Dá se vyjít se 6000 Kč rodiče+miminko?

berunka
10. dub 2007

Ahojky maminky.Chtěla bych se zeptat na jednu praktickou otazku.Urcite vzhledem k vasim zkusenostem nebude těžká.
Dá se vyjít s 6000,-Kč rodiče + miminko?Když tedy počítám,že už jsou zaplacené takové věci jako nájem,hypoteka a poplatky a těch 6000,- by mělo být jen na chod domácnosti (jídlo,oblečení pro mimi).
Dá se s tím vyjít?Děkuji moc za všechny odpovědi.

andelka
15. kvě 2009

janey: Ale vy jste v podnájmu, ne? Tak to platíte asi i něco navíc majiteli, ne? Já už kolikrát uvažovala jít do malého podnájmu, ale když jsem to viděla, tak by to stejně bylo jen pro nás dva a ne na dlouho a stálo by to asi o 2000 méně jenom než byt i s hypo splátkou (možná i stejně bo tam nebývají energie započítané).

janeyzelvicka
15. kvě 2009

Nevím přesně co je podnájem a pronájem, ale celý tenhle barák patří "panu majiteli" a my platíme jen jemu.
A vy máte byt družstevní? Nebo platíte městu?

andelka
15. kvě 2009

No, podnájem a pronájem je to samé (aspoň u mě), když byt patří někomu jinému, platívá se mnohem víc, než normálně, aby z toho něco měl. Pokud je ten byt jeho a je tam psaný a vy nejste ani členi družstva nebo něco podobného. Prostě, když mám byt, ale nebydlím v něm, tak ho pronajímám a po těch osobách chci jak to, co bych platila sama kdybych tam bydlela, tak něco navíc. Dejme tomu že nás byt stojí těch 6000, kdybych ho chtěla pronajmout někomu jinému, tak bych po něm chtěla 9 000 a to bych byla ještě levná.
My (teda mamka) máme v osobním vlastnictví (bytové družstvo vlastníků)

andelka
15. kvě 2009

Vy teda máte byt od soukromého majitele a jste tam v nájmu, chápu dobře? ale za to, že tam bydlíte jste neplatili nic, žádných x set tisíc? Tak to jste asi jako v pronajatém. Ptotože za ostatní formy se těch x set tisíc platí.

janeyzelvicka
15. kvě 2009

Ufff, se v tom teda nějak ztrácím 😀 😀
Jo, asi to chápeš dobře, byt jsme našli, je v domě, který patří chlapovi, a ten pronajímá byty. Žádných x set tisíc jsme neplatili, jen nájem od určitého data.

janeyzelvicka
15. kvě 2009

No a vy těch 6000 teda platíte komu, ten nájem?
Protože naši si taky koupili byt (rozprodávalo město, dřív v něm byli v nájmu), utvořili družstvo, ale ten byt je jejich a nájem neplatí, leda nějaký fond oprav...

andelka
15. kvě 2009

janey: Tak to jste v pronájmu. Proto asi i těch 7 800. Kdyby byl váš, tak platíte méně.
No, zrovna teď ten lístek se SIPO nemůžu najít, ale je to součet fondu oprav, různých společných poplatků, TV, rádio, plyn, voda, elektrika,teplo, odpady apod. Máme to stejně jako vaši.

janeyzelvicka
15. kvě 2009

Jo tak, už je mi to jasný.
Já do toho našeho nepočítala odpady, TV a tak, protože to platíme někomu jinému, jen jsem spočetla náíjem + eletřinu pro čez a plyn pro plynárny 😅
Ale kdyby se to dalo všecko dokupy, tak to by asi u našich fakt vyšlo, tak těch pár tauznů.

andelka
15. kvě 2009

No, jasně, za nájem je tam 0, ale fond oprav a rekonstrukce (letos se zateplovalo a vyměňovaly okna) dělá něco pod 2000. Mamka to má všechno při jednom a my to budeme mít taky tak, tak zjisšťuju jak to je a bude a kolik pak dáme za všechno i s hypo a tak.
My chceme kupovat 1+1 v osobním (abychom tímto nemuseli ručit), tam by šla mamka (přece jen, bude to méně peněz a ona bude v důchodu a i méně práce, úklid a tak) a my bychom (snad s dětmi) zůstali tady.

janeyzelvicka
15. kvě 2009

Tak to byste měli fajn 🙂 Já jsem ted byla u kamarádky v porubě, tam ja je krytý bazén, a moc se mi tam líbilo, něco takového by pro nás bylo fajn, určitě je tam pak zeleň, menší domy, žádné typické sídliště. Takže možná pak najdeme něco tam...

andelka
15. kvě 2009

jaeny: Zrovna včera jsme byly s mamkou na bazéně a po cestě jsme si říkaly, jak je to fajn, že máme všechno v dosahu a nemusíme nikam dojíždět. I tady jsou sídliště, ale spíš na okraji a taky v zeleni, my jsme v centru. Myslím, že je to tu ideální pro život s dětmi. Pamatuju si, jak mi manžel říkal, že až bude mimi budem muset koupit auto. A já jsem mu řekla, že na co, když stejně nemám řidičák a všechno (doktora, úřad, obchody...) máme kousek pěšky nebo pár zastávek busem. 😀
Možná to vypadá zas divně, jakože chceme mamku vystěhovat a žít na její úkor nebo co, ale není to tak. Přišla na to mamka sama, že vlastně starší člověk toho moc nepotřebuje, ani moc krámů, ani velký byt a menší je levnější, což se hodí v důchodu. Tento byt stejně bude vždycky patřit jí a ten malý nám, jen si to prohodíme. rozhodně jím nechceme ručit, ani po ní chtít aby nám dělala ručitele, všechno bude jen na nás a rekonstrukce jejího malého půjde taky z naší kapsy.

janeyzelvicka
15. kvě 2009

My auto máme, ale proto, že hodně často jezdíme k rodičům (Těšín, Střítež), na výlety a tak a to je s malou fakt pohodlnější. Po Ostravě se přepravuju mhd.
Mě to nepřišlo divné, nenapadlo by mě, že ji chcete vystěhovat. Spíš mi to přijde jako dobrý a rozumný nápad, určitě jste se na tom rozumně dohodli, tak proč ne 🙂

andelka
15. kvě 2009

janey: to neznáš lidi, jak člověk přijme pomoc od rodičů, tak pro některé je hned příživník. Jsme tak dohodnutí už od svatby, jen čekáme na vhodnou dobu to rozjet.
My máme rodiče blízko a jsme zvyklí na mhd a vlak, tak nevím, jestli auto budeme někdy mít. i když na výlety by se hodilo. 🙂

janeyzelvicka
15. kvě 2009

Aha, tak to je mi líto, že to někteří takhle berou a že ses s takovýma reakcema asi setkala 😖
My bychom taky dojeli vlakem, ale ruku na srdce, je to fakt pohodlnější, a na ty výlety a delší cesty obzvlášt. Ale vláčky já ráda.
Řidičáky máme oba, řídit nás celkem baví a auto máme po rodičích, koupili si nové, favorit, žádná sláva, ale jezdí a máme ho rádi 😵

andelka
15. kvě 2009

janey: to by ses divila. Dneska je trend nikoho se svými problémy nezatěžovat a starat se jen o sebe. A to někdy i v rodině.
Já to beru tak asi proto, že my jsme nikdy auto neměli a přesto jsem odmalinka cestovala a bylo to bezva. holt se jezdilo vlakem, busem a chodilo a jaké mám zážitky. 🙂 Že by sme se nechali až před zámek nebo ZOO dovézt, to neexistovalo. 😅
Já jezdím autem celkem ráda, ale ne delší cesty, bývá mi blbě. A já a řidičák - no radši ne. 😀

janeyzelvicka
15. kvě 2009

My jsme s našima měli auto tak od mých sedmi let, předtím se taky jezdilo vlakem 🙂 zas ty vlaky nejezdí všude, i když to není důvod. Zas když jsme měli auto, mohli jsme s našima třeba v neděli zajet na Bouzov, do Buchlovic a byli jsme tam zachvilku. Vlakem a tak by se to asi nedalo, zabralo by to o hodně víc času.

Co se týče rodiny - ta by si podle mě měla pomáhat. Stejně jako naši nám, ač jsme je neprosili, pomohli, stejně tak počítám i já s tím, že kdyby našim na stáří chybělo nebo tak, zabezpečím je zas já.

andelka
15. kvě 2009

janey: No, to máš pravdu, je to rychlejší a pohodlnější, hlavně s malinkými dětmi. Já takhle jezdila na dovči a výlety asi tak od 3-4 let pokud vím. Jinak pro mě je zážitek už i ta cesta, baví mě to víc než autem a nevadí mi, když toho vidím pak méně. a nemusím řešit kde zaparkovat a platit za to 😀 Má to svoje pro i proti, ale obojím způsobem to jde.
Já si to taky myslím. Asi mám štěstí na rodinu. třeba s tím autem, když něco potřebujem odvézt, tak vždycky někdo pomůže. A je zvykem, že rodiče pomáhají. A taky že děti pomáhají rodičům. I když asi je to úděl rodičů pomáhat a nečekat za to nic, děti jsou děti. Ale nikdy by mě nenapadlo nepoděkovat nebo to brát jako samozřejmost.

janeyzelvicka
15. kvě 2009

To jo, cesta vlakem je pro malé děti určo zábavnější, si pamatuju, jak jsem byla malá a jezdili jsme do Prahy za rodinou vlakem, to byla událost... kupé, krajina venku, tatka mě vzal do jídelního vozu 😵 dokonce jsem si i do bloku zapisovala stanice, ve kterých jsme stavěli a čas 😀
a v autě? Nuuudaaaa 😀 😀 jen dálnice, člověk seděl a nemohl se pořádně ani pohnout 😒
S tou rodinou to cítím stejně.

andelka
15. kvě 2009

No, já jsem hodně pocestovala, nejvíc během ZŠ. do té doby jsme trávili dovču buď někde u příbuzných na chatě (taky doprava busem či vlakem a největší zážitek - tunééél!) nebo mě mamka sbalila a ještě pár kámošek děti a jely jsme někam na chatu a pak dělali výlety (busem, pěšky) a pamatuju si to dodneška. Od 1. třídy jsme pak jezdili s příbuznýma do chatek na Sázavě a to byla cesta - odjezd ještě v noci, ve 3h ráno, když se začalo rozednívat už jsme byli v Čechách a pak jsme jezdili na výlety posázavským pacifikem, krásná krajina. I dneska jezdíme s mužem na dovolenou vlakem - Český Ráj, Znojmo, Kutná Hora a žádný problém. Tak snad naše děti budou taky cestovací typy. 🙂

janeyzelvicka
15. kvě 2009

To zní skvěle 😵
My jsme s našima taky hodně procestovali, v zahraničí hlavně Alpy, doma různě hory, zámky a hrady... muž právě s rodinou jezdil max na dovolenou k moři a vždycky říká, že mu to bylo líto, tak si to ted užíváme, ty výlety...

andelka
15. kvě 2009

U nás je to nemlich to samé. My jsme hrozní cestovatelé a nejradši po vlastech českých. I když momentálně je muž v Norsku. 😅

janeyzelvicka
15. kvě 2009

v norsku? závist... my byli s mužem ve švédsku a to byla nádhera 🙂 do norska jsme se chystali rok po svatbě, bohužel jsem to léto byla zrovna někde jinde 🙂 zato odvezený suvenýr stál za to 😵 😵 😵

andelka
15. kvě 2009

Kristýnka? 😉
No, on je tam pracovně a sám (myslím jako beze mě), takže to zas tak super není. Už se nám stýská a dneska jsem dostala od něj pohled, tak už počítám dny, kdy se vrátí (za týden).

janeyzelvicka
15. kvě 2009

Jojo, narodila se počátkem srpna 🙂
Tak to ho máš zachvíli zpátky. Ale chápu, že to utíká pomalu, taky mi chlap chybí, když je delší dobu pryč... (což ted naštěstí není...)

andelka
15. kvě 2009

No jo, no. Ale utíká to, mám co dělat. A už jsme něco podobného zažili, akorát tehdy to bylo mnohem horší, to jsme spolu teprv pár let chodili, dneska to beru klidněji.
Já bych chtěla taky letní miminko, nebo pozdně jarní.
Si vymejšlím, co? 😀

janeyzelvicka
15. kvě 2009

Já myslím, že to je úplně jedno 🙂 v každém období je nějaká nevýhoda. Mě se třeba dělalo blbě, na omdlení, a pak jezdit mhd v tom hycu, no na chcípnutí 🤐 (jezdila jsem do špitálu na injekce...)

andelka
15. kvě 2009

No já už si to taky říkám, že je to celkem fuk. Když je člověk v pokročilém těhu v létě tak je horko,dusno, když v zimě, tak zima, náledí a není si moc co obléct. Já mám ideál tak květen, červen, ale pochybuju že by se nám povedlo se tak trefit. Hlavně aby mimčo bylo. 🙂

janeyzelvicka
15. kvě 2009

Já byla nadšená, že to je konec července (pak teda počátek srpna), protože jsem na denním studiu a nechtěla jsem přerušovat.

andelka
15. kvě 2009

No jo, všechno má svoje klady i zápory. 😉 To ti fajně vyšlo.
Já mám trochu hrůzu z toho, kdybych byla těhu hlavně v zimě, v čem budu chodit (abych nevypadala jak hastroš, už tak by mi bylo líto, že nemůžu bříško ukazovat ale že je schované). Takže bych si kvůli rozpočtu prosila miminko na květen nebo červen. Kam se dává objednávka? 😀

janeyzelvicka
15. kvě 2009

Objednávka? Nahoru 😀
S tím oblečením to je fakt, mě něco půjčila kamarádka (ale to byly asi 3 věci), jinak jsem si koupila džíny (zahradníky) a jinak nic... nechtěla jsem žádné těhu trička a tak, ty peníze jsem radši vrazila do něčeho pro malou. No a jak bylo léto, tak jsem normálně chodila v kraťasech (pas trochu níž, ale pod pupkem nebyl 😀 ) a přes to dlouhé triko - těch mám dost. a bylo 🙂 ale já měla tak trošku menší bříško. Ale i tak 😀 na zimu bych musela mít víc kalhot, atd. i když je fakt, že s břichem jsem se vlezla i do mikin (ne, opravdu nechodím jak hastroš, jen někdy a to bříško bylo fakt malé 😀 😀 ) Jeden model můžeš myslím vidět v albu, jak tam mám 38.tt.