icon

Hmotná nouze na nedoplatek elektřiny?

avatar
waisinka
17. led 2018

Ahoj ženy . Jsem matka samoživitelka jednoho syna . Dnes nam došla faktura za vyuctovani za cely rok .. musime doplatit 40000 ano čtete dobře 40000 😔 topime elektricky ale ne moc vetsinou jen v jednom pokoji a to jen parkrat za den . Abych ušetřila .. no teď vidim jak jsem ušetřila 😫 nevim jestli není chyba nekde ve faktuře ale minuly rok to bylo 20000 :/ .. mela jsem stary elektromer a jelo to 24hodin na zvyseny tarif jelikoz novy elektromel stal 15000 tak jsem na něj ušetřila az minulý mesic .
Nevím kde takovou castku vzit :( kdyz mam rodicak 3800 kc .. myslite ze hmotna nouze trosku pomuze ?? Beru i prispevek na bydleni ale minuly rok jsem dostala jen 1500 na nedoplatek 20000 takze myslim ze tenhle rok to bude uplne stejne . Predem se omlouvam za chybny text ale jsem porad v soku z toho dopisu

Zalohy poctive platim kazdy mesic 1000kc
Děkuji za jakoukoliv radu .

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 3. čer 2026 · 224 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Vytápění elektřinou v nezatepleném domě může vést k ročnímu vyúčtování v desítkách tisíc korun; v diskuzi byl uveden příklad spotřeby 12,293 MWh a nedoplatek 40 000 Kč.
  • Dodavatel elektřiny může nabídnout splátkový kalendář; v příkladu byl dohodnut návrh 5 splátek po 8 000 Kč.
  • Sociální systémy v Česku nabízejí hmotnou nouzi, příspěvek na bydlení a jednorázovou pomoc, ale nárok se posuzuje individuálně a vlastnictví nemovitosti nebo stropy výdajů mohou ovlivnit výsledek.


Nejčastější otázky

  • Q: Pomůže hmotná nouze zaplatit nedoplatek za elektřinu?

A: Vyúčtování může být započteno do posouzení dávek hmotné nouze a doplatku na bydlení, ale rozhodnutí je individuální, úřad provádí sociální šetření a vlastnictví domu může snížit šanci na přímou finanční pomoc.

  • Q: Jak vyjednat splátky u dodavatele energií?

A: Kontaktujte přímo dodavatele (v diskusi zmíněni E.ON a ČEZ) a požádejte o splátkový kalendář; v jednom případu byl schválen návrh rozložit dluh na 5 splátek po 8 000 Kč.

  • Q: Co zkontrolovat při podezření na chybnou vysokou fakturu za elektřinu?

A: Zkontrolujte číslo elektroměru a historie odečtů, reklamujte fakturu u dodavatele (u CEZu už v diskuzi někdo řešil zaměněný elektroměr) a nechte prověřit možné černé připojení.

  • Q: Jak změna tarifu a nového elektroměru ovlivní budoucí vyúčtování?

A: Přechod ze staré sazby s 24hodinovým dražším odběrem na výhodnější sazbu (v diskuzi označovanou jako „14“) po instalaci nového elektroměru obvykle snižuje cenu za kWh a může podle komentářů zvládnout snížit příští roční nedoplatek zhruba na polovinu.

  • Q: Lze navýšit rodičovský příspěvek a pomůže to na splátky?

A: Diskuze uváděla možnost dočasného navýšení rodičovského příspěvku (příklady částek: 3 800 Kč základně, zmíněno až 7 600 Kč v určitých obdobích); navýšení příjmu může umožnit zvýšit zálohy na energie, ale většinou nevyřeší jednorázový dluh ve výši desítek tisíc.

  • Q: Jak snížit budoucí náklady za vytápění elektrickým kotlem?

A: Doporučená opatření jsou zateplení domu, změna zdroje vytápění (tep. čerpadlo, krbová kamna), úprava sazby a zvýšení záloh; v diskuzi bylo zdůrazněno, že elektrokotel v nezatepleném domě je „žrout“ energie a že investice do zlepšení izolace má největší efekt, i když je nákladná.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Zkontrolovat správnost odečtu a elektroměru a reklamovat fakturu u dodavatele je první krok při nečekaně vysokém vyúčtování.
  • U dodavatelů lze žádat o splátkový kalendář a úřad práce/sociální odbor může poradit s možnostmi podpory a nastavením záloh.
  • Z dlouhodobého hlediska snižuje náklady na vytápění zateplení a změna zdroje vytápění; pouhé změny kotle bez zateplení často nestačí.


Sporné názory

  • Možnost, že sociální dávky zaplatí velký nedoplatek: někteří tvrdí, že hmotná nouze nebo příspěvek na bydlení může pomoci částečně, zatímco jiní říkají, že dávky obvykle nedosahují desetitisíců a vlastnictví nemovitosti může pomoci proti přiznání dávek.
  • Vhodnost poslat dítě do školky a začít pracovat nyní: část diskutujících doporučuje vyhledat hlídání a práci i na částečný úvazek, jiní uvádějí, že v malé obci jsou školky drahé nebo plné a hlídání reálně nedostupné.
  • Interpretace vysoké částky za jeden vytápěný pokoj: někteří argumentují, že 40 000 Kč za rok je reálné při nezatepleném domu a celoroční spotřebě, jiní považují takovou částku za nepravděpodobnou bez chyby v odečtu nebo bez započtení spotřeby celého domu.


Otevřené otázky

  • Jak přesně místní úřady posoudí nárok na hmotnou nouzi při vlastnictví a technickém stavu nemovitosti v konkrétních případech.
  • Jak velký reálný efekt bude mít v konkrétním domě změna sazby (ze „24“ na „14“) a nový elektroměr na roční vyúčtování bez zásadního zateplení.
  • Jaké konkrétní částky jednorázové mimořádné pomoci lze očekávat v praxi pro podobné nedoplatky v různých městech.


Zmíněné značky a firmy

E.ON, ČEZ, Alika, Lidl, praceunas.cz, upcr.cz, Úřad práce, MPSV, Červený kříž

Zmíněné produkty a metody

splátkový kalendář 5×8 000 Kč, záloha 1 000 Kč, navýšení záloh na 2 000 Kč, rodičovský příspěvek 3 800 Kč / možnost až 7 600 Kč, hmotná nouze, příspěvek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc, reklamace faktury, kontrola elektroměru, sazba „24“ (starý tarif), sazba „14“ (nový tarif), elektrokotel, přímotop, tepelné čerpadlo, zateplení, venkovní komín, krbová kamna, podlahové vytápění, tepelná rohož, bezplatný šatník a potravinová pomoc

Místa a osoby

Prostějov, Praha, Kypr, Svitavy

Strana
z8
avatar
waisinka
autor
17. led 2018

@jujatko 12,293 MWh fakturu jsem fotila 🙂

avatar
antoinet
17. led 2018

Jako personalistka ti radím, dej si dokupy životopis (klidně ti ho po mailu zkontroluju), nech si od mamky domluvit schůzku na personálním v té její práci, máš několik výhod - ona se o za tebe může zaručit, tzn. nebrali by člověka z ulice, u kterého neví, jestli fakt chce makat, dále mají firemní školku od 6ti měsíců, tzn. plínky nemůžou vadit a navíc je dotovaná. Někdo jim vypadne a sáhnou po tobě ze dne na den.
Měla bys totiž vydělávat nejen na letošní doplatek, ale dělat si rezervu na ten příští.

avatar
blahova_andrea
17. led 2018

@fifina86 tak brát může maximálně těch 7600,- to jak si to rozpočítá je jen na ní

avatar
waisinka
autor
17. led 2018

@antoinet psala jsem ze majtelku znam osobne .. bydli ompar baraku dal .. drive jsem tam jiz pracovala .. jak bude volne misto tak nam da vedet .

avatar
blahova_andrea
17. led 2018

@jujatko ona je ta částka vysoká, i na byt nebo dům. ale prostě fakt nevíme jak velký ten dům je, tz jsou skrz celý dům, ne jen ve vytápěném pokoji. navíc v tom domě vaří, svítí, kdo ví jak často jede tv, pračka a další žrouti...zakladatelka sama musí zvážit zda je kde ušetřit a udělat to. teď zkusila změnu kotle a elektroměru. šetřit, pronajmout část domu nebo zkusit navýšit příjmy jsou další možnosti, které musí zvážit.

avatar
journals
17. led 2018

Dobře, tak práci vylučuješ. Jaký máš tedy plán dál? Přemýšlela jsi jaké má tvoje situace řešení? Co třeba dům pronajmout a najít pro vás dva byt? Nebo něco podobného?

avatar
fifina86
17. led 2018

@blahova_andrea jj,ale ji rekli jen 7000,ze vic ne.A to mi proste nevychazi.Do 4let ma RP do prosince 2019,to je 3800,ted muze cerpat jednou tak rychle,takze moje uvaha je ok.Ma narok na vic

avatar
waisinka
autor
17. led 2018

@fifina86 ja klidne muzu mit 7600 ale ja chci cerpat az do Prosince a to vychazi na 7000 presne

avatar
jujatko
17. led 2018

@waisinka tak to máte stejnou spotřebu jako když jsme my vytapeli barák starý kamenný barák nezatepleny130 m . tak si asi dopravate hodně tepla nebo nevím

avatar
fifina86
17. led 2018

@waisinka kdy je maly narozeny?Ono mu je vic nez 2roky,jak si psala.Proto mi to nevychazi.

avatar
waisinka
autor
17. led 2018

@jujatko ano ale ja jsem nemela zadny nocni prout nebo tak neco .. me to jelo 24 naplno . Az ted 14 zpatky mam novou sazbu

avatar
waisinka
autor
17. led 2018

@fifina86 ted měl 8.1 2 roky

avatar
fifina86
17. led 2018

@waisinka tak pak to mam dobre. I logicky,ted bys 24mesicu cerpala 3800,ale ty budes cerpat jen 12 mesicu a muzes dvojnasobnou castku,tj.7600. Jde mi jen o to,jak tobe “prinest” do rozpoctu vice penez.

avatar
jujatko
17. led 2018

@waisinka nejde nyní o nízký a vysoký tarif. Jde o to, že máte vysokou spotřebu. Tu vám tarif neovlivní. Tarif vám pouze sníží cenu. Takže při dane spotřebě a daných zalohach budete mít příští rok nedoplatek tak 20 tid

avatar
waisinka
autor
17. led 2018

@jujatko rozumim .. ja to spatne pochopila 🙂

avatar
journals
17. led 2018

Opravdu by ti ta známá zavolala v případě pracovního místa? Nestálo by za to, jít se tam na to zeptat? Narazila jsem na tento inzerát několikrát, takže asi bude aktuální...
https://www.praceunas.cz/volna-mista/prostejov/...

avatar
jujatko
17. led 2018

@waisinka my máme spotřebu cca 4.5 MWh a vychází to cca 1400 měsíčně. Vy máte zálohy nižší a spotřebu 3x vyšší. Takže musíte si zvýšit zálohy, pokud nechcete mít příští rok zase překvapení. Opisujte stavy elektroměru a počítejte, jak vám to vychází. Co hlídat děti? Živí se tím plno maminek při mateřské. Máte barák, takže prostory na to máte. Pokud byste nabídla rozumnou cenu, tak by se třeba někdo našel

avatar
waisinka
autor
17. led 2018

@journals to je na plny pracovni pomer .. prave ze na brigadu ted nehledaj .. moje mamka se na me pta co chvilku .. jelikoz je tam i skolka takze by to bylo pro me idealni ..

avatar
jujatko
17. led 2018

@blahova_andrea vy to teď máte vysoký, protože je zima. To jsme měli spotřebu třeba 150 kWh denně. Na měsíc to pak vycházelo třeba na 8 tis. Ale to jsou max 4 měsíce v roce. Ale v létě zase netopite.

avatar
journals
17. led 2018

@waisinka Tak jdi na plný, aspoň na pár měsíců než splatíš ten dluh? Nestálo by to za to? Měla bys to z krku...?

avatar
blahova_andrea
17. led 2018

@waisinka no jenže ta školka je jistě jen pro ty na HPP, ne pro brigádnice. takže je to buď a nebo se vším všudy nebo nic 😉

avatar
blahova_andrea
17. led 2018

@jujatko no jo, teď je to vysoký, ale jen skrz topení, jenže pak nám zas na elektřinu pojede naprosto celý dům, takže celoroční záležitost 😉 ale s tč se toho nebojíme. tedy snad nejsme moc naivní 😀

avatar
jujatko
17. led 2018

@journals s tím musím souhlasit. Pokud je možnost jít pracovat, tak jít. Známá bydlela rok a půl na azylaky. Pak našla byt. Nebere žádné dávky. Mohla by, ale řekla, že je uživí sama a nebude se někde doprosovat. Má dvě práce. Malého hlídá kdo má ruce nohy. Ze strany rodiny má prakticky nulovou podporu, přestože tatínkovo rodiče bydlí 3 stanice tramvají. Alimenty dostává jak kdy.Není ji co závidět, obdivuji ji, jak to zvládá. Sama si odtrhne od huby, aby malý měl vánoce atd.

avatar
blahova_andrea
17. led 2018

musím říct, že kdyby více firem zavedlo firemní školky a dětské skupinky, tak by tím vytrhlo trn z paty mnoha maminkám a dočkaly by se díky tomu kvalitních pracovnic, které budou duchem více v práci než aby sledovaly hodiny, aby stihly poslední spoj před uzavřením školky. ale jak jim to vysvětlit? :-/

avatar
jujatko
17. led 2018

@blahova_andrea my máme vše na elektřinu už deset let. Tepelný čerpadlo je ok. Záleží jaké máte. Máte nový barák, to je take jiné. Ale asi ještě nezatepleny?

avatar
blahova_andrea
17. led 2018

@jujatko no dle přítele máme to nejlepší na trhu 😀 zateplovat budeme až na jaře, to se bohužel na podzim už nestihlo ☹ takže příští zima se zateplením a tč už by měla být o poznání veselejší 🙂

avatar
journals
17. led 2018

@jujatko No, když já si už spíš říkám, že ono se asi spíš nechce... protože jinak to nechápu. 40 tis. dluh, práce v místě bydliště, školka, peníze sice mizerný, ale ve své situaci si moc vybírat nemůže... a stejně ne? aha...

avatar
jujatko
17. led 2018

@blahova_andrea hned jsem si právě říkala, že při takové spotřebě nemáte určitě zatepleno. Hlavně pak budete mít jinou sazbu. Teď jedete na nejdražší sazbu Nám by se třeba tepelko nevyplatilo

avatar
blahova_andrea
17. led 2018

@jujatko nám úplně nešlo o návratnost a vyplacení jako takové. na to jsou dost sporné názory. ale víme, proč jsme ho volili, to je hlavní 🙂

avatar
astyna
17. led 2018

40 tisíc? to tam topíš přímotopem, ne? To nepropálíme ani za několik let a to jsme na to 4. Podle mě bude někde chyba.

Strana
z8