Dostatečná finanční rezerva, když plánujeme mimi

Jaká je podle vás dostatečná finanční rezerva, když plánujete miminko? Děkuji za odpověď. 😉
buterfree
20. únor 2013
no, vzhledem k tomu, že pořád na mrně něco dokupujeme, tak vlastně žádnou nemáme, maximálně tak 1 můj plat 🙂
benjik
20. únor 2013
Rezerva na cokoliv má být nejlépe ve výši 3-6 platů.Ale kdo to má,že?
kajalka
20. únor 2013
Tak někomu by nestačila rezerva ani 5 platů, ale když budeš nakupovat na bazárcích a s rozumem, zas tam velkou rezervu mít nepotřebuješ. Můžeš místo jednorázových plen používat látkový, pak taky záleží, jestli budeš kojit. Ale samozřejmě - čím větší rezerva, tím líp.
romca13
20. únor 2013
@lucisuska Já si spočítala, že kdybysme měsíčně sahali pro určitou částku, bo vím, že s RD + platem manžela zřejmě nevyjdem ( hypotéka a ostatní poplatky), a kdyby byl nějaký nečekaný výdaj, např. potřeba koupit nový spotřebič (což bylo třeba u nás nová lednice), vyšší doplatek za energie nebo cokoliv jiného, tak jsme si udělali rezervu 160 000,- než jsme se začli snažit o mimi. Víme, že hypotéku za nás nikdo platit nebude, proto jsme i déle otáleli s dítětem a čelili blbým dotazům, kdy už mimi bude. BOhužel to někteří moc nechápali,ale já jsem nyní ráda, že jsme počkali a rezervu si udělali, alespoň můžeme být klidnější.
kitinka76
20. únor 2013
před patnácti lety mí kolegové spočítali, že zdravé dítě vyjde na milion... je jiná doba, všechno je dražší.... :-N
mm_mm
20. únor 2013
@romca13 Tak u nás je to do posledního písmenka úplně stejný.
cirrusa
20. únor 2013
@lucisuska myslím, že je to individuální dle toho, v jaké seš situaci. Moc se mi líbí přístup @romca13 , ale za nás říkám, že takhle vysoká částka to nebyla. Jenže my měli už vlastní barák (bez dluhů), auto (staré, ale bez dluhů) a stála za námi silná rodina, tekže stát se cokoliv, tak vím, že na to nejsme sami. Zároveň manžel pracuje v oboru, že ztratit práci, tak má do týdne novou (a dobře placenou). Takže si myslím, že je to fakt indiviuální
lucisuskaautor
20. únor 2013
My máme asi 120000 Kč, proto se ptám, jestli je to dostatečující nebo máme raději ještě spořit...🙂
aideen
20. únor 2013
@lucisuska myslím, že ať říká kdo chce, co chce, je to dostačující. Málokdo to v dnešní době má. 🙂
veruska007
20. únor 2013
@lucisuska 😃 Tak to naprosto v pohodě 😉. Klidně můžeš do miminka. Veškerá výbava na první rok miminka nás vyšla cca na 11 tis. vč. kočárku. Ostatní náklady jsou průběžné, pár kousků oblečení na bazárku, trocha jídla navíc... to se dá utáhnout i z rodičáku (a to celý manželův plat padne na bydlení a úvěr). Mým snem je mít rezervu na dva měsíční platy, ale před rokem jsme se stěhovali a od té doby ji nemáme.
lucisuskaautor
20. únor 2013
Děkuji za odsouhlasení. 🙂 My budeme teď ještě kupovat byt, takže ty penízky budou opravdu to jediné, co nám zůstane. Proto si říkám, jestli není lepší tu rezervu ještě trošku navýšit. Bojím se, jak budu vycházet s rodičákem, přítel má okolo 15000 Kč a budeme platit tak 10000 na bydlení (hypo a energie), takže nevím, jestli není lepší našetřit ještě více..
aideen
20. únor 2013
@lucisuska být tebou, už bych se v tom moc nepitvala 🙂 Zase se tu rozběhne ta samá diskuse, jako v tvém původním tématu 🙂 Pročti si všechny názory, zeptej se sama sebe, zda jsi schopná se na nějakou dobu uskromnit a pak se společně s přítelem rozhodněte 🙂
orchidis
20. únor 2013
6x měsíční potřeba domácnosti. Tj za nás asi 120 000 při skromném režimu - (neplatíme nájem) a při skromnosti a absenci velkých mimořádných výdajů nám na režii stačí cca 20 000. Než jsme si pořídili první, měli jsme ji vyšší. Od té doby se nám dařilo, takže zvyšujeme, ale pod 120 000 bych nešla, manžel bohužel není v oboru, kde by měl jistojistě práci do týdne, takže se sichrujeme půlrokem 😉.
@cirrusa Co je to za výhodný obor, kde manžel dělá?
cirrusa
20. únor 2013
@orchidis je HW vývojář - elektrotechnický inženýr 🙂
ilonne
20. únor 2013
@lucisuska Tak my měli rezervu než se Anežka narodila 100.000,-. Bohužel padla na rekonstrukci a vybavení bytu a na UM - nekojila jsem. Takže začínáme od znovu. Prostě šetříme, začala jsem si psát za co kolik utratíme, vařím na dva dny. kdy se u každého jídla snažím napsat si cenu, abych měla pro příště představu co a jak stojí. Ale současně se snažíme jíst zdravě a kvalitně - kvalitní šunka, kvalitní sýr, máslo atd. Vařím jednoduchá jídla - jsou zdravá a dá se na tom ušetřit.
llluckaaa
20. únor 2013
Já jsem chtěla, abychom měli rezervu 100 tisíc. Ale je pravda, že když jsme si pořizovali byt a hypotéku (ještě bez dětí), tak jsme se dostali úplně na nulu. Ale měli jsme v té době oba dobrou a relativně dobře placenou práci, takže se nám ta rezerva povedla za pár měsíců vytvořit.
orchidis
20. únor 2013
@veruska007 Verusko, já už jsem četla pár diskuzí o šetření a přijde mi, že vy musíte žít strašně úsporně. Obdivuju to, ale moc mi nesedí počty. Výbava to 11 000 i s kočárkem? My měli hodně poděděno, taky nakupuji na barárku, ale přece jen mi to přijde hrozně malinko... na 5 lidí počítat jen s rodičákem. Nám těch 11 400 stačí tak na jídlo a inkaso a to mám pocit, že nekupuju nic zbytečného. Zbytek (benzín, povinné ručení, poplatky od popelnic po pojistky, oblečení, cestování, zábava, dárky, mimořádné výdaje ala kleklá pračka/MW/lednice/opravy auta a cojáještěvím 🙂 ) jsou naše každoměsíční realita a rodičovský příspěvek nám je nepokryje a to jsme 3.
veruska007
20. únor 2013
@orchidis Kočárek byl něco přes 8 tis., hračky a oblečení na první rok byly do dvou tis. (dovezla mi to kamarádka z Anglie), něco nám půjčili naši ještě po nás. Kupovali jsme pak průběžně akorát plínky v akci, ale malý měl malou spotřebu a byly tehdy trochu levnější 😉. Plus trochu jídla, ale to jsme v rozpočtu ani nepoznali. Naopak jsme přestali chodit do kina, divadla, na večeři, posedět někam s kamarády, ... tak mi přijde, že to jsme spíš i ušetřili 😃 .

Z rodičáku už neplatíme bydlení, na to padne manželův plat. Zatrhla jsem manželovi meníčka a to ušetříme fakt hodně. Pečivo peču doma, taky dost úspora. Obíhám akce v potravinách 😉. Oblečení mám hlavně z bazárků, ale v 90% kupuju jen pro staršího, mladší dědí. U nás je dvakrát do roka super bazárek, dá se tam koupit snad všechno, na co si vzpomeneš - a dá se tam najít i nové kousky oblečení třeba za 20-40,- (vč. bund, kalhot), ... na podzim jsem tam nechala 2,5 tis. a staršímu jsem nakoupila oblečení tak na 1-2 roky, absolutně všechno, vč. dvojích zcela nových zimních bot, dvě kombinézy, troje oteplováky, dvě bundy, tašky kalhot, tepláků, triček, mikin, čepice, rukavice, ... no, je toho plná skříň 😉
elulin
20. únor 2013
Zajímavé téma.Bohužel znám několik párů co se dítěte asi nikdy nedočkají,dělali reservy,nejdřív bydleni,rakonstrukce dvě auta at máme vše hotovo a mimčo nikde.Tím nechci říct,že je blbost takto uvažovat,taky mám stejný názor jako např.myslím romča,ale dle mého je lepší se víc zaměřit na to at máme OBA stabilní práci a v případě se mohla maminka vráti t na částečný uvazek,rezerva dojde,práce nebude,manžel se dostane do potíží nedejbože nemoc dítěte-to se platí léky,pobyt v nemocnici atd.penízky dojdou a pak už pokud za váma nestojí rodina s penízkama ,tak jste v průseru.Ale je to individuální.Je to můj názor a podle mě je práce základ,ale u obou rodičů ne aby to viselo jen na chlapovi.
elulin
20. únor 2013
@orchidis Taky čučím kolik maminek žije tak moc úsporně,až to snad není ani možné. :-S
orchidis
20. únor 2013
@elulin Přesně z toho důvodu s bydlením čekáme až se vrátím do práce i já 🙂. Teď pracuji částečně (přivýdělek cca 10 000 měsíčně), ale povětšinou dělám z domu a mám super hlídání. Se dvěma už nevím... takže jsme vyřešili vybavení domácnosti, auto (nové) a teď škudlíme a do hypotéky se pustíme až budou 2 platy. Děti nám byli přednější a pořizování bydlení fakt není sranda, tak jsme to vyřešili takhle. Sice to zdaleka není ideální, ale co dneska je, že...
orchidis
20. únor 2013
@veruska007 Jj, já to asi chápu, spíš je to o nás, že nám každej měsíc něco přijde - třeba platba za vodu a tak. No nevím, jak to děláme, ale mám pocit, že žijem jak socky (nesnáším to slovo 😃) a stejně spotřebujem hromadu peněz. (To je jen povzdych.)
veronikaka
20. únor 2013
@lucisuska Nezapomeň taky, že prvního půl roku budeš mít mateřsku skoro tak velkou jako současný plat, takže určitě ještě došetříte (a nebo tu výbavičku dokoupíš za peníze z mateřský). A když budeš doma, tak moc neutratíš - pokud teda zvládneš kojení, pokud bude mimi na umělým, tak jsou to pálky ... Vše záleží na miminku - já jsem měla první "nezvracecí" - bodíčko mohla mít v uvozovkách celý týden a teď druhý non stop neuvěřitelně ublinkává a 5 bodíček za den je málo ... V průběhu mateřský a rodičáku je důležitý mít veškerý příjmy a výdaje pod dohledem a věřím, že to zvládnete.
mataharyy
20. únor 2013
Podle mého záleží na co tu rezervu chceš, jestli z ní po dobu tří let hodláš čerpat na živobytí, nebo je to rezerva pro případ že by živitel rodiny ztratil práci...? Pak záleží kolik vám dělají měsíční výdaje a kolik by vám v případě mateřské/rodičovské scházelo... Je to hodně individuální, ale vesměs platí že máš mít odloženo minimálně na tři měsíce nutných výdajů, pro případ že se ocitneš úplně bez přijmu (tedy tak aby jsi zajistila bydlení, poplatky za energie, příp. školku/kroužky, jídlo, finance na dopravu atp.), ale tato částka se zase liší podle toho kde žiješ a jaké máš nároky (co je pro tebe/vás to nejnutnější). Mám totiž jednu známou, která do nejnutnějších potřeb zahrnuje každý měsíc nové boty, několik lahví drahého pití atp. 😉 pak jsou lidi pro které nejnutnější znamená opravdu bydlení a strava 😉
elulin
20. únor 2013
@veronikaka Mateřská skoro jako plat ]-( Tak to teda jak u koho.To by byl dost ubohý plat 😞
romca13
20. únor 2013
@elulin
@veronikaka tak já musím říct, že prvního půl roku, což je MD jsem měla peníze nádherný, vlastně takové jaký byl můj plat,,, potom je to ale bohužel šok, když se přejde na RD a člověk dostává těch pár korun,,,,
ladenka
20. únor 2013
@elulin mateřská je tuším okolo 70% platu, takže si myslím, že je to opravdu slušná částka, alespoň tedy pro mě 🙂
victress
20. únor 2013
@elulin každý holt nemůže vydělávat statisíce měsíčně, jsou i lidé, kteří pracují za 6000 čistého měsíčně a MUSÍ s tím vystačit :-p
romca13
20. únor 2013
@ladenka jj, je to tak nějak, a když se mi spočítal příjem za celý rok včetně bonusů ( MD se počítám z příjmu za poslední rok) tak jsem měla penízky jako bych chodila do práce,,,
berenika39
20. únor 2013
@elulin mateřská je z platu, takže do něj se odvíjí její výška. u každého je to stejné🙂

Začni psát odpověď...

Odešli