Miminko - měsíční výdaje, výbavička, finanční rezerva

edita_94
22. lis 2022

Dobry den, přeji všem maminkám. Doma se již pomalu začínáme bavit o miminku (ja 28 let, pritel 32 let) a nechceme to už dál odkládat (já s PCOS, na první dobrou se asi hned nezadaří).
1) Nemám však zatím představu, jak vysoké jsou měsíční náklady na mimčo - UM (kdyby náhodou mi nešlo kojit), pleny, oblečení, drogerie, léky, atd.
2) Kolik vás stála výbavička (jsem skromná, nebráním se a neštitím se věcí z druhé ruky).
3) Měli jste vytvořenou finanční rezervu po dobu, co jste byli s mimčem doma, případně v jaké výši? A stačila vám?
Minuly rok jsme odešli z nájmu (po 5 letech)a koupili starší RD, kde stale je potřeba tu a tam něco udělat, opravit. Platíme hypotéku a dalsi vydaje s chodem domácnosti + auto, tak mám logicky strach, aby se vše zvládlo. Přítel je naopak flegmouš, ten si myslí, že se to zvládne s prstem v nose. Pro svůj klid bych proto ráda věděla, jak to bylo / nebo je u vás.
Všem moc děkuji za zpětnou vazbu. Moc mi to pomůže se v této (budoucí) životní etapě zorientovat. 🙂

konidana
24. lis 2022

@zuzineckah tak na dulu mam opacny pohled. Ja kdybych jeste jednou rodila, tak jedine s dulou nebo osobni por.asistentkou nebo proste s nejakou zasvecenou zenou. A vubec bych te investice nelitovala. Zvlášť prvorodicka, pokud si je nejista, nevi do ceho jde, a nema moc podporu od okoli ( kamaradka, mama) podle mne nejakou spriznenou dusi potrebuje a muze ji to velmi pomoct. Ja u obou porodu mela jen sveho muze, a ta zena a jeji chapajici pristup mi tam fakt chybel. Ale kazdy jsme jiny, to vubec nepopiram.

zuzineckah
24. lis 2022

@konidana asi máš pravdu, každý to vnímá jinak, to jo. Já tam taky měla pokaždé svého muže a bylo to skvělé. Spoustu věcí obracel na srandu, ví, že já to tak mám ráda, to mi hrozně pomáhalo... A taky to mělo dost psychologický efekt i pro něj 🙂 Od té doby si nedovolil pronést jediný vtípek na téma porod😂 Muži to obecně rádi bagatelizují, žejo, takové to, no jooo, rodí se po staletí, to zvládneš... Na tuhle větu je docela alergický od jisté doby😀

kajavlckova
24. lis 2022

@sylvka roční dítě nepotřebuje UM. buď se může kojit, nebo normálně pít. z výživového hlediska je UM mimo 🙂 je to jen marketing.

kajavlckova
24. lis 2022

@zuzineckah právě naopak, porod je vždycky o endorfinech. základní mechanismus porodu je v produkci oxytocinu, melatoninu a endorfinů, aby porod postupoval tak, jak má. Tím je zařízeno, že postupuje, žena si u toho pospává, kontrakce jsou snesitelné. Pokud nemáte vhodné podmínky, pak to nejde úplně ideálně, nefunguje tam ta produkce endorfinů, a potom to víc bolí 🙂

michaela666
24. lis 2022

@zuzineckah Taky jsem měla muže u porodu, byl mi velkou oporou. O tom, že je porod brnkačka už nepadne ano slovo. Zato "Žena je zašitá doma' bylo bráno ještě dva měsíce po porodu jaké super vtípek. 😃

michaela666
24. lis 2022

@kajavlckova Já ho dávám i skoro dvouleťačce. Pije mi max 300ml vody denně, a skoro nic nechce jíst. UM dostává jako součást usínacího rituálu a díky tomu spí hezky celou noc a dostanu do ní nějaké tekutiny.
Takže nesouhlasím, že roční dítě UM nepotřebuje, přece neprospívá ze vzduchu.

sylvka
24. lis 2022

@kajavlckova malá je drobná a hubená,takže jí ho dávám . Na tomto opravdu šetřit nebudu.

sylvka
24. lis 2022

@kajavlckova a kojila jsem ještě před týdnem,než se sama odstavila ( flaška asi teče lépe).

zuzineckah
24. lis 2022

@kajavlckova já to takhle nevnímám. Beru porod jako přirozenou součást života, nikdy jsem ho nějak nepitvala. Porod prostě bolí. Vždycky bolel a vždycky bolet bude🤷‍♀️😉Já s tím ale problém neměla, každé své dítě jsem porodila s pozitivní hlavou a podporou manžela. A samozřejmě lékařů, resp. tamních porodních asistentek. S posledním dítětem mě odrodila pouze PA, doktorka to přišla jen omrknout a konstatovat, ze vše je v naprostém pořádku 👍Ale předem jsem ji opravdu nepotřebovala…

elfka21
24. lis 2022

@michaela666 Souhlasím. Dcera málo pije. Kvůli těhotenství skončilo samo od sebe kojení něco po roce. O mlíčko si sama říká. A věřím, že nic nezdravého to není. 😋🍼

kajavlckova
25. lis 2022

@michaela666 pokud se kojí, je to naprosto v pořádku. UM nutričně není žádná výhra, fakt.

kajavlckova
25. lis 2022

@sylvka to je bojkot kojení, ne samoodstav, pokud se odstaví ze dne na den, a už vůbec to nemůže být samoodstav v roce věku 🙂 Ano, z lahve to teče samo, proto to dítě začne preferovat, nicméně jak UM, tak pití z lahve není zdravé, ovlivňuje vývoj po všech stránkách. Kojení je velice komplexní souhra dějů, které zajišťují optimální vývoj- krmení z flašky není přirozené, vývoj ovlivňují v negativním smyslu a UM je dělané na to, aby přežili malí kojenci, kteří nemohou být kojení a zároveň ještě nemůžou pevnou stravu. Ale jakmile už můžou jít, je potřeba UM odbourat. Možná by bylo fajn se podívat, jak se UM vyrábí, co všechno se dělá s mlékem, než se z něj stane prášek, co všechno se musí udělat s palmovým olejem, aby byl dokonale rozpustný ve vlažné vodě, jak to je s kontaminací, jak by se UM mělo správně připravovat, jaký je za tím marketing- samozřejmě všudypřítomný a masivní, jinak by tolik lidí nedávalo UM ročním a starším dětem 🙂 Fakt, tohle není nějaký výmysl ekomatek, ale brutální byznys, který se reší celosvětově. Super o tom je například film Milky way z roku 2014.

drep
25. lis 2022

Měla jsem rezervu 5 měsíčních platů (což byl ekvivalent 10 měsíčních nákladů). Kojila jsem, látkovala, věci nakupovala na bazarech, takže draze mě vyšly akorát autosedačky. Na rezervu jsem sáhnout nemusela, pracovala tak nějak kontinuálně. Vysoká teda byla vždycky ta prvotní investice do látkovek, ale ty jsem nakonec ještě docela slušně prodala. UM moje dcera nikdy neochutnala, v roce přešla na plnotučné mléko, jogurty a spol. Ale důležitější je asi propočítat, jaké máte ne-miminkovské náklady a jak to zvládnete bez jednoho příjmu. My bychom s jedním příjmem žili od výplaty k výplatě