrzených 510 tis. vybíral ten kámoš či posílal z účtu? S takovou částkou by se nemělo nakládat bezhotovostně..ale směnka je směnka, tam se prostě už nepátrá, no. S tím, že jde dluh za oběma, nic asi neuděláte, když je směnka datovaná za manželství. Měl vám tedy přijít minimálně směnečný platební rozkaz.
Co vám radí právník? Jste zastoupení, předpokládám?

blahova_andrea
28. led 2017

@sarkal no tak to do půl roku teda fakt nezaplatíte ☹ hlavně vám teda exekutor měl rovnou říct, že i při soudním bránění se, máte raději splácet, že pokud soud vyhrajete, že vám to vrátí. tím, že jste promrhali několik let a prohráli se dluh akorát navyšoval a vy jste na něj jistě nic neušetřili, jen jste si to celé zhoršili a oddálili ☹

sarkal
autor
28. led 2017

@vineta Jenže háček je v tom, že faktický dluh, tudíž předání peněz mělo proběhnout před svatbou, směnka jako taková byla prázdná, jen byla podepsaná manželem, datum a částku tam dopsali později a dopsala si ji tam protistrana bez manžela, to vypověděli i na policii, takže k samotnému předání peněz došlo před manželstvím. Mělo to být v hotovosti, protože na účet to manželovi samozřejmě přijít nemohlo..K právníkovi jdeme na další poradu jestli máme dávat dovolání v pondělí, tak uvidíme.

sarkal
autor
28. led 2017

@blahova_andrea Jenže víte jak to je, nikdo vám nic neřekne, co si nezjistíte tak prostě nevíte, všechno se to zastavilo žalobou na vyloučení nemovitosti z exekuce a úmrtím oprávněného. Vidíme to tak teď, že bránit se budeme dál a pokusíme se přes právníka domluvit splátky (exekutor stejně moc dobře ví, že prodejem nemovitosti na které je 2mil. nedoplacená hypotéka nic nezíská, teda krom toho, že dohodí nějakýmu známýmu barák v hodnotě čtyř miliónu za pár set tisíc) s tím, že bychom to do konce tohoto roku uhradili celé, manžel má nasmlouvané větší akce a ty by to měli do konce tohoto roku pokrýt, ale s těmi penězi jsme samozřejmě zamýšleli něco jiného a hlavně, plaťte něco co nedlužíte.

vineta
28. led 2017

@sarkal No já to chápu, ale problém je v tom, že záleží na datu směnky, ne faktického předání peněz, směnka nepotřebuje právní titul a důkazní břemeno je proti dlužníkovi.. Chápu, že šlo o podvod, ale pokud se to nepodařilo prokázat doteď, je to debilní situace a jen budete zhoršovat náklady. Snažila bych se asi oprostit od toho pocitu nespravedlnosti, kterej jasně že máte, a reálně po poradě s právníkem zvážila šance a pokud nebude mít v ruce nějaký jasný argumenty podložený judikátama ve váš prospěch, nedovolovála bych se a negenerovala tak další náklady řízení.

sarkal
autor
28. led 2017

No, uvidíme co nám řekne právník, jestli nějaká šance je, každopádně už jsem smířená s tím, že to prostě zkrátka zaplatíme, protože pořád to vyjde levněji než skončit na ulici s dluhem na celý život ☹ Jen bych nikdy neřekla, že v ČR jsou tak prohnilé zákony, soudy i policie, že když jsou známosti, tak můžou člověka bez jeho zavinění dostat pod most.

vineta
28. led 2017

@sarkal No, neni to úplně bez zavinění, ono jako bianco směnku je velká blbost podepsat, a to i někomu, komu věříš. Chování těch lidí to samozřejmě neomlouvá, o tom žádná. Držím palce, abyste z toho vyšli co nejlépe, je to holt krutý ponaučení na celej život😕

blahova_andrea
28. led 2017

@sarkal souhlasím s vinetou. z praxe vím, že píše pravdu. budete to jen protahovat, odsouvat a navyšovat dluh. nakonec se v tom akorát bude celý život plácat, nedejbože, aby pak dluh dědily i děti nebo fakt přijdete o dům. takových, kteří platili něco, co nebyla jejich vina, co už ani nemají nebo proto, že byli podvedeni, je bohužel mraky ☹

mialagia
28. led 2017

@sarkal měli jste se bránit námitkami proti směnečnému platebními rozkazu v civilním řízení, které muselo proběhnout před exekučním řízení..tam šlo uplatnit vše co píšeš zejména vyplnění blankosměnky v rozporu s ujednáním, jiný titul atd.teď už je to blbé..tipuju, že tvůj manžel si nepřebíral poštu..je to možné? v místě trval.pobytu a tak se nedozvěděl o řízení..šla bych se podívat na soud do spisu..jestli bylo řádně doručeno atd..jinak jak píše
@vineta podepsat blankosměnku je vpodst.sebevražda a velká chyba tvého muže..a nemusí tam být vůbec ani problém nějakých známostí stát. zástupce..trest.oznámením samo o sobě většinou neuspěješ..😔

brokovich
28. led 2017

Ja nemůžu uvěřit, ze je na policii záznam o tom, že ta protistrana sama řekla, že to antidatovala a dopsala casrku, a soud toto nezohlední. To mi fakt hlava nebere.

Sem začni psát odpověď...

Odešli