Jak podat daňové přiznání na mateřské?

lucipech
9. únor 2015

Ahoj chci se zeptat minulý rok jsem do května pracovala, pak nástup na mateřskou a v prosinci mi začala rodičovská. Učetní mi řekla, že daňové si musím udělat sama, že ona mi dá jen podklady za dobu co jsem pracovala. Musím do daňového uvést i mateřskou a rodičovskou nebo tam dám jen údaje za dobu co jsem pracovala? Nikdy jsem daňové nepodávala, ale tam ani kolonka o mateřské a rodičovské není, takže stačí tam napsat jen těch 5 měsíců co jsem pracovala? A potřebuji nějaké potvrzení od sociálky kvůli té mateřské?

mischazz
9. bře 2017

Dobry den, potřebovala bych rychlou radu. Delam si sama danove proznani za rok 2016. Ale vcera mi volal byvaly zamestnavatel, at prijdu podepsat ten ruzovy papir na dane. A ted tomu prave nerozumim, zaprve proc mi vola az ted, pomalu v pulce brezna a zadruhe mohu to vubec podepsat, kdyz si vse delam sama?

absintka19
9. bře 2017

@mischazz ten ruzovy papir je de facto zadost o podani dan.priznani od zamestnavatele. Pokud si ho budes delat sama tak mu dej vedet, ze si ho udelas sama. A je to 🙂 ja to taky ted resila 🙂

valeriem
9. bře 2017

@mischazz u byvaleho zamestnavatele? Uz tam prac. Pomer nemate? Teoreticky by mohl chtit podepsat ruzove prohlaseni poplatnika kvuli odpocitatelne polozce na poplatnika...

kapuletka
13. bře 2017

Můžete mi prosím poradit? Podávám DP za loňský rok 2016 jako osvč, dokládám k tomu nějaké papíry o skutečných příjmech? Uplatńuji tam ty paušální výdaje, příjmy mám uvedené na provizních listinách, vloni jsem je k tomu nedokládala, na radu kolegyň, prý se to k tomu nedává ale vrtá mi to pořád hlavou-jak oni si ověří, že jsem si to číslo, co mi vyšlo na příjmech nevycucala z prstu? Opravdu se to k tomu nedokládá a oni vám prostě věří, že to tak je? Díky 🙂

kapuletka
13. bře 2017

Jo a ještě dotaz ohledně přehledu pro sociálku a pojišťovnu-činnost jsem ukončila k 30.4. ale v květnu jsem ještě dostala výplatu provizí, kterou samozřejmě uvádím do dp a tím pádem jsou to příjmy za 5 měsíců, ale činnost je oficiálně vykonávaná 4 měsíce...mám tam psát ty 4 měsíce, nebo 5, když jsem ještě ten pátý měsíc také měla příjem z té činnosti? jsem z toho fakt magor 🙂

valeriem
13. bře 2017

@kapuletka prijmy osvc se nedokladaji. Na to pak chodi kontroly z FU a tem to pak predkladate

kapuletka
13. bře 2017

@valeriem aha, děkuju, a ty kontroly chodí ke každému? Nebo jen náhodně vybírají? O žádné nevím, to přijdou přímo k vám a chtějí to asi vidět, že?

uzjetotak
13. bře 2017

Dobrý večer, taktéž teď sedím nad daněmi, je tu někdo, kdo by mi v rychlosti mohl poradit?

Jsem na RD, stále vedená jako zaměstnanec u svého zaměstnavatele.
V roce 2016 jsem byla 5měsíců na MD, následně jsem čerpala 5 týdnů řádnou dovolenou a poté nastoupila na RD. Kromě toho jsem předčasně vypověděla smlouvu o soukromém životním pojištění a takže mi vzniká povinnost podat DP sama za sebe (nepodá ho za mě zaměstnavatel) a musím zpětně dodanit úlevy, které jsem si v předchozích 5letech uplatňovala.

Od zaměstnavatele jsem dostala POTVRZENÍ O ZDANITELNÝCH PŘÍJMECH, kde jsou uvedeny mimo jiné tyto částky:
Úhrn zúčtovaných příjmů ze záv. činnosti............. xy Kč
Skutečně sražená záloha na daň z příjmů..............zž Kč

Jestli tomu dobře rozumím, příjmy xy už mi byly jednou zdaněny, proto nechápu, proč je musím zdaňovat ještě jednou, když podávám DP samostatně? Podávám ho pouze z důvodu, že jsem zrušila ŽP. Kdybych jej nezrušila, DP sama nepodávám a podá ho za mě zaměstnavatel a žádnou další daň už neplatím.

Píši to srozumitelně? 😀

michaela_hermanice
14. bře 2017

@uzjetotak tim, ze podas dan. priznani, nedanis sve prijmy znovu. Do priznani uvadis jak prijmy, tak skutecne zaplacenou dan a slevu na poplatnika + dalsi pripadne odpocitatelne polozky. Tzn. nemusis se bat, ze bys platila dan z prijmu dvakrat.

uzjetotak
14. bře 2017

@michaela_hermanice Dekujii, uz to tam vidim, to je polozka s nazvem typu "skutecne odvedene zalohy na dan", nebo tak nejak, vid? (Nemam ted DP pred sebou.)

michaela_hermanice
14. bře 2017

@uzjetotak tak nejak ;) hezky den.

langoska92
19. bře 2017

Ahoj holky, mohla bych taky poprosit o radu. Celý loňský rok jsem na rodičovské dovolené, ale chodila jsem do práce na DPČ. Manželovi dělají daně v podniku a tam si mě odečetl, já si mám tedy nechat také udělat daně v podniku? Běžně si odečítám životko.

xpila
19. bře 2017

@langoska92 Na to už je pozdě, teď si můžeš jedině udělat DP sama, pokud se ti to vyplatí.

langoska92
19. bře 2017

@xpila já už je podané mám v podniku, jen mi teď vrtá hlavou, jestli je to správně, když si mě manžel odečítal? A nevíte, jestli se vrací i daň, co mi strhli z toho výdělku z DPČ, když jsem na RD? 🙂

pavlinka_zetko
19. bře 2017

@langoska92 Sama si musíš udělat daňové přiznání pokud jsi měla příjem vyšší než 15.000 Kč. Předpokládám, že na odečet životního pojištění nedojde, protože pokud si Tě manžel odečítal, tak Tvoje příjmy nemohly být vyšší než 68.000 Kč, tudíž daň by byla nula, protože 68.000 * 15% je méně než sleva na poplatníka .
Co by se ale mohlo stát, že pokud jsi měla DPČ např. jen ve dvou až třech měsících, tak by tam byla nějaká zálohová daň, která by se mohla vrátit.

langoska92
19. bře 2017

@pavlinka_zetko aha, no na DPČ, jsem chodila nárazově, když bylo potřeba, tudíž né každý měsíc...no tak uvidím, jak to dopadne.

iwik27
6. dub 2017

Dobrý den minulý rok jsem byla na rodčáku a od čtvrtého měsíce do dvanacteho měsíce jsem už pracovala.jak mám vyplnit dane?jen za tech devet mesicu?rodicak tam nemusim mít?me dnes poslali papir ze mi ucetni dane neudela a nevim proc
diky moc

valeriem
6. dub 2017

@iwik27 ano, za tech 9 mesicu na zaklade Potvrzeni o zdanitelnych prijmech, co mate ze zamestnani.

betelgeuzz
6. dub 2017

@iwik27 Daňové přiznání vyplňuješ za celý rok, slevy si tam dáváš celoroční. Jestli se ptáš na příjmy, tak ty vyplníš jen za těch 9 měsíců, rodičák se do toho nepočítá.
ale nevím, jestli ti to na finančáku vezmou, poslední termín byl myslím v pondělí. Proč ti to účetní neudělala? Podepisovala jsi to růžové prohlášení? Bych si na ni stěžovala. Možná má důvod, proč to neudělala, ale to ti mohla říct v únoru a ne na začátku dubna.

iwik27
6. dub 2017

Dneska mi to dali do ruky at si to udělám sama a konec.Vůbec se semnou nebavili.

iwik27
6. dub 2017

A nějakej papír o tom že sem pobírala rodičák musim dokládat?nebo nemusim.že musim doložit že mám invalidní důchod to vim ale ten rodičák nevim.budu to posílat přes datovou schránku jelikož jí mám.

adula000
6. dub 2017

@iwik27 nemusíš, já měla rodičák do října, od října pracuji a jen jsem napsala čestné prohlášení, že jsem neměla žádný zdanitelný příjem.

peroutik
7. dub 2017

@adula000 po mě v práci chtěli , potvrzení z pracáku, že jsem ještě vloni byla na rodičáku a zaroveň chodíla do prace, do prace jsem nastoupila 2/16 a rodicák jsem mela až do 5/16, nevím, přišlo mi to divné, že to chtěli, bez toho by mi prý daně neudělali, tak jsem jim to radsi donesla 😒

sofia_88dr
9. kvě 2017

Ahojte, i já bych strašně moc potřebovala radu. Pracuji na hlavní pracovní poměr, avšak jako OSVČ a plánujeme s přítelem miminko. Přítel je bohužel také na OSVČ. Do toho máme i hypotéku. Chtěla jsem se tedy zeptat, pokud budu čerpat mateřskou dovolenou či rodičovský příspěvek 3 roky a nebudu vůbec pracovat, ani brígádu, jsem nucena podat vždy v březnu daňové přiznání, aby mi navrátili zaplacené úroky z úvěru? A kdo bude za mě ty 3 roky platit socku a zdrávku? Stát? Jsem v tom nová a jako OSVČ pracuji teprve půl roku, předtím jsem byla zaměstnaná klasicky na HPP, takže je to pro mě nové. Děkuji za veškerou pomoc a radu.

pavlinka_zetko
9. kvě 2017

@sofia_88dr Uff trošku máte zmatek v pojmech. Píšete, že pracujete na HPP jako OSVČ. Tak to je nesmysl. Buď máte pracovní smlouvu a klasický pracovní poměr. Nebo někam chodíte do práce a odměnu si fakturujete. (nechám stranou, že se tomu říká švarc-systém a je to nelegální).
Pokud chcete čerpat peněžitou podporu v mateřství, tak musíte platit nemocenské pojištění a to alespoň 270 dní před nástupem na mateřskou dovolenou. Pokud nemáte velmi vysoké výdělky, tak se to obvykle nevyplácí. Samozřejmě je vhodné to propočítat, ale problém je v tom, že adektávně s nemocenským pojištěním musíte zvýšit sociálku a to už je pak ranec, který se ani v té PPM nevrátí. Na téma jak se dostat k PPM tady je určitě řada jiných diskuzí.
Daňové přiznání je povinnen podat poplatník, který dosáhl příjmů 15tis korun. Do těchto příjmů se PPM ani RP nepočítají. Takže pokud byste vůbec nepracovala, tak přiznání podívat nemusíte.
Co se týče úroků z hypotéky, tak pokud nebudete mít příjem, tak se samozřejmě nemá co vracet. Úroky se odčítají od základu daně a do mínusu nejdou. Takže pokud je základ daně nula, tak není co vracet.
Zdrávku a socku za osoby na rodičovské dovolené platí stát. Vy si platíte pouze z výdělku. Ale pozor, pravděpodobně počítejte s tím, že první rok budete muset platit zálohy vypočtené podle předchozího přiznání. Mám s tím osobní velmi nemilou zkušenost, jako OSVČ před porodem jsem měla fakt dost vysoké příjmy a po PPM jsem si nechala jen malou část klientů a celý rok jsem platila zálohy podle předchozího přiznání. Samozřejmě se to pak po podání přehledů vrátí, ale v cash flow rodiny je třeba s tím počítat.

lenicka2323
21. črc 2018

Dobry den, chtela jsem se zeptat jak je to s danemi kdyz jsem v tomhle roce byla na nemocenske a od kvetna na materske ktera mi v prosinci konci vyberu si zbylou dovolenou a pak prejdu na rodicak zda příští rok budu ci nebudu neco na danich dobirat? Vsude ctu neco jineho tak se v tom moc nevyznam. Dekuji

lenoulinkaa
21. črc 2018

@lenicka2323 záleží na tom kolik to bude v hrubém a jestli z toho bude osvědčená zalohova daň. Asi to něco bude, ale nic velkého.

betelgeuzz
21. črc 2018

Za dobu nemocenské a mateřské si žádné daně neodváděla, takže jen za tu dovolenou se strhne daň a tu by ti pak vrátili.