Miminko - měsíční výdaje, výbavička, finanční rezerva

edita_94
22. lis 2022

Dobry den, přeji všem maminkám. Doma se již pomalu začínáme bavit o miminku (ja 28 let, pritel 32 let) a nechceme to už dál odkládat (já s PCOS, na první dobrou se asi hned nezadaří).
1) Nemám však zatím představu, jak vysoké jsou měsíční náklady na mimčo - UM (kdyby náhodou mi nešlo kojit), pleny, oblečení, drogerie, léky, atd.
2) Kolik vás stála výbavička (jsem skromná, nebráním se a neštitím se věcí z druhé ruky).
3) Měli jste vytvořenou finanční rezervu po dobu, co jste byli s mimčem doma, případně v jaké výši? A stačila vám?
Minuly rok jsme odešli z nájmu (po 5 letech)a koupili starší RD, kde stale je potřeba tu a tam něco udělat, opravit. Platíme hypotéku a dalsi vydaje s chodem domácnosti + auto, tak mám logicky strach, aby se vše zvládlo. Přítel je naopak flegmouš, ten si myslí, že se to zvládne s prstem v nose. Pro svůj klid bych proto ráda věděla, jak to bylo / nebo je u vás.
Všem moc děkuji za zpětnou vazbu. Moc mi to pomůže se v této (budoucí) životní etapě zorientovat. 🙂

barussska1
22. lis 2022

@edita_94 myslím že přítel má pravdu, zvládne se to s prstem vnose 😀. Já řešila podobně jak vy, aby jsme to zvládli a měla jsem obavy. Výbavička částečně z druhé ruky, něco nové mě stála asi 30 000. Kojím, ale plínky jsou 1000 Kč, případně UM asi taky tak 1000 kč, další 1000 věci jako lékárna semtam nějaká hračka nebo něco na oblečení. Ale tím že nikam nechodí a sobe nekupujete tak se to vyrovná

michaela666
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kubesovaadelka
22. lis 2022

@edita_94 dobré ráno, ono je to velice individuální, každémiminku sednou jiné plinky, jiné UM, ale pro představuju, dcera je na UM od 2-3tydne a vychází to cca 2000,- za mléko měsíčně, plenky jsou velikost 1-2 dobré sada, vychází cca 8-10plen na den ze začátku, od velikosti 3 jsme na plenách z Albertu ( jsou celkem dost často v akci )pleny vychází tak na 1000,- měsíčně, přičtu ještě 300,- za 400g sudocrem v lékárně a ten vyjde na 3-4mesice a vlhčené ubrousky tak 100,-. Pleny jsem začala kupoval v těhotenstvi průběžně když byla akce a měla jsem zásobu tak na 2 měsíce, oblečení to samé, hygienu to samé. Vzdycky když jsem šla do obchodu, tak jsem něco malé koupila(Olejníček, houbičku, lahvičku apod.)Postýlka nás vyšla na 3.500,- plně vybavená,oblečení v průměru tak 1500,- , prvních 7mesicu roste miminko rychlostí blesku, vždycky jsme jeli jednou za měsíc do pepca a udělali mega nákup oblečení pro malou, práci prášek sensitive jsem používala do cca půl roku miminka a ten vycházel na nějakych 500,- na 2mesice, od 4 měsíce se u nás začalo s příkrmy takže tu záleží jestli chceš miminku vařit, nebo kupovat sklinky s příkrmy, sklinky výjde tak na 35,- jedna, já vařím, takže kupuji jen kaše, krupičky a přesnídávky, měsíčně tak cca 500,-. Kočárek záleží také jaké máš požadavky, my kupovali tedy Babylux trojkombinaci za 15000,- novy, není to kdo vi jaká značka, ale korba je daleko prostornější než například junama, také daleko víc pruží. Hnízdečko je taky supr věc, ale to mi usili kolegyně z práce, spoustu věcí dostaneš, jen se to chce finanční rezervu jsme neměli, ale od začátku zjištění těhotenství jsem postupně nakupovala a po první genetice jsme začali nakupovat víc jakožto právě tak postýlka, kočárek přebalovací pult apod.😁 Jo a miminko něco stojí i před narozením, u nás chtěli za každou obyč fotku 100,-, na genetiky se chodí minimálně 2x a to je 1500-2000,-.Přeji hodně štěstí ❤️ není to sice žádná sranda, co si budem, miminko není panenka na baterky, ale je to něco úžasného, když se pak podíváš, co všechno už umí, co dokázalo a když se usměje, tak neprospana noc kvůli němu je hned zapomenutá ❤️ snad jsem trochu pomohla, ale říkám, záleží které UM sedne, jaké plinky sednou, když to bude ublinkanek, tak bude třeba více bodyček a látkovych plen na prevlikani, než u neblinkajiciho mimča😂

jako_mala_holka
22. lis 2022

Není to nijak hrozné, rezervu jsme nějakou měli (máme), využili jsme hlavně, když jsme se před rokem stěhovali, jinak ani ne, nebylo potřeba... Výbavu i pokojíček jsme pořídili postupně během moji nemocenské a mateřské, a to bylo cca 70tis, všechno nové, nábytek IKEA, koberec, oblečení, postýlka, atd atd... Nekojím od začátku, takže měsíčně cca 2tis za UM, tak 1000-1500 plenky, lékárna nic moc, spíš nárazově, oblečení to samé, shrnula bych to jako 500-1000 za oboje měsíčně? Pak teda třeba boty, to jsou od roku a půl tak 2000 co dva tři měsíce, jinak se utratí i víc za jídlo, ať už vaříš nebo nakupuješ skleničky, já to od začátku kombinovala a dceři jsem kupovala i třeba ovčí jogurty a tak, což je taky dražší... Teď čekáme druhé, tak jsem zvědavá, jaká to bude změna 😄

jako_mala_holka
22. lis 2022

Jo a dva velké screeningy sice stojí každý třeba 1500-2000, ale třeba mně pojišťovna naprostou většinu celkove částky proplatila v rámci programu pro těhotné, taky mám do 2 let každý rok 500 na kosmetiku z lékárny a 1000 pro ženu po porodu... To je taky fajn

martulka88
22. lis 2022

@edita_94 Tohle nejde paušalizovat. Někdo má výdaje prd prd nula a druhý velké.
Pokojíček - komoda byla moje starší a jen tchán dodělal nahoru desku jako přebalovák. Nový kallax + postýlka z Ikea. Skříň uděl na míru tchán. Matrace zn.Moravia Comfort. Deka zn.Brotex. Povlečení (+do košíku a hnízdo) jsem si ušila a podědila + dostala darem. Koberec nás stál 5000,- - máme měkký. Záclona + zatem.závěsy obojí metráž a já si to ušila. Koupili jsme si wifi kameru a monitor jsme si půjčili z porodnice. Kočárek jsme koupili nový - 25000,-, vajíčko od ségry. V 8měs.jsme kupovali novou sedačku, syn je dlouhý. Koš ještě po mé mamince 🙂 Kojící polštář jsme kouli obyčejný za 300,- na pilulce.
My kupujeme velká balení Pampers premium care a harmonie - vždy objednáváme na internetu zhruba za 3-4000,- (je to o velikosti). Někdy je spotřeba dejme tomu 6plen, jindy 10 - zálěží jaký má syn výdaj (nenechávám ho v pokaděné plíně dlouho, pak je opruzený). Vlhčené ubrousky Aqua pure.
Kosmetika - my používáme na zadeček - bepanthen, weledu, sudocream a nebo zinkovou mast - tu tehdy, pokud ani sudocream nefunguje (neměl by se používat denně, což jsme dříve nevěděli). Tělíčko mažeme jen 2krát týdně weledou a do vany denně dáváme pár kapek olejíčku. "K jídlu" dostává espumisan a kmínový odvar.
Oblečení - část poděděná po ségřiných dětech, něco sekáč a zbytek nové (hlavně výprodeje). Peru oblečení dvakrát v týdnu s naším bez aviváže. Do jeho půl roka jsem prala synovi zvlášť 1za týden. Jinak nám stačí od jedné velikosti: 6ks overalů (dávám mu ho 3dny a poté měním + podle potřeby, pokud si třeba ublinkne). Body máme zhruba 12ks (měním denně + pokud je přes den potřeba). Dávám mu buďto ponožky (měním denně) + tepláčky (těch mám asi 5ks) a nebo punčošky (3ks). Svetříky a mikinky (záleží na období - v létě mi stačily 5ks a v zimě máme větší spotřebu - dostává i na doma). Rifle nepoužívám, max.lacláčky, aby ho neškrtily v pase. Pak tu jsou látkové plenky - těch mám okolo 30ks a peru je nyní co 14dnů, ale když byl do půl roka, prala jsem 1týdně - hodně ublinkával.
UM - nám to proplácí pojišťovna, jelikož má ABKM.
Příkrmy - tam je to hodně individuální - domácí/kupované. Já vesměs vařím doma + zavařuje ovoce (bez cukru). Když sklenička, tak Hipp - syn nemůže ani brambory, takže i sklenky musíme dost číst. Přesnídávky jen z ovoce - takže hodně čtu složení (mám cukrovku a jemu nechceme cpát cukr nějakou dobu).
Lahvičky, dudlíky, lžičky apod.. - záleží jakou značku budeš preferovat anebo taky miminko. Syn jede v lahvičkách MAM, dudlíky Avent (obyčejné DM odmítal). Tím, že trpěl strašně na prdíky (než se zjistilo ABKM ve 4měs.), tak záchrana byl dudlík. Lžičky nám vyhovují silikonové.
A jinak prarodiče dostali seznam dárků, co by se mohlo hodit malému na Vánoce - nejsme zastánci miliardy dárků (nejen kvůli místu). Takže každý prarodič dostal seznam 3 hraček, aby si vybral + libovolná knížka, kdyby chtěli. No, moji rodiče to pojali po svém a koupili všechny 3 hračky a ještě oblečení a sáňky. Chceme to korigovat, protože má v únoru narozeniny a i svátek.
A dost věcí se mění dle období - fusak, kombinéza, deka do auta a kočárku, hračky , lehátko, židlička atd..

guliii
22. lis 2022

@edita_94 to je strašně individuální. Pokud budeš chtít kočárek z druhé ruky cca za 6000 se dá koupit jako nový. Oblečení můžeš koupit balík třeba za 1000kc a máš tam oblečení třeba do půl roku dítěte. Pleny používám látkové, nové mě stáli 10 000kc. Což se mi vrátilo asi za rok, na noc dávám jednorázové a teď je používám pro druhé.
My jsme si ujasnili kolik chceme deti. Chceme 3, takže kočár jsme koupili nový, chtěla jsem latkovat tak jsem si koupila nové látkové pleny. Hodně oblečení buď dostávám nebo kupuji z druhé ruky. Miminko tolik stát nemusí, záleží co vše budeš chtít. My koupíme dětem oblečení z druhé ruky co vypadá jako nové, ale hodně peněz jim zase spoříme. Jinak taky mám PCOS a otěhotnět se nám povedlo po dvou letech s pomocí. Také rekonstruujeme a teď se nám vše semlelo, že příjem není valný a i tak neživoříme, jen teď chvíli neutrácíme za blbosti.

zmrzlinka
22. lis 2022

@edita_94 to je hodně individuální.Kazdy má jine nároky.Jako první bych řešila kdo co bude platit po době Tvé mateřské.Pritelovi příjem zůstane.Ty půjdeš s příjem dolů.Vyjasnila bych to s ním ještě před otěhotněním.

konidana
22. lis 2022

My neresili nic. Proste jsme vyzili tech 5 let z jednoho platu a rodicaku. Oba jsme meli prumerny plat, ani malo, ani moc, rezervy nula. Ja si teda vubec nepripoustela ze nebudu kojit, takze jsem proste kojila. A kdyby ne, tak bychom to nejak vyresili. Nejsem z tech co kupuji drahe a nove veci obecne, takze vetsinu veci na mimino jsem mela stare od rodiny nebo od znamych. S pubertakama to je jina dira do rozpoctu, ale i to jde. Musi😉

tehulinka91
22. lis 2022

@edita_94 Každý měsíc je to jinak, jeden měsíc jsem měla cca 2 tisíce a jiný zase 12 tisíc, jde to dle potřeb dítěte.

První syn = Prvotní výbava 15 tisíc, měsíčně cca 4-6 tisíc. Od 6 týdne na UM.

Druhý syn = prvotní výbava 10 tisíc, měsíčně 2-4 tisíce, od narození stále kojený (má 9 měsíců).

Je to individuální, záleží co budeš měsíčně kupovat, pokud to budou plenky a UM vleze se do max 3 tisíc měsíčně, pokud budeš měsíčně kupovat oblečení, vyjde to na víc, i prvotní náklady záleží na tom, co chceš pro to miminko koupit a kolik chceš investovat, jestli to bude nové nebo z druhé ruky 🤷🏻‍♀️

Rezervu jsem žádnou neměla, oba kluci byli neplánovaní.

shirilka
22. lis 2022

@edita_94 Záleží na spoustě věcí, nás první rok vyšel na cca 35tis - nový kočárek, hnízdečko, autosedačka, nějaké hračky, léky... zbytek z druhé ruky nebo dárky (jídelní židle), postýlku jsme vyhrabali na půdě ještě po mně, takže jen nová matrace😀 Látkuju, takže pouze investice do látkových plenek, coz je oproti jednorázovkám velká úspora, místo vlhčených ubrousků perlan. Co se týče kosmetiky pro děti, chůviček, monitorů dechu na to všechno přispívají zdravotní pojišťovny... Záleží i na tom, jestli bys chtěla chodit s miminkem plavat nebo nějaké jiné placené ativity, u nás nic není tak výlety do přírody byly zdarma 😀 Jako rezervu mám (150t), ale nesaham na ni, zatím není potřeba, rodicák sice moc není, ale dělám do práce cca 2h denně takže to taky něco hodí.

krisstina93
22. lis 2022

Třeba moje dítě do půl roku výdaje nula nula prd, tak do 500kc měsíčně max, od půl roku příkrmy, sem tam něco na sebe. Většina výbavy poděděná, látkové pleny, kojim, oblečení mám od kamarádky tak na dva roky dopředu :D největší výdaje jsou pak pro chodící dítě třeba boty, lékárna (ono stačí jít pro něco na teplotu, kašel, rýmu a pomalu litr v háji). Horší to je, když je dítě na papirovych plenách a UM, to jde klidně do tisíců měsíčně no.

terezis007
22. lis 2022

Já zůstala na první dcerku sama a zvládala jsem to z mateřský/rodičáku, ale částečně jsem nakupovala cca od poloviny těhotenství - v té době ještě s přítelem, ale na nic nepřispěl. Takže se to dá zvládnout z jedné výplaty postupně nakoupit 😉

elfka21
22. lis 2022

@edita_94 Záleží taky trochu jakou máte rodinu. My dostali tolik oblečení, dárků a věcí, že jsem nemusela koupit skoro nic. Nejsem teda náročná a nemusím mít kočárek podle nejnovější módy… Takže prvotní náklady (protože jsem si chtěla udělat taky radost několika věcičkami) byla do 15tis. Kojila jsem, takže půl roku jídlo zdarma, půl roku jsem jela na pratelných plínkách z druhé ruky, až pak jednorázovky a Sunar. Sečteno podtrženo, z mateřské (mám rychlé čerpání) bych celou tříčlennou domácnost utáhla i sama. A pak je tu přece ještě manžel že. 😉

nick1234
22. lis 2022

@michaela666 ty jo co stalo na vybavicce 45 tisíc, když většina věci je podedena (pro mě je největší investice kočárek) nebo z druhé ruky 😱?

michaela666
22. lis 2022

@nick1234 Vajíčko a skříň byli největší investice. Prvně jsem dostala vajíčko z trojkombinace staré 8 let. Nic jsem o tom nevěděla, takže další už bylo kvalitní za cca 5000,-. Skříň stála necelých 10 tisíc a doufám, že vydrží dlouho.
To se nasčítá - zimní fusak 1500,matrace 2000 ( v akci 😃), 2000 nosítko, chůvička 1500-, odsávačka mléka cca 1000,- sporťák z druhé ruky 3800,-...sama jsem nevěřila jak ty peníze lítají. Naštěstí jsem nakupovala postupně a na část přispěly babičky, takže do úspor jsme nesahali.

bereni
22. lis 2022

@edita_94 Ja na prvni vybavicka za 70 tisic (rozvasnila jsem se), na druhy necelych 50 tisic (vajicko,kocarek jsou veci na kterych uplne nesetrim). U dcery mesicne UM cca 2.000 a pleny 2.000 (pampersky premium). Pak pocitej mesicne i ruzne vydaje za lekarnu - furt neco -+ 1.000. Mela jsem financni polstar cca 70.tisic, ale vse padlo behem rodicaku (ex mi totiz na nic moc neprispival..)

kajavlckova
23. lis 2022

@edita_94 Nejlepsi investice, co s ditetem muzete vydat, je kvalitni priprava na porod a sestinedeli. Najdete si dulu nebo porodni asistentku, najdete si laktacni poradkyni. Na vsechno vas pripravi, vsechno vam vysvetli a pomuze po porodu.
Ja vsechny tri deti kojila (posledni je pres dva roky a stale se koji), vsechny deti se narodily hezky, rychle, prirozene. Vsechny jsme meli v latkovych plenkach a noseny v satku, prirodni kosmetika,...plenky jsem kupovala u dalsich dvou deti sois kvuli designu, ale i tak jsme se vzdycky vesli treba do 5k celkove- to se s jednorazem nestane 🙂 Jediny co, tak jsme vzdy kupovali kvalitni autosedacky. 🙂 kdybyste chtela, klidne se ozvete ohledne te pomoci v tehotenstvi nebo na predporodni pripravu na kojeni, muzu vas nasmerovat 🙂

zuzineckah
23. lis 2022

pokud je miminko zdravé, kojené, tak ty náklady nejsou nijak vysoké. Já kupovala vše nové, prvotní investice byla vysoká (kolem 70k), ale pak ty měsíční výdaje padaly prakticky jen na pleny a oblečení, sem tam nějaká hračka, lékárna. Já nevím, možná 3-4 tisíce? Víc to nebylo... Rezervu jsme nijakou extra neměli, protože jsme zrovna koupili barák, brali hypotéku a přes milion jsme dali ze svých peněz. Nevyhazovala jsem prachy za žádné duly a poradkyně, přišlo mi to naprosto zbytečné, myslím si, že každá žena, která to má v hlavě srovnané a je na tuto životní etapu připravená to zvládne bez toho, aby dostávala moudra... Já si to moc užívala, jak těhotenství, tak to následné období. Porod byl teda hrůza, ale je to porod, ten nikdy nebude o endorfinech 😀 Základ všecho je mít po boku dobrého partnera, který bude oporou a bude mít trpělivost a pochopení, protože s někým dokáží hormony pořádně zatočit. A který bude mít o své dítě opravdový zájem, ne že bude jen táta - statista😉

malsinka
23. lis 2022

Když nechcete žádný luxus, tak se dají věci pořídit za pár korun různě po bazárcích. Největší investice je pořízení celé výbavičky, pak už se jen dokupuje, co je třeba. Hlavně za sebe vím, že člověk nakoupil i dost zbytečností

20190418
23. lis 2022

Za mě to dítě samotné nestojí moc, pokud nemáš třeba nějak nemocné nebo citlivé dítě. Můj syn mě stál jen pleny, první týdny nějaký baby krém, pak už jsem ho mazala stejnou Niveou co sebe a to je asi tak všechno. Výbavicka se dá pořídit za desetitisíce nebo pár tisíc. Při kontaktní výchově odpadají postýlky, super hluboké kočárky a jiné blbosti a stačí nosítko, vajíčko do auta a kočárek může být starý, protože v něm bude mimi minimálně. Za mě je ta finanční stránka hlavně o výpadku příjmu když je žena na RD. Takže pokud tvůj příjem je třeba do 30% vašich celkových příjmů, tak přechod na RD nebude takový zasek. Pokud je to půl na půl, tak vás to zabolí mnohem víc.

malenca
23. lis 2022

Spis než řešení vybavicky, bych spočítala, jak budete vycházet jen z jedné výplaty a rodicaku. Vybavicka, se dá sehnat postupně, něco člověk dostane a tak, ale po mateřské je pak sešup na rodicak dat znát. Takze neprohyrit rezervu na vybavicku, ale nechat radši na období rodicaku, kdy i s věkem pak stoupají výdaje na odrazedle, kola, lyže Atd

chlapecektehu
23. lis 2022

@edita_94 tak mě úplně základní výbavička úplně nová včetně léků vyšla okolo 50 000 zbytek jsem dokupovala po porodu a to vyšlo ještě tak na 30 000

sylvka
23. lis 2022

Já mám tři děti ,poslední holčičce je dnes rok a až posl cca dva měsíce,ji pociťují v rozpočtu,ptz jsem začala kupovat na noc Nutrilon . Ten je drahej.mame tři krabice měsíčně ,což je cca 1400,pleny ( Pampers premium care) 1150 měsíčně ,lovela litr měsíčně ,Peru v ní celé rodině.

ferda90
23. lis 2022

@edita_94 ahoj, to je hodně individuální. My jsme kupovali kočárek z druhé ruky ještě v záruce. Nový stal 12 500 Kč a mladá mamina nám ho prodávala za 5000 Kč. Oblečení jsme hodně dostali od mojí kamarádky, má staršího chlapečka, takže spoustu věcí máme od ní + máme stejnou velikost, takže jsem dostala i těhotenské oblečení a kojící polštář. Věcmi mě zásobuje do dnes 🙂 kolem nás máme dost kamarádku, kteří mají taky chlapečky jako my, takže dost věcí dědíme a jelikož syn je drobný, tak má dost věcí na dyl protože je prcek 🙂 Jediné co jsou jako tak naše výdaje jsou plenky. Kojila sem, kojím ještě nyní (syn má 21 měsíců), ono záleží jestli ti nevadí mít něco z druhé ruky nebo chceš věci nové. Mě věci z druhé ruky nevadí, jako zas záleží co a od koho jsou. Tím se dá dost ušetřit. Třeba nositko, syn se rád do dnes nosí v nositku. Nové stojí 3800 Kč, já sehnala taky v záruce od jedné paní za 2 tisíce, což je fajn, ušetřili jsme nějakých 1800 Kč. Rezervu jsem já sama měla, ale nepokryla celou dobu co jsem na mateřské. Jelikož byly nějaké výdaje, ale máme společnou rezervu s přítelem, ale není třeba na ni sahat. Zvládáme to z výplaty + mého rodicaku a to máme třeba i hypotéku na byt. Zvládnout se to dá, je to sice rozdíl jelikož máš menší peníze, ale je to otázka třeba 2,3 max 4 let co je ženská doma.

axel85
23. lis 2022

@edita_94 neplánovaně jsem otěhotněla,dítě jsme neplánovali a rezervy utratili v létě😄postýlka krásná za 1000 Kč z druhé ruky,kočárek 14 tis,oblečení po kamarádce za pár stovek,kolébka 3500,monitor mi proplati VZP,chůvičku dostanu od holek z práce.vybava do postýlky asi 2500.plenky na první měsíc 1000.flasky zatím kupovat nebudu.jeste chci odsávačku rýmy na vysavac- super vec

vikinkav
23. lis 2022

1) mesicni naklady tak 2 000 Kc (ale kojim) to bych rekla ten prvni rok/rok a pul. Pak to zacne stoupat - krouzky, boty, hracky, zabava, darky, jidlo, sladkosti ☺️
2) vybavicka me stala asi 20 tis, nez se maly narodil. Dalsich 40 tis jsme utratili behem jeho prvnich 9 mesicu zivota (mam to vsechno napsane 😄 ) za autosedacky, kocarky, chuvicku, boty, nositko, satek atd - krome plen. A to jsme krome postylky nevybavovali zadny pokojicek a nekupovaly zadny nabytek. Ted sly ceny o trochu nahoru, pocitala bych tak se 100 tis za prvni rok zivota miminka 😕 Jako nevim jak nekdo vyjde s nula nula prd, pokud vsechno nepodedi. Vetsinu veci jsem brala z druhe ruky, krome autosedacek.
3) cele tehotenstvi jsem nam davala penize stranou, nakupovala postupne (manzel na nejake setreni a planovani nema bunky, me to bavi). Meli jsme rezervu, bez deti jsme meli vydaje velmi male, jen hypoteku, ani auto jsme nemeli, tak jsme si mohli setrit, to moc doporucuju. Pak nekdo odklada jeste velkou cast materske na horsi casy, kdyz bude jen rodicak.

lvl16
23. lis 2022

1) To je různé, když seženeš látkové pleny z druhé ruky a budeš kojit, tak jsou náklady na malé miminko naprosto minimální. S nekojením a jednorázovými plenkami bych řekla tak 4 tisíce.
2) Opět to je různé. Nás vyšla výbava odhadem na 50-70 tisíc, ale teoreticky jediné, co skutečně potřebuješ je pár oblečků, pár drobností do lékárny a třeba šátek na nošení a bezpečné vajíčko do auta. Takže do 10 tisíc.
3) Ano, měli jsme finanční rezervu, ale nikoli kvůli dítěti. Vždycky je fajn mít nějakou rezervu 🙂.

Myslím, že přítel má pravdu a zvládnete to.

evculinda
23. lis 2022

@edita_94 otěhotnění s PCOS na první dobrou ("můžeš, doktor říkal, že to nepůjde")

amenophus
24. lis 2022

Treba u nas jsou nejvetsi (a skoro jedine) naklady jednorazove pleny, protoze jsem lempl a latkovani nedavam. Krom autosedacky (bezpecnostni duvody) a par drobnosti a vychytavek mame vsechno z druhe ruky, budto podedene nebo nakoupene na bazarku za par supu (nemam to spocitane, ale fakt se daji sehnat i kvalitni veci hodne levne, kdyz to neshanis na posledni chvili ale prubezne hledas). Nejakou rezervu to ale chce, pro pripad nejakych zdravotnich problemu at uz vasich nebo miminka. Ale my u prvni kdyz se narodila nemeli skoro zadnou rezervu a zvladli jsme to.