Hypotéka a příjem kolem 30 tisíc

nickolka91
28. lis 2016

Holky, je tu nektera ktera ma hypoteku, je na rp a prijem celkem s manzelem do 30tisic? Zvladate to?

ko87
28. lis 2016

Zvládáme. A to do toho ještě rekonstruujeme byt a na cestě je další mimi. Je ale pravda, že nám rodiče celkem často soupnou něco pro malého, třeba oblečení v podstatě nemusíme řešit. Nic sice neušetříme, ale s tím jsme počítali. Záleží taky, jak vysokou máte tu hypotéku a další poplatky.

nickolka91
autor
28. lis 2016

@ko87 a jak mate vysokou splatku?

hanulkaha
28. lis 2016

Ahojky, my máme hypotéku, já jsem již půl roku na neschopence, čekáme mimi a do toho kompletně rekonstruujeme baráček... Není to lehký, musíme se hodně omezovat, ale zvládnout se to dá, pokud si penízky dobře rozvrhneš 🙂 Já třeba spoustu věcí na mimi nakoupila na bazárku, hodně jsme tím ušetřili, ale popravdě bojím se toho, až zůstanu na RD, jestli to budeme zvládat, protože manželův plat není nijak vysoký a pokud bych si dala RD na 3 roky, měsíční částka by zdaleka nepokryla ani splátku hypo, a kde je inkaso, pojistky, jídlo...

hanulkaha
28. lis 2016

Záleží taky na tom, kolik by jste si chtěli brát hypo...

nickolka91
autor
28. lis 2016

@hanulkaha my chceme zhruba tak 2miliony. Bojim se ale nic jineho nez zvladnout to nezbyva 🙂

hanulkaha
28. lis 2016

@nickolka91 Tak dvou milionů bych se nebála, a pokud nebudete mít nějaké větší výdaje ještě ke splátkám, bude to v pohodě 🙂 My původně měli hypo na 2 miliony a spláceli jsme 8500,- měsíčně, potom jsme kvůli rekonstrukci navýšili na 2,7 mil, splácíme 10 000,- měsíčně a do toho máme ještě spoustu výdajů právě okolo baráčku, takže je to takové složitější, ale věřím, že až bude dostavěno a budeme už "jen" splácet, bude to o něco veselejší 🙂

tulikiss
28. lis 2016

@nickolka91 2 mega je docela dost vzhledme k primu, protoze pri 80% ceny nemovitosti to vychazi cca 10 000 mesicne k tomu clovek musi pocitat zivotko, poplatky(el., plyn,..) a to je hned nad 15 000 spis vys.

dandaa
28. lis 2016

Pokud si chcete půjčovat tak teď už je potřeba mít našetřeno minimálně 5% z kupní ceny plus ještě 4% na daň z nemovitosti.Banky aktuálně půjčují 95% a od Nového roku budou půjčovat zase méně a úroky uz pomalinku stoupají.

cikom
28. lis 2016

dva miliony bych si teda taky nepučila s takovými příjmy, máme větší příjmy a pučili jsme si milion a teda víc bych asi splácet nechtěla.

hanulkaha
28. lis 2016

Ono taky záleží hodně na tom, jak je člověk zvyklý "rozhazovat". My vždycky hleděli na každou korunu, neutráceli zbytečně za oblečení, restaurace apod. takže to pro nás potom nebyl takový problém se trochu uskromnit kvůli splátkám 🙂
Teď jsou hypo docela dobré a splácet 10 000 na dva miliony je hodně, to splácíme my na 2,7 mil, ikdyž je fakt že máme hypotéku na 30 let :-/

nickolka91
autor
28. lis 2016

@hanulkaha a jak to mate s prijmy? Mame asi o neco vice nez my ne? My chceme byt takze nejake extra naklady navic nepocitame 🙂 splatku mam vypocitanou na 8100kc i s pojistenim. A za cca 12 let by doslo ke snizeni na necelych 6000 🙂 dela to raifaisen bank (nebo jak se to pise) 😆 a jeste nam zustane 100tisic co mame nasetreno na rezervaci bytu a dan z nemovitosti. S tim oni nepocitaj. Treba v komercni bance pocitali i s nasima usporama a splatka byla vyssi 🙂

dandaa
28. lis 2016

@nickolka91 fond oprav a inkaso udělá taky dost ,to je potřeba vědět před koupi bytu.Mám sama hypo na 2mil a platím necelých 7500,- .

hanulkaha
28. lis 2016

@nickolka91 My máme hypo od ČS, splátky tedy teď 10 000,- měsíčně plus 6500 inkaso plus pojistky plus náklady na jídlo a auto plus mobil atd, dohromady je to jak který měsíc 20-24 tisíc a do toho ještě náklady na rekonstrukci. Manžel vydělává cca 20 000 a já nyní na PN mám 16 500 a potom s RD počítám na 2 roky, tedy nějakých těch 11000.
Takže budeme mít dohromady zhruba 30 000, 20-25000 jde pryč a zbytek musí stačit ještě na rekonstrukci, to vydím tak max. na rok ještě a potom už jen splátky 🙂
Jako pro někoho se to může zdát šíleny, ale my věděli do čeho jdeme, na dovču nejezdíme (máme hospodářství=nemá se kdo jiný starat) a nechybí nám to, pořídili jsme si velký bazén a máme dovču celé léto na zahradě, nechodíme na večeře, neutrácíme za kino a hadry, pokud vyloženě nepotřebuju... a jde to 😀

nickolka91
autor
28. lis 2016

@dandaa to se urcite zeptam. Dekuji za radu. A kolik se tak v prumeru plati?

cikom
28. lis 2016

@nickolka91 my máme třeba v bytě 3+1 kolem 5000 ale zaleží jak kde

nickolka91
autor
28. lis 2016

@hanulkaha tak to budeme mit nejak hodne podobne. Akorat my budeme mit byt. Chces rodicak na 2 roky a potom? Mas nejake hlidani? Nebo pujde driv do skolky?

dandaa
28. lis 2016

@nickolka91 záleží zda má SVJ úvěr nebo ne.Ve starém bytě platíme fond oprav 25kc za m2 ,plus všechny poplatky a jsme na 5tis.V novém bytě v novostavbe platíme zase 5Kc za m2 .Dost záleží i na topení v bytě ,ústřední je levné a třeba staré plynové nebo elektrické stojí měsíčně moc a je zima.

klara015
28. lis 2016

Ahojky,
mame s manzelem hypoteku (2 mil.) oba mame dohromady pla cca 30.000,- splatku jsme meli 9.767,- kc ted po fixaci splacime 8181,-Kc.
Da se to zvladnout pokud se nekupuje nic extra draheho 🙂 na vybaveni si pomalu dosetrujeme. Ted planujeme mimi a setrime na vybaveni pro mimi (najednou vydat plat na vybavu by neslo) .
Myslim ze se to da zvladnout 🙂 Muz si teda pujde rict o pridani, ale i tak se da vyzit. A bida to neni 🙂

hanulkaha
28. lis 2016

@nickolka91 Spíš bych řekla že musím, než chci, s dávkami na 3 roky bychom to v tuto chvíli asi neutáhli, ale počítáme s tím, že do těch dvou let bychom chtěli druhátko, čili školka by byla prozatím na rok vyřešena,( pokud se tedy zadaří hned) no a druhý rodičák buď opět na dva roky, a pokud by se nějak podařilo alespoň o něco snížit splátku, zkusili bychom na tři 🙂

nickolka91
autor
28. lis 2016

@klara015 uplne si me potesila 🙂 holky ne ve foru ale na konikovi me uplne znemoznili ze je to nemozne a vse si predstavuju jako hurvinek valku. Tady aspon vidim ze to tak nekdo ma a neoitrebuje aby manzel vydelaval 45tisic, bylo mi receno ze jinak by do hypoteky nesli :( a jake mate vydeje a kolik? Jestli to neni tajne 🙂

nickolka91
autor
28. lis 2016

@hanulkaha ja prave ted na dva roky mam, dostavam 11 500 a vypada to ze bude druhatko uz brzo 🙂 tak premyslim co a jak dal 🙂 protoze potom klesne rodicak na necelych 7tisic.

klara015
28. lis 2016

@nickolka91 da se zvladnout proc ne 🙂 a omezeni zadne taky nevidim a pokud v necem je tak je to ale zase na ukor ze mame vlastni domecek. Nemusi se brat nejaky extra plat aby mel clovek hypoteku 🙂 a bez jidla taky nejsme 🙂 A napisu ti soukr.zpravu 🙂

hanulkaha
28. lis 2016

@nickolka91 Pokud nejsi zaměstnaná, tak bohužel automaticky dostaneš tu delší variantu, pokud se tedy něco nezměnilo o čem nevím 🙂
Dívej, určitě se to zvládnout dá, sice se musí člověk uskromnit a něco si odpustit, ale pokud nejste nároční, není co řešit.
Na názory těch, kteří by do hypo nikdy nešli, pokud by jim na účtě nezůstalo minimálně deset tisíc na nakupování, kafíčkování atd. bych vůbec nedala, jsou prostě zvyklí žít na jiné úrovni a nechápou, že pro někoho, kdo si hypotéku musí vzít, je to jediná možnost, jak bydlet ve svém... My než jsme koupili domek, respektive větší domek 😀 jsme měli podnájem, platili 13000 měsíčně a nikdy by to nebylo naše, takhle sice splácíme víc, ale máme vlastní bydlení 🙂

klara015
28. lis 2016

@hanulkaha naprosto s tebou souhlasim 🙂

eva267
28. lis 2016

Já napíšu také něco povzbuzujícího. Fakt je ten, že jakmile peníze máte, utratíte je. Vidím to na sobě. Byly doby, kdy jsem musela přemýšlet na každou stovkou a také jsme to dali i s 2 mil. hypotékou a splátkou 13000, společným příjmem kolem 30 a dodělávkami na domě. Hodně mi tehdy pomohlo, psát si rodinný rozpočet. Přesně jsem pak věděla, jak daleko můžu ve výdajích zajít. Zůstalo mi to doteď. Je zajímavé vidět, kolik nás co stojí za celý rok.

77moona
28. lis 2016

S tak nízkým příjmem bych si hypotéku v takové výši nepořizovala. Bohužel je třeba počítat i s tím, že manžel, na kterém je de facto závislý váš příjem, může o práci přijít nebo být dlouhodoběji na nemocenské. Pak by pro Vás asi byl problém splácet.

hanulkaha
28. lis 2016

@klara015 stejně jako já s tebou 🙂

hanulkaha
28. lis 2016

@77moona v tom případě existují různé pojistky k hypotéce, jako např. proti nemožnosti splácet atd... Též pro jistotu máme a za těch pár korun měsíčně ke splátce se to myslím vyplatí, nikdy nevíš...

roxolanka
28. lis 2016

@77moona A u nájmu by to problém nebyl?? To už by šlo vyřešit lépe s vlastním, než třeba s nájemným. 🙂

luj89
28. lis 2016

Myslím, že ti tady může spousta z nás závidět tak krásný příjem při RP, troufnu si říct, že většina lidí má příjem třeba lehce nad 30, a to jsou oba zaměstnaní. Někde prostě člověk bydlet musí, takže jestli dáš 8 000 nájem nebo 8 000 za hypotéku, to už je lepší ta hypotéka. Není pravda, že musíš mít našetřenou nějakou závratnou sumu, vždycky se to dá řešit jinak - ale to vám určo v bance poradí.