Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

j.a.n.i
12. únor 2012

@elvira Poradím, ale chtělo by to všechny položky z toho papíru, co dostal v práci... klidně do IP.

elvira
12. únor 2012

@j.a.n.i - moc děkuju za ochotu, poslala jsem Ti IP. 😉

stavba
12. únor 2012

ahoj,mám dotaz. Nevíte,jak se počítá daňový odpočet na dítě? Já jsem na rodičáku,manžel je OSVČ a chce si uplatnit odpočet.Syn se narodil koncem července.Může uplatnit i červenec nebo až od srpna? Díky 🙂

stavba
12. únor 2012

tak beru dotaz zpět,už to vím,že to jde i za červenec. 🙂

xsuzzi
11. dub 2012

Ahojky holky. Chtěla bych se zeptat, zda někdo nevíte z čeho se vypočítávají ty daně? Zda z hrubého či čistého příjmu? Já jsem totiž leden unor pracovala, od března jsem na NP. kdyby příští rok manžel uplatňoval na mě daně ta z čisté mzdy by jsme se vešli do 68 tis. a vraceli by nám za mě těch 24, ale kdyby se to počítalo z hrubé,tak se nevejdeme. Děkuji za odpověď. Zuzka

j.a.n.i
11. dub 2012

@xsuzzi Pro odečet na manželku se jednak bere hrubý příjem a jedna se jako příjem bere i nemocenská, takže nehrozí, že by ses do toho vešla.

xsuzzi
12. dub 2012

@j.a.n.i Jani jenže já měla plat 7900 unor 8tis. a nemocenská je necelých 5 tisíc čistýho, takže normálně vešla, ale s hrubym ne ☹ no kolik je hrubýho nemocenská, když mám 5 tis. čistýho? ☹ to je asi jedno, prostě nevejdu viď ☹

michamicha
12. dub 2012

Ahoj, nevíte někdo, do kdy by měla přijít vratka z daní?

gazelka02
12. dub 2012

měla by dojit v dubnu

xsuzzi
14. dub 2012

@j.a.n.i ahojda, dneska jsem zaslechla od švagrový,že se má tenhle nárok na vrácení daně na manželku rušit. nevíš o tom? Jako fakt? 😨

j.a.n.i
15. dub 2012

@xsuzzi Jedinné o čem jsem četla by slevu na manželku nemohli uplatnit OSVČ uplatňující náklady paušálem. Což má upřímně řečeno určitou logiku, ale jestli to projde, to je zatím ve hvězdách.

xsuzzi
15. dub 2012

@j.a.n.i nn to ne, normálně pro všechny. Tak snad nic. Prý by to mělo platit za rok dva.

marjama
19. dub 2012

Ahoj holky, prosím o radu ohledně vrácení daně na manželku. Vůbec jsem nevěděla, že je něco takového možné a bohužel u manžela v práci ho o této možnosti účetní vůbec neinformovala ☹ Teda asi to není její povinnost, že 😒 A my jsme to vůbec netušili, no asi naše blbost. Lze toto vrácení těch 24 000,- požadovat nějak zpětně? A kdo to event. vyplatí, finanční úřad nebo zaměstnavatel? Omlouvám se, jestli moje otázky znějí úplně pitomě 😝 Díky předem.

verbalinka
19. dub 2012

@marjama financni urad a lze to zpetne, tusim, za 2 roky. Za 2010 a 2011 urcite, mozna i za 2009 😉 Na urade urcite poradi.

marjama
19. dub 2012

@verbalinka díky za info. Na úřad určitě zajdu, jen jsem si chtěla o tom něco předem zjistit. Dík.

verbalinka
19. dub 2012

@marjama procti si diskuzi zpetne a najdes vse 🙂 Kdybys potrebovala, ozvi se 😉

vojtisek2007
20. dub 2012

@marjama dodatečné daňové přiznání se může podat za tři roky zpětně... 😀 tak neváhejte

mamkamarketa
20. dub 2012

ahoj. takze i za rok 2009 by to slo?
ptam se jak jouda ja vim. nam to taky nikdo nerekl. a jsem na rodicaku od 11/08 takze za 2009 sme nic neuplatnovali.

@marjama ahoj,koukam,ze mas stejny problem...prosimte,co budes psat za papir? takovy to cestny prohlaseni?

ludmilad
20. dub 2012

@michamicha mně už vratka daně za loňský rok dorazila.

michamicha
20. dub 2012

@ludmilad jj, mně to přišlo tento týden v úterý, ale místo na účet mi to poslali složenkou 🙄

marjama
20. dub 2012

@vojtisek2007 díky moc, váhat nebudeme 😀

marjama
20. dub 2012

@mamkamarketa ahoj, zatím vůbec nevím, co a jak budou chtít na úřadě doložit, budu to teprve zjišťovat. Mně šlo v první fázi o to, jestli to jde vůbec požadovat zpětně. Myslím ale, že na takovém tom evidenčním listě důchodového pojištění je napsané, že jsem měla výdělek ze zaměstnání nula. Tak asi tenhle papír bude potřeba a pak jestli nějaké to čestné prohlášení, netuším, ale poptám se.

marjama
20. dub 2012

@mamkamarketa Jo a ještě mě napadlo, jak píšeš, že jste za r. 2009 nic neuplatňovali, tak v r. 2009 si brala ještě mateřskou a to se myslím bere jako "výdělek". Jako výdělek se již nepovažuje až rodičovská. Takže myslím, že se dá uplatnit jen r. 2010 a r. 2011.

mamkamarketa
20. dub 2012

@marjama ja materskou nikdy nemela.syn se narodil 11/08 a ja jsem od ty doby na RD

marjama
20. dub 2012

@mamkamarketa aha, já to brala automaticky, že ten první půl rok je mateřská 😕

mamkamarketa
20. dub 2012

@marjama nee ja nemela odpracovano

marjama
20. dub 2012

@mamkamarketa jo aha, já se v tom totiž obecně moc nevyznám 😝 a všichni kolem mě prostě měli mateřskou, takže znám jen takovou variantu. No jsem zase chytřejší 🙂

karmenta
26. dub 2012

potřebuji poradit ohledně daní - podávali jsme dan. přiznání kde si manžel odečetl dceru a mě (jsem na RD, na MD jsem byla jen asi 3 měsíce a určitě to nedalo 68tis ani omylem), ted daně došly, ale jen za dceru. Co s tím? Díky. Zkouším se dovolat správci daně, ale zatím bezúspěšně.

j.a.n.i
26. dub 2012

@karmenta A neodečítal si náhodou dceru průběžně za celý rok? A kolik došlo a kolik nárokoval jako vratku v daňovém přiznání?

camilca
19. črc 2012

Holky, sice je to stará diskuse, ale i tak se zeptám. Dá se to uplatnit i zpětně? Loni jsem zcela jistě 68000 nepřesáhla, ale žádnou slevu na daně jsme neuplatnili - nevěděli jsme o tom. Díky 🙂