Manžel zemřel. Mohu manželovo "dědictví" odmítnout?

roxanalit
25. bře 2023

Ahojte, potřebovala bych poradit, snad bude někdo moudřejší než já. S manželem jsme byli v rozvodovem řízení, ale zemřel ještě než jsme se stačili rozvést. Manžel měl nějaké dluhy ještě před svatbou, měl insolvenci, ale z důvodu zadrženi a vazby mu byla zrušena. Já koupila dům před svatbou a hypotéka je taky jen na mě a tak to zůstalo i po svatbě. Manžel když už si našel jinou, tak si vzal nebankovní půjčku od “známého” ve výši 240tisic korun, o které jsme vůbec nevěděla, dozvěděla jsme se to až po několika mesicich. Máme dvě děti - půl roční a dvouletou dceru. Chci se zeptat, jakmile nastane pozustalost kdy nejprve vypořádaní SJM a zbytek půjde do dědictví. Mohu jako manželka manželovo “dědictví” odmítnout abych nedědila ani případný majetek ani dluhy? Chtěla bych to odmítnout ,protože dluhy převyšují jeho majetek, ale nevím zda mám na to manželka právo, odmítnou manzelovo dědictví. Mohou Pak dluhy chtít po mě i když dědictví odmitnu?. Popřípadě když ho odmitnu,přechází dluhy na naše děti? Děkuji za odpověď.

evellin123
25. bře 2023

Ahojky ,aspoň dřív to tak bylo,že pokud odmitneš dědictví nejdou na tebe ani dluhy a ani na Vaše děti.

lencaa11
25. bře 2023

@roxanalit odmítnou můžete a tím pádem nejdou dluhy na vás ..

kakamila12
25. bře 2023

Radím zajít za právníkem a nevycházet z laických rad na MK.

somalicats
25. bře 2023

@roxanalit Ano, jako manželka můžeš odmítnout dědictví a současně ho odmítneš i za děti (jako zákonný zástupce). U těch dětí to bude muset posvětit soud, ale to je jen formalita, pokud je dluh vyšší než majetek. Nicméně počítej s tím, že dluh spadal do SJM, pokud jste ho neměli už v té době zúžené, takže část dluhu půjde za Tebou. Doporučuju vzít si na tohle právníka, aby se pokusil minimalizovat to, co spadne na Tebe v rámci SJM.

levandule_k
25. bře 2023

Tohle je dost komplikovaný případ, tohle bych si netroufla sama řešit bez právníka.

janule0123
25. bře 2023

@roxanalit myslím ze investice do konzultace s právníkem se muže hodit.. v Olomouci mužů dat i tipa na právničku…bála bych se v tomto případě spoléhat na radu někde na Koníkovi, přece jen jde o hodně a u právníka budeš mít jistotu.. případně ti k tomu A rekne i B

ele_me
Autor odpověď smazal
Zobraz
kryany
25. bře 2023

Vsechny dluhy jsou soucasti SJM, takze pulka pujde za tebou,ale tu druhou pulku, kdyz odmitnes dedictvi ty nebo deti nezdedite...

roxanalit
autor
26. bře 2023

@janule0123 prosím kterou pravnicku v Olomouci? 🙂

roxanalit
autor
1. dub 2023

@roxanalit tak jsem se poradila s právničkou, jsem o něco klidnější ❤️ Každopádně i tak jsem už v zoufale situaci, že jsem založila sbírku pro holky. Přece jen to byl jejich tata ať byl jaký byl… přikládam odkaz a za případné sdílení budu moc rada ❤️🖤 https://www.donio.cz/ellenka-a-sabinka-zustaly-...

lexikorka
1. dub 2023

Dobrý den, chtěla bych Vas jen trošku uklidnit, jakmile vyřešíte všechny papíry a právní věci bude líp. Zejména finančně. Dceram bude přiznán sirotčí a Vám vdovsky důchod a s těmi náklady na život pokryjete. Byla jsem v podobné situaci, první tři měsíce mě finančně podporovala rodina a pak už jsme to zvládli. Držím palce ♥️