Jak trávíte Štědrý den s dětmi?

lrg
19. pro 2014

Co zajímavého podnikáte s malými dětmi před štědrým večerem? Jste doma a koukáte na pohádky, vyrážíte do města, do přírody? Máte nějaké zavedené rituály?

leonik
19. pro 2014

My jsme doma, díváme se na pohádky, o vánocích vyjímečně běží televize celý den 😀 mezitím si děti hrají, já vařím polévku, chystám salát k večeři a rybu. Odpoledne vyšlu manžela s dětmi na procházku, jdou nakrmit kačeny k řece a já mezitím nazdobím stromeček u nich v pokojíčku, dám pod něj dárky. Až se setmí, pouštíme lodičky v umyvadle ze skořápek, rozkrajujeme jablíčka a tak různě děláme ty vánoční zvyky. Pak povečeříme, jdeme ke stromečku, rozbalujeme dárky a večer se tradičně každoročně musíme dívat v TV na Popelku 🙂

zulitvi
19. pro 2014

My letos budeme mít poprvé štědrý den doma a s miminkem. Takže se nic moc nezmění, ale když jsem byla malá, od rána jsme se ladovali cukrovím a salátem (za to jsme vždy měli sprdnuto), dopoledne jsme zdobili stromek a jinak jsme koukali na pohádky. No pak večeře byla už kolem 5, táta došel "otevřít okno Ježíškovi " když se dojedlo, šla jsem se podívat a dárky už Ježíšek donesl. Vždy jsem podala dárek někomu, ten to rozbalil, řekl že byl fakt asi hodný a takhle postupně jsme rozbalovali. Vždy se čekalo, než se rozbalí jeden dárek a pak až další. No a pak jsme si všichni dohromady hráli nebo koukali na pohádky.

olusenka
19. pro 2014

zajímavého nic moc, máme rozlítáno. Dopoledne návštěva tchánovců, tchýně má svátek, po obědě většinou babička resp. dětí prababička, pak naši, předání dárků a rychle domů dělat večeři. Dřív jsme ještě jezdili na hřbitov(y), to už teď moc nedáváme, přesunuli jsme to na 25.12. Na pohádky doma moc času nezbývá. Taky bych ráda šla někdy dopoledne k řece se podívat na otužilce, ale to prostě taky nestíháme.

lolelole
19. pro 2014

My dopoledne vše připravíme a pak razíme na procházku ven do přírody. Po návratu už nás čeká vše hotové, takže jenom převlíkačka do něčeho hezkého, večeře a dárečky 🙂

wendy_
20. pro 2014

My travime letos posledni Vanoce u rodicu. Pristi rok uz je budeme travit doma v novem domecku. Stedry den probiha nasledovne. Rano k snidani Vanocka a pusti se pohadky. Nasleduje premlouvani chlapu, ze je uz potreba dat stromecek do stojanu, aby se mohlo zacit zdobit, k tomu jeste jdou zabijet kaprika. Kdyz konecne donesou stromecek, zaciname zdobit. U toho se sem tam koukaji pohadky a vysavaji strepy z rozbitych ozdob 😉. Pak je obed, jen neco jednoducheho. Po obede jdou deti na kute, preci jen jsou jeste maly a my dodelavame vanocni vyzdobu, hlavne vyzdobit stul a nachystat cukrovi a pak jeste delame oblozene chlebicky, na ktere se hned chlapy vrhnou. Jak deti vstanou, obliznou nejake to cukrovi a razime ven. Nejdriv autem na vzdalenejsi hrbitov zapalit svicku a pak prochazku na druhy hrbitov. A pak doma uz jen pripravit rybu a vyndat salat. Nastrojit deti a prostrit. A vecere muze zacit.
Pristi rok to asi udelame jinak. Stromek nejspis ozdobim uz 23. v noci aby decka rano koukaly a rada bych s detma podnikla nejaky maly vylet, minimalne prochazku. No uvidime.

brusinka.pusinka
20. pro 2014

Ráno vstaneme ,nasypeme první ptackum do krmitka,pak snidame vanocku,dopoledne přijedou na kaficko babi s dědou...pusť nedrzime jíme k obědu krabicovou kaši s pernikem,po obědě jdeme do lesa zanést zvířatům nadílku,cestou zpět se zastavíme na hřbitově zapálit svíčky...dojedeme domů a pomalu chystáme společně večeři....pohádky moc nevidíme spíše až mezi svátky

sim007
21. pro 2014

@olusenka a proc treba ty navstevy nenechate na 25.a 26. aby jste to nemeli takove uhonene?

ladie
21. pro 2014

My chodíme dopoledne na procházku na Vyšehrad (za ty 4 roky, co tam chodíme ani jednou nebyl sníh 😝 ), pak něco lehkého bezmasého k obědu (spíš pro prcka). Po spaní po O vánoční zvyky - krájení jablíčka, lití olova... Koukneme na nějakou pohádku, já dodělám, co je třeba (polévka, obalit kapra...) a pak už jen obléct do slavnostního a hurá ke štědrovečernímu stolu a čekat na Ježíška 😉

ladie
21. pro 2014

@olusenka ty jo, ať mám rodinu ráda sebevíc, tak by mě ani nehlo se takhle honit na Štědrý den. To už bych návštěvy mnohem radši nechala na další dny.

jika10
21. pro 2014

@olusenka Popravdě, ze začátku jsme to s manželem měli stejně, rozlítáno na štědrý den od 12 hodin do půlnoci a domů jsme přišli totálně vyšŤavený a unavený. Jeden rok jsme si dovolili přes váánoce odjet na exotickou dovolenou a tudíž této vánoční otročině udělat konec. Od té doby máme na vánoce klid a žádné honění, pouze jedeme za 1 babičkou, které je už přes 90 let, ale jinak návštěvy probíhají před vánoci. Štědrý den je klasika pohádky, procházka, příprava večeře

lilibeth
21. pro 2014

My se s tříleťačkou dopoledne povalujeme a koukáme na pohádky. Na oběd jedeme k babičce, zdržíme se asi tak dvě hodinky. Pak se vrátíme domů, zdobíme perníčky, koukáme u toho na pohádky, cpeme se cukrovím. Kolem čtvrté přijedou mí rodiče. Povídáme si, hrajeme si s Hádětem, pak doděláme s mamkou večeři a kolem půl šesté večeříme.

olusenka
22. pro 2014

@sim007 to máme návštěvy taky 😉

olusenka
22. pro 2014

@ladie tak oni to jsou už jen dvě návštěvy, ale i tak to stačí, dopoledne tchýně a tchán a po obědě naši, kde jsme chvilku, vyzvedneme tam dárky. Jezdívali jsme ještě na Štědrý den k mojí babičce, ale ta před týdnem zemřela. ☹

ladie
22. pro 2014

@olusenka ale taky to má své kouzlo - vidět příbuzné i na Štědrý den. My máme rodinu 350 km a 100 km. Babičky je mi moc líto ☹

kvakuska
22. pro 2014

@olusenka promiň, asi blbá otázka, ale s kým se potom navštěvujete 25 a 26, když oboje prarodiče navštěvujete už na Štědrý den? Nějak si to neumím představit, mít takhle uhoněný Štědrý den 😝

U nás vše hotové den předem, na Štědrý den dopoledne procházka na náměstí ke Svaté trojici pro betlémské světlo, tam se zdržíme, setkává se nás tam vždy (plánovaně i neplánovaně) spousta známých, někdy i naši se tam ukážou, někdy ségra, jak se to komu hodí, děti si poběhají, dospěláci dají punč, potom obejdeme několik kostelů a kouknem na jesličky, potom domů, mrně oběd (rybí polívka) a spánek, my kafíčko a kousek štóly, ozdobit stromeček a přitom poslouchat nějakou pěknou hudbu nebo mít puštěnou pohádku ... no a po probuzení malé klasika, časná večeře, stromeček, hraní si s novýma hračkama ... prostě pohoda, kdy už taky jindy když ne na vánoce, ne? 🙂

dracula
22. pro 2014

Já dopoledne obalím maso na večeři, salát už je hotový z předešlého dne, pak jdeme na oběd k mamince manžela, setkáme se i s manželovým bratrem a přítelkyní, po obědě jdeme na hřbitov a pak už odpoledne čekáme na dobu večeře a ježíška.

lucyanek
22. pro 2014

Já taky, na Štědrej den na žádnou návštěvu nejedeme. Sice jsme loni byli u tchánovců, ale jelikož k nim jedeme 25. tak mi připadne zbytečné tam chodit na Śtedrý den. Se nebudu nikde nahánět 😀

Jinak přivítám tipy a rady na trávení Štědrého dne s půlročním kojencem 😀 Si to neumím nějak představit (miminko se chce pořád nosit a člověk nemůže absolutně nic udělat 😀) Hold jeden se nají, druhý drží prcka a naopak 😀 😉

olusenka
24. pro 2014

@kvakuska taky s rodiči. 🙂 25.12. oběd u našich, pak obvykle tzv. tour de hřbitov a 26.12. oběd u tchánovců. A 27.12.babička manžela. Mezi to ještě nějak nacpeme jiné návštěvy, nebo je necháme na potom, do Silvestra. Já náhodou svoje rodiče uvidím ráda kdykoliv, protože přestože bydlí ve stejném městě, vidím je sotva 1x týdně, spíš 1x za dva týdny a ještě na chvilku. Neřekneme si za tu dobu prakticky vůbec nic, věnujou se vnoučatům.