Jak si má v Čechách manžel platit zdravotní, když ho nemůžu zaměstnat?

nika3111
1. únor 2021

Dobrý večer, kúpili sme malý penzión v Čechách. Ja som si otvorila živnosť a manžela zamestnať nemôžem. Som z toho sklamaná, máme zatvorené a neviem čo by bolo dobré pre manžela? Spolumajiteľ - to by sme platili obaja soc. aj zdrav. to je momentálne nič noc, keďže ešte nezarábame. Poraďte prosím ako by to bolo dobré?Ďakujem

zelenaesmolda
1. únor 2021

@nika3111
Co kfyby sel manzel na pracak?

nika3111
autor
1. únor 2021

@zelenaesmolda ešte tu nemáme žiadny pobyt. Všetko to je o nekonečnom papierová í. 🙄
@zelenaesmolda

hezz17
1. únor 2021

A kdyby sel do prace jinam?

nika3111
autor
1. únor 2021

@hezz17 práce tu máme dosť, lebo stále prerábame. Chceme aspom predaj cez okienko, ale ide o to ako to tu funguje, aby sme zatiaľ, kým to skončí platili čo najmenej. Budeme tu musieť byť spolu a časom aj niekoho zamestnať. Ja budem platiť zdr. a soc. ale čo manžel? Bude mi môcť pomáhať a zatiaľ si platiť len zdrav. kým neotvovoríme?Ja neviem čo ako, ani na zdrav. nevedeli, len mi pani povedala, že ho nemôžem poistiť ako zamestnanca. Potrebujem dobrú ekonómku v okolí Vanzdorf, Rumburk... som bezradná, potrebujem poradiť aj čo sa týka pokladne, akú..... Keby nebol covid tak človek viac pobehá po úradoch, ale takto 🙄

gramar
1. únor 2021

@nika3111 Manžel je Slovák?

nika3111
autor
1. únor 2021

@gramar Áno sme Slováci, ale moc sa nám tu páči v Čechách.
@gramar

gramar
1. únor 2021

@nika3111 Tak pak je více možností, bude spoléhat na evropský průkaz pojištěnce (kryje akutní péči), tím bude muset vyřešit platbu zdravotního v SR, nebo si sjedná pojištění pro cizince, tzn. soukromé, nebo se přihlásí normálně do veřejného pojištění (na základě sloučení s rodinou, když tady podnikáš) a bude brán jako OBZP, případně půjde normálně na ten pracák, což v rámci EU není problém, ale pravděpodobně nebude dostávat žádnou podporu...

nika3111
autor
1. únor 2021

@gramar No super.😉 Tak ak som dobre pochopila, tak si bude platiť sám keďže tu podnikám ale neviem či iba zdr. alebo aj soc.?

miky25117
1. únor 2021

@nika3111 ked je nezamestnany tak len zdravotne ale ako slovak nezamestnany nemoze len tak si platit musí poziadat o zdr.poistenie na zaklade faktickeho bydliska inak nemá nárok na ČR poistenie

nika3111
autor
1. únor 2021

@nika3111 A ten výraz,, zlúčenie s rodinou'' použijem aj v ďaľšom liste na cudz. pol. kôli pobytu. Ďakujem
@nika3111

gramar
1. únor 2021

@miky25117 Může si platit i komerční pojištění, cenově vychází cca stejně jako to veřejné.
@nika3111 Jako občan EU pouze nahlásí že tu je, případně nemusí teoreticky nic hlásit (i když by měl při pobytu nad 90 dní, ale...). Pokud sem nemá zákaz vstupu, nebo něco podobného, tak není nutné na cizinecké hlásit důvod proč je tu...

nika3111
autor
1. únor 2021

@miky25117 To fakt. bydlisko môže byť aj to, že je spolumajiteľ nášho penziónu v ktorom spolu žijeme?
@miky25117

miky25117
1. únor 2021

@nika3111 ano moze komerční,faktické je že musí preukazat co najviac veci že tu dlhodobo žije napr. Má tu doktora účet v banke atd

nika3111
autor
1. únor 2021

@miky25117 Nič, zatiaľ, len že tu máme ten penz. a žijeme v ňom.

miky25117
1. únor 2021

@nika3111 tak to mu asi ani neschvalia ale treba sa spytat možno by stačilo že tu má nehnutelnost a treba ist na cudzinecku bude mať aj doklad o pobyte to už bude mať hned 2 veci

miky25117
1. únor 2021

@nika3111 jaj ale na cudzineckej potrebuje kartičku poistenca

gramar
1. únor 2021

@nika3111 Vyhni se VZP pojišťovně a ve všech ostatních ho normálně pojistí (je to trochu autogramiáda, ale jde to)... Můj muž tu neměl nic (práci, účet, paušál, trvalé bydliště, vlastně ani přechodné) a stačilo pár emailů, jeden telefon a návštěva pojišťovny a byl pojištěný a to jsme ještě nebyli manželé... Jinak to komerční je stejné jako veřejné a cenově porovnatelné, takže jako přechodné řešení to není marné...

nika3111
autor
1. únor 2021

@nika3111 A môže si otvoriť účet v banke, keď je nezam. a ešte k tomu bez POBYTU? Alebo to je zasa začarovaný kruh?

gramar
1. únor 2021

@nika3111 Může pokud má dva doklady totožnosti a doručovací adresu...

miky25117
1. únor 2021

@nika3111 vačšina bank chce 2 doklady s fotkou nic viac Raiffeisenbank stačí len obciansky

nika3111
autor
1. únor 2021

@miky25117 Má eur. kart. ale oni chcú vedieť čo tu bude robiť. Nechcú počuť - NEZAMESTNANÝ. Tak aspom použijem ten výraz od GRAMAR - zlúčenie s rodinou. 😘

nika3111
autor
1. únor 2021

@nika3111 Strašne moc Vám ďakujem, lepšie sa mi bude zaspávať 🤗

gramar
1. únor 2021

@nika3111 Jen technická, pod jakou cizineckou spadáte, že chtějí slyšet co bude dělat...? Jo kdyby byl z třetí země, tak tam bych to chápala, ale toto je zase hovadina na kvadrát co jim je do toho co tu bude dělat. Pokud nekrade, nemá zákaz a ještě tu má manželku co tu pracuje, tedy podniká, tak bych se s nimi moc nebavila... 😝

nika3111
autor
1. únor 2021

@gramar To som ešte nepodnikala, chcela som začať podnikať, až keď to trošku prehrmí, ale kôli tomu všetkému som do toho vhupla teraz.

snehulka19
4. únor 2021

@nika3111 to poznám ,já s mojim SME cakal 4-mesiace na povolenie k přechodnému pobytu...je to trošku aj o trpezlivosti...