Rodinný rozpočet. Jak řídíte tok peněz své domácnosti?

pe.martina
23. lis 2011

Ahojda maminky, chci se zeptat, jak máte doma uzpůsobený rozpočet a penízky?? Já mám na malou k dispozici RP z něho platím jen svůj úvěr, zbytek (plyn,elektřina,voda,internet, telefony,občas benzín) platí manžel. Zbyde mi teda z RP necelých 6000,- Nemůžu si pomoct, ale když malé koupím něco navíc (teď například zimní capáčky, teplou čapku a bundičku) tak ke konci měsíce už nevyjdu. Dost peněz tedy utratíme za jídlo, jinak mi nepřijde, že bych nějak extra utrácela a stejně mi nic nezbude ☹ Malé kupuju klasika: plínky, ubrousky, mlíko, přesnídávky a občas hotové příkrmy (nechce mi teď nic jiného jíst než jednu značku, jeden druh příkrmu ☹) Jak to děláte vy?? Jsem už z toho nešťastná, ráda bych si ušetřila nějakou rezervu, ale fakt nevím jak to udělat, co zkrouhnout abych s penězmia vyšla :-/

llluckaaa
23. lis 2011

@majatob Problém asi je, že ty máš zahrádku a ostatní ne. A kvalitní suroviny na vaření drahé jsou, to mi nepovídej, jen kolik v zimě stojí zelenina a maso v podstatě kdykoliv. Rozhodně nebudu dělat z dítěte (i ze sebe) vegetariána jen proto, abych ušetřila. Ale s tím ostatním souhlasím, vždycky se divím, když koukám lidem do košíku, co tam mají za blbostí a takových těch zbytečných laskomin, které jsi popisovala, a přitom si každý stěžuje, jak je to všechno drahé.
Apropó, já jsem pro zavedení té daně na nezdravé potraviny 🙂

jasekd
23. lis 2011

Nedocitam, to se neda....
Moje tipy:
1, LATKOVE PLINY, ale to se vyplati, pokud clovek zacne hned, a nenakupuje dalsi a dalsi, ja mam jeden typ, pouzivam pro obe deti, papirovky temer ne. Celkove naklady na plinky byly do 10 000 a uz nic nekupuju, a jde to i levneji, koupit jen ctvercovky, ale to se zas moc nehodi na vetsi dite, takze pro nekoho, kdo uz dite ma, to zas neni uplne rada k veci, i kdyz... MOje kamoska si podle nasich plen usila za par supu doma a presla z papiraku na latku.
2, nekupuju vubec vlhcene UBROUSKY, koupila jsem dva baliky a ted to s latkovkama peru
3, AKCE jak nekdo psal, nevyplati se cokolady v akci apod (hned to sezerem), ale toaletak, sunar, ty papirovy pliny atd ano.
4, OBLECENI pro deti podedene, pujcene (a sami pujcujeme dal), ze sekace, drazsi veci maji jako darek od babicek apod. Boty teda jedine nove, nejvetsi palka to bude.
5, NEJEZDIME ZBYTECNE AUTEM na nakupy pesky (manzel ma krosnu), manzel do prace na kole, ja chodila pesky (asi 3 km), s detmi pesky, ale jsme ve meste, na vesnici se jinak neda,ale moji znami jezdi i na nakup 500 metru autem 😅 Auto mame na vylety apod.
6, VARIM DETEM DOMA, nekupuju sklenicky, jen vyjimecnwe na cesty a kdyz nestiham, mam navareno vmrazaku, zeleninu kupuju na trhu u znameho prodejce.
7, nechodim ke kadernikovi, na kosmetiku, nekupuju si zbytecne novy hadry atd. Jedno za cas udelam vetsi nakup a satnik obmenim. Tchyne ma co tyden novy hadrik a vyplata jen lita.
8, pro lidi, co neumeji setrit, neni idealni nakup KARTOU, viz moje tchyne 😅
9, BANKA jak tu nekdo psal, ze ma poplatky 500 Kc i vic, obratil se mi zaludek, ze bych to mela platit. Oba mame Fio banku, bez poplatku, internet banking, a jeste u nich sporici ucet, banka nam "vydelava" (jsou to smesne penize, ale asopn v plusu a ne 500 v minusu), resime to tak, ze muz nastavil na ibanking platby, co odchazeji kazdy mesic, tak, ze mame penize na sporicich uctech, tesne pred platbou se ze sporiciho presune castka na bezny ucet, z toho se to zaplati. Takze na beznym mame jen 100 Kc, vsechny uspory na sporicim, kde "vydelavaji".
10, POJISTKY mame jen povinne ruceni,az bude barak, pojistim ho, jinak nic. mela jsem zivotni pojistku a jen to okradalo lidi, a vyhodnejsi jsem teda zatim nehledala. Berem to tak, ze kdyby se nam neco stalo, nasi rodice nenechaji dat deti do decaku a postaraji se, stejne jako my se postarame o ne, kdyby ve stari nemohli. Moje pojistka byla tak super, ze kdybych se zabila, dostanou mi rodice 50 tisic 😀 😠 Blbe nastavene, hned jsem ji zrusila.
11, REZERVA nedovedu si predstavit nemit rezervu na uctu
12, nikdy bych si NEPUJCILA na dovolenou, televizi a podobne "zbytecnosti", bud mam nebo nejedu, nedivam se... Dluhy jsou past. Jinak samo uver na bydleni apod mam, na barak jedine s hypotekou, nemam na nej nasetrino 😀 Ale bydlet se musi, na rozdil od jinych desne dulezitych veci.

Vic me ted nenapada 😀

anieanne
23. lis 2011

@anysek85 Jasně, hormonama vypíchaný kuřata a melouny nejsou to nej, na druhou stranu - kde mám nakupovat, když k domácímu přístup nemám, a farmářský trhy široko daleko nikde ?

momis
23. lis 2011

@kammka to se stává no ☹ , brácha si ten barák taky vlastně koupil - vzal si hypo a vyplatil dluhy a teď to splácí, mamka mu na to přispívá, pak jsme si my vzali hypo a opravili střechu a druhý byt. A já s mým, nyní manželem, jsme jim z Anglie posílali všecky prachy na vyplacení té exekučky, takže docela maras, ale už je to fuč a o mrtvých jen dobře, to tady veřejně už nechci rozebírat.
Akorát dobře vím, jak týden před výplatou není nic v ledničce a to je pak krutý a sotva má člověk na bus do školy, takže doufám, že jednou svým dětem nic takového nepřipravím. Takže utrácet s rozumem a vědět, kam jdou a za co mé peníze.
A vařit jde určitě různě i zdravě a levně, souhlasím s @majatob. Akorát zase si někdy říkám, že si sem tam něco dobrého koupím, protože zas by mě to úplně nebavilo si sem tam nekoupit nějaké kokíno 😀

llluckaaa
23. lis 2011

@anysek85 A prosím tě, to by mě hrozně zajímalo a chtěla bych se inspirovat, kde nakupuješ jídlo, když ne v hypersuper? U nás totiž není kam jinam jít, farmářské trhy tu nejsou a nejsme ani vesnice, kde bych mohla zaběhnout k sousedovi.

anieanne
23. lis 2011

@llluckaaa A kdo rozhodne, co je zdravé a co ne ? To je taky dost relativní...

jasekd
23. lis 2011

@majatob Z toho, co jsem zahlidla, opet musim jen souhlasit 😉

deyana
23. lis 2011

@kammka no tak ale na druhou stranu - ségře barák zůstane, nebo se mýlím ? 😉

jop
23. lis 2011

@llluckaaa u nás taky farmářské trhy nejsou, na vesnici taky nebydlíme, ale myslím si, že masíčko se dá nakupovat u řezníka - je to 100x lepší než z "hyper super" 🙂) Kuřata i od řezníka jsou humus, to je jasné, s tímto jsem se holt smířila a zkouším kupovat po známých domácí králíky 🙂 Ale s tou zeleninou přes zimu fakt nevím, všechno je z Holandska a když jsem viděla dokument, jak to tam pěstujou, tak se mi příčí to kupovat, ale ono mi bohužel přes zimu nic jiného nezbývá. Teda je fakt, že nákupy zeleniny z Holandska a Polska jsem skoro vyloučila i v zimě.

majatob
23. lis 2011

@llluckaaa zeleninovou zahradku mam az letos kdyz jsme se prestehovali, predtim jsem vetsinou chodila ve meste na trh 😉 ale jasne, aj to ovoce je dobry a usetrim tim, to netvrdim, ze ne 🙂

brisalek
23. lis 2011

@majatob plotovary a balenou vodu take nekupuju, sladkosti minimalne. Ale to je ta nevyhoda mesta s tim ovocem a zeleninou, tady by vysla draz nez to maso nekdy a jezdit k rodicum a vozit si kazdy treti den tresne, jahody...v lete to taky pri vzdalenosti 100 a 200km nevyjde lacino🙂. Me nikdo nevymluvi, ze deti maso 3-5x tydne potrebuji, stejne jako kvalitni jogurt, plnotucne mleko atd.

llluckaaa
23. lis 2011

@anieanne Nebude to jednoduché, to neříkám, ale některá jídla a pití jsou do očíbijící. Rozhodovat by mohla třeba Česká zdravotnická společnost 🙂

jasekd
23. lis 2011

Taky nekupuju balenou vodu a polotovary. Jinak na jidle moc neusetrime, nekupuju ty nejlevnejsi veci jako jogurty se skrobem, a bohuzel cokoladam neodolam a muz uz vubec ne, ale muzu si to dovolit, kdybych nemohla, utahnu kohoutek, vim, kde mam rezervy 😀

majatob
23. lis 2011

a vegetariani jsme tezko, deti si muzou kdykoli dat sunku, jak jsem psala, tak jednou tydne delam masovy obed a su presvedcena o tom, ze vickrat maso proste nepotrebujem, ale to je vec nazoru, znam i takovy co musi mit denne maso na stole, jinak maji pocit, ze se nenajedli 😀

llluckaaa
23. lis 2011

@jop To jo, taky kupuju maso víceméně jen u řezníka - bývá o trochu levnější, o kvalitě se asi sama nepřesvědčím, protože doma nemám chemickou laboratoř, a mám lepší pocit, že podporuji lokálního podnikatele 🙂 S tím souhlasím, ale prostě ta zelenina a ovoce, s tím to není jednoduché, tady u nás není kam zajít, i ty malé obchůdky to mají dovezené kdoví odkud.

majatob
23. lis 2011

@momis my si taky sem tam koupime, ale zasoby doma fakt nemame, pokud nebyly zrovna velikonoce, mikulas apod. 🙂

majatob
23. lis 2011

@jasekd to me tesi, taky se mi tvuj prispevek na cem setrit zamlouva 😵

brisalek
23. lis 2011

Farmarske trhy jsou hrozna moda, ale nejsem si jista o kolik moc je tam vse lepsi???? Jestli to neni jen nakoupene nekde jinde v Kauflandu🙂. Bohuzel v CR se neda v nicemu moc verit.

majatob
23. lis 2011

@brisalek s jogurtama a mlikem naprosto souhlasim 🙂 a tom mase by se dalo polemizovat no 😀

momis
23. lis 2011

@majatob jj, protože čím víc všeho doma je , tím víc se všeho sní.

majatob
23. lis 2011

@brisalek ak zbyva jeste moznost kupovat zeleninovy biobedynky, u tech mas puvod overenej a nekteri nabizi i rozvoz po domacnostech 🙂

brisalek
23. lis 2011

A jeste mala poznamka. Za kterou me mozna ukamenuje nekdo. Stoji za to cely zivot jen a jen prosetrit??🙂.
Ja jsem spis priznivcem toho snazit se zvysit si kvalifikaci, praxi...a vyuzit moznost vic vydelavat.
Ale samozrejme vim, ze jsou situaci a profese, kde to nejde.

anysek85
23. lis 2011

@llluckaaa Farmářské trhy, místní zemědělci, malé krámky. Do hypersuper vůbec nejezdíme 🙂.

majatob
23. lis 2011

@momis to jo 😀

jasekd
23. lis 2011

@majatob Tak se tu poplacame po ramenou a jedeme dal 😀
@brisalek Ja na trhu kupuju od pacienta, znam ho a to ovoce a zelenina fakt voni, vyrazna chut atd, ale ti jini trhovci to je otazka, nektery to jasne maji z Kaufu 😠 Ja kupuju jen od toho chlapa a od tech, se kteryma se on bavi, pestujou to nekde pobliz sebe, ruzne si navzajem ty veci dodavaji a spolupracuji. Ted uz trhy nejsou a je to bida v tom krame, ani se mi nechce to kupovat, ale neco jist musime.

jasekd
23. lis 2011

@momis
@majatob a proto prave dnes nemam doma prakticky nic 😀

anysek85
23. lis 2011

@anieanne Ano, já vím, že někde je to těžké, ale já se třeba zezačátku poptávala, kdo má slepice a kupovala tu od jedné paní vajíčka za 1,50 jedno a to jste měly vidět tu kvalitu 😵. Teď už máme vlastní... No člověk musí hledat a někdy ani to nepomůže, to je jasné... ale dá se. Opravdu ano...

llluckaaa
23. lis 2011

@majatob Pro nás by byl masový oběd jen jednou týdně opravdu málo, já mám maso ráda a ta bezmasá jídla mi přijdou přesně jak píšeš - mám pocit, že jsem skoro nic nesnědla. Ale je to o názoru, v tomhle nemá smysl se přít. Ono taky je rozdíl maso a maso. Já nakupuji fakt fláky masa a vařím je, a ne nějaké párky, paštiky a ostatní ... (teď nevím, jak to napsat slušně).
Ale tak tohle není jen o mase, sýry taky nejsou nic levného.

llluckaaa
23. lis 2011

@anysek85 Tak tím se bohužel neinspiruji, protože to tu nemáme. A v malých krámcích, jak už jsem psala, si to taky vozí kdoví odkud, hlavně aby to bylo levné (aspoň tak to funguje u nás).

momis
23. lis 2011

@brisalek já tě neukamenuju, určitě šetřit, ale s rozumem, vědět co si můžu dovolit a co ne, a sem tam si udělat nějakou radost v rámci možností.
A další věc je, např. ta zahrádka - ono to taky zas není tak levné, semínka jsou drahé, voda - pokud člověk nemá studnu ani nemluvím - my máme stejnou možná trošku nižší spotřebu a stejně platíme buď stejně nebo víc, protože se to stejně furt zdražuje 😖 , pak se o tu zeleninku je třeba trochu postarat a pokud přijde přijde plíseň anebo slimáci, tak je z úrody stejně prd, anebo do toho zas člověk valí drahé postřiky, takže v dnešní době už to podle mně není o tolik výhodnější, spíše jde o to, že si to člověk vypěstuje doma a ví co v tom má.
A místní obchůdek jednota, o tom bych taky pomlčela, všecko drahé a pečivo věčně staré, jogurty plesnivé atd, takže radši sednem do auta jedem nakoupit do hypermarketu.