Rodinný rozpočet. Jak řídíte tok peněz své domácnosti?

pe.martina
23. lis 2011

Ahojda maminky, chci se zeptat, jak máte doma uzpůsobený rozpočet a penízky?? Já mám na malou k dispozici RP z něho platím jen svůj úvěr, zbytek (plyn,elektřina,voda,internet, telefony,občas benzín) platí manžel. Zbyde mi teda z RP necelých 6000,- Nemůžu si pomoct, ale když malé koupím něco navíc (teď například zimní capáčky, teplou čapku a bundičku) tak ke konci měsíce už nevyjdu. Dost peněz tedy utratíme za jídlo, jinak mi nepřijde, že bych nějak extra utrácela a stejně mi nic nezbude ☹ Malé kupuju klasika: plínky, ubrousky, mlíko, přesnídávky a občas hotové příkrmy (nechce mi teď nic jiného jíst než jednu značku, jeden druh příkrmu ☹) Jak to děláte vy?? Jsem už z toho nešťastná, ráda bych si ušetřila nějakou rezervu, ale fakt nevím jak to udělat, co zkrouhnout abych s penězmia vyšla :-/

momis
23. lis 2011

@jasekd taky se dá, taky momentálně nemám nic a když mě honí mlsná, sežeru 6 jablek - máme plný sklep 😀

majatob
23. lis 2011

@momis taky se posledni dobou furt cpu jabkama a kdyz uz mi lezou krkem, tak si dam krizaly, hahaha 😀 😀 😀

brisalek
23. lis 2011

@momis jojo tak jsem to myslela. Urcite ne rozhovat horem dolem. Myslete na rezervu a utracet s rozumem, vedet co si muzu dovolit...presne jaks to napsala🙂.

momis
23. lis 2011

@majatob
@brisalek 😉

Jo a trošku odbočím, ohledně pojištění, prý pro děti stačí jen úrazovky a když bych já nedejbože zemřela, tak prý manžel dostane vdovecký důchod 1 rok cca 2200,- Kč a děti, pokud nechodí do školy, tak nic, což mě docela zaskočilo.

anysek85
23. lis 2011

@llluckaaa To je mi líto...manžel třeba objevil výborné řeznictví, kde opravdu maso sami bourají, sami i dělají salámy a podobně...Tak máme asi štěstí 🙂.

smardik
23. lis 2011

ahoj, až kluci usnou schválně si to přečtu celé, zajímalo by mě kde ušetřit, ale ted reakce na to jsem četla:

- na mase moc neušetříme, manžel je masový a jídlo bez masa pro něj není oběd, já maso taky nemusím ale jednou týdně je i pro mě málo. Domácí míváme akorát slepici, občas králíka od tety ale to už ted fakt málo, jinak bohužel kupujeme.

- velká položka jsou u nás mléčné výrobky-na jogrutech-kvalitních se moc ušetřit nedá a kupovat třeba dobrou mámu nehodlám, oba stále pijí UM

- životní pojistku máme pro manžela a rušit ji nebudu-má práci kde se může zranit, v práci už měli smrtelné úrazy i nesmrtelné kdy byli rok doma takže chci at jsme zajištěni kdyby něco.

aemmi
23. lis 2011

@llluckaaa ale třeba zelenina jako je pórek, zelí, mrkev, kapusta, červená řepa je laciná i přes zimu 😉 a dá se z toho vymyslet spousta variací...

Zeleninu teda nakupuju bohužel v Tescu, nemám nä výběr (ještě Penny a Lidl a tam to lepší nebude) maso u řezníka, pečivo nekupujeme, jenom chleba, no a občas vyplením zdravou výživu.

weri1
23. lis 2011

no je to věc názoru na vše a já fakt v paneláku v Praze nemám možnost chovat ani zvěř a nemám možnost pěstovat svoje ovoce a zeleninu. 😉

llluckaaa
23. lis 2011

@aemmi Jasně, máš samozřejmě pravdu. Je to o tom, že člověk nesmí být pohodlný a musí jednoduše chtít.
Hele, já mám teď zkušenost, že v Tescu je zelenina i ovoce v mizerné kvalitě. Před chvilkou jsem se dívala na banány, které jsem koupila v neděli a teď už jsou skoro shnilý. A to si dávám pozor, aby nebyly ani zelený, ani pomačkaný nebo jinak znehodnocený. Nevím, asi to někde nenechají přemrznout a pak to hodí na krám. A Penny tu máme nejblíž a na kvalitu si zas tak nestěžuji, ale není tam takový výběr, jaký bych si představovala. No naštěstí tu na našem maloměstě taky máme zdrávku, tak tam ráda nakupuji. Hlavně pro malé děti tam člověk vybere různé kaše, kuskusy a jáhly a nemusí se spoléhat, co mu nabídnou za předražený peníz ti velkoproducenti. Asi bych měla být zticha, protože třeba zrovna Nestlé má v našem městě továrnu a zaměstnává plno lidí 🙂

llluckaaa
23. lis 2011

@anysek85 S masem se to ještě dá, uznávám že i u nás tu máme ověřené řeznictví, které nejspíš poráží zvířata z místních zdrojů. Navíc, můj tchán třeba chová ovce na maso a dodával by nám i zdarma, jenže to by z nás někdo musel mít žaludek to zabít, vyvrhnout apod. Ale s tím ostatním je to horší - já měla na mysli hlavně zeleninu a ovoce, když není jejich hlavní sezóna. Ale když člověk není pohodlný, vybíravý a chce, tak to samozřejmě jde. Uznávám 🙂

llluckaaa
23. lis 2011

@momis Tak zrovna na pojištění nás neustále někdo otravuje a my zásadně nechceme. Jediný problém by u nás nastal, kdyby se něco stalo tatínkovi, coby hlavnímu dodavateli finančních zdrojů, takže toho jsme si pojistili.

aemmi
23. lis 2011

@llluckaaa no já si zvykla na Tesco, je nejblíž, mamka zase co se zeleniny týče, tak u nich chválí Lidl, jinak přes léto sem jezdila trhovkyně, tak jsem chodila tam, ale v zimě to je prostě horší, no...jinak já tý zelenině a ovoci ted moc nedám jak kojím, naopak máme nějak velkou spotřebu masa, ale mám na něj prostě pořád chut 😅

llluckaaa
23. lis 2011

Ještě jeden nápad, jak ušetřit. Samozřejmě to nepůjde u všech, záleží na tom, kde bydlíte a jaký máte systém vytápění.
V zimě netopit! Příklad z našeho paneláku - je tu 8 podlaží, v každém 4 byty a my máme nejnižší spotřebu ze všech. A to jsme skoro furt doma. Přitápíme, jen když teploty klesnou pod -15, jinak tu je pořád dostatečně teplo. Každý rok nám vrací přes 10 tisíc, a to jsme si už snižovali zálohy. Nechápu, jak ostatní z našeho baráku můžou tolik protopit....

alamo
23. lis 2011

@llluckaaa tam mate teplo od tech bytu okolo, kteri topi, ne?

majatob
23. lis 2011

@llluckaaa to je pravda 🙂 taky uz jsem prisla na to, ze nemusime topit furt a vsude aby tu bylo dost teplo 🙂 ted mam zaply topeni akorat v herne, prece jen se tam deti cely den vali po podlaze, tak to trosku chce, ale jinak mam vsude vyply a je tu prijemne 🙂 my jsme ve 4. ze 4 🙂

llluckaaa
23. lis 2011

@aemmi Jen miminko pěkně dál zásobuj kvalitními bílkovinami 🙂 Já na maso taky nedám dopustit... Nejlepší v zimě je kombinace - pořádná hovězí polévka se zeleninkou...

aemmi
23. lis 2011

@llluckaaa
@majatob my máme to samý, jsme v 8. patře prostřední byt, panelák je zateplenej a má nová okna a loni v zimě jsme netopili vůbec a to tu bylo stabilně tak 20 -21 stupňů, ted občas na chvíli přitopím, protože na radiátorech suším plenky, ale fakt jen na chvílí 😉

llluckaaa
23. lis 2011

@alamo Jasně, ostatní vytápí nám a taky máme většinu oken na západ, takže když svítí slunko, tak nám to slušně vyhřeje. Ale tak co, to není můj problém, že si ostatní přetápějí byt. Nám doktor vyloženě říkal, že nemáme moc topit (trpíme na záněty dýchacích cest).

llluckaaa
23. lis 2011

@majatob Ty bydlíš v bytě? Já myslela, že když máš zahrádku, tak máš i baráček. Tohle mi znechutili naši - mají byt a zahradu a my coby děti jsme na tu zahradu museli povinně jezdit a vytrhávat pampelišky nebo sbírat shnilý jabka.

majatob
23. lis 2011

@llluckaaa my bydlime v podnajmu a opravujem si barak, u kteryho mame i zahradu 😉 nase deti to tam miluji a jednou to bude jejich domov, takze znechuceni se nebojim 🙂

llluckaaa
23. lis 2011

@aemmi Já jsem plenky zamotávala do těch trubek v trubek v rohu místnosti (teď jsem zapomněla, jak se tomu říká) a taky mi tam pěkně schly 🙂

llluckaaa
23. lis 2011

@majatob To se těšíš, až se budete stěhovat, viď? My bysme taky výhledově chtěli do baráčku, ale nejdřív si na to musíme něco našetřit, chceme novostavbu a tady jsou pozemky a vůbec nemovitosti dost drahý, takže nám to ještě chvilku potrvá ☹ Jen za pozemek to bude aspoň meloun ☹

anieanne
23. lis 2011

@llluckaaa My jsme v přízemí dvoupatrový bytovky, rohovej byt a pod náma nevytápěnej nezateplenej sklep, celkově celá bytovka není zateplená. Takže v tomto počasí tu máme poránu ( a to den předtím topím, jen přes noc ne ) 19 stupňů... Jak ráda bych netopila a nechala se ohřívat od ostatních 🙂

majatob
23. lis 2011

@llluckaaa tesim a moc 😵 ale jeste si pockam, pristi leto snad bude nova strecha a pak jeste aspon rok, dva nez dame dokupy zbytek, ale hned to bude veselejsi az nam nepotece na hlavu 😀

momis
23. lis 2011

@llluckaaa my taky máme hlavně pojištěného manžela, hlavně kvůli hypotéce, a úrazovku máme všichni 4 za 600,- měsíčně, víc nejsem ochotná dávat.
Tak to my na baráku to tak s topením vychytat nemůžem 😀 , ale topíme si myslím levně-dřevnýma peletama, každou rodinu to vychází na 17 tisíc a ještě je to ekologické, máme 2. patrový barák, docela velký, plocha 1 bytu přes 100m2.

verusa.j
23. lis 2011

Jsem šťastná žena, když si tady čtu vaše příspěvky. Máme společný účet a z něj odchází věci na hypo, elektřinu atd., a pak se vždy za čas vybere na nákupy, které u nás buď děláme spoelčně nebo manžel. Když se musí něco koupit, vždy to řešíme spolu, co za kolik, kdy.

momis
23. lis 2011

@majatob Na svém dělat to je radost. A dělání střechy nezávidím, dělali jsme před 3 lety a se zateplením, komínem a hromosvodem to stálo 400 tisíc, takže já už další dělat určitě nebudu 😝

majatob
23. lis 2011

@momis my uz mame za sebou letos prvni etapu nad koupelnama a pristi rok nas ceka hlavni strecha, takze uz tak nejak vime do ceho jdem a uz ted z toho mam hruzu...no ale udelat se to musi, ze ☹

momis
23. lis 2011

@majatob tj, střecha je základ a musí být udělaná pořádně, tam se moc šetřit nedá, protože jak se to zfušuje a protéká, tak je zničeno vše.

majatob
23. lis 2011

@momis myslim, ze jsme trochu mimo tema 😀