2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

blahova_andrea
18. únor 2013

@jaya o tom, že jim na to nedá stát jsem nemluvila, to mě ani nenapadlo a máš pravdu...pokud mohou měsíčně dát bokem tolik peněz, tak pak mají co investovat 😉

bedrisiivet
18. únor 2013

@jaya Tak jsem se tam zakoukala do sortimentu.... i tohle mají 😀 😀 😀 😀 😀
http://www.ceskamincovna.cz/investicni-zlato-sm...

jaya
18. únor 2013

@bedrisiivet Vidis, to je investice na duchod 😎 Jenom si na to clovek musi vzit hypoteku... 😕

bedrisiivet
18. únor 2013

@jaya Budu radši investovat do dětí 😉 žádná mince se na mě tak hezky neusměje, ani mě tak nepobaví 😀

jaya
18. únor 2013

@bedrisiivet Taky se moje investice budou v nejblizsich triceti letech timto smerem ubirat 😉 Na druhou stranu, mince te pak nestrci do starobince ... a dokud ji budes mit dobre schovanou, budou te doma oprasovat. 😀 😀 😀

elu
18. únor 2013

Ze dítě nic nestojí, jsem myslela tak, ze já to ale vůbec nepočítáme, vim kolik stoji mít psa, kolik nás stal barák...ale děti nepočítáme 🙂

milada2
18. únor 2013

@blahova_andrea Tak ja musim rict, ze jsem zatim mela vetsinou velke stesti a setkala se temer vzdy s velmi vstricnymi a ochotnymi lidmi...

lenicka07
18. únor 2013

@elulin protože dorty v cukrárně se kolem těch tří max čtyř stovek pohybují a tak každý kouká jak by na tom dortu ještě ušetřil. Že marcipán je drahý a navíc mi na to padnou tak dvě másla atd. a že je to daleko pracnější než obyčejný dort to už nikoho nezajímá. Jednou jedinkrát se mi ho podařilo prodat za tisíc (jednomu podníkateli 🙂 , a můj táta na to reagoval slovy : "ty jednou přijdeš do pekla " 😀 😀 tak se mu to zdálo předražené ... 😀

bedrisiivet
18. únor 2013

@neslusanka Ještě jsem nad tím přemýšlela, komu se v mém okolí podařilo najít díru na trhu: asi před čtyřmi lety se tu jedna fajn paní pustila do masáží, je moc šikovná a příjemná, takže se jí začalo dařit. Od příležitostných masáží v týdnu se nakonec dostala k tomu, že ji to naplno živí. Musela odejít z bývalé práce, aby stíhala dělat masáže oleji, čokoládou, medem, energetické, baňkami, lávovými kameny a nevím, na co ještě má kurzy. Zařídila si doma krásnou provozovnu, je na ní vidět, jak moc ji práce baví, no radost k ní chodit. Je tu docela běžné, že si lidé darují dárkové poukazy na masáže k ní - my jsme obě mamky obdarovali poukazem k Vánocům a já a manžel jsme dostali poukazy na tu samou masáž od mé sestry a jejího přítele, bylo to celkem vtipné 🙂
Když mě něco napadne, tam Vám to sem zase písnu.

lenicka07
18. únor 2013

Holky, já jsem zas přemýšlela nad pořádáním rautů a oslav - hodně lidí chce oslavovat v domácím prostředí atd. a nemají čas nic chystat a nebo neví jak na to - spoustu jsem toho dělala pro rodinu, příbuzné (čili zdarma 😀 prostě udělala jsem třeba různé studené mísy (masové rolády, sýrové rolády, plněný hermelín, řízečky), aspik (ten se nechá krásně nazdobit), slané záviny, plněné slané rohlíky, slaný dort atd. Třeba v práci jsme si podobný raut víckrát objednávali (např. když měl někdo padesátiny) - bylo tam tedy i nějaké teplé jídlo v takových těch nádobách jak se to nechá i ohřát (nevím jak se to jmenuje 😝) těstovinové a zeleninové saláty, obložené mísy ...jak říkám já s tím mám zkušenost jen pro známé a vím že se tím hodně ušetří a není problém připravit pohoštění třeba i pro 50 lidí. Něco by se tím i vydělat dalo, ty náklady nejsou zas až tak strašné a časová náročnost je určitě menší než při pečení cukroví. Jo a zrovna mi psala kamarádka, že bude ženit syna a netuší, jak to udělá s cukrovím 😀 no jo, když ona mi pomáhala s mojí vlastní svatbou, takže jsem jí dlužná 😀

jaya
19. únor 2013

@lenicka07 To je taky skvely napad, ja jsem na svoji oslavu pro cca 10 lidi platila 1400 za oblozene misy s aspikem. Nevim, jaka na tom byla presne marze, ale pani neplati dane, takze po odectu nakladu (tipuju tak 400), mohla mit aspon 1000. Jo a kdyz budes chystat tu svatbu muzes zkusit ten svatebni dort ;) Myslim, ze pro dite k narozkam je cloveku zatezko utratit 1000, ale na svatbu urcite je a pritom s tim muze byt daleko mensi piplacka nez treba to torzo, ktere mas na mmb. Jo a hlavne je dulezity nemyslet si, ja bych za to ty prachy nedal, to mi nikdo neda. Proste ty bys nebyla svym vlastnim zakaznikem. Udelej si stranky i s pribliznym cenikem a vybere si te presne ten, komu nebude zatezko ti ty penize dat.

mamkamarketa
19. únor 2013

U zakladatelky byla chyba si poridit hypoteku na barak. Kdyby si poridili hypoteky na byt, tak jsou na tom urcite lepe.
Ale je to jejich vec, jejich rozhodnuti. Tezko ale tedko plakat a hledat vinika v nekom jinem.

Vubec se neztotoznuju s nazorem
@blahova_andrea proc by mel byt clovek na materske s ditetem, kdyz cele dny travi uklidem jinym lidem, pecenim dortu a hackovanim.
Tohle je typicky cesky postoj. Sedi doma a akorat nadava. Vsechno spatne, nic nejde. Nadavat,ze stat na nas prdi umi kazdy 😝 (pritom si myslim,ze to neni pravda!)
Je to vsechno o rozvrhnuti casu, nerikejte mi,ze hackovat a pect dorty se nedaji kdyz dite spi
Co takhle si behem MD zvysit kvalifikaci? Naucit se neco?

Sedet a nadavat na stat umi kazdy. To je desne jednoduchy.

neslusanka
autor
19. únor 2013

Také dnes a denně přemýšlím, v čem by se dalo podnikat. Nejlepší by bylo provozovat nějakou službu, kde nemusíš vrážet téměř žádnou počáteční investici a dělat to doma. Protože pouštět se do nějakého podnikání, brát si podnikatelský úvěr, když ani nevím, zda se uchytím, do toho já nejdu, to se fakt bojím. Udělat si nějaký kurz, kosmetika, kadeřnice, masáže, ale zase dělat to doma, mít prostory a to bohužel nemáme. To pečení, jak by smet. Zabere to spoustu místa, opět by to chtělo mít nějakou špajz, tu také nemáme. Ale ty dorty, ty by šly. Místo na to nepotřebuješ, jen kuchyň, skladovat ho nemusíš a také si myslím, že ani těch 1000Kč za dort není moc (samozřejmě podle gramáže). Můj svatební dort stál kolem 2000Kč a to jsme si říkali, jak je levný. Potom teta mi na svatbu také nechala upéct svatební dort, byl opravdu nádherný, luxusní, ale stál 5000Kč, prostě mazec. A i tak se najdou lidé, kteří i takovou pálku za dort dají.
Já jsem tedy zkusila aspoň ty dětské věcičky, kočárky..... nakupovat levně a prodávat. Ale také mi to zabere spoustu místa a nemám to kde skladovat. Tak to dělám spíš tak nárazově, když mě to chytne. A samozřejmě potřebujete opět nějakou větší sumu na nákup zboží. Chtělo by to spíš asi mít když už ne kamenný obchůdek, tak aspoň internetový. Myslíte, že ještě hodně maminy nakupují přes internetový bazar? Mi přijde, že to frčí jen MMB, aukro, trochu MK a bazoš

zuny
19. únor 2013

Nedá mě to zase nezasáhnout do diskuze:
1) hypotéka na byt nebo dům - dům si člověk většinou pořizuje na venkově, stojí více peněz, ale jsou zde menší náklady na inkaso, zase musí dál dojíždět do práce. Byt je ve městech, dneska se pořád zvyšují ceny energií, takže se platí víc a víc, byt relativně stojí míň (i když o tom nejsem přesvědčená), záleží na velikosti (když si pořídíte 1+1, tak stejně za pár let přibudou děti, už je byt malý).
2) není pravda, že by děti nic nestály - vemte si třeba plínky (minulý rok 3,5Kč v akci, dneska v akci 5,5Kč), jen jogurty kolik se zdražily (kupujeme ty nejlevnějí z kaufu za 7,5Kč), ale zase tím že je internet, různý bazary, výměna oblečení.
3) teď si připadám, že jsem jak Židi, kteří jen vymýšlejí kšefty, jak na někom vydělávat, nic jiného nám taky nezbývá.Už je zde nespočet kosmetiček,masérek,cukrářek....
4)nelze srovnávat západ EU s námi - pamatuju si, jak po revoluci i později nám tvrdili, že za 20let budeme na úrovni Německa. Kde je jaká spravedlnost v tom, že potraviny,benzín a jiné věci jsou cenově na stejné úrovni a platy tam mají třikrát vyšší? Jó Němci důchodci jezdí na dovolené, samozřejmě si na to spořili, ale já si teda nedovedu představit, že bych v 70letech někde cestovala, vyhřívala se na pláži. Chtěla bych, abysme aspoň jednou za rok na týdenní dovolenou mohli jet, stačí když to bude v ČR, ale bohužel ani na to nemáme. Byli jsme naposledy před 6roky na Šumavě.

jaya
19. únor 2013

@zuny

No, na plinkach se da usetrit tak, ze pouzivate latkove. Nebo muztete kupovat levne babylove z DM.

Nechapu, co je to za smysleni, ze chcete "na nekom vydelat" Vsak existuje nabidka a poptavka, ne? Navic jsi urazila Zidy. 😒 Takze se musi musi sedet na zadku se zalozenyma rukama a cekat, co na da stat? Nebo jak tomu mam rozumet?

Moji rodice duchodci jezdi kazdy rok na nekolikero dovolenych - tedka o Velikonocich pojedou do Belgie. Loni byli v lete 14 dni v Chorvatsku u more a na jare v Italii a na podzim na par dni v zapadnich Cechach. Vsechno za par kacek busem. Mne teda prijdou jako ti nemecti duchodci... Ale samozrejme na to nedostali od statu 😉 jo a ani si nijak nenakradli.

lenka5731
19. únor 2013

@zuny vyjádřím se k ceně jedné plenky, minulý týden jsem v DM kupovala krabici Babylove vel. 4 (126 ks) a kus vyšel po kombinaci slevových kuponů na 2,75 Kč.

a ještě k tomu jogurtu - kupovat pravidelně malé jednotlivé jogurty mi přijde celkem luxus, lepší je kupovat velké a nebo dělat domácí mix pudink + tvaroh + bílý jogurt. Ochutit se do dá čímkoliv. Je to levné a je toho hodně 🙂

jaya
19. únor 2013

@lenka5731 Jo tak k tomu setreni me napadlo (byt jsem spis zastancem navyseni prijmu domacnosti), nadelat si v lete domaci zavareniny, marmelady a okurky. Na vesnicich lidi nechavaji treba spadena jabka za odvoz. Nebo koupit levne merunky, tresne, jahody a zavarit. No a pak mate celou zimu neco "na zub". Taky jsme jeste delavali vlastni zeli, nalozenou mrkev s petrzeli a sousedi zase zavarovali maso...

lenicka07
19. únor 2013

holky ještě mám pro vás jeden tip se zahrádkou - léta máme stáleplodící jahody, daří se jim i na horší půdě, výhoda je že se strašně dlouho nemusí přesazovat a začnou plodit cca co normální jahody a sklízím až do mrazů. Mám to na ploše tak 10 m čtverečních a za sezónu je to neskutečných kil. Z toho se nechá udělat věcí a na zimu dávám do mrazáku s cukrem, kompoty, koktejly, ovocné knedlíky, buchty, poháry. Hrozně se těším jak si toho děti užijou. Abych nemusela plejt záhony hážu na to trochu trávy ze sekačky a jen sem tam vytrnu nějaký plevel. Zdaleka se pak nemusí tak zalívat, nevysychá to tolik. Jahody by se prodat daly, zvlášť když je po sezóně normálních jahod (a ta je hodně krátká). Nicméně zatím to mám na ten výměnný obchod nebo když jdem na návštěvu tak místo bonboniéry beru mísu jahod. Taky nenáročná věc je česnek a s čínským se nedá srovnat. Problém je pěstovat ho na téže zahradě 20 let, ale na nově založených zahradách se mu daří perfektně.

kajalka
19. únor 2013

@jaya Spoříme dohromady dva tisíce na důchod. A další peníze na předčasný splacení hypotéky. Abysme pak mohli platit dětem školný, o kterým píšete, že je zadarmo, ale tuším, že od příštího roku se bude platit. A ne, že mi tu napíšete, ať teda nedávám děti na vejšku. Pokud na to budou mít, tak na ní půjdou, i kdybych měla žít jen o chlebu a vodě. A stejně tak jim zajistím i kroužky a všeobecnej rozvoj. A neříkejte mi, že to nic nestojí.
Sice máš pravdu, že cena zlata roste, ale nezapomeň, že klesá hodnota peněz.

jaya
19. únor 2013

@kajalka Ja jsem o te vysoke nic nepsala. Skolne je zatim zadarmo. Ale jsem za to, aby (pokud budou vhodne nastavene pujcky) se platlo tzv. zapisne, jak se o nem mluvi. Myslim, ze to ma byt rocne asi 11000. Kdyz to pujde na chod skol, tak budu jenom rada. A nemyslim si, ze je to pro nekoho likvidacni, aby musel zustat o chlebu a vode (to jsem zamackla slzu). Navic pro sikovne studenty budou fungovat stipendia. Ta predstava, ze ma byt furt neco zadarmo, me docela prekvapuje. Ono to neni zadarmo, akorat to plati nekdo jinej. A taky se tim ukaze, o ktere skoly je opravdu zajem, po kterych z tech lidi neco bude, protoze lidi zacnou smyslet trzne. A nepujdou studovat obor, kde je natresk, alepak je neuzivi 😉
Mohlo by se tak i zamezit vecnym studentum. Mam jednu "exspoluzacku" - a ta uz zadarmo studuje asi trinactym rokem a furt z ni nic neni.

K tem krouzkum. Tady u nas jsou Salesiani a vsechny krouzky u nich vyjdou za babku ;) Mozna mate v okoli neco podobneho.

Ano, klesa hodnota penez, proto je dobre nakoupit zlato. Ve zlate ta hodnota porad roste ;) Tolik k nakupu komodit.

tarien
19. únor 2013

@lenka5731 Leni, může se vás zeptat, jak kombinujete ty kuponky v DM? Jsem čerstvá mamina, tak s plínkama z DM ještě nemám zkušenost - ale slyšela jsem o tom, určitě to ráda využiju...registrovaná tam jsem, i v tom mimiklubu jejich 🙂

jaya
19. únor 2013

@tarien Z DM Vam poslou slevovou knizku a tam bude par kuponu, ze pri nakupu dvou baleni usetrite treba 80Kc, apod. Tedka se muzete kouknout na MMB, jestli to nekdo nenabizi, protoze uz je nepotrebuje. Jo a k tomu si vytisknete slevovou knizku na prodejne, treba 10% slevu na cely nakup + na jedno baleni 25%. Ruzne se to da kombinovat ;) No a mivaji i narazove slevy treba na vsechno detske...

neslusanka
autor
19. únor 2013

@tarien Pokud jste registrována, tak by vám měly knížečky chodit domů. Jsou tam různé slevové kupóny na plínky, vlhčené ubrousky, dětskou kosmetiku, výživu, čaje, později kartáčky, pasty, hrnečky, také dudlíky, chrastítka apod. Něco se hodně vyplatí, hlavně ta jejich značka babylove a ty plínky opravdu nejsou špatné. Když mám kupon, koupim je. Snad nikdy jsem nekupovala žádné plíny za plnou sumu. Jen ve slevě nebo s kuponem 🙂

lenka5731
19. únor 2013

@tarien jednak existuje program babybonus (slevové knížky na děti) a jednak se za každých utracených 20 Kč připisuje 1 bod na zákaznické konto (registrace probíhá na terminálu, prodavačky pomůžou). Za ty body se na terminálu tisknou slevové knížky m.j. za 50 b (obsahuje m.j. 1 kupon na slevu 25% na jeden výrobek dle vl. výběru) a za 150 b. (obsahuje m.j. 1 kupon na slevu 25% na jeden výrobek dle vl. výběru a 1 kupon na slevu 10% na celý nákup. Vždy se dá uplatnit zároveň 1 kupon na výrobek (ať kupon z babybonusu NEBO jiný) a zároveň 10 % sleva na celý nákup. V případě plínek to dělá slušnou částku. Ty slevové knížky jsou k nahlédnutí na webových stránkách DM nebo u terminálu. Zároveň DM občas dělá občas různé akce, že za nákup nad 300 Kč připíšou 100 bodů, připisují dvojnásobek bodů a podobně. Je fajn vytisknout si (po nasbírání bodů) knížku za 150 b a několik dalších za 50 b a pak za to nakoupit několik krabic plínek za babku. Je dobré si zaregistrovat jejich newsletter na mail, dozvíš se tak o novinkách a akcích. Domů mi občas chodí jejich časopis a tam taky bývá kupon na 10% slevu na celý nákup nebo něco jiného zajímavého. K narozeninám posílají kupon na 10% na celý nákup. Občas mají různé akce, že se dá získat kupon na 20% na celý nákup... Je potřeba do toho trochu proniknout, aby se dalo propočítat, jestli je to sleva nebo zdánlivá sleva, DM je obecně docela drahé, byť některé výrobky vycházejí vzhledem ke konkurenci dobře. Já osobně teda /už/ většinu věcí kupuju v DM v Německu, taky občas něco po kombinaci kuponů.

lenka5731
19. únor 2013

na předposledním řádku mám překlep, nemá tam být taky, ale TADY (v ČR)

jaya
19. únor 2013

Jo a jeste me napadlo, ze muzete usetrit za bankovni poplatky, nechcete-li se radit primo s Partners. Vy, co jste jeste u bank konzervativni strihu, ktere musi zivit nekolik stovek pobocek a jejich bankeru, prejdete k bankam bez poplatku. Da se na tom rocne usetrit az 6000 (pocitam-li bezny ucet). Navic internetove bankovnitcvi napr. u Komerni banky je docela neintuitivni oproti treba Mbank. Mbank nema treba pokladnu, ale Fio ano a ta je taky bez poplatku.

elulin
19. únor 2013

@lenicka07 Ahoj,já podnikám v gastronomii a nevím jestli na pořádaní rautů nepotřebuješ příslušnou živnost,ty nadoby jsou teriny a jsou drahý jako vše do gastra.Dále kdyby jsi podnikala trošku víc a někdo se zajímal kde vše připravuješ,nevím jak by se tvářila hygiena jestli to jde doma-myslím že v kuchyni kde veříš rodině určitě ne.Tohle si určitě obšlápni,ale tento obor už dávno není co býval,marže neodpovídá práci a hlavně času co nad tím strávíš.

elu
19. únor 2013

@zuny tak za 5.5.jsem v životě plinky nekoupila, kupují za tři koruny, maximálně za čtyři, jogurty moc nejime, jsem proti konzumaci mléka, me teda dítě fakt moc nestoji

elu
19. únor 2013

Me se hlavně příčí vůbec počítat, kolik děti stoji...kdo z vas počítá, kolik stojíte samy sebe, kolik stoji manžel?

elu
19. únor 2013

A když zaplatí třeba 4000 za dětské plavání, neberu to tak' ze to stoji dítě, ale zábavním se i já, manžel je rad, ze se nenudime, tak to beru tak, ze za ty 4000 je šťastná cela rodina 🙂