Vycházíte finančně?

stekkna
15. únor 2017

Holky s jakou částkou musíte vystačit na celý měsíc, když od příjmů odečtete veškeré výdaje? A stačí Vám to?

zuzineckah
28. únor 2017

@portinari a já někde píšu, o tom, že nechápu, že někdo hypotéku nechce nebo si ji nemůže dovolit??? Nikde jsem nic takového nepsala, chce to lépe číst 😉

portinari
28. únor 2017

@zuzineckah Reagovala jsem na toto, cituji: "Má to hlavu i patu, na rozdíl od příspěvků, které tak slepě a nelogicky obhajují nájem."

kamiz
28. únor 2017

Nikdy jsem v pronajatém bytě nebydlela,celý život zástavám názor,ze raději splácet vlastní,nez strkat peníze někomu x let a vlastně pořád nemít nic!

kajalka
28. únor 2017

@kamiz Pokud jsi mohla bydlet u rodičů, než jsi nastoupila do zaměstnání a měla natolik stabilní životní situaci, abysis mohla hypo dovolit, tak je to jasné, ale nevím, co bys dělala v případě, že by ti to umožněno nebylo..

blahova_andrea
28. únor 2017

@kajalka já třeba u rodičů zůstat mohla, ale nestálo mi to za to 😅 raději jsem šetřila po menších částkách a žila jinde a po svém. nakonec jsem ráda, že jsem si zkusila i různé nájmy, x stěhování, měla jsem různě lépe i hůře, vyzkoušela více zaměstnání...jsou to zkušenosti 🙂

indy2
28. únor 2017

Sto lidi, sto chuti. Asi nevidim smysl se hasterit zda je lepsi najem/vlastni byt. Kazdy to totiz vidi svym pohledem a nekdo mel proste start jednodussi a hypo si muze dovolit a nekdo zije v najmech a strka penize cizim lidem, protoze jinou moznost nema a bydlet nejak musi. Jsme take v najmu. V Praze ve vyborne lokalite. Byty se tu pohybuji okolo 4,5 milionu. Uvedomte si, ze na takovou hypo ne kazdy dosahne a navic vam nikde nedaji 100% a clovek musi cca tech 400 tisic mit a to se nebavime o financni rezerve. Ano v jine casti republiky by si clovek za takove penize koupil vilu i s bazenem 😉 tady v Praze je to obycejny tripokojovy byt. A muzeme bydlet ve vlastnim, ale v Lounech. Jenze kdyz se spocita, kolik by muz projezdil do zamestnani a zpet (o casu stravenem na cestach ani nemluve) a prisli bychom o penize z pronajmu, jsme na tom uplne stejne jako ted. Ano, byli bychom ve vlastnim. Coz je uplne jiny pocit a ja doufam, ze se toho brzy dockam. Ale zatim nejsme presvedceni ani jeden, ze chceme zrovna tam. Ja uprimne touzim po malem domku a vlastni zahrade. Jen clovek nemuze mit vsechno hned. A vzhledem k tomu, ze je to tu verejne, nebudu psat konkretneji nasi situaci..ale verte ze i s nadprumernymi vydelky neni snadne hypo ziskat..ne kazdy ma tu situaci tak jednoduchou a tech faktoru je vzdycky hodne 😉

zuzineckah
28. únor 2017

@portinari sama píšeš, že to jak to máte není nejekonomičtější 🙂 Souhlasím 🙂 Na druhé straně chápu vaše důvody. Dva roky jsme to měli stejně, nechtěli jsme zapouštět kořeny v malém městě, když jsme se plánovali odstěhovat 200km daleko, tak jsme každý měsíc cálovali 15 tisíc za nájem (ač pěkného bytu). Za menší peníze teď máme barák s 3 násobkem m2 kousek od Prahy... Na hypotéku jsme už tehdy dosáhli. Doteď říkám, že to byly peníze vyhozené oknem, protože to tak prostě je.
Většina lidí, kteří vidí v nájmu takovou hurá akci je na hony vzdálená vaši (naši také)
situaci. Nicméně o tomhle můj příspěvek nebyl, už jsem psala, na co a koho jsem reagovala. Snad se chápeme 🙂

dokument
28. únor 2017

@marion2017 to ja chapu, tady ty pripady, ze si kolikrat musi tu hypoteku vzit. Priklad za vsechny, byt kde jsem bydlela jeste pred svatbou (s maminkou). To byly najemni byty, mestske, radni odsouhlasili privatizaci. Akce byla docela rychla, najednou kdyz jsme to neplanovali, meli jsme kupovat byt, ve kterem bydlime cely zivot. Ted tam samozrejme bydlela spousta takovych lidi, casto duchodci. Kam meli jit? Byty byly za vyhodnou cenu, ale proste s tim nikdo tak narychlo nepocital. Cili si brali hypoteky. Nam na to pujcil bratr (ktery zrovna dostavel dum na periferii, kde jen pozemek vysel na 2 miliony... jako silene, taky se mu to nehodilo, ale pomohl nam, my mu to splacime).
Na druhou stranu, ty mne stale nutis do nejakeho srovnani, co clovek vyda a jakou ma pak zivotni uroven. To uz je jina vec, kolik si na sebe pri jakem bydleni nalozi. Mne slo jen o ten obycejny princip, ze treba mladi, kteri zakladaji rodiny, maji dost vysoke naroky casto a chteji bydlet ve svem. Jit k rodicum, i kdyz jde treba o rodiny dum, to se jim nelibi z toho duvodu, ze by jim nekdo kecal do zivota (chapu, taky mam takovou tchyni). Ale na to vlastni bydleni nemaji. Jaky to tam pak kdo ma, jak zarizeny, jaky jiny dluhy ma... to uz je jina problematika. Samozrejme, kdyz mas vyssi naklady a zbyde ti malo, tak jako by ten zivotni standard mas jinde. Ale to bydleni na hypoteku uz prece uzivas, to je neco navic, co by ten clovek bez moznosti hypoteky nemohl. Nemohl by si uzivat takoe bydleni (neotravuji ho sousedi, ma zahradu, kde muzou behat deti, muze na ni neco pestovat atd.).

zuzineckah
28. únor 2017

@portinari nemůžeš vytáhnout jednu větu z mého příspěvku, protože v celkovém kontextu má úplně jiný smysl 🙂

portinari
28. únor 2017

@zuzineckah Ona ta věta tam nebyla sama, ještě tam byla třeba tahle: "Hypotéka byla, je a bude prostě výhodnější."
Nemám ráda černobílé popisování světa. Mám asi teda chápat, že to patrně nemyslíš tak doslovně? No ale vyjadřuješ se tak. To je pak houby diskuze.

zuzineckah
28. únor 2017

@portinari takhle, z pohledu peněz bude hypotéka vždycky výhodnější než nájem. Tečka. Tak to prostě je. Já se a priori vymezuji vůči názorům typu "hypotékou platíš obrovské úroky", "hypotékou cpeš bance", "hypotékou se zavážeš na x let", "hypotéka se nevyplatí", "při hypotéce ti zabaví barák, když neplatíš" a pod., které mají jakože jasně demonstrovat, že nájem je přeci lepší, levnější, praktičtější, jistější, nezávaznější, nebo nevím co vlastně. Někdy se opravdu musím až usmát. Protože když vztáhneš všechny tyhle rádobyargumenty na nájem, tak platí úplně to samé + ještě platíš za cizí nemovitost, z které nikdy profitovat nebudeš. Ani tvé děti. Snad jsem to vysvětlila dost jasně🙂

xmarg04
28. únor 2017

@portinari Hypotéka byla, je a bude prostě výhodnější." - tak zrovna tahlr veta, byt totalne vytrzena, proste pravda je...😉

garlic
28. únor 2017

@xmarg04 blbost.

(To je argument asi na podobné úrovni.)

Bavíme se o hypo obecně. Jednou jpřed pár lety byly úroky 6%, po pár letech jsou 1,5 % a jednou můžou být zase těch 6%.

portinari
28. únor 2017

@xmarg04 Ano, EKONOMICKY ano, pokud se k tomu splní asi milion dalších podmínek. Ale jsme snad na nějakém finančním webu? Tady bychom tu otázku mohli nahlédnout komplexněji, ne? Klidně si pokračujte v šíření svých jediných správných životních pravd, hlásejte "hypotéku do úplně každé rodiny nebo smrt", mě je to jedno, od vás se už nic nového/úvahy hodného nedozvím.

garlic
28. únor 2017

A to říkám z pozice toho, kdo má splacené dvě hypotéky a bude si co nevidět brát třetí. 😅 A až tu splatíme, tak čtvrtou.

xmarg04
28. únor 2017

😘 jasne..😉

xmarg04
28. únor 2017

@garlic Samozrejme je hypoteka pri vyssim uroku menr vyhodna, nicmene i při vsmi tvrzenem úroku 6% je pro vetsinu castek vyhodnejsi, ovsem musite rozlisovat dve slozky platby hypoteky, urok a umor. A urok bude s velkou pravdepodobnosti nizsi nrz najem, umor je sporeni. Tecka. Hezky den, setrilky...

garlic
28. únor 2017

@xmarg04 ale vytočilo tě to, co? 🙂

xmarg04
28. únor 2017

@garlic Jo, holka, kdysi možná, dneska uz me par animovanejch trollu nemá sanci vytocit, spis se vzdycky divim sama sobe, ze jsem byla tak blba a měla snahu radit nekomu, kdo mi za to nestoji. Znas to o tech perlach, vid...😉

garlic
28. únor 2017

@xmarg04 to je hned vidět. Asi je toto tvůj běžný styl komunikace. 🙏

marion2017
28. únor 2017

@garlic to si nemyslim. Ma to vice duvodu, v tomto pripade se chrani banka proti neplaticum; a take proti hodnote zsdtavovane nemovitosti, protoze pokud se pak prodava, tak se vetsunou proda pod cenou a i v prip. Prodeje za stejnou cenu by castka nemusela pokryt dluh a dalsi vynalozene prostredky banky..

marion2017
28. únor 2017

@garlic ano, i mi najemci dostavaji od statu 3500/mesicne, i ma kamaradka, co zije s pritelem. Ale ja stat nevysavam a naopak platim dane a byt v tomto kvuli prispevku mi prijde liche, jako to, ze lidi se kvuli tomu neberou..

blahova_andrea
28. únor 2017

@marion2017 něco mi uniká? kvůli čemu, že se lidi neberou?

marion2017
28. únor 2017

@garlic ja si to velmi dobre uvedomuji, z nikoho blbce nedelam, pouze pouzivam selsky rozum. Stejne tak muzu rict, ze delas ty blbce z lidu, kteri hypo maji. A to, ze nekdo si umi vydelat neni proto, ze by ho nekde nekdo cekal na cervenem koberci, ale proto, ze treba proto dela maximum a ma napr. Vice praci, aby se k tomu dopracoval a neskoncil tak, jak nechce. Ja vyhrano nemam, to nikdy nemuzu vedet, ake z plato 10 tis v 2000, 15tis v 2005, 35 v 2012 a 45-50 nyni mam radost a je to jen ma pricinlivost.Kam., ktera sedi na prdeli chce muj plat, ake nikdy nic proto neudelala. A kdyz mi rika, ze to chce taky, tak se ji ptam, zda by ji to prislo fer, kdyby to misto mela bez toho, aby si prosla tim, co ja (otazja, ze by to nezvladla je jina). Byt jsem si kupovala, kdyz jsem na nej nemela.

garlic
28. únor 2017

@marion2017 ale to co pises v posledním příspěvku jsem nikde nenapsala, nechápu, z ceho na to usuzujes? Reagovala jsem proto, že jsem alergicka na hlášky ohledně hypo "vzdy za každých okolností bez ohledu na cokoliv jen hypo" a na zpusob, jak to bylo podáno. Jinak jak jsem psala, hypo jsem mela a mít budu. Kazdy holt podle svych zkusenosti a podminek a ty jsou neprenosne a pro me nepublikovatelne takto verejne. Takze obecne reci o nicem. Už me tato diskuse taky nebaví, takže se loučím.

marion2017
28. únor 2017

@blahova_andrea andrejko, kvuli socialnim davkam. "Svobodna matka" ma narok na ruzne podpory od statu..

blahova_andrea
28. únor 2017

@marion2017 no jenže to nesouvisí s manželství, ale s otcem v rodném listě, s trvalým bydlištěm atd. já jsem také "svobodná matka" a stát nedojím. ano...měli jsme pár měsíců příspěvek na bydlení, ale oficiálně. oba rodiče v rodném listě, všichni stejná adresa. prostě muž měnil práci a měli jsme dočasný výpadek příjmu. a jasně, stát to umožňuje, tak proč budu ubírat z úspor, když to jde vyřešit takto? podle pořekadla hloupý kdo dává, hloupější, kdo nebere 😀 zas tak dobře na tom nejsme, abych si mohla dovolit být hrdá a nevyplnit pár formulářů 😅

78marcela
28. únor 2017

@marion2017 ja jsem svobodna matka a narok na nic nemam.

drzticka81
28. únor 2017

@marion2017 pridavam se-ja donehda byla taky svobodna matka se dvema detmi a zadne vyhody jsem necerpala 🙂)) a to mi jeste behem dvou RD utekly dane na manzelku, hahaha-jak mi furt predhazoval muz 🙂))

blahova_andrea
28. únor 2017

@drzticka81 jo, tak ty daně jsou asi jediná věc, co mě štve