Je možné ze 7000 Kč nakrmit a ošatit 4 člennou rodinu?

boobinka
23. říj 2010

Cim vic myslime na druhe mimi, tim vic premyslime nad financni strankou....
Koupili jsme si totiz byt a jak uz to byva, spoustu financi spolkne prave ten byt. Mame obavy aby jsme to pak utahli.
Je pak mozne za 7tis nakrmit, osatit ctyrclenou rodinu? 😅

radka.m.
4. lis 2010

abych pravdu řekla,moc velký přehled nemám,hlavně proto,že nemusím peníze moc hlídat,ale přibližně kolem15000 jenom na jídlo,plus vydání za bydlení,pijistky,auto,plus kolem8000 za kapesné,výdaje za školu,za kroužky...celkem na měsíc se vším všudy 45-50000kč 😉

kristi
4. lis 2010

@radka.m. no tak to je mazec, to jsi dobra, ze to dokazes spocitat.....ono to lita, vid? furt a porad......

radka.m.
4. lis 2010

kristi- 😀 😀 😀 dovedu to přibližně spočítat právě proto,že po mně každý měsíc pořád děti něco chtějí 😀 😀 ,ale jak už jsem psala,neumím šetřit,ty výdaje by se u nás určitě daly o něco snížit-kupuji převážně kvalitní potraviny,hlavně podle složení,aby byly bez éček,děti mají převážně značkové oblečení a nenosí oblečení jeden po druhém,každý rok jezdíme k moři,v zimě na hory,dost sportujeme,pojistky by se taky daly určitě snížit,ale zatím jsem tohle řešit nemusela,ale jinak z 3000kč by jsme fakt umřeli 😀 😀

helcah
5. lis 2010

Otázkou ale taky je, jestli jedináček dává přednost nějakýmu standartu, nebo by radši měl sourozence. My jsme teda byli dost chudý, ale ségru bych teda za vyšší standart nevyměnila. Přitom sama jsem děti chtěla, až budu mít dost financí a kdyby jich bylo málo, tak bych asi hodně uvažovala, jestli nestačí jenom to jedno.....

nesy
14. lis 2010

Ahoj tak jsem si pročítala vaše diskuze o financích a mít či nemít druhé dítě. Vy o tom jen tak teoreticky diskutujete, to je ještě fajn. Já už todle ale řeším navážno. Před týdnem jsem zjistila, že jsem neplánovaně otěhotněla. Mám doma 11 měsíční dceru. Dceři bude rok a půl až by se to malé narodilo. Já ale právě kvůli financím ( hypotéka, čistý měs příjem domácnosti asi 11 tis.) a tomu že dcera bude ještě malá nevím , jestli v těhu pokračovat nebo jít na přerušení. Celý týden jsem z toho úplně vyřízená. V noci nespím a pořád rozmýšlím pro a proti. Dokonce jsem si už i přes brekot nechala vystavit žádost na přerušení. Já třeba jsem přesně rok a půl od mladšího bráchy. Maminka mi teda říkala, že můžu prodat postel, protože si už asi dlouho nelehnu, jak budu v jednom kole. Toho se taky bojím, protože s dcerou jsem měla problémy s kojením. A plánovala sjem si dcery užít co nejvíc. Že jak bude jaro, začneme jezdit na výlety a budu se jí maximálně věnovat. Mám ji totiž po třech letech trápení umělým oplodnění. A teď jsem těhotná přirozeně. To jsou fakt naschvály. Nejhorší je , že prostě nevím co chci. Řekněte mi jak byste mou situaci řešili vy. Můžete mi klidně i nadat. Třeba se vzpamatuju. 🙂

helcah
14. lis 2010

Nesy buď je to naschvál nebo taky zázrak po tom trápení s umělým oplodnění. Určitě bys dceru nezanedbávala, ona bude ráda, že má malýho sourozence. Ale svou finanční situaci znáš jen ty, takže rozhodnutí zůstává na Tobě. Pokud Vám zbývá 11tis měsíčně, tak by se to určitě dalo, sice si to teď asi neumíš představit (ani já ne), ale nebude to žádná katastrofa. A zase pokud jste plánovali výlety, tak na tom nejste tak špatně, znám rodiny, které kvůli financím nejezdí nikam. Já bych se v tvé situaci spíš bála toho, že za čas to druhý budu chtít a zase to nepůjde.
A pak je tu spousta maminek, co má dvě malý děti tak toho se neboj - taky mezi ně už skoro patřím a moc se na to těším. Ale pokud se rozhodneš pro interrupci, je to jen věc tvoje a partnera, jak ten se k tomu staví?

jasekd
15. lis 2010

@nesy V tech 11 tisicich je co? Co je z toho potreba zaplatit? Pokud uz jsou to jen bezne vydaje, neni v tom najem apod., tak to je celkem v pohode podle me, pokud z toho musis platit jeste poplatky, atd, je to teda na hrane. Ja bych do druheho ditete urcite sla (pokud jste tedy vubec chteli druhe). Ja budu mit deti po roce (druhe je neplanovane, prvni bylo s lecbou a druhe na jednu nehodu 😀 ), taky jsem si pobrecela, ale uz se tesim. U me teda neslo az tak o penize, spis o to, jak to zvladnem a ze bydlime v 1+1, ale zase je nas. Nechtela bych byt s detma v podnajmu. Reci o tom, ze se z toho pos..., neposlouchej, taky to mam furt na taliri. Treba jo, treba ne. Me prvni dite je zatim hodne a kdyby nebyl nemocny, nemam s nim zadne starosti 🙂 Treba druhe bude taky takove, treba ne, ale nevis. Kdyz pujdes na preruseni, co kdyz pak uz nebudes moct mit deti? Jedno trapeni uz sis uzila. A mit deti brzo po sobe ma velkou vyhodu, ze az preklenete kriticke obdobi, budou ty vylety taky a navic deti priblizne stejne stare maji podobne zajmy. Jinak se starsi dite nudi a prcek nestiha (mam na mysli treba sport, ruzne hry apod.). Ale zalezi jen na tobe.

crca
15. lis 2010

@nesy pokud máš opravdu těch 11tisíc už jen pro sebe(vše jako nájem,hypotéka..... zaplacené)tak se toho neboj.Mám dvojčátka taky po umělém a mít 11 tisíc tak je uživím v pohodě(ano mám manžela,ale teď to beru kdyby mě zůstávalo těch 11 tisíc)A hlavně,budeš mít všechno po prvním mimču,takže odbyde starost kde koupit postýlku, atd.Buď ráda,že jsi otěhotněla přirozeně,máš o starost míň 😉 a stím věkovým rozdílem je to tak jak se tu psalo,budou si dost blízcí takže je bude zajímat prakticky to samé a neboj se že si neužiješ prvního mimča.Taky jsem se toho bála,že na ně nebudu mít tak čas,hlavně se s nima mazlit a jde to,myslím,že nestrádají 😀 😀 Každopádně,držím palečky ať se rozhodneš pro jakoukoliv variantu 😉

mamkamarketa
15. lis 2010

@nesy taky si rikam,ze pokud tech 11 000 je ciste na vase vydaje (jidlo, obleceni, hracky,pleny) proste na veci co ,,nemusi,, tak bych si mimco urcite nechala! Obzvlast pokud vis, ze driv to neslo, jinak nez s pomoci doktoru. treba si to budes jednou vycitat. co by za to jini dali 🙂

rabija79
16. lis 2010

Holky, taky jsem se rozhodla, ze napisu pod toto tema....zacnu zcela uprimne, ziju v Praze, mam byt v novostavbe necelych 70m2, ktery, ale dle meho nazoru neni dostatecne veliky pro rodinu, to znamena pro 3 cleny(vim, je to relativni). Vydelavam velice slusne a mam prani si poridit byt mnohem prostornejsi. Moje dilema spociva v tom, ze kdyz otehotnim ....(ze 7000 bych nevyzila ani sama 😀 ), tak moje prijmy, i kdyz na omezenou dobu velice poklesnou.
Pro nazornost, v CR je maximalni materska neco kolem 26 tisic tak do cca pul roku ditete. Co, nezlobte se, nechci se verejne rouhat, je pro mne strasny financni propad. Situace se komplikuje i tim, ze partner, i prestoze ma VS a vek pres 40 let neni schopny vydelat vice nez 20 tisic netto...co je taky jeden z duvodu, proc s tehotenstvim nepospicham (i kdyz bych mela). Mate, prosim, nekdo zkusenost se situaci, kde zena vydelava vyrazne vic nez muz a pak zustane doma na materske? Prosim, nepiste mi, ze za penize si muzu poridit chuvu a pracovat od sestinedeli, to mi idealni nepripada a ani mi nepiste a ani nenavrhujte variantu, aby partner zustal doma (tato moznost neni mozna). Abych se vratila k puvodnimu tematu, tak 3clenna rodina v Praze, kdy zena je na materske a rodina zplaci hypoteku potrebuje k velice prumernemu zivotu (dalsi relativni pojem) prijem minimalne 50 000Kč. A ted do mne strilejte. 🤐

mv
16. lis 2010

@rabija79 nemám potřebu do nikoho střílet, jen by mne zajímalo, kolik rodin na ten "průměrný" život 50tis. pro 3 lidi má. 😕
Vidím to na malé procento.A možná by bylo i dost velké procento těch, co by se nezlobili za tento příjem, i když není mamča na MD...
Klidně napíšu, že my jsme oba zaměstnáni, máme jedno dítě,takový příjem nemáme ani dohromady a splácíme dům i byt, jezdíme každý rok 1-2x na dovolenou a stále máme i malou rezervu finanční.Pojem " průměrný" život je opravdu jak sama píšeš, hodně relativní.

bufina
16. lis 2010

@rabija79 No já tak nějak nevím co od nás chceš slyšet 🙂 Hned po šestinedělí jít do práce nechceš, manžela na mateřské taky ne, tak to ti asi nezbyde nic jínýho, než zůstat doma a pobírat pro tebe tu nedostačující částku od státu. Nebo ještě chvílu počkat a udělat si aspoň na několik prvních měsíců finanční rezervu a až bude mimčo trochu starší, tak můžeš jít do práce, třeba na 1-2dny týdnu, jestli by to tak bylo v tvým případě možné. Moc jiných možností asi nemáš.

kristi
16. lis 2010

pokud mas tak vysoky plat, asi ti pujde zamestnavatel na ruku, protoze si te zrejme vazi a jsi potrebna, no tak jedine ti zbyva se s nim domluvit na praci z domu nebo dochazet i s miminem 2-3x tydne do prace.

Nebo si holt nasetri. S ditetem cca do 3-4 let se v byte 2+kk da bydlet ( osobni zkusenost). Dale uz to nejde, dite potrebuje pokojicek a my svoje vlastni soukromi.

andelka
16. lis 2010

@rabija79 záleží na tom, jak to má kdo nastavené - někdo má byt v novostavbě, hypotéku jako celý jeden plat a je zvyklá na luxus. Někomu stačí bydlet ve starším bytě, menším, hypotéku má tak, aby v pohodě vyžil a neutrácí. Ti první si musí buď zařídit u zaměstnavatele alternativní úvazek hned po šetsinedělí nebo mateřské a do té doby mít našetřeno tolik, aby ani mateřská nebyla propadem, nebo si musí našetřit z toho vysokého platu tolik,aby rodina nestrádala, i když se tak rychle do zaměstnání nevrátí. Ale to není hned, takže se musí těhotenství odložit. což ovšem někdy není úplně nejlepší nápad. Asi bude vždycky něco za něco.
My jsme teda úplně opačný případ, před těhotenstvím jsem příjem neměla žádný, takže vlastně teď jsme na tom finančně lépe, než když jsme prcka neměli. Máme 2+1, i s větším dítětem, i dvěma by to šlo, ale taky bychom radši časem něco většího.

sicinka
16. lis 2010

rabija79 nevím jestli tohle němělo jen vyznít jako provokace, ale snad ne, tak zkusím poradit. V situaci jsem (byla) velmi podobné. Asi jsem neměla stejné příjmy jako ty, ale na nějvyšší mateřskou to bylo (pro info byla a zatím je cca 28 tis ale čistého). Tu dostáváš prvního půl roku a myslím si že za je velmi luxusní dávka i při poměrně vysoké hypotéce. Po cca osmi měsících malého jsem šla pracovat na částečný úvazek , tedy je hlídán cca 5 hodin denně a za tu dobu dokáži i po zaplacení chůvy, vydělat dost na to abych zaplatila hypotéku a to mi stačí. Rodičovský příspěvek dostávám dál (ten je tak na to hlídání). Prcka tím dle mého názoru nešidím a nejsme finančně závislý jen na manželové platu a vyhovuje to všem, Jiná varianta, než jít brzo do práce ti při těchto požadavcích asi nezbude 🙂 Jinak v mém okolí vychází zaměstnavatelé vstříc i jiným, prostě dobrý (ozkoušený) pracovník i na částečný úvazek je pořád lepší, nez nováček bez zkušeností.

cocoska
16. lis 2010

@rabija79 dite neporizuj a nemas co resit.

kikimaruska
16. lis 2010

@rabija79 : a to si třeba představ, že budeš nakonec samoživitelka...a co budeš dělat pak..., když budeš ještě platit i nájem, to pak budeš ráda, když si někde pronajmeš garsonieru o 30 m2 a budeš ráda, když vyžiješ...Jak píší holky, většina domácností má s bídou poloviční plat, jako ty...a taky musí vyžít...ale musí se chtít. A stanovit si priority, zda dítě a prostě se uskromnit- na čas, nebo třeba na celý život, když ten vztah prostě nedopadne(a stát se může cokoliv)...anebo žít v nějakém standartu, na který si zvyklá. Já vydělávala taky víc jak přítel...ale pak jsem dostávala rodičák a je uplně jedno, že mám najednou o 10 00 méně, ale musím živit mě a dítě a ještě udávit bydlení (což jsem prostě nezvládla a jsem do doby , než nastoupím opět do práce u rodičů). Takže je to jen o těch prioritách a v tom, zda slevit z toho, na co jste zvyklí... 😉

mart.s.
16. lis 2010

@rabija79 úplně souhlasím s holkama. Taky mi není jasné, co chceš slyšet.Spíš mi to připadá, že se chceš pochlubit, kolik vyděláváš. Bydlím také v Praze a máme se (aspoň myslím) velmi slušně. ( to znamená, že naše přijmy jsou podstatně větší, než píšeš, že je v Praze" potřeba"). Ale , když jsem si pořizovala první dítě, bydleli jsme s manželem v pronajaté dvougarzonce a každý jsme přinesli tak 12000 čistého.A i z toho jsme vyžili bez problémů a každý rok jsme jezdili na dovču k moři.- A zvládali jsme to i když jsem byla na mateřské.Naše finanční situace se úplně změnila až časem. Takže si myslím, že v penězích to až tak nebude. Pokud to dítě opravdu chceš, tak si ho pořiď a holt vám stejně nezbyde nic jiného, než jednu z těch variant, které se ti nelíbí zvolit.

ined77
17. lis 2010

@rabija79 🙂 ..tak buď budeš řešit finanční propad anebo se radovat z dítěte 😉 .jak se říká...vše něco stojí.
ale i tak si myslím, že se svou prací nebudeš mít problém slušného přivýdělku z čehož krásně zaplatíš dobré hlídání pro mimčo a sama budeš neustále v dění 😉 .
na jednu stranu se mi zdají tvé ''problémy'' krásné 😀 .většina řeší opak.což ale prosím tě neber jako nějaké obvińovaní 😉 .nemyslím to zle 🙂 .

nesy
20. lis 2010

Tak jsem to udělala. Včera jsem byla na přerušení. Do smíchu mi není, ale už ani nebrečením a neřeším, zda si mimi nechat či nenechat. Ahoj a mějte se moc hezky.

zuzik_p
20. lis 2010

@nesy ja ci az ted ctu tve dilema....ted uz je pozde se k tomu vyjadrovat, ale snad si zvazila i to, ze tva prvni dcerka byla vymodlena po 3 letem snazeni umeleho oplodneni...snad se ti 2 miminko v budoucnu zadari snadneji. Hodne stesti.

mishacsek
6. dub 2014

To je věc názoru... já si myslim že se se tím vyžít dá/ jestli tim je mysleno 7 tis. po zaplacení nutných nakladu a je to už jen na jídlo a nezbytné veci... je jasné že každý den nebude k obědu steak ani svíčková.. ale my jsme ve třech tedy zhruba s takovou částkou fungovali.. umím si představit, že bychom se ještě zkrouhli na 4. člena... chodím tedy na brigády co malému byl půl rok... díky tomu se dá dobře vyžít... vařím jídlo tak aby bylo na 2-3 dny.. guláše,omáčky, lasagne atp...oblečení si myslím že se kupovat na každou sezonu nemusí.. snad každý má pořádnou bundu na zimu, která vydrží cca 5 let .. když nemusí mít dle modních ikon 😀 když něco proste odejde a musis si koupit jeansy atp.., jsou v obchodákách akce kdy končí sezona, koupím si vše v akci i jakože značkové(gate, new yorker,tally weil)malému nakupuju tady v bazárku.. boty zimní nepotřebujeme, pže není už zima 🙂 jako nerozmazlujeme se, ale ani nestrádáme...

marketa11112
9. dub 2014

vyzit se da s cimkoli, kdyz lide chteji nebo musí. 🙂). az nastoupim na mateřskou, budeme mit prijem 20000, az budu mit rodicak 22500. po zaplaceni vseho nam zbyde cca 10000 na bezny provoz ---jidlo, hygienu apod. a to by nemel byt problém. ted s manželem se vlezeme do 5000-6000 kc --dle toho co koupim do zasoby nebo co si poridime nového na sebe. s prijmem 31000 jsme zvladli splácet hypo 6500 mesicne, další 2500 sporit, doprava nas stoji i ted 4000 mesicne, minimalne 5000 mesicne vrazime do domecku a zaplatime všechny ostatní poplatky, darky pribuzenstvu, uzivim 6 malych cokliku, občas jedeme na vylet apod. ale přiznávám nakupuji vse mozne v akcich a snazim se setrit --nevyhazuji jidlo, varime doma ---a to musim rict, ze jsme oba nenazrani. bohužel zijeme v kraji, kde na lepsi praci nenarazime, tak pokud to pujde, budu se snazit vrátit alespoň na castecny uvazek do práce a prinest par tisicovek navíc, abychom opet mohli pracovat na vytouzenem bydleni.
musim ale rict, ze vysmech lidi --cccc mame 50000 a je to malo, pro me je tak trosku urážkou pro ,,normalni " lidi. mame takovou příbuznou---maji s přítelem stejnou castku, porad breci, jak jsou na tom spatne a vydiraji rodice. ale přitom, kupuji znackove hadry --viz kosile za 3000, jezdi po dovolenych, plati dva najmy, koupili prave byt, jedi po restauracích, jezdi po vyletech a pak nemaji na sunar? trapne. ale delnik je pro ne povl. ted to myslim vazne ---takovi by se měli stydet a myslet hlavou. vim, ze standart se u všech lisi, ale co chudak rodina s prijmy kolem 15000? zajima to nekoho ? tech lituji a je mi lito, ze se nemaji lepe (tedy pokud v situaci nejsou lide vlastní vinou --nemakacenka, ozralove apod). ale lidi s prijmem 50000 fakt litovat nebudu. smesne !
jinak ze 7000 asi vyjit pujde, ale bude to hodne tezke. verim, ze bude lepe a ze vse zvladnete. 🙂). mrkejte po akcich, da se hodne usetrit, vymente auto za stare kolo -- pokud to ma manzel/ pritel nedaleko do práce, vyplati se to. hlavne to chce varit doma, plenky spis prat nez kupovat papirovky ( taky budu 🙂) ) , prikrmy vyrabetdoma, navštívit asi i sekac nebo cekat na vyprodeje hadriku ( ja ted pripravuji výbavičku pro mimco a da se opravdu koupit množství věciček v bazarkach a to novych ! ci skoro novych ci ve slevach ). drzim palecky 🙂)

marketa11112
9. dub 2014

ještě jsem zapomela -- zkuste hledat brigadku, něco na doma. byva to tezke. ale ja ted také něco mam -- dokonce jsem si udelala zivnostak a pomuze kazda kacka 🙂) pokud by nekoho zajímalo , kolik stoji 6 mrnavych pejsku mesicne, tak nas i s ockovanim a slusnym zradlem cca 800 kc mesicne, ty uzivim i jen z prividelku. o prcka se ted snažíme, výbavičku davam dohromady uz ted, takze prcek do roka me mimo jidla a sem tam kremiku, kapicek apod. nebude stat nic. plenky budu prat doma, na vylet pojedeme vlakem ---a to teprve bude dobrodruzstvi 🙂), do lesika za mestem ci vesnici jde dojit vždy a svacu vzit s sebou 🙂). jo a setrit se fakt da --ted třeba vyrabim latkove ubrousky pro budouci mimi --starsi tilka, co jsou ještě slusna, (trosku oprana, ale bavlnena) avšak tatkovi a mamce mala ( takze na vyhozeni), jsem rozstrihala do ovalku, sesiju je do trech vrstev a ubrousky jsou na svete. na co ty kupovane ? mamka tridila satnik 🙂) ze zupanu a tuniky zase bude prebalovaci podlozka a par vkladacek do plenek. dnes jsem zase koupila krasnou starsi komodku do dětského pokojicka -- a nemusi stat 5000, byla za 1000. nalozila jsem ji do auta po ceste z práce, takze dovoz nestal nic. zítra ji vydrbu a je to. pokud clovek chce prcka a nemá moc penez, chce to planovat a hledat, ale jde to. navíc výbavička zbyde i pro druhého prcka--to pekne si jasne necham. a co bude chybet , poprosíme rodice jako o dárečky k vanocum. vim, ze realita nemusi byt tak ruzova, ale s trochou snahy ?

marketa11112
24. dub 2014

@nesy my se nyní snažíme o prcka take. jakmile budu na materske , bude nam zbývat max. 10000. a uz vim, ze bychom to zvladli i s dvojcatkama. ( mame k tomu i předpoklady) . po utrapach s prvním bych neriskovala a další dite bych si nechala. ale rozhodnuti je na tobe. no, manzel asi dostane malou slevu na dani na prka--nevim kolik to je na dite 900 kc nebo tak nejak. i to pomuze.

nesy
25. dub 2014

@marketa11112 Dobrý den, odpovídala jste na diskuzi z roku 2010. 🙂