Váhání s třetím dítkem s ohledem na divnou dobu

26. črc 2021

Krásný den všem,
vím, že v tomhle nejde poradit, ale váhá také někdo nad tím, zda jit do dalšího dítka, třetího, čtvrtého atd...? Jde mi hlavně o tu divnou dobu, co teď je...vaha někdo z toho důvodu? Klimatické změny, covid, nikdo neví, co bude (zdražování kam až zajde atd)...nebo myslíte, že to moc hrotim?

Jinak já to mám v hlavě už strašně dlouho, neumím si představit, že mladší dcerka je poslední a nikdy už znovu bych malé miminko neměla, denně to mám v hlave, toužím po něm moc.. Manžel by chtěl taktéž, ten neváhá, ten by chtěl i 4.

Zatím bydlíme ve 3+1 a máme zahradu, měli bychom ale tak do pěti let postavit dům, kde by s místem problém nebyl vůbec, bude docela velký. Žijeme si teď docela nadprůměrné, s hypotékou to samozřejmě bude trochu jinak, ale určitě ne na hraně, toho se nebojím...že bych to nezvládla taktéž ne, s dětmi jsem ráda a teď k tomu i pracují, to bych nemusela případně.
Holkám je 6 a 2.5, nám lehce přes 30, takže dle mě ideální doba teď...jen ty okolností viz výše mě trochu trápí...přivést do tohohle světa divnyho dalšího drobečka? Ale zase se bojím, že si budu do smrti vyčítat, že mě ten strach pohltil a sen o velké rodině zhatil.
Druhé malé mínus je, že ač naší velmi milují obě holky, názor na tři a více dětí mi kdysi dali jasně najevo a tuším, že by to byl konec hlídání z jejich strany atd, v manželových rodičích bude určitě podpora ačkoli hlidat moc nemohou, ale o to zas tak nejde, zvladame.
Už jsme si řekli, že to necháme na přírodě, ať rozhodne (snad nerozhodne ten jeden akt bez ničeho 🙈), ale teď jsem se zase já nějak zasekla a pořád to jen zvazuji 🤔😕
Anonym proto, že tu mám spoustu přátel i lidí z rodiny a nerada bych, aby to věděli když na to možná ani nedojde...
Díky za názory, jsem zvedava, jestli je ještě někdo takový "zvažovač" jako já 😁

felixfelicis
26. črc 2021

Pokud už v tehle divne době vychovavate dve děti, tak bych řekla, že uz je to jedno 🙂 My jsme se popravde nerozhodovali vůbec, věděli jsme, že bytové i finanční podmínky máme, tak jsme to brali jen pocitově. Hypotetické scénáře jsme neresili. A názor rodicu vůbec ne. Je jasné, že ne každý zvládne nebo i chce hlídat víc deti najednou (to od prarodičů nečekám, když já mám svých dětí občas dost, a to jsem zvykla), ale prece by se nepřestali s vnoucaty vidat úplně? I hlidani části smečky je hlidani. Podle mě jste na tom dobře a záleží jen na vás.

katule1990
26. črc 2021

Ja sice zvazovac nejsem, do druheho nejdu, ale duvodem neni tahle doba. Kdybych o tom mela premyslet v tomhle ohledu, tak tu dobu neresim. Kdyz se clovek podiva do historie, tak se porad mame nejlip v dejinach 🙂.

gruyerre
26. črc 2021

Já myslím, že zrovna v této době není svět horší, než býval kdykoliv před tím, naopak si myslím, že lidé dřív měli větší důvody se bát přivádět na svět děti: nemoci, dětská úmrtnost, války, chudoba. Doba není nikdy jistá, ale fakt mi to teď v Evropě nepřijde horší, než dřív.

andelka
26. črc 2021

Já už třetí dítě mám. Když začal covid byl mu rok. Popravdě doba je blbá, já to těžce nesu, ale na druhou stranu děkuju Bohu, že to přišlo až teď. Kdy jsem doma s malým, nemusím ještě rok řešit práci, můžu pomáhat dětem s distanční výukou, jsem ráda, že mám po boku manžela, držíme při sobě a vážíme si toho, že spolu jsme, práci měl, má a bude mít, bydlení máme (taky 3 plus 1).. První dítko jsem měla v době hospodářské krize 2008. V r. 2012 jsem měla rodičák 6 tis (dvě malé děti, a nedal se tehdy ještě ani navýšit, natož vybrat celý, jak vymysleli teď). Pokud tu touhu máte, tak bych se neohlížela na to co je kolem. Není válka, přídělový systém, nepadají bomby..

kaaacaaatkooo
26. črc 2021

Vždycky se najde důvod to třetí mimčo nemít. A jak říkají babičky - i za války se rodilo 😉 Neřešte dobu, jednou je líp, jednou je hůř, nikdy to nebude úplně 100% všechno lícovat. Jste zajištění, víte, že můžete mít zdravé potomky, máte se rádi... takže moje rada... užijte si plození, příroda vám sama odpoví na tuto otázku 😉 ❤ Hodně štěstí 🍀

mandala
26. črc 2021

Podle mne není nikdy vhodná doba, pořád bude něco... Já jsem otěhotněla neplánovaně v době covidové a zas bylo fajn, že jsem se mohla se synem učit online, vždycky bude něco pro a proti...😉

vikinkav
26. črc 2021

Ja jsem otehotnela v covidu, cekame treti, jedine co jsem zvazovala bylo, jestli ja to zvladnu po vsech strankach - psychicky i fyzicky, to byl pro me jediny otaznik a kdyz jsem si to u sebe vyresila (a manzel byl pro), tak jsme do toho sli 😉 nakonec jsem otehotnela a chytla covid navic, a vse zatim v poradku, nastesti. Mame deti 3,5 a 2 roky, za 2 mesice se nam narodi treti, je mi 32 a to je pro me idealni vek, pak uz si chci deti uzit, sportovat, planovat dovolene 😄 co bude nikdo nevi, kazdy den se muze neco stat, ja takhle nepremyslim, navic by me mnohem vic zasahly jine veci nez covidova doba nebo klimaticke zmeny.

malenka3
26. črc 2021

Na každé době najdeš důvod, proč není dobrá. A taky důvod, proč je lepší, než ta předešlá. Už máte děti dvě, tak další už je jedno. Jediná podstatná otázka je, zda jste schopni zabezpečit tak velkou rodinu. Pokud ano, zbytečně bych se netrápila.

malytlustyhroch
26. črc 2021

Myslim, ze tohle apokalypticky hledisko trochu chapu,mam to v mnohym stejne, a to ze tahle doba je preci tak hrozne v pohode proti minulosti, jak tu jini pisi,me uplne nejvic desi, jako by to nutne znamenalo, ze uz bude jenom hur. A pak clovek, ktery ma trochu sklon rikat si nekdy "kez bych se radsi nenarodil" snadno propadne myslence, ze kdyz deti mit nebude usetri je utrap zivota. Ale racionalne je asi do tezsich dob lepsi mit vic deti. Nez se to opravdu pokazi, tak nejspis uz budou odrostle, v pripade idealnich vztahu si budou moci vzajemne pomahat s obzivou, obranou 😉 a peci o starnouci rodice.
PS s klimatem to jen tak lepsi nebude, na to necekej.

rejalin
26. črc 2021

Já jsem teda zvažovač hrozný, už měsíce řeším jestli jít do druhého nebo ne 🤦 ale jiné důvody.
Na jednu stranu tě trochu chápu, svět občas vypadá jako by se zbláznil, dlouhodobé vyhlídky nic moc.. ale stejně nikdy nevíš co bude a je zbytečné se tím trápit ( v tomhle ohledu). Můžeš se na to zkusit podívat tak, že když budeš mít více dětí, tak si pak mohou vzájemně pomáhat, podporovat se a společně čelit nástrahám budoucnosti 🙂

89peta
26. črc 2021

Ja teda vaham,mame dve deti,4 a 2 roky a o tretim sme mluvili,ze az bude mladsimu min 2roky,ze bysme se o treti pokusili.. No a ja ted proste nevim, jestli do tehle doby chci privezt dalsi dite. Jako srdcem po nem touzim, ale rozum me brzdi

zelenaesmolda
26. črc 2021

Myslim,ze to moc hrotis."tahle doba" je doba miru a prosperity takze nevim v cem je problem.Neni valka,neni hladomor,morova epidemie uz taky par set let nebyla.

andelka
26. črc 2021

@89peta tak jestli už v této době vychováváš děti dvě, tak jedno navíc už nevidím žádný rozdíl. Jedině pokud by byly výhledově existenční problémy, tak to bych si rozmyslela.

pavkova28
26. črc 2021

Já jsem také zvažovač nad třetím....a to mám za 3 týdny rodit druhé 😃😃 ale nějak ve mně pořád je, že bych si to třetí přála....vždy jsem říkala, že bych chtěla dvě...pak nevím co se změnilo a začala jsem toužit po třech....třeba za půl roku budu mluvit jinak. Bude záležet jaký bude druhý... první dcera byla hodné, spavé miminko. Teď ve 3,5 je občas paličatá, ale dokáže si vyhrát i sama. Spí dobře celé noci, sama usíná... teď se trochu bojím, aby chlapeček nebyl opak. Třeba pak nebude na třetí síla...
Spíš než doby si říkám, že to pak bude muset být větší auto, větší rozpočet na domácnost, oblečení, obuv.... Nežijeme si špatně, máme rodinný dům, tak místo také je.....mám to v sobě pořád hodně otevřené a myslím, že tak příští půl rok jaký bude s druhým dítětem se rozhodne 🙂

dixi86
26. črc 2021

Dobu neřešte, vždy nějak bylo a bude. A jestli je mate jak zajistit, i kdyby v byte, ale financne ok.. Já se přikláněla k velké rodině, pak byla spokojena se dvema vymodlenyma a divokyma a kdyz te mladsi jsou tri roky, uz tak rok se mnou clouma predstava tretiho...Bohuzel mi do toho vkrocila leukemie a ten risk, ze tu nebudu ani pro ty dva tak dlouho jak bych chtela...proste uz třetí nerisknu. Ale pokud je u Vás vše ok, neřešte covid a tuto dobu. Nikdo teď nepřestane rodit děti. Nikdo. Takže držím palce, ať je vše jak má být ❤

andelka
27. črc 2021

@pavkova28 Nevím proč zrovna půlrok? U nás první půlrok celkem dobrý, horší to bylo jak malý začal lézt, chodit, neřízená střela, období vzdoru..No na třetí jsem si troufla až po 6 letech.

surikata131
27. črc 2021

V historii byly mnohem horší doby, i v současnosti je na světě spousta míst, kde je život hodně těžký a stejně se děti rodily a rodí. Já to zas tak tragicky nevidím, pořád je to u nás ještě dobré.

pavkova28
27. črc 2021

@andelka zda bude spavé nebo nespavè miminko🙂 dcera je spavá od malinka, kamarádky mi to závidí... kamarádce se i ve 4,5 letý klučík budí 3-5 za noc a k tomu 7 měsíční holčička tak 10-15 .... V takovém případě bych asi do třetího nešla....

bohumilakupkova
27. črc 2021

Občas mě podobné myšlenky napadají, ale hned je zase zaháním, protože kdyby tak měli přemýšlet naši předci, dávno jsme vymřeli a osobně jsem teda spokojená v této době a vděčná za život. Ono je asi dobře, že do budoucnosti nikdo nevidí. Pokud finančně zvládáte, neřeš to, planeta bude znečištěná i bez vašeho dalšího dítěte a s vodou a jídlem to snad bude taky dobré, však už teď umí ve zkumavce vypěstovat lecos. 😀

andelka
27. črc 2021

@pavkova28 tak můžeš jít do třetího později.
Mně teda blbě děcka spaly na začátku. Starší spal celou noc od 8 měsíců do 2 a ctvrt,pak se začal budit,3-4x. Ale to už jsem byla těhotná. První rok se budili oba, ne současně,ale na přeskáčku. Od 15 měsíců spal mladší celou noc, a starší se sice budil,ale už mě nepotřeboval. Zato pak bylo náročné být s nimi přes den. Takže tři děti po sobě u mě nehrozily ani omylem. Teď nejmladší se mi budí tak 2-3x,ale to už zas nepotřebují péči ti starší ( kdyby se mohli zavřít na týden v pokoji a chodit si jen pro jídlo,tak to udělají a vůbec o nich nevím).

pavkova28
27. črc 2021

@andelka já si myslím, když bych to odložila na později zda by k tomu pak došlo...noo nebudu teď na to myslet 🙂 čeká mě druhý porod, malé miminko, dcerka už se nemůže dočkat brášky 🙂

andelka
28. črc 2021

@pavkova28 uvidíš. Napřed musíš mít druhé, abys mohla pomýšlet na třetí 🙂 Mně teda několik let ti dva stačili až nad hlavu. Ale mám menší rozdíl, tvoje holčička už je větší,tak to bude asi snazší.

autor
28. črc 2021

Děkuji všem za názory...no mě je samozřejmě jasné, že takový luxus, v jakém teď většina žijeme asi v historii ještě nebyl a děti se i tak rodily...ale prostě to ve mně hlodá oběma směry a nevím no...Jinak ten názor našich mě mrzí hodně, protože kdyby se něco zvrtlo, nějaká nemoc, ztráta zaměstnání atd a přestaneme zvládat, budu to mít na talíři dnes a denně...ale pravdou je že se taky nic stát nemusí a je to samé coby kdyby

bohumilakupkova
28. črc 2021

Ztráta zaměstnání nebo nemoc je hrozná, ale na to jsou i 2 děti moc. Z druhé strany třeba tchán měl bratry a o oba přišel...
Hlídání bych úplně neřešila, jestli dcera bude chodit do školy a mladší do školky. Ještě za prcka třeba nakonec budou rádi, pokud se o vnoučata ochotně starají.
Kdo chce ale děti opravdu zabezpečit, pojistit sebe i je na vše možné, asi málokdy si může dovolit víc než ty 2...Já jsem v tomhle dost ovlivněná tím, že jsem se do finanční situace a tak celkově nehodila vůbec, takže dětství bylo skromné, ale přesto krásné. Zpětně mi vůbec není líto hraček,které jsem nemohla mít, neúčasti na lyžáku, nenavštívených destinací apod.Kdyby brala mamka ohledy na ostatní, absolutně bych nepřipadala v úvahu. Pokud oba s manželem chcete, na vše ostatní se vyprdněte, ono to nějak už dopadne. 😉