Odečet daní 2020, daně na manželku atd. Budu mít nárok?

benl13
14. únor 2020

Ahoj a hezký den všem, ráda bych se zeptala jestli by mi někdo poradil zda budu mít nějaký nárok na odečet daní, u svého zaměstnavatele jsem to dnes propásla, tak budu muset na FU

jSEM OD LEDEN 2019 NA NEMOCENSKÉ (TĚHOTENSTVÍ), OD DUBNA MATEŘSKÁ, OD LISTOPADU RODIČÁK

+ JSEM MĚLA DO ČERVNA ZAPSÁNO ODEČET DANÍ NA DĚTI NA SEBE, DĚKUJI MOC!

volfici
14. únor 2020

Čerpala jsi mezi md a rd řádnou dovolenou? Pokud ano a byla ti sražená nějaká záloha na daň, dostaneš ji zpět. Zaměstnavatel by ti dát Potvrzení o zdanitelných příjmech a podle něj si uděláš přiznání.

benl13
autor
14. únor 2020

@volfici ANO, DOSTALA JSEM CCA 15 000 KČ ZA ZBYTEK DOVOLENÉ.

lenoulinkaa
14. únor 2020

Dětí jsi uplatnit nemohla, když jsi byla nemocná a na ppm. A ty nedostaneš ani v daňovém přiznání. Tý si musí uplatnit otec. RZD by sis mohla zařídit ještě v pondělí. To je poslední termín. Za dovolenou moc zpět nedostaneš.

malenka3
14. únor 2020

Za 2019 jsi neměla žádné zdanitelné příjmy, tudíž jsi neodvedla žádné daně a ani si neměla na čem uplatnit děti.
Pokud jsi čerpala dovolenou mezi md a rd, podívej se na výplatní pásku, zda vůbec nějaké daně odvedli. To, co je napsáno jako záloha na daň z příjmů, ti můžou v zúčtování vrátit, ale moc to nebude.
Každopádně děti měl uplatnit muž a ne ty. Protože děti zakládají nárok na bonus. Jenže ty nesplníš podmínky pro jeho vyplacení, nemáš vyděláno aspoň 6ti násobek minimální mzdy. Takže sleva na děti propadne.

Přiznám se, že si nejsem jistá, jestli v momentě, kdy je uplatňuješ v rámci roku ty, jde říct, že v ročním zúčtování je bude mít muž a ty případně je ze zúčtování vyhodíš. Myslím,, že to nejde, ale jistá si nejsem, ověřila bych u vás v práci. Protože jinak přijdete o dost peněz.

volfici
14. únor 2020

Tak z této částky toho moc zpátky nebude. Blbé je, že máš v prohlášení uvedené děti. Nicméně lze v Prohlášení toto dodatečně změnit a tím pádem se ti v ročním zúčtování / podaném daňovém přiznání zase přičtou (=budeš mít nedoplatek na dani) a pak si je může v ročním zúčtování /daňovém přiznání uplatnit manžel. A pokud tvé příjmy (proplacená dovolená, PPM, nemocenská) nepřesáhly 68 tisíc, může si uplatnit i slevu na tebe.

nnnadja
14. únor 2020

Zdravím.. A pripichnu se. Můžu si odečíst úroky z hypo, když hypo je na mě a manžela, ale v katastru je napsán jen manžel?

volfici
14. únor 2020

@nnnadja ne, pokud nejsi vlastníkem, nemůžeš odpočet uplatnit

nnnadja
14. únor 2020

@volfici tak to mě ne potěšilo 😐 dekuju

banitram
15. únor 2020

@nnnadja můžeš odečíst úroky i když nejsi majitel, ale pouze v případě, že je hypotéka na rekonstrukci a ne na koupi nebo výstavu nemovitosti. Pak se jen dokládá četné prohlášení, že daný objekt slouží k trvalému bydlení obou manželů nebo třeba "nájemní smlouvou" druhého z manželů. V případě, že se jedná o rekonstrukci bytu, který vlastní pouze jeden z manželů, je to dokonce možné uplatnit v ročním zúčtování u zaměstnavatele. Ale v případě domu lze uplatnit úroky jen na FÚ v daňovém přiznání. Máme to to tak přesně vypsané v podkladech ze skolení na daně.

nnnadja
16. únor 2020

@banitram možná ještě upřesním. Dům kupoval muž v době, kdy jsme nebyli manželé. Hypo si bral tenkrát jen on a byl také zapsán v katastru jen on. Po 5 letech jsme refinancováli (mezitím se vzali) a nová hypo je teď tedy na nás oba.. Ale v katastru teď zapsaná stále nejsem. Manžel před nějakou dobou od nás odešel, hypo platím jen já, proto si chci i uplatňovat.. Jen nevím, co ted😐 Dekuju

nnnadja
16. únor 2020

@banitram trvalý pobyt tam máme všichni od úplného zacatku

banitram
16. únor 2020

@nnnadja Takže pokud je původní hypotéka na koupi nemovitosti (ač následně refinancovaná) a majitel je jen manžel, tak opravdu odečíst úroky může jen manžel. Abyste ji mohla odečítat vy jako pouhý uživatel, muselo by v účelu hypotéky být, že je to na rekonstrukci/modernizaci....

nnnadja
16. únor 2020

@banitram ale když budu i majitel tak to bude ok, že?

banitram
16. únor 2020

@nnnadja ano, tam by to bylo bez problémů... ale mohla byste uplatnit jen následující roky, nelze se stát majitelem v roce 2020 a žádat zpět odpočet úroků za 2019.

nnnadja
16. únor 2020

@banitram takže jsem přišla o penize😐a tak jsem s nimi počítala... Dá se nějak odvodit kolik by to cca bylo když úroky byly cca 40tis? Děkuju moc za odpovědi, bohužel můj případ nevěděli ani u nás na HR

banitram
16. únor 2020

@nnnadja To nemusíme odhadovat, to se dá spočítat přesně. Je to 15% z uvedené částky, takže 6000 Kč. Podmínkou pro vratku také je, že musíte mít za celý rok dostatečnou výši daňových odvodů, aby to bylo z čeho vrátit. Takže ani vlastnictví domu by nezaručilo, že se vám něco vrátí ...

nnnadja
16. únor 2020

@banitram příjem problém není.. Děkuji mockrát.