Těhotná a nerozhodná - peníze

karol4
30. kvě 2016

Už jsem psala v jedné diskuzi o tom co těď prožívám, ve stručnosti jsem v 7-8týdnu a je mi 21, s přítelem bydlíme v malém bytě, nemám dodělanou školu, studuji dálkově na VŠ, psala jsem, že vše prožívám a nevím si rady, ať už si miminko nechat nebo ne. Mám strach také co se týče peněz, u zaměstnavatele jsem teď 3 měsíce, kvůli zdvojené děloze, mi p.doktorka, že by mě viděla na rizikovým těhotenství, nevím vůbec jak by na to zareagoval můj zaměstnavatel a hlavně nemám nic odpracováno, takže bojím se o další budoucnost mě i miminka co se týče financí, ikdyž přítel vydělává dobré peníze.

Má někdo podobné zkušenosti, nebo alespoň názor,

Děkuji předem 🙂

blahova_andrea
30. kvě 2016

@karol4 a o co tedy přesně máš obavy? že nebudeš mít mateřskou? tu nemá spousta žen. píšeš, že přítel má plat slušný, tak ono záleží jak to počítáte, jak jste nároční, kolik ta suma teda je, kolik z toho dáváte za bydlení a jaké máte další výdaje. jak dlouho jste spolu, umíte hospodařit, máte našetřeno...? já bych tolik neřešila peníze jako to, jestli teda to miminko chci, jestli se na něj cítím, co můj zdravotní stav...nevím, co vše obnáší zdvojená děloha, jak těžké je otěhotnět a pak miminko donosit, jaká je prognoza při zvyšování věku a pozdější pokusy o miminko...zvážila bych tohle všechno 😉

karol4
autor
30. kvě 2016

mám obavy zda potom co odejdu na rizikové těhotenství na mě zaměstnavatel počká, popravdě jsem nic o tom nečetla, jako pravomoce on má a nemá. Dále zda bych i přes to, že nemám odpracováno, zda se pobírá nějaké minimum. Nechci aby mě jen živil přítel...To víš, že je důležitější zda to miminko chci nebo ne, ale peníze jsou takdy dost důležité, žijeme v málem bytě, výdaje jsou někdy větší, ale já jsem šetřivá, pravda je, že přítel splácí auto.

Díky za odpověď
@blahova_andrea

blahova_andrea
30. kvě 2016

@karol4 už jsem našla tu tvou druhou diskusi. proč jsi vlastně zakládala dvě prakticky stejné? 😨 😕 😅 pokud bys neměla nárok na mateřskou a šla po rizikovém rovnou na rodičák, tak nemusíš pobírat minimum. můžeš doložit příjmy přítele a délku a výšku rodičáku si zvolit 😉

karol4
autor
30. kvě 2016

@blahova_andrea ani ti nevím.. myslela jsem, že tady spíš budu řešit jen ty peníze a tam spíše rady jak zvolit třeba dobrou volbu.

děkuji a když bych tedy byla na tom rizikovém pobírala bych normálně z neschopenky?
přeci jen přítel má někdy plus mínus 15-20 čistého jak kdy, do toho ještě splácí auto a teď novou ledničku, tak proto se ptám, abych mu finančně alespoň také mohla ulevit od problémů 😉

soyevita
30. kvě 2016

@karol4 Kdy je ta pravá chvíle mít dítě?Vždycky existuje pro a proti.Ale to bychom dávno vymřeli,kdybychom čekali na tu pravou chvíli.Já jsem se naučila žít skromně a jsem šťastná,že moje děti potěší každá maličkost.Mám kamarádky,jejichž děti mají to,na co si ukáží a ještě daleko víc a přesto jsou věčně nespokojené a ničeho si neváží.Taky jsme dlouho bydleli se 3dětmi v malém bytě,a když jsme se přestěhovali do velkého,byla jsem nešťastná.Chyběl mi ten ruch a přestala jsem být v centru dění.
Jsi mladá,ale pokud máš gynekologické problémy,tak buď ráda,že jsi otěhotněla.Za pár let se Ti to nemusí už podařit,neumíš si představit ten stres a smutek,když se nedaří otěhotnět.Mám dost takových kamarádek,které si tím prošly .
Školu si můžeš dodělat i při dítěti a práci si najít můžeš novou a ještě lepší.
Pokud přítel dobře vydělává,nevidím ani ve financích problém.

blahova_andrea
30. kvě 2016

@karol4 to jde obojí v jedné diskusi a máš to vše po kupě a nemusíš rady a postřehy dohledávat na dvou místech 😉
na rizikovém těhotenství máš normální neschopenku. takže cca 60% platu, vycházky...klasika jako při jiných neschopenkách.

karol4
autor
30. kvě 2016

@blahova_andrea dnes jsem tu první den, tak si nevím rady, ale děkuji 🙂 odpovídám i na to v té druhé diskuzi. A myslíš pokud je můj zaměstnavatel v pohodě, počkal by na mě? S tím asi spíš nemám počítat viď? 🙂

těch 60% je po celou dobu těhotenství?

ještě jednou děkuji, jsi hodná 🙂

soyevita
30. kvě 2016

@karol4 Ano,celé těhotenství je 60%,myslím že marodit můžeš ještě i v šestinedělí a pak rovnou na rodičák.Určitě Ti nějaká maminka napíše,jak to přesně funguje 😉

brambleberry
30. kvě 2016

@karol4 S tím zaměstnavatelem a zda na tebe počká je to strašně individuální - kde pracuješ, co děláš, jak jsi pro něj "nahraditelná"...časté je, že pro zaměstnavatele přestává být těhotná pracovnice lukrativní. Já měla velké štěstí, že jsem dostala smlouvu na dobu neurčitou až teď, když se chystám na mateřskou, protože chtějí, abych se tam potom vrátila (doteď mi dávali pořád na určito). To ti prostě nikdo dopředu neřekne...

blahova_andrea
30. kvě 2016

@karol4 počkal? jako myslíš po dítěti? no to těžko. pokud máš smlouvu na dobu určitou, tak ti smlouva vyprší, nevím do kdy ji máš, ale zřejmě někdy na rodičáku prostě a on si bude muset najít někoho jiného. pokud bys měla smlouvu na neurčito, tak ti zaměstnavatel musí ze zákona místo držet tři roky. ale ani tak není jistota, že tě nevyhodí po nástupu. já bych se teď vůbec netrápila tím, co bude za tři roky. můžeš vymyslet 5 variant, připravit se na ně a nakonec nastane 6., která tě vůbec nenapadla. třeba si pořídíte druhé dítě a bude doma déle, třeba narazíš na lepší práci...to fakt teď neřeš 😉 neschopenka je myslím celou dobu stejná.

prostejina
30. kvě 2016

záleží, jakou máš smlouvu. Jestli na dobu určitou, tak ti tu smlouvu neprodlouží (s největší pravděpodobností). Když do porodu stihneš dodělat školu, nárok na mateřskou mít budeš. Studentky, které dodělají vysokou, vyšší odbornou školu před porodem, jsou chráněny, takže mají nárok na mateřskou.

brambleberry
30. kvě 2016

Ale souhlasím s @blahova_andrea nemyslím, že nemůžeš mít klid na duši, pokud na tebe zaměstnavatel "nepočká" (nebude ti držet místo). Já jsem byla rozhodnutá otěhotnět a jít na mateřskou i se smlouvou na určito a práci řešit, až budu mít po mateřské/rodičovské. Kdyby dneska každý musel čekat na smlouvu na neurčito, tak opravdu vymřeme...

karol4
autor
30. kvě 2016

Díky všem za odpověď 😉.

Tak snad to dopadne dobře, přeci jen nepotřebuji xxxxtísíc, ale alespoň pomoci příteli, aby vše netáhnul sám.

lajla
30. kvě 2016

Taky jsem měla na dobu určitou a otehu,prvni mateřská super,dalsi žádné😞 je hodně holek co ji nemá,dulezite je celkový příjem a jak se k mimi oba stavite,good luck😉

soyevita
30. kvě 2016

@karol4 Pokud máš po zkušebce a máš smlouvu na dobu určitou,předpokládám že minimálně na rok,tak by jsi měla na mateřskou dosahnout.A můžeš jít v klidu na rizikové,na mateřskou nastoupíš 6týdnů před porodem.Zjisti si,jestli splňuješ všechny podmínky,až Ti skončí mateřská,tak budeš pobírat rodičák.