Hypotéka na rodičák. Máte zkušenost?

kikina0033
9. led 2020

Zdravím,chtěla bych se zeptat,dává někdo hypotéku na rodičák? Mám přítele,který normálně vydělává 25.000 ale bohužel kvůli tomu,že je v solusu bych chtěla hypotéku jen na sebe,samozřejmě bych doložila normálně jeho příjem,ale chtěla bych vědět jestli musí psát nás dva tam nebo stačí jen moje jméno? Proto se ptám jestli by to takhle šlo nebo máme hold prostě smůlu.Naspořeno bychom měli mít cca 250.000 ale taky aby vůbec za to ta hypotéka stála,protože jakožto na rodičáku není financí na zbyt,tak bych právě nechtěla nějaký rozpadlý barák nebo byt,kde by nebyly finance na opravy,říkala jsem si spíš že až bYch pak nastoupila do práce,tak bych potom řešila nějakou rekonstrukci ale nejspíš si myslím,že to bude nejspíš v nedohledu,předem děkuji za odpovědi 🙂☺

mataharyy
9. led 2020

@kikina0033 čistě na rodičák ti to asi žádná banka nedá a ve chvíli kdy budete žadatelé oba, tak registr budou kontrolovat oběma. Ale ono taky záleží proč je v solusu a zda by nebylo spíše možné zažádat o výmaz...

leniczka23
9. led 2020

Nemuzes chtit hypo na sebe a udat jeho prijmy..a tvoje prijmy jakozto rodicak nestaci. Nektere banky berou RP jako prijem ale to kdyz zada hlavne chlap s normalni vyplatou tak ji k tomu pridaji ten rodicak. Pokud by jste zadali spolu opet nastane kamen urazu v podobe solusu. Takze ne, hypoteku na 90% nedostanete minimalne dokud se pritel nenecha ze solusu vymazat. Pokud ma.dluh zaplaceny neni to takovej problem Pokud ho zaplacenej nema tak pak by to chtelo si asi nekdriv srovnat finance a pak zadat o hypku.

sonaxoxo
9. led 2020

Tak ve vasi situaci urcite hypo nedostanete.a 250 tis.dneska pro banku neni nic,kdyz nemovitosti se pohybuji v milionech a vy musite mit nasetreno x
% z nemovitosti,protoze 100 % davno nedavaji.

dandaa
9. led 2020

Dnes je potřeba mít svých 20% z kupní ceny nemovitosti, dále 4% na daň z nemovitosti. Půjčit mohou i když doložíš je RP pokud je dostatečně vysoký , ale každá banka to posuzuje jinak. Jen bys majitelkou nemovitosti musela být jen ty, stejně tak jako na hypotéce. Kdekoliv bys uvedla jeho, tak si banka lustruje i jeho.

kikina0033
autor
9. led 2020

@mataharyy no pro mě je lepší to mít radši na sebe psané,on má totiž z minulosti nějaké dluhy které nesplácel,následně pak exekuce z toho byli,dokonce teď mu nedávno skončila,takže spíš bych chtěla mít tu hypotéku na sebe,protože kdo ví co se ještě třeba může ukázat a zbytečně by se žádalo o vymazání a platit za to třeba nějaký peníze,které by byly zbytečné,ještě mě napadlo aspoň jít na poloviční úvazek,plus teda ten rodičák kdyby se počítal k tomu a ještě ten jeho plat kdyby to takhle nějak šlo..já jsem čistá jak lilie,své závazky jsem vždycky platila poctivě aj s předstihem,teď spíš jestli se něco vyplatí nebo radši to nechat do budoucna ale zase aby se to nerozfofrovalo za kraviny 🙈

kikina0033
autor
9. led 2020

@dandaa no já právě jen chtěla na sebe,aj tou majitelkou,jen nevím jestli by si tam aspoň mohl dát trvalý pobyt,nebo s ním udělat nějakou smlouvu o pronájmu jen tak na oko že mi to platí jako nájem,přitom by to třeba mohlo být na tu hypotéku,nevim jak se v tom vyznat

zdravuska1989
9. led 2020

@kikina0033 u hypotéky zadavas proč ji chceš, nebo teda před 3mi lety když jsem si ji brala já tak to tak bylo jestli na bydlení nebo na pronájem... Pokud to máš za pronájem tak se to řeší i nějak jinak v rámci ročního zúčtování dani, to by chtělo se zeptat kdo tomu rozumí jaký je rozdíl mezi bydldnim a koupí na pronájem.... Ja si brala taky na sebe sama kvůli partnerovi v solusu, takže se posuzoval pouze muj příjem, kdyby i jeho mám smůlu.... A hlavně teda pokud měl exekuci tak být tebou než bys mu dala trvalý pobyt tak si nech vyjet že žádnou už nemá, jinak tě dřív nebo později může čekat dost nepříjemná návštěva exekutora....

sonaxoxo
9. led 2020

@kikina0033 banka neni blba.jeho uvadet nemuzes,takze mas rodicak a chces hypo?nejaky polov.uvazek to nezachrani.a kolik jako by si chtela pujcit?

dandaa
9. led 2020

@kikina0033 tak banka řeší aktuální příjem a ne, že příjem bude ještě z pronájmu. Navíc bydlení pořizujes pro osobní potřebu bydlení a ne na pronájem. Jinak kdybyste udělali naoko nájem a posílal ti peníze jako za nájem, tak bys to musela mít taky v daňovém přiznání. Dejte si doma finance do pořádku a pak myslete na hypotéku.

mataharyy
9. led 2020

@kikina0033 Zde něco k bonitě: Bankovní společnosti při posuzování bonity zajímají právní poměry žadatele, osobní důvěryhodnost a ještě hospodářská a finanční situace. Druhořadé jsou také údaje jako pohlaví, věk, vzdělání, profese, rodinný stav či trvalé příjmy a pravidelné výdaje. V neposlední řadě banky nahlíží do Centrálního registru úvěrů České národní banky, kde se ukládá úvěrová historie a platební morálka všech klientů bank působících na českém finančním trhu.
Každý příjem který budou posuzovat, tak jeho majitel projde lustrací. Dle bonity taky banka může stanovit že Vám půjčí např. jen 50% hodnoty a zbytek musíte doložit ze svého...
Takže v tvém případě asi spíše počkat, šetřit a dát dohromady stávající dluhy, abyste mohli být posuzováni spolu...

mataharyy
9. led 2020

@zdravuska1989 exekutor je může navštívit i když tam nemá trvalé bydliště, pač ten chodí tam kde se daná osoba zdržuje (pokud jí vypátrá) a ne tam kde je napsaná 😉

leniczka23
9. led 2020

Na hypoteku s rodicakem nedosahnes. Musela bys mit dalsi prijem v castce tak 10-15tis aby sis mohla vzit hypoteku na 1,5-2mil. Bez toho prijmu to ani nema cenu zkouset.

zdravuska1989
9. led 2020

@mataharyy ano to je pravda, jen s tim trvalým je to jednodušší člověka vypátrat 👍

mataharyy
9. led 2020

@zdravuska1989 Pokud se tam zdržuje tak ano 🙂

zdravuska1989
9. led 2020

@mataharyy no však jasné, myslela jsem to na tento konkrétní případ, kdy by přítel v bytě zároveň i bydlel 😉

zuzita15
9. led 2020

@kikina0033 hypo na rodicak ti daji, ale nezapocitava se cely, nejak to zkrouhnou (jednase primarne o prijem na pokryti nakladu na dite a ne na hypo). 250k ti staci na hypo 1.25m, vetsina bank pujcuje max 80%, zbytek musis dat v hotovosti. Nevim, jak se pohybujou ceny nemovitosti ve tvem kraji, ale neni to zadna super castka. Prijem pritele posuzovat nebudou, pokud na nej nebude i hypo, resp. mohl by ti rucit na vyssi castku, ale se zapisem v solusu asi nebude verohodny rucitel. Polovicni uvazek navic fajn, ale ani tak ti nezapocitaji cely rodicak a stale plati mit 20% ceny nemovitosti v hotovosti.

areh
9. led 2020

@kikina0033 pokud bys měla hypotéku jen na sebe, bude se počítat jen tvůj příjem. Rodičovský příspěvek se nezapočítává celý, ale např. ČS započítává jen částku 6 000 Kč. Dále v žádosti o hypo vyplňuješ počet osob v domácnosti, takže správně bys měla uvést děti a partnera. Měla bys je jako výživové osoby, ale bez jeho příjmu. Na to ti nikdo hypo nedá.
Pokud můžeš začít pracovat, tak si nejdřív najdi práci, potom tam nějaká možnost schválení je. Záleží samozřejmě na tom, o jakou částku se bude jednat.

agneska7
9. led 2020

Nechci ti brát iluze ale na 99% hypotéku nedostaneš . Kór když nechceš žádný starý barák tak to chce minimálně 2-3mega a na to nemáš šanci . My jsme před 4 rokama braly 980 000 a s dvouma platama jsme to měly tak tak ale tehdá nám ještě daly celých 100% bohužel budete muset ještě počkat až začneš pořádně vydělávat a i tak to nebude jednoduché
Pokud budeš zadat sama

kaja2016
10. led 2020

@kikina0033 Ja mam dojem, ze me rikali, ze rodicak vubec zapocitavaji...

dominika07
10. led 2020

Já bych si teda prvně vyřešila dluhy,než bych začala dělat další 🤷 říkáš,že partner nesplácel a chceš s ním žádat o hypotéku ? Co,když zase nebude splácet? Nepřemýšlela bych jen o tom,jestli hypotéku dostanu jen s rodicakem,ale taky jestli budu schopná ji jen z toho rodicaku platit,když se příteli zase nebude chtít 🤷

journals
10. led 2020

@kikina0033 na tvem miste bych byla hodne opatrna! On ti hypoteku sice nikdo neda, ale to jak uvazujes o celem tom zadluzeni je dost rizikove

zuzajulie
14. led 2020

Nedaji ti to a dej si pozor, st neskoncis s dluhama na krku, na dite sama a oci pro plac. takze jen najem a určitě zadny nebankovní pujcky.