Jak vysvětlit manželovi, že se na svatbu nepůjde?

kajos12
2. zář 2016

Prosím vás,
jsme pozvaní na svatbu, ale máme finanční tíseň (hypotéka, pojistky na barák, platba uhlí, VŠ, dítě atd...) a vždy jsme vyšli jakž takž, ale nic jsme nenašetřili. Ale tento měsíc jsme kolem 10 000 v mínusu a máme jít za měsíc na svatbu. Jenže já vím, že to neutáhneme a manželovi nejde vysvětlit, že by bylo lepší, kdybychom tam nešli, protože dluh se nám pak prohloubí o dalších 5 tisíc.
Vždy mi na to argumentuje tím, že pokud nechci na oslavy a slavnosti všeobecně, tak nebudeme chodit na narozeniny mé rodině. Vždy mě pak tak "citově vydírá" jakoby. Můj muž, co se života a peněz týče, měl vždy nasazené růžové brýle - razí heslo: Peníze byly, jsou a budou...
Jak byste se zachovali vy? Šli byste na svatbu nebo raději stáli nohama při zemi?

lajla
2. zář 2016

Spíš frydecko - místecko😉 ale znám fakt hodně lidí i odjinud co to tak mají...

taptap82
2. zář 2016

@lajla No a co se stane, když kytku nepřinesou? Je to velký přohřešek proti etiketě?

marcetta_k
2. zář 2016

platit za koláčky? Tak o tom jsem v životě taky neslyšela. My dávali výslužku ve chvíli, kdy hosté odcházeli ze svatby a rozhodně jsme je při tom nekasírovali 🙂 Takže bych za nic takového neplatila. Když někdo dělá svatbu, musí počítat s tím že je to bude stát peníze a podle toho svatbu plánovat. A ne, že za ně svatbu zaplatí ostatní.
Další věc je, jestli chtějí mít z Vaší dcery družičku, tak aby pořídili/půjčili případně šaty pro ní oni. Není to Vaše povinnost.
A kytka - jestli trváte na tom nějakou vzít, tak se dá kytka koupit i v Lidlu (svazek růží/gerber) a jen ovázat nějakou hezkou mašlí - to vás vyjde na 60Kč.

Peníze mi přijdou spíš jako výmluva proč tam nejít 🙂

adelinkkaa
2. zář 2016

@taptap82 no malicko jo.😄

salenas
2. zář 2016

@kajos12 jakou kytku, jaký koláčky ? :D, vždyť vy jste pozvaní, vy žádný koláčky a kytku nedáváte, na svatbě jste již byli, šaty evidentně máte a nevěsta si má sehnat šaty pro družičku .. přijde mi to už nějak zamotané, tobě se tam spíše nechce, co ?

maly_kukolar
2. zář 2016

ak sa aj u vas zvykne davat kytka, tak to vyries jednou margaretkou alebo ruzickou..ver mi ze spravis viac radoati ako kytickou za tisicku..u nas sa kytky nosia, mala som desiatky kytic, robilo ro bordel, narabalo sa s tym ako s vrecami zemiakov, naplachali sme to rychlo niekam do vedier, par krajsich dali do saly, inak to slo na hroby, do kostola, v hoteli sme nechali..fakt totalna skoda penazi, aj kvetin..jedna kytka fakt potesi, s 30 je len ostara a uz nevies kam ich hodit...maj jednu kvetinku zeby si mala cosi v ruke, domobalky daj tisicku, za kolaciky teda ak mate ten zvyk, daj 500 a mas...celkove naklady aj so satami 2000....ale ty tam asi nechces ist aj tak, ci? :D

kolibricek36
2. zář 2016

@kajos12 my to dostávali taky bud jen kytku, nebo jen obálku, nebo dárek - obojí se dostávalo spíš od nejbližší rodiny - takže fakt nestresuj - můžeš dát bud i ty utěrky pěkně zabalené - přece si nikdo nepamatuje co dostal od koho - po obřadě je stejně chaos ....

lajla
2. zář 2016

@taptap82 myslím že nikdo nikomu hlavu neutrhne...ale věřím že by byl jediný v řadě...ona staci i jedna pěkná růže...prostě je to zvyk..

kajos12
autor
2. zář 2016

Oblečení pro mě a manžele neřeším, to si vememe to, co jsme měli už na minulé svatbě.
Jedná se o koláčky předsvatební, které donesou budoucí manželé. V koláčcích bude i svatební oznámení a za to my jim dáváme 500 - 1000 Kč.
Kytku dáváme novomanželům v při obřadu v kostele. Není to kytka pro nevěstu, ale spíše aby člověk nešel po prázdnu.
Výslužka se v našem kraji už nedává.
Jedná se o Frýdek Místek.

Také je to o tom, že oni, když byli na svatbě nám, dali nám 3000 Kč a u nás se traduje, že se má dát tolik, kolik dali oni a aby se z toho pokryly náklady na to, co sní a vypijí...

kajos12
autor
2. zář 2016

@kolibricek36 My nejbližší rodina jsme, je to má jediná sestřenice.

@salenas Tak ono když tuším, že tam jsme pozvaní jen kvůli tomu, aby dcera dělala družičku... A zbytek rodiny pozván není.....

kolibricek36
2. zář 2016

@kajos12 sestřenice není nejbližší rodina - sestra, bratr - to je nejbližší rodina

kika_21
2. zář 2016

@kajos12 Šla bych, ale 5 tisíc bych na to nedala. 😉Klidně bych dotyčným řekla, že na to prostě teď nemám. Dělám to i když někdo z dětí chce jet od školy na zájezd do zahraničí za 10 tisíc-prý tam také jedou všichni. Většinou se pak ukáže, že to nebyla pravda.Chytří lidé neočekávají za svoje dary dary stejné finanční hodnoty.

salenas
2. zář 2016

@kajos12 promiň, ale za koláčky se peníze nedávají, dává se dar až na svatbě, kdo chce, tak obálku, nebo jiný dar. nevěstě se taky kytka nedává, má svoji a cizí ji překáží v ruce ... byli jsme už na hromadě svateb, kdo má, dá, kdo nemá, dá prostě co může, není to o penězích ...

salenas
2. zář 2016

@kajos12 tak jestli jste pozvaní jen proto, aby dcera dělala družičku, tak to pozvání zas až tak pozváním není :D pardon ..

marcetta_k
2. zář 2016

@kajos12 že se něco traduje ještě neznamená, že to tak musíte udělat. A fakt myslíš, že projíte a propijete 3000Kč? To by muselo být v nějakém nobl hotelu.
Jak jsem psala - podle mě 1000Kč za vás oba stačí + případně jim tedy holt dejte 500Kč za ty koláče. Ale víc bych to neřešila.
Stýkáte se s tou sestřenicí i během roku nebo jen když jsou rodinné akce?

kajos12
autor
2. zář 2016

@salenas Kopíruju vysvětlení koláčků a kytky. "Jedná se o koláčky předsvatební, které donesou budoucí manželé. V koláčcích bude i svatební oznámení a za to my jim dáváme 500 - 1000 Kč. Je to takhle u nás zvykem.
Kytku dáváme novomanželům při obřadu v kostele. Není to kytka pro nevěstu, ale spíše aby člověk nešel po prázdnu."
K tomu pozvání - už jsem také psala, že do dnes jsme nebyli pozváni osobně, jen přes internet.

kajos12
autor
2. zář 2016

@marcetta_k My se s nimi nestýkáme vůbec.... Max. když se potkáme v obchodě, tak prohodíme pár slov.

kolibricek36
2. zář 2016

@kajos12 že dali, tak at dali - stejně nejspíš dali z nadbytku, ale vy jste zadluženi - takže by měli brát na to ohled - když nemáte tak nemáte - jako pokud stojí za to tak to pochopí .......

zuzineckah
2. zář 2016

@salenas už se to tady několikrát psalo - to není kytka, kterou nevěsta ponese v ruce. Dává se při gratulacích a odkládá se do vázy, kbelíku, kamkoliv. Byla jsem na několika svatbách (naposledy před měsícem u Prahy) a taky se po obřadu dávala nevěstě kytka. Někde je to naprosto normální.

salenas
2. zář 2016

@kajos12 já sem to četla, je to asi váš rodinný zvyk, ale není to povinnost, do kostela s prázdnou nejdeš, však dostanou svoji obálku a gratulaci. Promiň, ale tohle jsou pro mě jen a jen výmluvy, prostě buď chci jít a dám co můžu,a nebo nejdu. dobře, dej jim za koláčky a pak už další obálku nedávej, kytku kup za 50 v kaufu, když už musíš nevěstě něco cpát a nazdar :D

salenas
2. zář 2016

@zuzineckah já umím číst, a proto se divím, když má nevěsta svoji krásnou kytici, proč ji zatěžovat další kytkou .. když ta její má být na očích 🙂 taky mám za sebou hromadu svateb a věř, že nikomu jsme za koláčky neplatili, novomanželům do ruky nic necpali, pogratulovali a oni pak společně četli gratulace a rozdělávali obálky a dary

michelle_01
2. zář 2016

Myslím, že spíš jen hledáš výmluvy, proč nejít. My na svatbu pozvali dlouholetého kamaráda, který nemá peněz nazbyt. Přišel v ležérních kalhotech jen s kytkou a nikdo nic nekomentoval. My byli rádi, že vůbec jel 700km tam a zpátky a neřešili jsme, že nám nedal obálku. Byli jsme rádi, že je s náma a že si to užil. Přece svatbu nedělám, abych na tom vydělala, ale abych ji prožila s nejbližšíma! Obálky se u nás dávaly na hromadu a nikdo si bankovky nepodepisoval, takže dodnes nevíme, kdo kolik dal.
5 tisíc je přehnané. Před 2 měsícema jsi na svatbě byla, od té doby jsi určitě moc nepřibrala. No a za koláče dáváme max 500.

taptap82
2. zář 2016

Tak to jsem ráda, že jsem z Prahy. Platit za to, že dostanete pozvánku a pak ještě zvlášť do obálky dar, to je hustý.
Jako ano, všude je to asi tak, že bys měla dat cca co dali oni tobě na svatbě, ale my s manželem vždy dáváme 1000/osobu a na naší svatbě nám lidi dávali míň než my jim a že bysme z toho teda dělali nějakou aféru, to fakt ne. Já jsem byla ráda, že přišli.

zuzineckah
2. zář 2016

@kajos12 tak když jste pozvali na svatbu vy je, tak logicky zvou i oni vás. I když tyhle vztahy-nevztahy nechápu, když se jinak nestýkáte...
Celkově to je postaveno na hlavu - takže oni vám donesou koláčky, vy jim je zaplatíte a pak za pozvání očekávají, že každý si "darem" vyplatí svou útratu??! No to je teda na palici... 😕
Bych to bojkotovala už jen z principu, ale začala bych u sebe - někoho s kým se nestýkám na svatbu nezvu, ani kdyby to byl bratr. A taky se držím hesla, že když zvu, tak platím. Se vším všudy!
Poslala bych přání a přišla po obřadu v rámci gratulace nanejvýš odevzdat "co dlužím", nic víc.

zuzineckah
2. zář 2016

@salenas tak jak vidíš, je to různé... Mě to nepřekvapuje a ani se nad tím nepozastavuji. Placení za koláčky zarazilo i mě. Ale mnohem víc mě zaráží, že si někdo na svatbu zve někoho, s kým se jinak nestýká a evidentně s ním neudržuje žádné družné vztahy 😕 Myslela jsem, že tohle se dělo někdy v minulém století, kdy svatbu de facto zařizovali a platili rodiče novomanželů... Stejně tak honění malých holek jako družiček, to je taky slušné retro.

marcetta_k
2. zář 2016

@kajos12 tak tím spíš bych je nepovažovala za nejbližší rodinu. S nejbližší rodinou se většinou člověk stýká během celého roku a ne jen když něco potřebují.

Tobě se očividně na tu svatbu vůbec nechce. Tak jděte prostě jen na obřad, kde bude tvoje dcera za družičku a pak jeďte domů. Samozřejmě se předem omluvte.

salenas
2. zář 2016

@zuzineckah ano, je to různé, to máš pravdu. ale když prostě nemám, tak nemohu dát, to je jasné, ne ? tak místo obálky jako daru dám pár kaček jako poděkování za koláčky a nazdar, nic víc k tomu nemohu dodat. Svatba by neměla být o tahání pěnez z druhých ... a pokud se enznají, tak ať nechodí a není potřeba dělat kolem toho takový rozruch, stačí napsat gratulaci a velká tečka 🙂

zuzineckah
2. zář 2016

@salenas to tvrdím od začátku. Nemám peníze, nejdu! Vůbec nepobírám, proč prohlubovat finanční deficit rodiny kvůli někomu, s kým udržuji vztahy na úrovni "když se potkáme v obchodě prohodíme pár slov..." 🙄

kajos12
autor
2. zář 2016

V době, kdy jsme zvali my je na naší svatbu, byly vztahy dobré. Vyhrotilo se to až před rokem.
Nechce se mi tam, kvůli penězům, že to prohloubí dluh a jak to vysvětlit manželovi - to byl důvod založení diskuze. Ale nechala jsem si to projít hlavou a kdybychom se s manželem dohodli na kompromisu - 500 Kč koláčky, kytka do 100 Kč a dar do obálky 2000 Kč, tak snad by to šlo.

zuzineckah
2. zář 2016

@kajos12 a manžel měl jakou představu?