Kto zaplatí sociálne a zdravotné poistenie v tomto prípade?

bertica.h
8. srp 2008

Snažíme sa otehotnieť,dcéra má za 2mesiace 3roky..vtedy by som mala nastupit do práce.ale nemožem.Takže v prípade ked do tej doby otehotniem budem na neschopenke,ak neotehotniem,chcem požiadať zamestnávatela o neplatené voľno.
Takže by som poberala RP 3800kč a mala teda neplatené voľno..musela by som si platiť sociálne a zdravotné poistenie?alebo kto by mi ho platil?
Hľadala som,ale odpoved nenašla..dakujem. 😉

elise
8. srp 2008

betica ved na pn môžeš nastúpiť aj ked nastúpiš do práce po 3 rokoch (na druhý den kedy tvoja dcéra dovrši 3 roky) 😉

elise
8. srp 2008

do práce po rodičovskom môžeš nastupiť aj pn-kou 😉

bertica.h
autor
8. srp 2008

ja viem ,elise..dík..ale na pn práveže možem nastupiť až po 3rokoch viktorky..
ja dovtedy tažko otehotniem..nestíhame 😒 takže asi budem musieť požiadať o neplatené..a ked mi to umožnia..snád sa podaríčo najskor otehotnieť..lebo len z 3800kč tažko vyžiť. 😖
Tak som chela,či si budem musiet platiť ešte z tých 3800kč sama poistenie zdrav.a sociálne..
Či som ta zle pochopila? 😅

elise
8. srp 2008

zdravotné poistenie ale to nie taká horibilná suma skús sa informovať na stránkach tvojej zdravotnej poisťovne 😉

bertica.h
autor
8. srp 2008

ok..dík 😉

emjee
8. srp 2008

pozri http://www.profesia.sk/cms/na-co-mam-narok/prac... poistenie v soc. poistovni sa ti prerusi urcite, ale toto poistenie pre teba nie je povinne, cize treba zvazit, ci si ho budes alebo nebudes platit (ak chces dostat na dalsie dieta matersku, tak si ho plat)
zdravotne je trosku komplikovanejsie, podla toho clanku ti ho bude zamestnavatel nadalej platit

gapa
8. srp 2008

bertica, ty si v ČR alebo na slovensku?

bertica.h
autor
8. srp 2008

dakujem emjee idem si prečítať
Gapa..som v Ćechách 😉

gapa
8. srp 2008

blbo som sa asi opýtala, dôležité je kde si bola predtým zamestnaná, či na slovensku alebo v čr. Asi od toho závisí, či sa treba riadiť zákonom SR alebo čr. No ked píšeš o rodič.príspevku 3800,- tak asi v čechách. 😨
Podla slov.zákonov by som ti možno vedela v niečom poradiť 😉 , no české neovládam. 😖

emjee
9. srp 2008

nevsimla som si, ze si v cechach, to co som pisala plati samozrejme pre slovensko

mataharyy
21. srp 2008

Ahoj,
vím že v čechách si nemusíš platit zdrav. pojištění pokud máš dítě do určitého věku (nejsem si teď jistá jestli do šesti, nebo do patnácti let). Stačí zajít na pojišťovnu a nahlásit jim to tam 😉 Ohledně soc. pojištění, není povinné ho platit, ale obávám se že pak nemáš nárok na nějaké peníze (jak psala emjee), ale nevím to jistě a nevím jaké peníze ti pak nedají 😒