Hmotná nouze na nedoplatek elektřiny?
Ahoj ženy . Jsem matka samoživitelka jednoho syna . Dnes nam došla faktura za vyuctovani za cely rok .. musime doplatit 40000 ano čtete dobře 40000 😔 topime elektricky ale ne moc vetsinou jen v jednom pokoji a to jen parkrat za den . Abych ušetřila .. no teď vidim jak jsem ušetřila 😫 nevim jestli není chyba nekde ve faktuře ale minuly rok to bylo 20000 :/ .. mela jsem stary elektromer a jelo to 24hodin na zvyseny tarif jelikoz novy elektromel stal 15000 tak jsem na něj ušetřila az minulý mesic .
Nevím kde takovou castku vzit :( kdyz mam rodicak 3800 kc .. myslite ze hmotna nouze trosku pomuze ?? Beru i prispevek na bydleni ale minuly rok jsem dostala jen 1500 na nedoplatek 20000 takze myslim ze tenhle rok to bude uplne stejne . Predem se omlouvam za chybny text ale jsem porad v soku z toho dopisu
Zalohy poctive platim kazdy mesic 1000kc
Děkuji za jakoukoliv radu .
Stručné shrnutí
- Vytápění elektřinou v nezatepleném domě může vést k ročnímu vyúčtování v desítkách tisíc korun; v diskuzi byl uveden příklad spotřeby 12,293 MWh a nedoplatek 40 000 Kč.
- Dodavatel elektřiny může nabídnout splátkový kalendář; v příkladu byl dohodnut návrh 5 splátek po 8 000 Kč.
- Sociální systémy v Česku nabízejí hmotnou nouzi, příspěvek na bydlení a jednorázovou pomoc, ale nárok se posuzuje individuálně a vlastnictví nemovitosti nebo stropy výdajů mohou ovlivnit výsledek.
Nejčastější otázky
- Q: Pomůže hmotná nouze zaplatit nedoplatek za elektřinu?
A: Vyúčtování může být započteno do posouzení dávek hmotné nouze a doplatku na bydlení, ale rozhodnutí je individuální, úřad provádí sociální šetření a vlastnictví domu může snížit šanci na přímou finanční pomoc.
- Q: Jak vyjednat splátky u dodavatele energií?
A: Kontaktujte přímo dodavatele (v diskusi zmíněni E.ON a ČEZ) a požádejte o splátkový kalendář; v jednom případu byl schválen návrh rozložit dluh na 5 splátek po 8 000 Kč.
- Q: Co zkontrolovat při podezření na chybnou vysokou fakturu za elektřinu?
A: Zkontrolujte číslo elektroměru a historie odečtů, reklamujte fakturu u dodavatele (u CEZu už v diskuzi někdo řešil zaměněný elektroměr) a nechte prověřit možné černé připojení.
- Q: Jak změna tarifu a nového elektroměru ovlivní budoucí vyúčtování?
A: Přechod ze staré sazby s 24hodinovým dražším odběrem na výhodnější sazbu (v diskuzi označovanou jako „14“) po instalaci nového elektroměru obvykle snižuje cenu za kWh a může podle komentářů zvládnout snížit příští roční nedoplatek zhruba na polovinu.
- Q: Lze navýšit rodičovský příspěvek a pomůže to na splátky?
A: Diskuze uváděla možnost dočasného navýšení rodičovského příspěvku (příklady částek: 3 800 Kč základně, zmíněno až 7 600 Kč v určitých obdobích); navýšení příjmu může umožnit zvýšit zálohy na energie, ale většinou nevyřeší jednorázový dluh ve výši desítek tisíc.
- Q: Jak snížit budoucí náklady za vytápění elektrickým kotlem?
A: Doporučená opatření jsou zateplení domu, změna zdroje vytápění (tep. čerpadlo, krbová kamna), úprava sazby a zvýšení záloh; v diskuzi bylo zdůrazněno, že elektrokotel v nezatepleném domě je „žrout“ energie a že investice do zlepšení izolace má největší efekt, i když je nákladná.
Závěry z diskuze
Shoda
- Zkontrolovat správnost odečtu a elektroměru a reklamovat fakturu u dodavatele je první krok při nečekaně vysokém vyúčtování.
- U dodavatelů lze žádat o splátkový kalendář a úřad práce/sociální odbor může poradit s možnostmi podpory a nastavením záloh.
- Z dlouhodobého hlediska snižuje náklady na vytápění zateplení a změna zdroje vytápění; pouhé změny kotle bez zateplení často nestačí.
Sporné názory
- Možnost, že sociální dávky zaplatí velký nedoplatek: někteří tvrdí, že hmotná nouze nebo příspěvek na bydlení může pomoci částečně, zatímco jiní říkají, že dávky obvykle nedosahují desetitisíců a vlastnictví nemovitosti může pomoci proti přiznání dávek.
- Vhodnost poslat dítě do školky a začít pracovat nyní: část diskutujících doporučuje vyhledat hlídání a práci i na částečný úvazek, jiní uvádějí, že v malé obci jsou školky drahé nebo plné a hlídání reálně nedostupné.
- Interpretace vysoké částky za jeden vytápěný pokoj: někteří argumentují, že 40 000 Kč za rok je reálné při nezatepleném domu a celoroční spotřebě, jiní považují takovou částku za nepravděpodobnou bez chyby v odečtu nebo bez započtení spotřeby celého domu.
Otevřené otázky
- Jak přesně místní úřady posoudí nárok na hmotnou nouzi při vlastnictví a technickém stavu nemovitosti v konkrétních případech.
- Jak velký reálný efekt bude mít v konkrétním domě změna sazby (ze „24“ na „14“) a nový elektroměr na roční vyúčtování bez zásadního zateplení.
- Jaké konkrétní částky jednorázové mimořádné pomoci lze očekávat v praxi pro podobné nedoplatky v různých městech.
Zmíněné značky a firmy
E.ON, ČEZ, Alika, Lidl, praceunas.cz, upcr.cz, Úřad práce, MPSV, Červený kříž
Zmíněné produkty a metody
splátkový kalendář 5×8 000 Kč, záloha 1 000 Kč, navýšení záloh na 2 000 Kč, rodičovský příspěvek 3 800 Kč / možnost až 7 600 Kč, hmotná nouze, příspěvek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc, reklamace faktury, kontrola elektroměru, sazba „24“ (starý tarif), sazba „14“ (nový tarif), elektrokotel, přímotop, tepelné čerpadlo, zateplení, venkovní komín, krbová kamna, podlahové vytápění, tepelná rohož, bezplatný šatník a potravinová pomoc
Místa a osoby
Prostějov, Praha, Kypr, Svitavy
@waisinka No právě že si vybírat nemůžeš :-/ tady očividně berou, inzerát tam mají už měsíc, tak se ozvi na ten uvedený kontakt. Určitě s nimi půjde leccos domluvit, obzvlášť, když tam mamka pracuje. Ale nechápu, že ti nikdo nic neřekl, když mají místo vypsané? To je trochu divné
@waisinka tak potom asi chtějí fakt někoho na full time na tři směny a je jim jasné, že to ty s malým prckem asi nebudeš
@blahova_andrea no ja si myslim ze uz nemaji misto ve školce .. minuly rok jsem je fotila a skolka byla plna :(
Nešlo by si s nimi domluvit aspoň schůzku - očividně je to malá rodinná firma, jak jsi psala, už jsi tam pracovala, pracuje tam tvoje maminka, bydlíš v místě, oni hledají už měsíc... nestálo by za to skočit se tam za mamkou podívat a při té příležitosti se stavit na HR a popsat jim svojí situaci, poprosit je jestli by něco nešlo dělat?
Nečetla jsem všechno ale první zkus dohledat kolik bylo na minule fakture ( mají stránky eon 24 ) podívat se na spotřebu a pokud topis pořád stejně cca nemůže tam být tolik , nebo prostě byla chyba v hodinách a to už je nezajímá. Nicméně zkus se domluvit na splátkách v zalohach na celý rok ... řekni jaká je situace . Tak alimenty píšeš že nejdou tak nejdou to se nedá nic dělat . Pak nějaký příspěvek na dítě atd ? Popř. Zkusit tu skolku pořešit jak to půjde protože do září daleko a musí být hodně těžký vyjít s takovou almužnou na měsíc.
@waisinka Tyhle komentare vubec nereste, jen nekteri lidi maji lepsi den, kdyz ho jinym zkazi.... S elektrikou bozuzel neporadim, asi bych ale vysvetlila situaci CEZu nebo kde to mate, popsala jak topite s tim, ze neni mozne tohle protopit a jeatli tam neni nejaky cerny odber apod. Do busoucna bych urcite poresila prijmy a vydaje rodiny, ale koukam, ze to uz zacinate resit 🙂. Napadlo me jeste dum prodat nebo pronajmout jedno patro.
Tomuhle by rozumel muj chlap, je od fochu. Ale obecne plati, ze topeni elektrokotlem je nejdrazssi. Prvne to chce zjistit, jak by sli snizit ztraty, tepelne uniky a taky samozrejme velkou roli hraje jaky typ elektrokotle to je. Samozrejme dalsi otazkou je jak to mas se zalohama. A jestli by nesel zmenit zdroj tepla. My teda mame taky elektrokotel, pac jsme na vsi kde ten plyn paradoxne neni, ale mame jeste jinaci zdroje topeni. Je to tezky tohle, to je vzdy slozita situace.
Holky topeni uz vubec nereste .. mela jsem tu nejhorsi sazbu .. ted budu o polovinu mene platit a navic diky naviseni rodicaku si zvednu i zalohy na elektrinu takze pristi rok uz to nebude takova palka .. me slo jen o zkusenosti 🙂 dekuji vsem za rady .
No, tak už to vidím jen na to něco zkoušet po známých a roznosit případně nějakou nabídku - úklidu, hlídání dětí atd. Zkus se třeba zeptat na poště, jestli nemají nějaký rozvoz letáků, známých, jestli nemají nějaké papírování co bys mohla vyřídit atd. Nebo rodiče ať se poptají po známých. Třeba by někdo v okolí uvítal i pomoc s úklidem - jiná zaneprázdněná maminka, mladý singl chlap atd. Určitě se něco najde.
Mimořádná okamžitá pomoc je určena pro jiné případy. Doplatek se promítne do výpočtu dávky HN doplatek na bydlení. Teda může se tam promitnout. Ovšem je to nastavené tak, že je určitý strop, nad který se výdaje nezapočítávají (zjednodušeně řečeno). Pokud bereš doplatek na bydlení, tak tam vezmi vyúčtování ukázat a uvidíš, co ti na něj řeknou. Pokud dávky HN nebereš, můžeš o ne zkusit zažádat. Je ale otázka, zda budeš vyhodnocena jako osoba v hmotné nouzi, dle příjmů zřejmě budes, ale máš dům a to může být problém. Nárok na dávku se posuzuje hodně individuálně, je zde nutné provést sociální šetření, zjistit mnoho údajů, takhle přes net ti nikdo neřekne, zda máš na dávku nárok a kolik by ta dávka byla. V nekterych městech je možnost pottavinove
@mili_ilim_ilmi potravinové a drogistické pomocí a bezplatný šatník. To by ti třeba také pomohlo, kdyby bylo nejhůř.
@mili_ilim_ilmi myslim, ze kdyz se podivas na profil, tak bezplatny satnik by asi nebyl prijat s nadsenim... a uprimne by se mi ani nelibilo, aby lidi co foti Iphonem, maji vlastni barak, a chodi vystajlovani podle posledni mody, takovou pomoc dostavali ☹ asi budu za zlou, ale takhle rodina v nouzi nevypada
Musíš mít blbě nastavený kotel na hodně Kw a hlavně bys měla mít nastaveny tarif kdy jedeš 20h na nízký proud ,ten levnější . Bohužel hodně velkou spotřebu mají í staré spotřebiče,nebo takový bojler na ohřev vody pokud je starý tak ten žere víc jak kotel .Mrkni https://www.chcivyhodnejsienergie.cz/?actioncod... a dostaneš se určitě na lepší tarif .
@journals By ses divila, jaké skvosty v těch satnicich kolikrát jsou. Nekdy i nove značkové oblečení (oblečení jsem pomáhala párkrát třídit). Podle fotek na me také nepůsobí jako lidi v hmotné nouzi. Tato pomoc se obvykle vydává na doporučení socialky, která rodina zná, byla u ní doma. Nebo si organizace sama provádí sociální šetření. Je na těchto lidech, aby dokazali zjistit situaci, fotky mohou klamat. Sama za sebe jsem také proti zneužívání pomoci.


@journals to se can muze zda ze se nechce akorat ja si vybirat nemuzu .. majtelce firmy jsem jiz psala . Nic jineho ted opravdu nemohu jelikoz jine firemni skolky tady nejsou .. u nas do obecni ho jeste nechcou