Hypotéka a příjem kolem 30 tisíc

nickolka91
28. lis 2016

Holky, je tu nektera ktera ma hypoteku, je na rp a prijem celkem s manzelem do 30tisic? Zvladate to?

jjustyna
28. lis 2016

@nickolka91 Zvládáme. Máme splátku 7 tisíc. Ale než jsme si tu hypotéku vzali, našetřili jsme rezervu, do které šáhneme, když to nevychází. Teď se dvěma dětmi je to dost na krev, ale zvládáme to. Oblečení dětem hodně dědím po sestřiných dětech, takže základ vždy mám. Naši nám dost často dají na plenky (jdu kupovat dvoje, taťka mi dá peníze na další dvoje), sem tam nám koupí maso nebo dětem ovoce. Z manželovi strany dostávají děti k svátku, narozeninám a vánocům peníze, ty jim schovávám na bundy, boty atd... Dostávají celkem hodně, protože jinak děda celý rok nic nedává, tak jim to takhle vynahrazuje. A taky máme domácí brambory, zeleninu, jablka, vajíčka, králíky. Já bych to určitě probrala s finančním poradcem. Nechoďte rovnou do banky, finanční poradci s nimi umí líp jednat a umí vám poradit. Podle mě to reálné je.

sara84
28. lis 2016

My mame 25tis, pujcku se splatkou 4, mesicne na vsechny poplatky jde cca 14tis a vse jde. Nevyskakujeme si, ale i na dovci jsme byli. Hodne zalezi na zvyklostech. Nasi kluci veci po sobe dedi, co je treba koupime ve vyprodeji. Ted setrime na koupelnu 🙂

plksv
28. lis 2016

Taky splácíme jak mourovatí 🙂, a to máme tři děti, z toho dva puberťáky - a to jsou neuvěřitelné investice 🙂. Ale jsme rádi a neměnili bychom!

mrazulkav
28. lis 2016

@hanulkaha S tou pojistkou proti nemožnosti splácet si pořádně pročtěte podmínky! Někde to je jen na dobu pár měsíců, ne dlouhodobě... Ale dá se to pak pořešit i životní pojistkou.
Jinak my máme hypo na 1,5 mil. Ze začátku jsme měli hypotéku na 80 % + překlenovací úvěr ze stavebního spoření na zbytek. Po refinancování jsme vyplatili úvěr a máme jen hypotéku s navýšením na rekonstrukci. Platíme teď cca 7.000,-. Máme jednu věčně nemocnou školkačku a já jsem doma s rizikovým těhotenstvím na neschopence. Rodičák jsem měla vypočtený na 2 roky s tím, že chceme druhé dítko. Pak jsem musela postupně prodlužovat, takže i finance byly níž a níž. Když člověk nepotřebuje moc, dá se to... sice teď je zase takové napnuté - vánoce na krku, rozbité auto, finiš s rekonstrukcí. Ale holt nejde všechno hned (dárky nebudou za tisíce, manžel musí do práce na kole a já s malou jezdíme busem a rekonstrukce se ještě trošku protáhne).

luj89
28. lis 2016

@mrazulkav Tak samozřejmě, že si každý musí pročíst podmínky všeho co podepisuje 🙂. A jasně, že to bude omezeno časově, navíc je většinou kryje jen pár případů, ale je to poměrně levné pojištění, které může významně pomoct.

dzogobela
28. lis 2016

Myslím, že plno lidí má vyšší hypotéku s nižším příjmem... Podle mě byste to měli zvládnout. Upřímně 2 miliony nejsou v dnešní době žádná vysoká částka bohužel a za nájem dáte určitě víc než 8 tisíc měsíčně. Ano, člověk k tomu musí počítat ještě fond oprav, elektřinu a další věci, ale ty v mnoha bytech nejsou vysoké. Třeba u nás je fond oprav asi jen 2,5 tisíce, plus elektřina a internet a jsme na nějakých 3,5 tisíc měsíčně. A to bydlíme v Praze.
Samozřejmě je důležité si to všechno dobře spočítat, ale upřímně... člověk si může spočítat, co chce, ale nikdy neví, co se může stát. Já se třeba děsím toho, že dostane manžel výpověď, já na rodičáku... 😀 ale to si člověk prostě nemůže připouštět, to by pak musel furt bydlet u rodičů 🙂

nickolka91
autor
28. lis 2016

@hanulkaha zamestnana nejsem. Otehotnela jsem po skole, ale rodicak mam vyrizen pres muze takze muzu vysi zmenit 🙂 coz je moc fajn, premyslela jsem co potom s detma ldybych si nechala tu vyssi castku.

@77moona tu pojistku mame k hypotece, dokonce i kdyby muze vyhodili tak ma rok na to najit si novou praci 🙂

dzogobela
28. lis 2016

@jjustyna a finančního poradce taky doporučuju.. nejlépe teda nějakého ověřeného. Ale oni dokážou s bankou vyjednat lepší podmínky 🙂

nickolka91
autor
28. lis 2016

@dzogobela me to prave bude vyrizovat spoluzacka z vysky 🙂 jeste ze ty zname mame 🙂

hanulkaha
28. lis 2016

@nickolka91 Tak to máš fajn 🙂 Jinak některé školky berou už i dvouleťáčky, ale je jich málo, záleží taky na tom, kde bydlíte.

babulinka1
28. lis 2016

Myslím si, že v dnešní době má hypotéku skoro každý, když teda nedostane něco od rodičů apod. Osobně to schvaluji, nájem si člověk musí platit úplně stejně jako hypotéku a navíc to nikdy nebude jeho a když přijde člověk o práci a příjem, tak peníze musí řešit jak při nájmu, tak hypotéce, takže to pořád vyjde nastejno.

hanulkaha
28. lis 2016

@mrazulkav jasné, ale i těch pár měsíců výrazně pomůže, než se najde případně jiné řešení 🙂

mrazulkav
28. lis 2016

@hanulkaha To rozhodně, pak záleží z jakého důvodu je výpadek ve financích... práce se dá sehnat někdy rychle, ale pokud člověk marodí může to být na dýl

ko87
28. lis 2016

@nickolka91 Necelých 8tis. Poplatky přesně nevím, kolem 6. Je to skoro do důchodu, ale aspoň pak bude byt náš. Za nájem bysme dali to samý nebo i víc.

77moona
29. lis 2016

@hanulkaha O prázdninách byl velký rozbor těchto pojistek myslím v Hospodářských novinách a vyplynulo z toho, že v ČR dosud nebyl jediný případ, kdyby pojišťovna uznala pojistnou událost při ztrátě zaměstnání.

sammaelka
29. lis 2016

Do minulejo mesice byl prijem cca 30 prijem a hypo 8tis. Plus voda, elektrina, uhli, telefony, pojistky, skolka...atp a mesicne je 23-25tis pryc. Zbytek je na jidlo, plenky, UM, naftu. A taky to zvladame, musime...
Sem tam je moznost privydelku - bydlime v turisticke oblasti, takze hlavne pres leto, ale mesicne je to treba i 9 tis navic a to je super.

77moona
29. lis 2016

@roxolanka
Pokud "dojdou" peníze a člověk je v nájmu, může vždy flexibilně nájem opustit a případně si najít levnější, nebo se nastěhovat dočasně k někomu. Pokud však platíme hypo, nemusíte nemovitost v potřebné době prodat či pronajmout a hypo musíte platit stále. Navíc pokud jste v nájmu, majitel vám při poruše zařídí např. novou pračku, pokud jste ve svém, platíte sami. Navíc je i mnohem snazší se přestěhovat např. za prací, pokud v regionu není, ale pokud tam máte byt, už to tak lehké není.

katerinap1978
29. lis 2016

Když jsme před deseti lety začínali stavět, klesl můj příjem s odchodem na MD/RD o značnou část peněz. Manžel v té době vydělával málo, byl mladý a po škole. Celkem jsme měli 25.000 Kč a Hypo 7.000 Kč. S jedním miminkem, časem se dvěma malými dětmi, jsme to zvládali zcela v pohodě. I když přiznám se, že dnes to nechápu. S věkem dětí rostou jejich požadavky, ale ti malí drobečkové jsou v pohodě, nepotřebují nové ani značkové a dospělák se uskromní, protože prostě musí 🙂.

Tak s chutí do toho, hodně štěstí přeju 🙂

lucyanek
29. lis 2016

Pojištovna ani banka nejraději nic neuzná, ale souhlasím s tím, že i když jste v nájmu, tak nájem platit musíte stejně jako hypo :-/

Přidám naši zkušenost. Před asi 8 lety jsme si brali baráček na hypotéku, 2 miliony (kupní cena 2,5 mil, půl mega jsme měli svoje), splátka byla necelých 14 tisíc + cca 6 tisíc inkaso. Na 20 let. Celkem tedy platba 20 tisíc. V té době jsme měli příjem něco přes 30 tisíc dohromady. Baráček, ač byl velice dobře postaven, potřeboval rekonstrukci. Na tu bysme při splácení hypo v životě nenašetřili. Přitom jsme na žádné dovolené nejezdili, nekafíčkovali (jak to tu nazýváte) ani jiné činnosti. A že bychom si vyskakovali se říct fakt nedá. Jenže na baráku je pořád něco potřeba, jídlo, ostatní nutné výdaje... A zbývalo nám velmi málo. Když už si myslíte, že jste něco ušetřili, přijde nějaké vyúčtování plynu, vody, nebo jiné poplatky. Po dvou letech skončila rodinná firma, kde muž pracoval. Můj příjem by na zaplacení všechno nestačil. Banku vůbec nic nezajímalo a i kdybysme měli nějaký měsíc odklad splátek, dlouhodobě by to stejně nepomohlo. Takže jsme baráček prodali, doplatili hypo (plus "pokutu" 200 tisíc za předčasné doplacení a byli jsme rádi, že jsme se toho tak rychle zbavili, protože jinak nevím, co bysme dělali. Muž pak hledal práci skoro rok (a to není žádná lemra, ale prostě tenkrát byl v našem kraji veliký nedostatek práce). Další roky jsme různě putovali po pronájmech, u mé, mužovy rodiny, Totální nejistota, kde budeme příští týden. Hrozné časy. Před 4 lety jsme se přestěhovali do jednoho baráčku z rodiny, takže jsme se mohli vzít, mít děti. A před pár měsíci se poštěstilo vyřešit vlastnictví, takže je to psané na muže, žádná břemena, nic, čisté vlastnictví. Jsme za to strašně moc vděční. Tímto nechci nikoho odstrašovat, ale člověk by si měl vše opravdu dobře rozmyslet. Tím narážím i na to, že my zpětně vidíme kolik chyb jsme tenkrát udělali, ale bohužel, čas vrátit nejde.

kulihrasekzeleny
29. lis 2016

Hlavne si to poradne rozmyslete, jak byste to platili kdyby se stalo nevim co. Taky jsem si vzala hypoteku na byt s inkasem 12tisic. Co se nestalo s pritelem jsme se rozesli po 3letech a ja vydelavala 14500. Nemohla jsem nic, mamka mi vozila jidlo. Pripadala jsem si jak zebrak. Jestr zivit psa a kocoura. Nasla jsem noveho pritele v te dobe zaslepena laskou. Byl rok nezamestany a nedokazala jsem nas s 2 tisicema uzivit. Takze jsem se zadluzila u babicky, do dneska jsem ji to nevratila. Ano stydim se. Po 2 letech zase konec mel dluhy. Ted mam noveho pritele cekame mimco a uz mam zase deprese jak to bude az budu na materske se 7500. Z jeho vyplaty zaplatime byt. Vydela. Kolem 16000. A co nam zbyde. Porad jen starosti. Tak za 20 let az to splatim budu snad konecne stastna :D jinak preji hodne stesti 🙂

78marcela
2. pro 2016

@nickolka91 kdyz uz pises, jak jsme te na diskuzi znemoznily, ze si to predstavujes jak hurvinek valku, tak bys mela doplnit nejake informace, proc jsme to napsaly.
Psaly jsme ti, ze mit nasetreno pouze 100tisic je málo, kdyz si chces vzit hypo 2miliony. Ze potrebujes minimalne 10-15% z kupni ceny, coz dela 200-300tisic. Nemluve o dani, ktera bude pri této cene cca 80tisic a kde je poplatek realitce, pokud budete kupovat pres ni?
Dale ze nemate zadnou jinou rezervu pro pripad, kdyby manzel onemocnel, a tim jde vyplata o dost dolu. Navic jsi psala, ze nejste schopni nic usetrit, ze vsechno, co mate navic, utratite. A dal, ze jsi bez práce, absolventka, bez praxe a bez zkušenosti....a myslet si, ze praci s dvema malymi detmi si najdes okamzite, je proste naivni.
Proto jsme ti napsaly, ze za teto situace bysme do hypo nesly. Zkritizovala jsi nas za to, protoze chceš slyset pouze souhlasne nazory.

nickolka91
autor
2. pro 2016

@78marcela nechapu co mate za hypoteku vy, ale my urcite 200-300tisic nepotrebujeme. Splatku na 2 080 000kc mame splatku 8140kc. A to nam nase nasetrene penize zbydou prave na dan z nemovitosti, poplatky RK jsou v cene, odhad i na katastr. Takze kdo chce tak si vyhodnout hypoteku najde. Navic myslim ze dost lidi ma hypoteku a nizsi prijmy. Stejne jako holky tady. Ano jsem absolventka a bez prace, ale porad mam jeste 3 roky a kdo vi co bude za ne. V dnesni dobe nema clovek jisteho vubec nic a bohuzel kdo se boji nikdy niceho nedosahne.
Vaseho nazoru si cenim a dekuji za nej, ale myslim, ze zrovna vy neudelate nic kdyz to neni 100%.

nickolka91
autor
2. pro 2016

@dzogobela ano presne tak, porad se neceho bat tak je clovek u rodicu porad.

78marcela
2. pro 2016

@nickolka91 to je pravda, vyhybam se zbytecnemu riziku. Lidi, co precenili svoje schopnosti, je strasne moc. Kdyby to tak nebylo, nebylo by milion exekuci rocne. Takze ja bych urcite do hypoteky nesla, pokud bych nemela na uctu zeleznou rezervu pro pripad vypadku prijmu. O praci dneska clovek muze prijit raz dva. Jasne, ze bez hypoteky to dnes resit nejde. Ale chce mit rezervu, kterou vy nemate. A to nesvedci o vasi finanční gramotnosti.
Tu hypoteku mate schválenou? Mate ji uz na uctu? Protoze jestli ne, tak stoprocentni hypoteku vam nikdo neda. Ze zakona uz banky stoprocentni hypoteky poskytovat nemuzou.

la_amanita
2. pro 2016

Češi jsou posedlí hypotékama.

nickolka91
autor
2. pro 2016

@78marcela to neni o 100% hypotece, my mame hypoteku na 85% a dofinancovano pres viceucelovou pujcku. O 100% hypotekach vim, to se nebojte. Ano exekuci je dost, ale to si za to muze clovek sam a co vim tak vetsina je z jejich blbosti. To ze by manzel o praci prisel se nebojim, spis by musel odejit sam. Pracuje tak trochu v "rodinne" firme 🙂

nickolka91
autor
2. pro 2016

@la_amanita a jak jinak maji bydlet?

la_amanita
2. pro 2016

@nickolka91
V nájmu, to je snad ještě pořád legální způsob.

78marcela
2. pro 2016

@nickolka91 takze krome hypoteky budete splacet i pujcku. Tak hodne štěstí.

veroniquecz
2. pro 2016

@78marcela naprostý souhlas!!