Sleva na dani za dítě při RD. Poradíte, prosím?

mamcapavca
21. črc 2022

Ahoj. Na internetu jsem odpověď nenašla. Poradí mi někdo?
Chtěla bych jít s manželem do společného dítka. Mám dvě z předešlého manželství. Pracuji a doteď si slevu na dani dělíme, že každý uplatňuje jedno dítě. Když budu na RD může si můj manžel, ikdyž není otec mého prvního dítěte uplatnit slevu na dani? Nebo já když budu na RD? Nevěřím tomu, že by bývalý manžel, mi dal půlku za odectene daně jednou za rok.
Díky za odpověď.

petramana
21. črc 2022

@mamcapavca uplatnuje ten kdo je ma sverene do pece soudem

sigyn
21. črc 2022

Tak sleva se doklada rodnym listem, tak nevom jak by to prokazoval soucasny manžel. A vy pokud na RD nepracujete nemate na cem slevu uplatnti

mamcapavca
autor
21. črc 2022

@petramana máme každý jedno dítě a střídavou péči

mamcapavca
autor
21. črc 2022

@sigyn TAKŽE když nebudu dělat na nějaký úvazek nemůžu si dítě zdanit? A může si to udělat můj bývalý manžel a obohatit se tak.... To je blbé 😒

gruyerre
21. črc 2022

@mamcapavca logicky vzato, pokud nebudeš platit daně, nemůžeš mít slevu na dani

mamcapavca
autor
21. črc 2022

@gruyerre logicky mě to nenapadlo 😊v tomhle zatím plavu, ale učím se rychle 🤭 pomalu mě to dochází 😅

gruyerre
21. črc 2022

@mamcapavca myslím, že by mohl tvůj nový manžel, kdyby s tím otec dítěte souhlasil. Jinak bude mít určitě přednost on,když máte stridavou péči

mamcapavca
autor
21. črc 2022

@gruyerre no právě, to je mi jasné od začátku, že souhlas nebude. proto budu muset asi počítat s tím, že slevu na dani na dítě neuvidím.

lencaa11
21. črc 2022

@mamcapavca manžel může dát si do úlevy i druhé dítě rodný list ,rozsudek od soud a vše čestné prohlášení že neuplatňujete a je to ..

j.a.n.i
21. črc 2022

@gruyerre Neni duvod proc by mel mit prednost, proste bud se dohodnou nebo nebude ani jedno dite uplatnovat nikdo. A jinak manzel muze uplatnovat i dite manzelky.

j.a.n.i
21. črc 2022

@mamcapavca Tak ty jemu nedas papir na uplatnovani toho prvniho a on si to rychle rozmysli...

bara88
21. črc 2022

@mamcapavca počkej máte stridavou péči tak on má asi taky právo na ty peníze ne? Jaké pak obohatit se?

vikinkav
21. črc 2022

@bara88 to me taky hned zaujalo 🧐

krisstina93
21. črc 2022

Může to uplatnit i manžel, můj muž má v daních taky syna z mého předchozího vztahu. Akorát teda bude muset doložit od ex, že si ho on neuplatňuje.

1772
21. črc 2022

Pokud se neplatí daně, tak přece nemůže být sleva,ne? A pokud nrni otec, nemůže využívat výhody.

somalicats
21. črc 2022

@mamcapavca Tvuj soucasny manzel si muze uplatnit i Tvoje dite z predchoziho manzelstvi, zadny souhlas biootce nepotrebuje, pouze stejne jako aktualne Ty cestne prohlaseni biootce, ze si on dite neuplatnuje.

somalicats
21. črc 2022

@1772 V pripade, ze jsou se zakladatelkou manzele, muze. Komentujes neco, o cem nic nevis. Nase legislativa to umoznuje, ale pouze manzelum. Pokud by svoji nebyli, uplatnovat partnercino dite by nemohl.

j.a.n.i
21. črc 2022

@bara88 Tak maji 2 deti ve stridavce, tak logicky každý uplatnuje jedno a neni duvod, proc by to tak nemelo byt i nadále.

j.a.n.i
21. črc 2022

@somalicats pokud se jedna o zamestnance, nestaci čestné prohlášení, musi byt potvrzení od mzdovky. S vyjimkou, když si oba delaji dane sami.

somalicats
21. črc 2022

@j.a.n.i Ano, mas pravdu. Ja uz jsem za ta leta zvykla, ze si s ex davame vzajemne cestna prohlaseni, my teda uplatnujem kazdy z nas obe deti 6 mesicu, ale to uz je jedno, protoze dane si delame kazdej sam.

j.a.n.i
21. črc 2022

@somalicats jojo, tam to staci, neb si to financak zkontroluje

mamcapavca
autor
22. črc 2022

@bara88 protože máme dvě děti a už si jedno zdanuje. Tak nevím proč by si měl zdanit obě a já jen kvůli RD žádné 😒

mamcapavca
autor
22. črc 2022

@j.a.n.i přesně to bych chtěla, ale když nemůžu já, tak by mohl můj manžel. Ikdyz není otec. Děkuji za rady.

mamcapavca
autor
22. črc 2022

@somalicats ano jsme manželé. Tak jste mě trochu uklidnili. S mým ex není vůbec žádná rozumná domluva.

mamcapavca
autor
22. črc 2022

@j.a.n.i no to mě taky napadlo. Jen radši bych jiné řešení. Protože on je fakt Kr....

andelka
22. črc 2022

@mamcapavca u nás to tak máme. Ex si uplatňuje jedno naše dítě. Já jsem uplatňovala druhé. Teď jsem na RD a toto moje druhé, plus jedno společné uplatňuje od svatby můj manžel. Úplně normálně to jde.

mamcapavca
autor
25. říj 2022

@andelka děkuji to jsem potřebovala vědět. 😊