Rodinné finance. Jak to máte v manželství?

26. říj 2022

Ahoj,

jak to máte v manželství s penězi? Já jsem na RD, manžel OSVČ. Každý máme svůj účet. Z mého účtu z rodičovské odchází sociální a zdravotní pojištění manžela, zbytek (cca 1500,-) mi zůstává de facto jako "kapesné" - třeba když si chci koupit knížku, něco na sebe aniž bych mu musela o tom zrovna říkat, dobít kredit... Z manželova účtu z jeho příjmů se platí vše ostatní - bydlení, jídlo, oblečení atd. Co mi vadí? Že vlastně ani nevím jaké máme příjmy, jaké výdaje, prostě nic. A když potřebuji něco zaplatit, tak mu musím o peníze říct jako bych byla malá holka. Ani nevím jestli chci radu, ta asi není, spíš sem si chtěla postěžovat, protože manžel moc nechápe (nebo nechce chápat) co mi vadí.

inssomnia
28. říj 2022

My máme každý svůj účet od 18, neměli jsme důvod to měnit. Peníze jsou společné, to na kterém účtu jsou nebo kdo při placení dřív vytáhne kartu, je celkem putna. Když na jednom účtu peníze nejsou, tak se domluvíme a pošleme si je. Když jsem byla rok doma bez příjmu, tak jsme se domluvili a manžel mi posílal pár tisíc měsíčně k dispozici. Neřešíme kdo si co koupil, větší částky a spoření domlouváme spolu. Občas si řekneme, kolik na kterém účtu máme. Oba jsou NAŠE účty a ke každému má přístup jeden z nás.

fire85
30. říj 2022

@jajulin ne , ale co třeba dárek pro toho chlapa?mám ráda svoje věci pod palcem, ani chlap nemusí vědět vsechno

jajulin
31. říj 2022

@fire85 nemám problém nechat si poslat dárek pro chlapa na dobírku (nedáváme si tajné dárky xkrát za měsíc), popř. zaplatit "obyčejným" převodem, kde se jméno příjemce nezobrazuje.

fire85
31. říj 2022

@jajulin no jo, i tak nevidím důvod pro společný účet , my máme společné penize ale oddělené účty.taky třeba dobře pro případ že se něco stane.

levandule_k
31. říj 2022

@jajulin Vlastní účet je i jistá míra svobody. Mému partnerovi nevadí, že si něco kupuji a dělám radost, i když to není nezbytná věc, stejně tak mně to nevadí. Vím, že mému partnerovi by nebyl jeden účet příjemný a mně vlastně také ne, prostě bych cítila, že nemůžu o penězích svobodně rozhodovat, i když se o nich bavíme a řešíme je společně. V době účtů zdarma nevidím důvod nemít každý svůj.

autor
31. říj 2022

Tak jsme o tom mluvili, no mluvili, moc v klidu to nebylo. Prý proč bych pro sebe chtěla tolik peněz, mám se probrat atd. Asi mu vyhovuje abych na něm byla finančně závislá, o vše mu musela říkat a on měl stoprocentní přehled. 🙁

anetka1701
31. říj 2022

Pokud se chová takhle, zrušila bych okamžitě placení jeho záloh z tvého účtu...

autor
31. říj 2022

@anetka1701 To sem řekla že zruším, na to mi řekl že on teda přestane platit bydlení.

levandule_k
31. říj 2022

Tak bych mu řekla, fajn tak asi půjdeme bydle pod most.

autor
31. říj 2022

@levandule_k Bohužel tak jednoduché to není. Byt je můj (koupený dávno před svatbou, naštěstí hypotéku nemám) takže veškeré platby jsou na mě.

autor
31. říj 2022

Ale! Jak mě naštval, tak jsem si řekla ať se o sebe stará sám. Takže mu neperu, neuklízím po něm... Vím, asi dětinské, ale já mám z toho fajn pocit. 😁 Jsem zvědavá kdy si toho všimne, moc čistého spodního prádla mu v šuplíku nezbývá. 😁

anetka1701
31. říj 2022

tyjo, to je solidní manipulátor... Já z toho mám fakt pocit, že jeho příjmy jsou dost slušný a on nechce abys to viděla... Kdyby nebyli, tohle by nedělal...

levandule_k
31. říj 2022

Tak bych mu řekla, fajn, tak nám odstřihnou, elektřinu, vodu, plyn, teplo, to se tady bude žít parádně. Já jsem někdy hodně ostrá a umím říkat i dost drsné věci v rámci hádky, já bych se neudržela a řvala po něm, že ať mi vysvětlí k čemu mi je chlap, který se nedokáže o ženu postarat, když je nejzranitelnější (to je těhotenství a rodičovská dovolená), kdy se starám o naše společné dítě a že je logické, když mám příjem 10 000 měsíčně, že se nemůžu podílet na nutných výdajích jako doposud a že může být rád, že mám byt, jinak bychom platili nájem třeba 12000 bez energií (někde víc, někde míň, záleží na lokalitě) A řekla bych mu, jestli se bude chovat takhle tak, že má problém mi dát korunu, tak najedu na systém, je mi úplně jedno kolik vyděláváš, ale budu po tobě chtít wellnes víkend, nové kozačky, parfém, divadlo, fitko, tady kroužek pro malou, přestanu se starat o finance, nebude mě zajímat, kde na to vezmeš a budu jenom chtít a když to nebude, budeš mít doma peklo. Aby se chytnul za nos, že chceš důstojně žít a tvoje požadavky nejsou přestřelené, aby viděl, jak to vypadá, když ženská rozhazuje.
Jinak je super, že jsi se odhodlala a řekla mu svoje požadavky. Jeden z důvodů, proč chce, abys na něm byla závislá je třeba ten, že si myslí, že ženská neumí hospodařit (jo někdo má takto debilní názory třeba od rodičů) a že jenom utrácí nebo zažil vztah, kdy si z něj ona dělala dojnou krávu. Bylo by dobré zjistit, proč má takový postoj k financím. Možná se cítí nesvůj, že ty máš byt, a proto máš nad ním navrch.

Až bych se uklidnila, napsala bych mu na papír, kolik platím, kolik mi zbývá a že z toho fakt nenakoupím a také potřebuji občas něco čemu se říká kadeřník, abych nechodila jak cuchta nebo zimní boty a něco pro malou. Zároveň bych chtěla vědět, kolik vydělává on, kolik a za co platí. Když kontrola financí, tak vzájemná. Já bych mu klidně do halíře vykládala, co kolik stojí, ono by ho to přešlo, kdybych podrobně referovala, tady v této drogérce jsem koupila v akci prací prášek mají ho 269 Kč, normálně stojí 399 Kč a rozebírala s ním nákup potravin, že jestli si všiml, že rohlík stál před rokem 1,99Kč a nyní 2,59 Kč. Za chvíli by z toho měl hlavu jak balón 🙂. Teď jste manželé, máte společné jmění manželů, takže je jedno, kdo kolik vydělává, ale klíčové je jak hospodaříte, někdo vyhazuje peníze oknem, někdo umí šetřit.

Jako je to řešitelný, hlavně chce o tom mluvit a někdy je to i ostřejší než si to sedne.

petrasipkova1
31. říj 2022

tak si řekni manželovi o druhou kartu k jeho účtu a hotovo, nebo kde je problém ?

autor
31. říj 2022

@petrasipkova1 Problém je že mi ji nedá protože to je přece JEHO účet.

autor
31. říj 2022

@levandule_k No jsem sama zvědavá jak to u nás dopadne, ale v klidu to bohužel asi nebude...

andelka
31. říj 2022

Jste manželé. Jeho účet pozbývá význam. Všechny finance máte společné,ať jsou na jakémkoli účtu, pod matrací nebo ve zlatě.
To je takový idiot. Jen ať se probere on. Vztah asi moc neklape co? Popravdě radši sama, ve svém,podle sebe, než řešit takového blba.

levandule_k
31. říj 2022

Finance jsou citlivé téma, takže rozhovory o nich začnou nevinně a můžou skončit dost ostře, ale mluvte o tom, nenech to vyhnít. Pátrej i po tom, proč chce mít kontrolu nad tím kolik utrácíš a chtěj mít také přehled o jeho financích. Jak píše @andelka jste manželé, peníze jsou společné.

andelka
31. říj 2022

@levandule_k přesně tak. Je potřeba vzít odvahu a i to nepříjemné přežít a projít tím. Já jsem na to kdysi odvahu neměla, dneska už bych tomu dala čas a překonala překážky, a vysvětlila chlapovi klidně s tužkou v ruce a jak pro blbečka, kolik co stojí a co je potřeba. Může to trvat hodně dlouho a být i dost bolestné. Mě mrzí, že jsem to neudělala,protože chlap ( ex) neumí hospodařit dodneška, pořád je mimo co se týče financí a dětí a teď už nemám vůbec chuť to řešit,takže radši držím pusu a zařídím si to jinak.

levandule_k
3. lis 2022

Jak pokračujete s debatou o financích?

autor
4. lis 2022

@levandule_k Zatím nijak. 😐

iva_kucerova
4. lis 2022

U nás máme každý svůj účet, na který nám chodí výplata. Manžel mi vždycky přepošle navíc 20 tisíc a ode mě odchází prakticky všechno. Bydlení, energie, telefony, obědy ve škole, školka, jídlo. Manžel platí pojistky a zbytek někdy pošle na spoření, někdy se to utratí za věci do domácnosti apod. Zapisuju každý měsíc příjmy a výdaje do tabulky,mám tam rozepsáno úplně všechno a musím říct,že bez toho už bych být nemohla,je to taková moje úchylka 😄. Úplně tě chápu, vadilo by mi, že nemám přehled a občas mít nějaký peníze "jen svoje" je hned úplně lepší pocit. Na RD jsem jich ale taky moc neměla a bylo mi občas blbý manželovi říkat, že bych potřebovala další, abych si mohla koupit to a to. Ono se to určitě zlepší, až budeš chodit do práce, ale zase to nevyřeší ten problém, že nevíš, jaké máte příjmy a výdaje.

andelka
4. lis 2022

A komu se do toho nechce? Tobě nebo to sabotuje on? Odsouvani nic nevyřeší,jen se budeš dál stresovat a frustrovat.

levandule_k
7. lis 2022

Reaguji na poznámku o 2. kartě k účtu. Účet je sice jeho, ale protože jsou manželé, tak ty peníze, co na něj chodí jsou součástí společného jmění manželů. Ono je to jedno, kdo kolik v manželství vydělává. Pokud máte oba 25, tak hospodaříte s 50, pokud má jeden 10 a druhý 40, tak hospodaříte zase s 50. Je to jen na vás, jak si to domluvíte. Tobě očividně nevyhovuje, že si musíš říkat jak malé dítě o každou korunu (komu by to také vyhovovalo že), tak si to prostě budeš muset vykomunikovat.
Takže bych mu vysvětlila, co je to společné jmění manželů, že prostě není jeho a moje.
Nejefektivnější hospodaření je, že si řeknete kolik máte a co z toho platíte, ne že si hrajte každý na svém písečku. Jako byt je tvůj, může být rád, že nemusíte dávat měsíčně 20 za hypotéku nebo nájem a že by to někdo zaplatit musel a ty z rodičáku asi těžko. Pokud z tvého účtu odchází jeho soc. a zdrav. a ty vůbec nemáš přehled, kolik máte, je to sakra špatně. Jsem deformovaná svým povoláním, dělám ve financích, takže pro mě je základ znát příjmy, výdaje a mít cíle (co v životě chci, rekonstrukce koupelny, koupě auta, luxusní dovolená, studia dětí, charita atd.) a na to si odkládat (investovat) v souladu s našimi cíli. Není dobře nemít rezervu na 3-6 měsíčních nákladů ihned k dispozici, stejně tak není dobře mít na účtu 1 milion, který tam leží ladem, protože inflace.
Jako není rozumné jet na wellnes s kámoškou a zaplatit dítěti plavání pro miminka, když není chleba a boty, ale to ty nemůžeš vědět, kde se pohybuješ, když nevíš jak na to manžel je finančně. To že ti dá nějaké peníze, to sakra není jeho milost, ale máš normálně nárok se podílet na hospodaření, životní úrovni. Může mít krizi v podnikání nebo může být ve vatě. Také bych otevřela otázku, jak zebezpečíme naše dítě, aby mělo něco do startu do života, nebo bylo na školu. Nechala bych ho, ať se k tomu vyjádří. Také bych chtěla vědět, proč má problém se bavit o financích. Může to mít tak ze své rodiny, může mít blbou zkušenost s ex, může se cítit trapně, že byt je tvůj a ne jeho, tak chce mít někde navrch. Tady se musíš ptát ty a komunikovat to vytrvale, říct ti, co ti vadí a proč to chceš jinak a chtít vysvětlení i po něm. Jako chápu, že je to nepříjemný, ale mu to vyhovuje, tobě ne, ty se za sebe musíš postavit a zabojovat.
Pro někoho je např. značkový kabát zbytečnost i když na to má, pro někoho je zbytečnost dovolená u moře, i když na to má, ale zase má jiné libůstky, za které utrácí. Nehledej výmluvy, proč to nejde a nečekej na návrat do práce, ale hledej cestu tak, aby to šlo i teď.