Zkušenosti a rady s výchovou štěňátek. Co poradíte?

kribb
29. únor 2020

Ahojte 🙂

Keďže mi tu už mnoho milých duší pomohlo moc krát, teraz by som sa sem opäť rada obrátila s dotazom.

Máme doma malého 9 mesačného pomeraniana. Je u nás od jeho 7ich týždňov. Priateľ mu každý deň venuje aspoň 30 minút čisto na výcvik a potom sa s ním hráme obaja.. Možno až moc. Aj napriek tomu, že mám 2 mesačnú dcérku toho času mu venujem naozaj moc. A k tomu máme dvoch kocúrikov, s ktorými sa hrá taktiež nonstop. Na vychádzky chodíme 4 krát denne. Ale keby mu je to málo doporučili nám stále nechávať plienku na zemi lebo je vraj moc malinký a takí pes očividne nevydrží. No problémom je, že každú noc keď spíme kašle na to, že má plienku a chodí vykonávať všetky svoje potreby na zem do obývačky. Raz za čas si to dovolí aj cez deň ale opäť do miestnosti v ktorej sa nenachádzam. Už nevieme čo s ním. Aj sme rozmýšľali či mu nevadí dieťa. Ale kúpili sme si ho keď som bola tehotná a to ma strážil, oblizoval bruško. Malú zbožňuje. Stále pri nej spí, nonstop by ju ublizoval keby môže. Nevieme ako na neho.. Obaja sme pred ním mali už psa, s ktorým sme takéto problémy nemali.. Dokonca sme absolvovali lekcie výcviku aby sme pri ňom nerobili chyby. Bola by som rada keby toto vyriešim skôr než bude malá štvornožkovať a oblizovať zem.

lessika
29. únor 2020

@kribb zruste plenku, vencete casteji ;) ma v tom v hlave gulas. To, ze se jedna o maleho pejska nema vubec vliv na to, jak dlouho udrzi moc. Mene pije jak velky pes, ma k tomu dostatecne velky mechyr. Akorat u malych plemen si to snazi majitele nejak obhajit. Mam staforda a umite si predstavit ten smrad, kdyby mi to chodil delat na plinku? :D

kribb
autor
29. únor 2020

@lessika už ma to napadlo.. Ale z každej strany, že plienka byť musí.. Vyskúšam to. Teraz ju dám preč a uvidíme 🙂 ďakujem

lessika
29. únor 2020

@kribb venku hrozne chvalit, doma kdyz se nepovede tak uklidit, ale nekarat. Jako u maleho stenatka. Zvykne si, ze se cura jen venku ;)

tea18000
29. únor 2020

Devítiměsíční pejsek je pořád ještě štěně a musí se vykonávat potřebu naučit. Asi bych chodila venčit ven častěji (např. každé dvě hodiny) a když se vyčůra, pokaždé hodně chválit, jak je šikovný, příp. odměnit. V noci bych mu zamezila přístup do obýváku, ale např. otevřela dveře do koupelny - přece jen, než se naučí vydržet celou noc, z dlažby nebo lina se případná nehoda snáze uklidí. Ono také když se vyčůra na koberec, tak to tam potom stále cítí a může si tam chodit značkovat. Misku s vodou bych také na noc odstranila a dala napít až ráno.
Uvidíte, že se to brzy naučí, spicové jsou velmi inteligentní 🙂

tea18000
29. únor 2020

Ještě k tomu odnaučování čůrání v bytě: Pokud vykonává potřebu i přes den, ideální by bylo, kdybyste pejska přistihli přímo při činu a následně mu vycinili. Ne fyzicky (samozřejmě!), ale pokárat (Ty ty ty, to se nedělá, Nesmíš, Fuj apod.). Aby věděl, že se vám to nelíbí. Největší smysl to má opravdu přímo při činu, aby si to spojil s tou konkrétní situací - že to, že právě zvedá nožičku na tomto místě je špatné. Venku při vykonání potřeby naopak hodně, hodně chválit a odměnit.
Držím palce, ať se podaří co nejdříve! 🙂

kribb
autor
29. únor 2020

@tea18000 ďakujem moc krát 😊

blackfox
1. bře 2020

Za nehody doma bych ani nekárala, mohli byste si tím zadělat na větší problém. Ani misku s vodou bych na noc nebrala, to je už hodně hraniční řešení, spíš třeba posunout čas krmení tak, aby se nabaštil a napil dřív a ještě se pak stihl před spaním více vyvenčit. Určitě bych zrušila plínku, jen to mate, děsná "móda" tyhle plínky u malých psů a nechápu proč to tolik lidí doporučuje. A fakt pořádně vyčistila místo, kde se dějí nehody, ideálně speciálním enzymatickým čističem, např. savo je nevhodné a láká to tam pejska dál. Btw devítiměsíční pejsek takhle malého plemene už je poměrně vyspělý, něco jiného je to u velkých plemen, která dospívají později. Nicméně pokud byl nácvik čistotnosti veden špatně, tak je holt potřeba postupovat nyní stejně jak u malého štěnda. Víc tipů najdete tady ve článku: http://psinovinky.cz/5-tipu-jak-naucit-stene-ci...

kribb
autor
9. bře 2020

Začali sme teda odzačiatku presne podla toho ako ste mi radili. Tak ako keď sme ho kúpili chodíme opäť každé dve hodiny. Za vykonanie potreby chválime, keď sa vykaká dostane aj pamlsek. Každá vychádzka je cca 10-15 minút a dva krát za deň chodíme na 30. Priateľ ho teraz cvičí miesto jednej pol hodiny 3 krát po 10 minút metódou odmeňovania za splnenie príkazu. Hrám sa sním ešte viac aj na úkor domácich prác. Som s ním hádam viac než pri dcére. Ale ako novinku aj napriek snahe našiel nový vynález, ktorý trvá 3tí deň.. Čúra nám do postele a hneď za dvere spálne. Prídeme z vonku a o 10 minút je kaluž za dverami. Za hodinu nájdem flak na posteli. Skúsili sme aj iného veterinára no vraj je stále všetko vporiadku. Pes nevyzerá vôbec ublížene. Práve naopak až moc šťastne. Nenastala u nás žiadna zmena, všetko ide po starom. Keď som mu zobrala tu plienku ako mi bolo povedané a začali sme chodiť častejšie reagoval úžasne. Doma zrazu čisto. A teraz týždeň potom znovu problém...

prezdivka
9. bře 2020

Nikdy jsem u psů plínu nepoužívala, ale vzala jsem si dovolenou a byla doma právě proto, abych je naučila základy. Takže ven každou chvilku, jakmile se tam vyčůrá nebo vykadí tak velká pochvala. Venčila jsem i v noci. Jakmile se doma chystali čůrat (měla jsem teda jenom fenky), tak jsem je čapla a letěla s nima ven :D A tam zas hodně chválit. Držim palce 🙂

prezdivka
9. bře 2020

Btw. jestli je mu už 9 měs., tak to už neni úplně malej. Mně holky doma nečůraly ani nekadily právě během těch +- 14 dnů, kdy jsem s nima byla doma. To, že je to malá rasa (já měla boxerky) by nemělo znamenat, že může čůrat doma.

kribb
autor
9. bře 2020

@prezdivka ja som s ním bola práveže stále doma... Vonku sme travili takmer všetok čas keďže bolo teplo... Potom bol mesiac ukážkový... Všetko šlo hladko, chodili sme každé 4 hodiny potom. No a po čase zrazu skrat a začal to robiť aj doma. Na doporučenie bola plienka. A ono sa to proste čoraz viac zhoršuje.. Teraz bez plienky zase super a znovu skrat... Ale časti to robí akoby z pomsty mám pocit. Vidí, že nieco niekto je a nedáme mu lebo nechceme aby jedol ludske jedlo a do minúty je kaluž...