Lhaní dětem o Ježíškovi a Vánocích obecně

lemonela
12. lis 2013

Ahoj všem,
zajímalo by mě, jak jste se vypořádaly s lhaním dětem o Ježíškovi a Vánocích obecně?
Na jednu stranu je sice svým způsobem hezké, když děti na Jěžíška věří a mají takový ten pocit něčeho výjimečného a zázračného (tedy alespoň do doby, než jim tuto iluzi nemilosrdně seber první spolužák), ale na druhou stranu se lhaním obecně nesouhlasím, děti nevyjímaje, a proto mi připadá hloupé dětem v této věci věšet bulíky na nos.
Dodnes si vzpomínám na zklamání, které jsem cítila, když jsem zjistila, že mi rodiče o Ježíškovi lhali a že to všechno byla jen velká fraška, a proto jsem rozhodnutá dětem v pro ně přijatelné formě vysvětlit, jak se všechny ty věci kolem Vánoc mají a to i s ohledem na to, že nejsme věřící. Zkrátka aby Vánoce vnímaly jako já, tzn. období, kdy se tak nějak všichni zastavíme, ohlédneme se za uplynulým rokem a uděláme si čas pro ty, kteří za to stojí, strávíme s nimi pár hezkých chvil a případně je potěšíme malou pozorností.
Cítíte nebo udělaly jste to některé podobně? Jak to přijaly děti, co na to říkalo okolí?

sylvik0000
12. lis 2013

@lemonela Je mi tvých dětí líto, že jim sebereš tu obrovskou radost... Pro mě jako pro dítě byly vánoce nejkrásnějším dnem v roce, né jen kvůli dárkům, ale celkově, strašně ráda na ně vzpomínám, miluji je dodnes, připravit dítě o to nadšení mi přijde sobecké, ale to je na rodičích že.. 😕

cernalu
12. lis 2013

@sylvik0000 naprosto souhlasím, myslím, že žádné dítě nemá z tohoto "lhaní" trauma nebo něco podobného, ba naopak krásné vzpomínky na Ježíška 🙂

amabilis
12. lis 2013

@lemonela Ježíšek (Santa Klaus, Děda Mráz...) nosí dárky těm, kteří na něj věří. Kdo na něj nevěří, tomu dárky dávají ostatní.
Tím se dá vysvětlit i to, proč kupujete dárky a proč nevadí, když nějaký dárek vyrobí pro vás i dítě či proč si dávají dárky navzájem děti. Je to taková lež - nelež, kterou jsem se rozhodla ubírat já. Taky nemám ráda lhaní a nejvíc se směju tomu, jak se spousta nevěřících ohání českým Ježíškem a jesličkami. Já dětem vysvětlila, že v každé zemi je to jinak a nemám problém si Ježíška představit jako korpulentního fousatého dědu v červeném 🙂 U mé kamarádky dárky dokonce nosí kapřík - oni ho vypustí do rybníka a on jim za odměnu donese dárky. Takže je jen na tobě, jakou formu zvolíš. Jen se neunáhli, děti milují tajemno, takže je škoda jim ho vzít moc brzo. Ale třeba to, že jsou čerti převlečený lidi, dětem říkám už od chvíle, kdy jsou schopné to vnímat.

littlejane
12. lis 2013

@sylvik0000 - ale tak já si myslím, že tady @lemonela nechce připravit děti o Vánoce nebo jim nedat žádné dárky. Spíš to myslela tak, že jim nebude vykládat nic o Ježíškovi a jak mají být hodné, jinak jim nic nepřinese apod. a rovnou jim naservíruje pravdu o tom, že se obdarováváme navzájem. 🙂
To je přeci každého věc. Mým dětem nosí dárky zatím Ježíšek, protože mi to přijde hezký zvyk. Ani já jako malá si na žádné trauma nebo zklamání, že to tak není, nevzpomínám. Naopak si dodnes pamatuju, jak jsem mamce kupovala v drogerii úplně kýčovité zrcátko a hřeben pod stromeček 😀 😀 .... tak asi tak

lemonela
autor
12. lis 2013

@sylvik0000 Ahoj, díky za názor, i když ti úplně nerozumím... Co je podle tebe sobecného na tom, že nechci dětem lhát a nechci, aby se jednou musely vyrovnávat s tím, že byly léta obelhávány vlastní matkou (rodiči) ve znamení... čeho vlastně?
Radost z Vánoc jim brát nechci, jen nechci vytvářet iluzi "zázračných" stromečků, dárků, Ježíška atd.
Nevím, jestli je to reálné, možná od nich očekávám příliš. Rozhodně na tom ale nevidím nic sobeckého ani nemám pocit, že jim beru nějakou radost, pokud ji uměle nevytvářím...

sylvik0000
12. lis 2013

@cernalu přesně tak, nikdy by mě nenapadlo to rodičům vyčíst, pamatuji si tehdy, že nám to ve škole řekla v 1. třídě učitelka! Kdybyste viděli tu spoušť rodičů jak jí dali 😀 ... ale ikdyž nám to řekla, stejně jsem na půl ještě nějaký čas věřila už kvůli rodičům, jakou z toho měli radost 🙂 naopak se těším, až se malé narodí, že budou mít vánoce zase to kouzlo! 😅

lemonela
autor
12. lis 2013

@cernalu Asi je to individuální, do jaké míry má dítě "trauma". Já osobně jsem byla velmi zklamaná a dlouho jsem se s tím vyrovnávala.

sylvik0000
12. lis 2013

@lemonela tohle mi prostě nepřijde jako lež, je to prostě hezký zvyk, za který jsem strašně ráda, miluji svý rodiče za to, že mě naučili na ježíška 😅 tím radši končím 😵

lemonela
autor
12. lis 2013

@amabilis To s kapříkem je vtipné! 🙂

lemonela
autor
12. lis 2013

@littlejane Ahoj, pochopila jsi to správně, nejde o to "rušit" Vánoce, ale pojmout je více "dospělácky" už od plenek.

amabilis
12. lis 2013

@lemonela Tohle záleží na dítěti. Taky mám dítě, které velmi lpí na pravdě a dokonce nechápe ani vtip a ironii. Takže kdykoliv položí nějakou otázku, hledám jak blb v encyklopediích, abych ho nezklamala. Když takový byl můj synovec, tak jsem se smála a dobře mi tak, už švagrovou chápu 🙂 Je to jen vaše věc, ale právě se přimlouvám za takovou neúplnou formu - kdy Ježíška ani nepotvrdíš ani nevyvrátíš.

lemonela
autor
12. lis 2013

@sylvik0000 Jasně, pokud to bereš jako zvyk, tak je to OK. Já to beru jako lež, takže pro mě to OK není a hledám nějakou jinou cestu a zajímají mě třeba zkušenosti ostatních. Nechci tě přesvědčovat, jak to máš dělat nebo se s tím vyrovnávat, to je přece na každém...

smecka
12. lis 2013

@sylvik0000: Tak pro 99% dětí jsou Vánoce tím nejkrásnějším a jestli je tam víra v Ježíška či není, to na tom nic nemění. Naopak spíš nechápu, proč bych své děti měla opíjet rohlíkem, když přesně jak píše Lemonela, iluzi jim vezme buď kamarád nebo časem prozřou a budou to brát jako podraz a lhaní.

Navíc se mi zdá i komplikované vysvětlovat dítěti rozdíl mezi Santa Clausem a naším miminkem Ježíškem a jak to vlastně to miminko provádí ....

U nás jsme s tím poprali tak, že děti ví, že dárky kupujeme my, babičky, dědečkové a Ježíška, aby jsme ho z toho vánočního běsnění úplně nevyloučili, jsme do toho zakomponovali jakožto neviditelnou bytost, která sleduje, zda lumpačí či sekají dobrotu. A má rozhodující slovo, zda dárek pod stromečkem bude. 😉

lemonela
autor
12. lis 2013

@amabilis Jenže některé děti, jak je známo, se s neúplnou odpovědí zkrátka nespokojí... 🙂 No, uvidíme. Díky za názor.

sylvik0000
12. lis 2013

já tedy nevím, ale jsem ze 4 sourozenců a nikdo jsme tím nijak neutrpěl a určitě jsme to nebrali jako lhaní 😀 nic do téhle diskuze asi nepatřím 😀

chroustinka
12. lis 2013

Proc pojimat vanoce "dospelacky" kdyz deti jsou deti a to nejkrasnejsi co na vanocich je je slavit vanoce s detmi divat se na svet jejich ocima. vanoce nejsou pro dospele ale prave pro deti, pro me vanoce skoncily kdyz jsem odesla z domu, zacala pracovat a musela se starat sama o sebe, par let slavit vanoce jen s pritelem, pekne ale od te doby co slavime vanoce s detmi a prizpusobujeme jim komplet cely rezim svatku, vsichni si v podstate hrajeme na deti 🙂 navzajem se bavime co nam asi komu jezisek prinese, jestli uz jsme jeziskovi psali.... tak maji zase uplne jiny rozmer.
Ale ve chvili kdy se me dite treba v peti sesti zepta jestli jezisek existuje nebo ne mu reknu jak se veci maji. nicmene i tak kdyz jsme dospeli si davame darky "od jeziska" i kdyz vime ze od neho nejsou 🙂
A i kdyz syn ve svych 3,5 letech ma svate pravo na jeziska verit i se v tomto duchu o vanocich bavime, tak stejne bude na vanoce kreslit babickam obrazky jako darky pro ne, ty proste zadny jezisek nenakresli.

lemonela
autor
12. lis 2013

@smecka Ahoj, to je zřejmě nějaká taková cesta mezi, jak naznačovala @amabilis, která by mohla nějak fungovat. Souhlasím, že vysvětlování, jak to ten náš miminkovský Ježíšek vlastně dělá, to je vážně nad moje síly! 🙂

smecka
12. lis 2013

Jak tak vidím, tak názor, zda podporovat víru v Ježíška je v tom, jak nám to servírovali rodiče.
U mě prozření probíhalo tak, že se mi naši zdáli směšní, nechápala jsem proč to dělají, proč mi rovnou neřekli, že žádný Ježuch není. Takže pro to nejsem moc pro stavění vzdušných zámků. 😉

lemonela
autor
12. lis 2013

@chroustinka Pokud to slavíte Vánoce kvůli dětem, tak je jasné, že i jejich podobu jim přizpůsobíte. Ale jak jsem psala už výše, já Vánoce vnímám spíš jako čas pro lidi, na které přes rok tolik prostoru bohužel nemám. Takže bych je chtěla naučit, aby to vnímaly stejně. Pokud je to možné...

bublinka1980
12. lis 2013

Mám to štěstí, že jsem věřící. Jako dítě jsem si myslela, že dárky opravdu nosí Ježíšek, ani nevím, kdy přesně jsem se dozvěděla že tomu tak není, ale žádné TRAUMA jsem z toho opravdu neměla. A určitě jsem to od rodičů nebrala jako podraz a lhaní. Pak mi mamka řekla, že díky Ježíškovi máme peníze na dárečky a že ty dárečky tedy Ježíšek (nepřímo) nosí.
Těžko to ale vysvětlovat nevěřícím a už vidím tu vlnu kritiky na můj příspěvek 😀 ale v podstatě mi to vůbec nevadí...
Vánoce budou vždy pro mě jakýmsi "mystickým" obdobím a prožívám je stále jako za dětských let... nejsou to pro mě svátky úklidu, shonu, nebo dárků na půjčky.

A nechápu, když někdo prohlásí, že nesnáší Vánoce, takových lidí mi je opravdu líto.

Neberme dětem dětství...

chroustinka
12. lis 2013

@lemonela neslavime je kvuli detem ale s detmi. opravdu nevidim duvod proc uplne od malinka detem rikat "jdu do kramu koupit ti darek na vanoce"
deti obecne maji hodne velkou fantazii, prostor pro nadprirozene a imaginarni jevy a bytosti jim neni cizi

ale koukam ze deti zatim nemate takze vas nazor na jeziska a tuto diskuzi docela chapu. taky jsem pred detmi resila hodne veci co bude jak bude 🙂 a nakonec je vsechno jinak 😀

jarkalada
12. lis 2013

podle mě je Ježíšek taková pohádka jako jakákoliv jiná, z které časem vyrostou. Tak proč jim jí nedopřát 😎

amabilis
12. lis 2013

@lemonela Neúplná pravda je to v tom, že ty přímo neřekneš, že Ježíšek není. Ale prostě kdo na něj věří, tomu dárky nosí, kdo na něj nevěří, tomu dárky nosí rodiče. Já to normálně doma říkám a jednoho dne si to děti spojí a to bude ten čas, kdy jsou připravené na úplnou pravdu a jelikož jsem jim nelhala, nebudou zklamané a budou mít možnost v Ježíška věřit dál, když budou chtít 😀 Já nějaké vysvětlování jesliček atd nedělám. Naše vánoce mají s těmi křesťanskými společné jen to, že se zdobí stromeček. U nás dokonce jablíčkama , ořechama zabalenýma v barevných pozlátkách a vločkama vyrobenýma z papíru. Upeče se vánočka, udělá cukroví (většinou dost netradiční - sádlové koláčky, černoušci, zázvorky atd) a pak kapr s hranolkama nebo se salátem. Kubu dělávala moje mamča a nikdy nám nechutnal a místo kapra jsme mívali vinnou klobásu. Nemíváme ani betlém. Jo a pečeme perníkovou chaloupku, to je vánoční zvyk jak "prase" 🙂 Já Vánoce miluju, je mumraj,celá rodina se na pár dní setkáme u švagrové, bydlí na horách, takže tam bývá sníh, pořádáme vánoční procházky a vůbec se máme dobře. Stejně jako my nemají televizi, takže taková ta mediální hysterie jde mimo nás 🙂

pisisvori
12. lis 2013

na to se dá napsat jen "ach bože".

lemonela
autor
12. lis 2013

@chroustinka Uvádíš to do extrémů, což ve svém důsledku ukazuje můj přístup jako skutečně debilní, i když tak nebyl míněn, jak jsi určitě pochopila.
Jak jsi dospěla k závěru o tom, že nemám děti, nevím, ale to je tvoje věc.

lemonela
autor
12. lis 2013

@amabilis To zní dobře, určitě je to prima. To ti "závidím"! 🙂

lemonela
autor
12. lis 2013

@pisisvori Když tě tohle téma nezajímá, nemusíš do něj přece přispívat...

amabilis
12. lis 2013

@bublinka1980 Mně se náhodou tvůj příspěvek líbí. Takhle by to mělo být. Jsi věřící a jako věřící na to máš jiný pohled a my ti ho můžem nanejvýš závidět. Já spíš nemám ráda takovou tu konzumní hysterii nevěřících.

chroustinka
12. lis 2013

@lemonela tak prominte, v mem prispevku byly mimo jine smajliky 🙂 snad to neni nejaka smrtelne zavazna diskuze.
s detmi jestli se pletu tak pardon a slovo "debilni" jsem ve svem prispevku tez neuzila tak prosim o totez.

delejte si to s vanoci jak chcete at jsou vase deti hlavne spokojene, je to vase vec.

jarunkaxyz1
12. lis 2013

Tohle se ale nedá vůbec brát jako lhaní, tím bys je na těch pár bezstarostných krásných let opravdu ochudila. myslím, že každý si z dětství nese právě tenhle krásný pocit, když věřil na Ježíška, kdy měl před "ježíškem" přirozený respekt (koneckonců ono ti to ve výchově spíš i trochu uleví, když budou děti poslouchat, aby jim něco přinesl) a navíc - nikdy nezapomenu ten pocit, kdy jsem celý den nemohla do pokoje a večer se tam rozzářil stromeček s dárky. Tohle si člověk nese celej život.ˇJak píšeš - tímto "lhaním" si děti žádné trauma neodnesou - já ani osobně nepamatuju nějaké extra zklamání, když jsem se dozvěděla, jak to ve skutečnosti je. Já osobně mám spíš opačný problém - chci dětem tohle kouzlo zachovat co nejdéle (2 letý je v pohodě, ale 5ti letá holčička už dost vnímá i televizní informace a pak to vždycky "skoulet" tak, aby věřila, že ty dárky nekupují lidé, ale Ježíšek...když se všude hemží informace, kde jsou slevy, kdy prodejci začínají nabízet dárky atd...) - to je oříšek zase pro mě:o) Trochu mi to ta média kazí:o)