Osobní bankrot. Jsou ještě jiné možnosti?

drep
11. led 2024

Naše kolegyně se dostala do opravdu svízelné situace. Její manžel si za jejími zády nabral půjčky, které nezvládal splácet, ona se o tom dozvěděla ve chvíli, kdy jí hrozí exekuce na plat. Ona bere třeba 40000 čistého, on 30000, dluží snad něco okolo miliónu, úplně mimo jejich možnosti. Zatím nás napadlo zkusit něco vyřešit s právníkem (ten radí osobní bankrot), omezení SJM (abych nestihl nabrat další půjčky). Má ještě nějaké další možnosti? Dokáže nějak pomoc její banka? Nebo nějaká neziskovka? Nebo cokoliv?

lencaa11
11. led 2024

@drep řekla bych že vše co se odehraje v manželství tak jde na oba nejlepší bude společna Insolvence v té už si půjčku neudela

jeyre
11. led 2024

Člověk v tísni má exekuční/insolvenční poradnu

drep
autor
11. led 2024

@lencaa11 a dokázala bys mi vysvětlit rozdíl mezi insolvencí a osobním bankrotem? Já jsem tímhle tématem dost nepolíbená. Ráda bych jí jakkoliv pomohla, mají tři děti, je to šílený.

evaviki
11. led 2024

se 70 tis nezvladaji splacet milion?

drep
autor
11. led 2024

@evaviki mají tři děti, hypotéku a teď se to dozvěděla, jak píšu víš. Ona o půjčkach doteď nevěděla, dozvěděla se to teď, kdy jí hrozí exekuce na plat a sebrání bytu. Má to nejmíň 15 nebankovních půjček zřejmě dávno po datu splatnosti a snad nějaký bankovní plus teda obligátně dluží v rodině, kam se podívá. Takže ne, fakt nejsou teď schopní dát milión, aby umořili to, co hrozil tím nejhorším🤷🏻‍♀️

evaviki
11. led 2024

@drep pokud maji majetek, prodat byt, splatit pujcky a jit do najmu. Pokud jim neco zuszane na splaceni, domluvit splatkovy kalendar. Jedine spravne a fer reseni. Nevim, zda muzou vyhlasit osobni bankrot nebo insolvenci, pokud maji hypoteku na byt, to jim asi poradi v poradne. V tom se nevyznam, tak nechci kecat. Kamaradku lituji. Je fakt, ze po vyreseni tohodle bych se proste rozvedla. I kdyz bych s nim treba zustala, tak majetek bych uz navzdy chtela mit rozdeleny

lencaa11
11. led 2024

@drep Osobní bankrot, neboli též oddlužení, je způsob vypořádání svých dluhů s věřiteli v insolvenčním řízení

lencaa11
11. led 2024

@evaviki dá se podat i když někdo má hypotéku na soude je zda se prodá byt nebo zda v něm dlužník může bydlet dál

drep
autor
11. led 2024

@evaviki já bych se rozváděla simultánně, pokud bych ho nezabila. Ale ona se rozvádět nechce. Netuším teda, kolil toho mají z bytu splaceno, jestli by tím vůbec něco získali, ale asi jim nic jiného nezbyde, jako ona má hodně možností, jak si přivydělat, ale bude to hodně na krev (směny navíc, další práce po noční a tak, to se nedá vydržet dýl než pár měsíců, znám to z vlastní zkušenosti).

evaviki
11. led 2024

@lencaa11 diky za vysvetleni

ele_nka
11. led 2024

@drep na jejím místě bych hlavně chtěla rozdělení SJM. Pomud vím, tak jestli ji ty půjčky podepsal za zády může se distancovat i od nich, pokud o nich fakt nevěděla. Ale jestli s ním chce zůstat stejně to budou splácet oba...

bertoldina
11. led 2024

@drep At kontaktuje občanskou poradnu. Je možné, že dluhy do SJM nebudou patřit. Ta exe na plat je zvláštní, to jde jen kvůli dluhům, kde je v pozici dlužníka. Na účet to ale jde i jako na manželku povinného.
Oddlužení může možná situaci řešit, ale úplně jednoduchý proces to není. V OP poradi i s tím. Pokud je to navíc poradna v seznamu sako.justice.cz, tak i bezplatně zpracuji návrh.

@lencaa11 Pokud je na bytě hypo, tak nerozhoduje soud, ale zajištěny věřitel.

hanka_12345
11. led 2024

no, ja teda nejsem tohoto znalá ale dle me logiky bych rekla pokud ma byt a auto tak nejaka insolvence nebude uznana, porad je co prodat a splatit to z toho... a pokud splacej uz nejak dyl tak proste se to -bych rekla-resi s bankou dle toho kolik uz zaplatili,mozna byt pujde do aukce? a dostanou co uz zaplatili? a tim zaplati cast toho dluhu? to jako nevim ale prijde mi to logicky teda
@evaviki

hanka_12345
11. led 2024

to nebude tak jednooduchy jit do insolvence s majetkama

emamaira
11. led 2024

@drep sice ses neptala mě, ale odpovím... oddlužení =osobní bankrot. Je to jedem ze způsobů insolvence. Existují i jiné druhy insolvence, ale jsou určené pro právnické osoby. Kromě konkurzu, ten lze i pro fyzickou osobu, ale není vetsinou tak výhodný jako oddlužení.

emamaira
11. led 2024

@hanka_12345 může jít i s majetkem do insolvence, ale musí počítat s tím, se ten majetek v rámci insolvence prodá a pokryje se z toho část dluhu.

hanka_12345
11. led 2024

@emamaira no vsak to v podstate rikam.. ve zkratce at nepocita s tim ze majetek ji zistane a vezmou ji do insolvence

hojda
11. led 2024

@drep Ale v bance mu přece nedají úvěr, když nemají souhlas manželky, ne?

drep
autor
11. led 2024

@hojda je to tak, že mi to vyprávěl manžel, na kterým ona přišla jako za svým šéfem svěřit se a pro radu. Takže neznám úplný detaily, pochopila jsem z toho, že to bankovní byly takové ty běžné půjčky (taky můžu do mínusu o asi 200000, mám to předschválené) a na neschopnost splácet se navázaly pak ty nebankovní. A upřímně si neví , jestli ty detaily hrají nějakou roli.

janule0123
11. led 2024

@hojda manžela se pouze zeptali jestli o tom vím, ze si bere uver (byla to celkem velká částka), potvrdil ze ano a stačilo to …

miryp
11. led 2024

Kolegyně je mi upřímně líto, to nechce nikdo zažít... S ohledem na množství věřitelů je v podstatě nemožné, aby to dokázali udržet v mezích postupného splácení exekutorům. Tudíž o nemovitost přijdou v každém případě. A teď je otázka, zda při prodeji domu a vyplacení banky zůstane dost peněz na vyplacení všech ostatních věřitelů. Pokud ano, měli by se domluvit, zda to tedy chtějí mít z krku takto rychle - prodat dům, vyplatit banku a uspokojit všechny věřitele a tím to celé ukončit (banka a exekutoři by s tím museli souhlasit). Pokud by na to hodnota domu nestačila, pak je fakt nejlepší to oddlužení, protože tam se dům prodá, vyplatí se banka coby zajištěný věřitel a zbytek se použije na náklady insolvence a poměrné uspokojení všech věřitelů najednou. A po dobu pěti let pak budou splácet do majetkové podstaty další peníze a budou umořovat poměrně všechny dluhy najednou. Když po pěti letech budou mít uspokojeno alespoň 30 % přihlášených pohledávek, soud je od zbytku úhrad osvobodí. Ale fakt si musí pohlídat, aby těch 30 % splatili, případně našli někoho v rodině, kdo jim bude na ty splátky přispívat, protože pokud na těch 30 % nedosáhnou, tak soud nevydá rozhodnutí o prominutí zbytku závazků. Snad jsem to napsala srozumitelně...

lencaa11
12. led 2024

@hanka_12345 jsou lidé kteří jsou v insolvenci a mají barak ,být - auto u insolvence jde o to aby měli na splátky soud vše zkoumá podat návrh může každý po podání se čeká 2 mesice kdy se přihlásí veritele a ze správcem se pak lidé sejdou a projdou částku která se tam ukáže u nebankovních půjček se může i správce pokusit namítnout skrze velké třeba penále atd ...dluh se může zmenšit samohrejme taky ne pak vše rozhoduje soud zda dá majetek půjde do zpeněžnení a proda se atd....ale taky podle přijmu rodiny

bertoldina
12. led 2024

@miryp Srozumitelné, ale chybně. Těch 30% tam dávno jako neprekrocitelna podmínka není. A pokud nedá zajištěny věřitel pokyn, tak se předmet zástavy neprodává.

@drep At se opravdu obrátí na specializovanou pomoc, bez toho se nehne. Laicke rady ji akorát zamotaji hlavu a zdrží to, což je dost nežádoucí. Na jakprezitdluhy.cz najde i další dluhové poradny.

lencaa11
Autor odpověď smazal
Zobraz
evaviki
12. led 2024

@lencaa11 já naštěstí tohle neřeším a snad nikdy nebudu 🙂

lencaa11
12. led 2024

@evaviki je to bylo omylem omlouvám se bylo to pro zakladatelku

lichozroutsudy
12. led 2024

@drep Nejlepším řešením bude poradna a právník. Nikoho jiného bych o odbornou radu, jak postupovat, v tomto případě neprosila.

fire85
12. led 2024

Dohromady mají 70 000 a splatit milion je nad jejich možnosti?

bertoldina
12. led 2024

@fire85 Nevíš vyse jednotlivych splátek, splatnosti, další závazky...

janule0123
12. led 2024

@fire85 tak splatit milion o čem se zatím ví a nevedelo - neznamena ze nepřibudoi další věřitele, ze nedluzi ještě po přátelích a rodině… a co když mají ještě par mio hypo na bydlení… plus jak jsou veliký děti - taky můžou stát nemalý peníze.. takže těch 70 nemusí byt pak až tolik …