Rozvod a soudy
mavo
12. zář 2012

Máte zkušenosti se zvyšováním alimentů?

Chtěla bych se zeptat jestli nemáte některá zkušenosti se zvyšováním alimentů.Manžel platí na syna z předchozího manželství,ale bývalá manželka teď požaduje zvýšení.Podle čeho se určuje případné navýšení,počítá se do příjmu manžela i placení úvěru a naše společné dítě?a veškeré náklady,které muž musí poplatit?
kikimaruska
12. zář 2012
Co vím, tak při jakékoliv změně, kdy se zvyšují výdaje na dítě. Tj. dítě nastupuje do školky, do školy, začalo chodit do nějakého kroužku, jede na lyže, na školu v přírodě...Snad žádat se může jednou za půl roku či rok. Samotnou by mne to zajímalo. Většinou úroky a hypotéky soudce (samosoudce) nezajímají, ikdyž se na situaci v obou rodinách ptá. My se zatím s ex.dohodli o navýšení mimosoudně písemnou dohodou k rozsudku, kdy platil urč.částku a jakmile malý nastoupil do školky, od té doby platí trochu víc. Nechtěli jsme se tahat po soudech (kdyby neplatil, samozřejmě by nebylo vyhnutí). Totéž nás čeká za dva roky před nástupem do školy...tak uvidíme. Jinak společné děti by soud měli zajímat, ale co vím od kamarádky, tak naopak nebere vůbec vpotaz např.dítě žijicí v rodině z předchozího vztahu manželky. Ono je to i případ od případu, ale kdyby exmanželka chtěla, můžete všichni u soudu strávit docela dost času...(a tomu se my zatím snažíme vyhnout).
janule11
12. zář 2012
@mavo jestli má manžel hypotéku, půjčky,..... atd., tak to nikoho nezajímá, na prvním místě je výživné. Takže na nějaké placení úvěrů se manžel nemůže "vymlouvat".
Pokud vy také pracujete, počítá se i váš příjem a pokud nepracujete nebo jste na MD a máte společné dítě, tak samozřejmě musí soud přihlédnout k tomu, že má váš manžel další vyživovací povinnosti - k vám a k děcku. Ale hlavně záleží jaký má Váš manžel příjmy, také jak přispívá synovi nad rámec výživného - kroužky, školní aktivity, ŠvP, tábory, nákupy oblečení, bot, kapesné, placení mobilu, dovolené,........(bylo by fajn, aby v takovém případě měl váš manžel schované účtenky, potvrzení, aby to mohl doložit). Pokud manžel přispívá hodně, tak by mu výživné zvýšit nemuseli, nebo třeba jen minimálně. Ale dost záleží na tom, na jakého soudce/kyni narazí :-|. Určitě doporučuju vzít si advokáta, který ví co a jak 🙂 . Po zkušenosti vím, že i soudce si tolik "nedovolí" 😉
petrajurinova
17. zář 2012
Pokud vím ze zkušeností v okolí, jsou při zvyšování alimentů jen 2 věci, ke kterým soud přihlíží - příjem rodiny která se o dítě stará a rodiny plátce (takže pokud jste manželé, je to součet příjmů vás obou stejně jako pokud je matka dítěte znovu provdaná počítá se i s příjmem jejího manžela) a vlastní děti plátce (všechny své děti by měl mít možnost přibližně stejně finančně zabezpečit). To co platíte (úvěry, pojistky, kroužky.......) soud nezajímá.
My teda alimenty na manželovu dceru zvyšujeme sami v závislosti na tom jak holka roste a zvedají se její "náklady" a na tom, co si můžeme dovolit. Manžel platí alimenty od dcerčiných 2 let a teď je jí necelých 12. Za tu dobu jsme tu částku zvyšovali několikrát a teď posíláme asi 2 a půl násobek toho, co bylo domluveno a schváleno soudem v době rozvodu.

Začni psát odpověď...

Odešli