Dopis Ježíškovi - jak ho řešíte vy?

bmichelle
11. lis 2014

Ahoj, možná je brzy, ale zajímá mě, jaké máte zkušenosti s psaním Ježíškovi.
Já váham mezi různými variantami:
1. Boží Dar
Já jsem už několikrát s dětmi z rodiny (neteřemi a synovci) psala na Boží Dar, ale letos se mi nějak nechce. Děti o sobě píšou mnoho osobních informací a já mám strach, co se s těmito informacemi nyní nebo v budoucnu bude dít. Píšou tu nejen svou přesnou adresu a věk, ale i přání, obavy, to, co prožívají atd. Moje kamarádka z Německa tvrdí, že právě tyto informace jsou u nich velmi cenné a lehce zneužitelné a pro různé řetězce je důležité vědět, co si jejich cíloví zákazníci přejí, po čem touží - seznamy vysněných dárků, adresy apod.
2. Santa
Určitou variantou je napsat Santa Clausovi (pomocníkovi Ježíška v jiných zemích) do Grónska nebo Finska. Tam jim takové informace v češtině asi budou k ničemu a dopisy jsou prý velice hezké - opět tvrdí kamarádka v Německu. Cizojazyčná odpověď u nás není problém, ani existence Santy (máme zahr. členy rodiny, takže jsme už Santu vysvětlili). Psali jste tam někdy?
3. Vlastní dopis
Nejvíc se zatím přikláním k tomu, že vymyslím dopis sama a dětem pošlu, ale rozrostla se nám rodina a dětí do 6 let máme v rodině DEVĚT, tak budu muset vyzdobit devět přání a napsat devět různých dopisů a navíc to ještě udělat utajeně!
Máte nějaké zkušenosti s podobným psaním? Myslíte, že by tam mělo být kromě chválení a mírného postrčení zlobilů (ne úplné kárání) ještě něco jiného - třeba, co Ježíšek dělá, jak připravuje dárky, jak děti celý rok sleduje, jestli byly hodné?
Předem díky za jakýkoliv nápad a váš názor.

mydvaapes1
11. lis 2014

Děti zatím nemám, ale když jsem byla malá, dělali jsme to jednoduše. Napsali jsme vlastní dopis Ježíškovi a dali ho za okno s tím, že si ho Ježíšek vyzvedne...a ejhle, ráno tam nebyl 😀...fungovalo to takhle celá léta 🙂

krupinka13
11. lis 2014

Když byly holčičky menší, MALOVALY na dopisní papír, co se přejí od Ježíška. Pokud byla kresba složitější, dopomohla jsem např. před 6.rokem na vytouženou aktovku s kočičkou kočičku sama domalovat. Dopis jsme pak daly do obálky a holčičkám jsem tam napsala JEŽÍŠKOVI. Dopis si každá z holčiček sama zalepila a dala za okno před spaním. Pokud tam byl dopis ještě druhý den (pokud jsem zapomněla po usnutí dopis z okna stáhnout 🙂 )... zamaskovala jsem to větou: no jo, Ježíšek musí stihnout ještě do Vánoc oběhnout tolik dětí... tak dnes večer to určitě stihne! .... no a další den ráno už tam dopis nebyl - Ježíšek si pro něj přišel 🙂 Ovšem sranda byla, když mi jednou dopis uletěl... a já šupajdila dolů 5 pater, abychom ten dopis někde na sídlišti ráno nepotkaly cestou do školky..... Mimochodem malované dopisy Ježíškovi mám všechny schované v krabici vzpomínek.... až do nich jednou děvčátka jako dospělá nahlédnout, určitě se budou nad nimi usmívat jako já 🙂

milmic
11. lis 2014

My "píšeme" dopis Ježíškovi společně s dcerkou (ted má skoro 4 roky), ona kreslí, já píšu. Potom společně hodíme dopis do naší schránky na zahradě a za čas se jdeme podívat, jestli už si Ježíšek dopis vyzvednul. Letos "napíše" i syn, on teda něco načmárá, ale jakože aby si, taky napsal.
Odpověď nečekáme. O Ježíškovi se bavíme tak, že musíme napsat dopis Ježíškovi včas, aby ta přání stihnul vyplnit, ale zase nesmíme moc brzo, aby to nezapomenul. Jinak vůbec doma neřeším a nemluvím o tom, že Ježíšek nosí hodným dětem a podobné nesmysly. U nás nosí Ježíšek všem dětem, pojem zlobivé děti doma nevedeme, takže Ježíšek ani celý rok nesleduje nikoho. A ani nechci, aby o tom mluvil Mikuláš, to se mi taky nelíbí. Mikuláš taky nosí všem dětem.
Pamatuju si, že nám naši říkali, že Ježíšek nosí hodným dětem a ted jsme si uvědomovaly se sestrou, že vlastně taky zlobíme a co teď. Budou dárky, nebudou dárky..... vůbec jsem se jako dítě v tomto necítila dobře. 🙂

Jako děti jsme psaly za okno, dali jsme dopis na balkon na snůry na prádlo a najednou tam za chvíli nebyl. 🙂

bmichelle
autor
11. lis 2014

@milmic děkuji za zkušenosti. Máš pravdu, Ježíšek má nosit dárky všem dětem! Tohle pídění se po tom, kdo byl hodný a kdo ne a podle toho odměřovat nadílku, je moc dospělácké a málo ježíškovské. Tvoje odpověď mi hodně pomohla... a šňůra na prádlo je dobrá, aspoň dopis z okna neuletí. Ale možná zavedeme i u nás tu obyčejnou panelákovou schránku. Ještě jednou díky, musíš být prima máma.
My taky "píšeme" tak, že oni kreslí a říkají a já píšu.

pelenka
11. lis 2014

Také budeme dávat za okno to, co spolu napíšeme - namalujeme a Jezisek si vyzvedne. letos píšeme poprvé a Ježíšek tam proto za dopis nechá odměnu - knihu o Jéžiškovi a českých Vánočních tradicích. Počítám, že napíšeme až se začátkem adventu, aby si to vše hezky spojil.

milmic
11. lis 2014

@bmichelle Jejda, děkuju za pochvalu. 😅 🙂 Jsi milá. 🙂

hanih
11. lis 2014

@bmichelle Já bych volila variantu číslo tři. Bude to sice časově náročnější, napsat odpovědi pro devět dětí, na druhou stranu to ale bude osobnější, srdečnější - znáš je, víš, co kterému napsat, co ho nejvíc potěší nebo třeba i rozesměje. Pokud jde o odpovědi z Božího Daru nebo z Grónska, budou odpovídat lidi, kteří to dítě nikdy neviděli a neznají ho. Navíc tě bude těšit, že děti mají radost z něčeho, co jsi pro ně připravila (i když samozřejmě teď nebudou vědět, že je to tvá práce) a až jednou dítě vyroste a zjistí, že jsi ty dopisy psala ty, tak to třeba ocení a bude mít hezkou vzpomínku na tetu. 🙂

nonacek
11. lis 2014

@bmichelle tak my sepiseme přání a odešle bývalému manželi 😃😃😃 neeeeee! Prostě sepíšeme přání a dopis v obálce odesíláme , adresa jeziskovi😉 Santu neuznávám nejsem Američan,to bych mohla také stejně tak psát uznavat děd maroz,ale nejsem ani Ruska,......... jsem Česka tak jedině Ježíšek nosi dárečky 😉👍

betelgeuzz
11. lis 2014

@bmichelle my jsme loni psaly na Boží Dar, nic osobního jsme tam nepsaly, vždyť to je na vás, co tam napíšete? dopisy, co přišly zpátky, byly moc hezké, sice obecné, ale docela to sedělo. Podle mě to mají podle věku, takže vypíchnou, co je pro ten věk typické. Holkám se to moc líbilo. 🙂

nonacek
11. lis 2014

@mydvaapes1 HOLKY JE FAJN ZE FANDÍTE JEŽÍŠKOVI 😉😇👍

@milmic

@bmichelle
@pelenka

anina32
11. lis 2014

@bmichelle U nás se píše ježíškovi posledního listopadu, dopis se dá večer za okno a ráno, 1.prosince, najdou děti za oknem jako odpověď adventní kalendář 😉

jinderka
12. lis 2014

Píšeme každý rok Ježíškovi na Boží dar.
Naše Vánoce probíhají trošku netradičně....Štědrý večer trávíme u babičky a doma máme Vánoce druhý den ráno. (Děti jsou ještě malé, dárky nechceme převážet sem a tam, takže slavíme s celou rodinou a "naše rodinné" máme doma druhý den ráno.
Takže k nám chodí Ježíšek (k babičce) a Santa 25.12. domů. Starší dcerce bude pět let a letos chce psát nejen Ježíškovi ale i Santovi, takže se pokusím vyštrachat adresu, kam jsem psala jako malá a snad to ještě funguje jako kdysi(podobně jako odpovědi z Božího daru)

wosk
12. lis 2014

Holky, jak přesně funguje Ježíškova pošta na Božím daru? To malý napíš/namaluje co by chtěl a oni to orazítkují a vrátí? Nebo co vlastně pošlou zpátky? Díky

@bmichelle jinak být tebou, pokud máš čas, vol variantu 3, jinak je dobrá i 1 🙂

vera_vila
12. lis 2014

@bmichelle Tak my tu sice máme každý rok Ježíškovu poštu, ale zatím jsme to tak nikdy neřešili... Syn píše zhruba od té první třídy dopis každý rok, zezačátku jen lepil obrázky toho, co chce, teď už si i píše... A dá ho za okno a ráno už tam dopis není... A rozhodně píšeme Ježíškovi, Santu neuznávám... Protože nežiju v Americe či jinde na západě... Stejně jako nežiju v Rusku, abych uznávala Dědušku Mráze... Letos už máme dopis napsaný a Ježíšek už si ho i vyzvedl, teď jsem si uvědomila, že si syn ani nezkontroloval, jestli už dopis zmizel... Časově konkrétně to nějak neřešíme, většinou píšeme v průběhu listopadu, abychom měli dost času dát vše dohromady...

helcenka
12. lis 2014

@bmichelle - moje děti malují (píší) Ježískovi. Malují si dopis úplně samotné, vyzdobí si ho, jak chtějí, namalují všechno, jak nejlépe dovedou a hlavní je, že se jim to líbí. U nejstaršího už poznám, co je na obrázku, ale stejně mi to říkají. Dopis večer než jdou děti spát zakolíčkujeme na sňůru na balkoně a ráno už tam není.
Nikomu jinému, než Ježíškovi nepíšeme. Santa nebo další "Ježíšci" z jiných zemí jsou prostě v jiných zemích a u nás je Ježíšek. Stejně tak nemáme žádno sobí ani santovské výzdoby. Nejstarší už ví, že v jiné zemi nosí dárky Santa, protože Ježíšek by to po celém světě nestihl, i když má pomocníky andílky...

zzuzinda
12. lis 2014

Děti píšou JEžískovi - neumí psát, takže od října schraňujeme katalogy z hračkářství a pak vystřihují a lepí. Pak si vyberou barvu papíru, ze kterého vyrobíme obálku, na ní obtisknou ručičku a dáme to na balkon. A druhý den nic na balkoně není 🙂 Letos už Adam bude psát 🙂

pajafra
12. lis 2014

Taky píšeme a malujeme dopis pro Ježíška a dáváme za okno - po nějaké době si dopis odnese🙂 Dělali jsme to tak doma u našich, když jsem byla malá a tento zvyk jsem si odnesla s sebou.

mysicka_lb
12. lis 2014

Když jsem byla malá, tak jsme dopis Ježíškovi dávali taky za okno, nebo ho babička posílala poštou na svoji adresu (my jsme ještě neuměli číst, takže nám hravě nakecala, že tam píše Ježíšek, pošta Nebe). Odpověď nebyla, i by mi přišlo zvláštní, kdyby měl odpovídat. Jinak si pamatuju, že jsem Ježíškovi dávala kromě dopisu ze své vlastní vůle i kostičky čokolády🙂. A to dokonce i mimo čas Vánoc. Pak mi jednou jeden mamčin známý řekl, že jsem hezká holčička, a od té doby jsem dávala za okno čokoládu nejen Ježíškovi, ale i páníčkovi Langříčkovi🙂). Ale to už jsem odbočila.

kammka
12. lis 2014

já si z dětství nepamatuju dopisy, v době, kdy jsme se sestrou věřily na Ježíška, jsme chodily s tátou na procházky kolem zámku v Cholticích a tam byla taková kaplička s obrázkem panenky Marie s Ježíškem, tak jsme mu to diktovaly.. Fanynka se každý rok velmi snaží, aby nakreslila dopis co nejsrozumitelněji, letos už i píše, dokonce i za tátu tam má šest párů ponožek 😀
já teda spíš řeším, jak to udělat se zvoněním.. asi zkusím najít v mobilu nějaké, které se co nejvíc podobá zvonečku a pak mi na něj M. zavolá, až půjdu ven za nima pálit prskavky..
loni Fany zavedla ještě tradici s občerstvením pro Ježíška, do košíčků na stromeček nacpala rozinky a kousky mrkve, aby měl zdravou stravu a já to pak na poslední chvíli žvejkala, aby to tam nebylo.. jsem zvědavá, jestli si na to letos vzpomene 😀

bmichelle
autor
13. lis 2014

@anina32 adventní kal. jako odměna je dobrý nápad!

bmichelle
autor
13. lis 2014

@jinderka prosím, jestli najdeš tu adresu, pošli mi ji. Máme i neteře v zahraničí a bude se hodit! Moc díky za vlastní zkušenost!
Taky dětem v zahr. nosí Santa a kamarádčiným Christkind a nám Ježíšek. Je to legrace, jak je to různorodé, ale děti to pobírají dobře, z Německa nám děti namalovaly Christkind jako náctiletou holčičku s dlouhými blonďatými vlasy - taková se tam v adventu na ulicích prochází.

zulitvi
13. lis 2014

Jak jsem byla malá, dávala jsem dopis za okno. Ježíšek totiž v noci ty dopisy za okny sbírá :D.. Jinak jednou psala mamka na Bozi Dar - poslala jim dopis a oni mi ho jen preposlali, abych jako vedela, že si musim uklidit, jinak se Jezisek bojí, že zakopne, zlomí si nohu a nebude moci dál rozdavat. Tak ke mě jinak neprijde.

bmichelle
autor
13. lis 2014

@wosk U nás děti malují a podle schopností mně diktují. Já napíšu jejich adresu a připíšu, co uznám za vhodné, aby "Ježíšek" věděl - např. že se těší do první třídy a moc by si přála brašnu s Krtečkem a penál s pastelkami (zvlášť když vím, že už ho má švagrová schovaný na půdě). Nebo že se všichni těší na miminko, které se má narodit na jaře. Nebo že vyhrál školkovou soutěž v běhu a dostal za to pohár a je na to moc hrdý apod.
Z Božího Daru přijde na dětský dopis nebo kresbu jejich odpověď.

bmichelle
autor
13. lis 2014

@helcenka
Jak se ptáš, co na obrázcích je?
Už jsi dostala odpověď, že Ježíšek to pozná (a Tobě se to tím pádem nemusí vysvětlovat)?
Taky už jsem se setkala s tím, že přání je tajné a já do toho nemám strkat nos. Potom jsme ale se švagrovou kresbu nemohly rozluštit, ani opatrné vyptávání nepomohlo. Co pak?

betelgeuzz
13. lis 2014

@wosk Pošlou velkou obálku s dopisem. když se podíváš do mojeho fotoblogu, tak tam mám fotku z 18. 12. jak dopisy vypadají.

bmichelle
autor
13. lis 2014

@mysicka_lb Jak dlouho to "pošta Nebe" babičce procházelo? Než jsi uměla číst? Pak Ti doma vysvětlili, jak to s Ježíškem je nebo vymysleli nový fígl, jak to utajit? A kam jsi dávala tu čokoládu, aby si ji Ježíšek vyzvedl? Moc díky za vlastní zkušenost!!!

betelgeuzz
13. lis 2014

@kammka dá se stáhnout MP3, kde je dlouho ticho a pak zvoní zvonek. Už to používáme asi 2., nebo 3. rok, m jde dát pod stromek dárky a pustí to na PC (monitor je vypnutý), pak sedíme v pokojjíčku, zpíváme koledy a samo to začne zvonit 🙂

bmichelle
autor
13. lis 2014

@kammka To zvonění v mobilu je dobrý nápad. U nás pořád klasický zvoneček, ale jak jsou děti v rodině větší, tak už je asi brzy napadne, že se někdo z dospělých od stolu vytratil. Doteď nám to kupodivu procházelo.

Ta zdravá strava pro Ježíška mě moc pobavila! Moc fandím Fanynce, jak obětavě myslí na dárky pro tátu i Ježíškovo zdraví! Mrkev s rozinkama 😀 doufám, že Tě nebolelo břicho! 😀
My máme mladší děti a je vidět, že to tak promyšlené jako Fanynka nemají.

bmichelle
autor
13. lis 2014

@betelgeuzz Dobrý nápad (to zvonění). Teď to mrňousové neřeší, ale určitě jim to časem začne vrtat hlavou. Díky!

kammka
13. lis 2014

on možná můj mobil bude chytřejší, než si myslím, je tam snad nějaký diktafon, třeba půjde nahrát normální zvoneček a použít ho do vyzváněcích melodíí.. u nás je to tak, že po jídle jde M. s dětma ven
(letos jde vlastně prvně s oběma, loni se mi pod nohama motal Tonda, měla jsem co dělat uhlídat ty balíčky, aby z nich neserval papír dřív, než má v popisu práce 😀 a pak jsem na poslední chvíli zjistila, že tam je ještě ta Ježíškova sváča, takže rozinku dostal i kluk 😀on je má rád 😀 )
a pálej tam prskavky a já musím chudák malá zůlstat doma a poklidit ze stolu talíře a pak Ježíškovi otevřít okno a pak jdu jakože přiložit do kotelny a než se vrátím, tak jsou tu dárky..

a dneska mně dostala...
prej ví, jak zjistit, jestli jsou Mikuláš a spol. praví, nebo jen převlečení normální lidi..protože do školky jim chodili převlečený děti ze školy.. ale to bylo ve dne.. tak jim prej dá dopis pro Ježíška a jestli ho doručí, tak jsou praví 😀 😀 😀 😀 😀 😀
no ale co když ho nedoručí??????? 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😅 😅 😅
pak zkuste zachovat vážnost.. tatínek se asi na dvoře v kostýmu čerta bude mít co ovládat.. 😅 😅 😅