Práce v obchodě a těhotenství. Mám nárok na zkrácení pracovní doby?

adelafri
11. dub 2020

Dobré odpoledne,
jdu si k Vám pro radu.
Nyní jsem v 9.týdnu těhotenství s tím, že mi je doporučeno přejít na neschopenku, kvůli špinění, pracuji v obchodě jako prodavačka(pohybuji se na prodejní ploše a ve skladu) - tzn. 12 hodin na nohou v pohybu a tahání těžších věcí.
Na neschopence bych byla ráda ne moc dlouho, třeba měsíc, než se to všechno srovná, ale bojím se, že bych pak 12-ti hodinové šichty nezvládala.
Mám nárok na zkrácení pracovní doby? A nepřijdu pak o část výplaty?

Přemýšlela jsem i o požádání o jinou pracovní pozici, to by nejspíš bylo sezení na kase (opět 12 hodin), tam bych na pokladním páse tahala těžké věci a měla bych problém se zády a psychikou (zvláště teď v této koronavirové době).

Četla jsem, že pokud mi zaměstnavatel není schopný vyhovět, tak mám nárok na 100% náhradu mzdy, myslíte si že by to byl i tento případ?

Předem děkuji za odpovědi, v těchto věcech ohledně financi se ne moc dobře vyznám.

hezz17
11. dub 2020

Je dost přesně definováno, co těhotná nesmí-aby byla prerazena na jinou pozici respektive za 100% platu doma. Třeba s tou váhou. Zagoogli, je to tam vypsané.

drep
11. dub 2020

@adelafri pozor, zaměstnavatel není povinný vyhovět tobě, ale právní definici tohó co je pro těhotnou nevhodná práce. Práce s břemeny tam uvedena je, resp. Je přesně dáno, kolik kilo můžeš zvedat jednorázově a kolik za směnu. Najdi si to na internetu a podle toho se zaměstnavatelem domlouvej.
To dorovnání se týká hlavně toho, že např. Sestru přeřadíš ze směn, tj. Přijde o příplatek za noční, za Infekční riziko, za směnnost atd a to pak sociálka dorovnává. Zkrácený úvazek ti musí umožnit, pokud nebrání závažné provozní důvody, ale myslím, že na to se dorovnání nevztahuje, ale jistě by ti to řekl někdo povolanější než já.

adelafri
autor
11. dub 2020

@hezz17
@drep

Děkuji, určitě se nejdřív domluvím s nadřízeným co a jak, každopádně teď budu stejně radši na neschopence, než budu v pořádku

jjasmina
11. dub 2020

Řeknu vám to takhle, několikrát jsem byla těhotná, několikrát jsem špinila a nedopadlo to, Naposled jsem si na hrdinku už nehrála a neschopenku jsem si prostě vzala a lékařkou mi bylo doporučeno už neriskovat a byla jsem na neschopence do konce 🙂 Tak to určitě neuspěchejte 🙂 Přeji pevné zdraví

martt
11. dub 2020

@adelafri Já jsem při prvním těhotenství dělala 12 hodinové směny. A kdyz jsem jim řekla, že jsem těhotná automaticky mi rozepsali 8 hodinové směny. A ještě mi na směnu dali chlapa abych nemusela tahat těžké věci (dělala jsem tenkrát servírku v hotelu). Takze bych jim to řekla a uvidíš.

krupka3
11. dub 2020

@adelafri Pokud v 9tt spinis, lekar ti doporucuje neschopenku opravnene. Lehni si doma, hod si nohy nahoru a uzij si aspon par tydnu volna. Pak uvidis, jak se situace vyvine a mezitim si zjistis co potrebujes.

blondynka400
11. dub 2020

@adelafri jestliže špiníš, chce to alespoň nějaký den klid. Takže buď si vezmi dovolenou (jestli ještě nějakou máš) a nebo jdi na PN.
Jako těhotná máš nárok na pouze 8 hodinové směny, žádné noční a přesčasy a pod. To, že by jsi na pokladně měla problém s psychikou, to je tvůj problém. Bohužel. Na pokladně ani není problém s taháním "těžkých věcí",tam se do limitů daných zákonem též nedostaneš. Když to tedy shrnu, určitě tě nenechají být za 100% platu doma, v obchodě proto není žádný důvod a vždy se to dá udělat.

gajdosovag
11. dub 2020

@adelafri V současné době je v některých marketech vzhledem ke coronaviru nařízeno (doporučeno) těhotným a lidem 60+ být doma , mělo by to být za 100% platu... zjisti si jestli to tak není i u vás, mohlo by ti to pomoci překlenout nějakou dobu.

zelenaesmolda
17. dub 2020

@adelafri u nas v praci sly vsechny tehotne na pokladny