• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Musíme se brát, aby mělo dítě příjmení po příteli?

31. srpna 2013 
Holky prosím akutně potřebuju poradit, nejlíp od někoho kdo to zažil nebo přímo právničky :

S manželem se rozvádíme, děti mi byly svěřený do péče, takže rozvedený by jsme měli být za chvilku, tak do dvou měsíců, Žiju s přítelem a čekáme mimčo. Přítel samozřejmě chce, aby se prcek jmenoval po něm příjmením a i aby on byl hned určenej jako otec. Ale jak to udělat, aby jsme se nemuseli brát? ( důvod je prostej, za nějakou dobu by jsme chtěli baráček a on jako svobodnej a s bydlištěm u rodičů bude mít mnohem větší šanci na hypo než jako ženáč s ženskou co má tři děti...)

Napadaly nás možnosti jako že bych si po rozvodu změnila na matrice příjmení...ale to taky není řešení, protože jako otec by byl uvedej bývalej manžel...? Nenapadá někoho náhodou nějaká klička??? Zatajit že jsem vdaná taky nejde - rodný list a k porodu potřebuju rozvodovej list, když budu rozvedená...

Samozřejmě je možnost žaloba na určení otcovství, mě osobně to jako takovej problém nepřijde, ale příteli ano, nechce aby se jeho dítě jmenovala po cizím chlapovi, byť jen na pár týdnů....
10. zář 2011 ve 12:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kaleilah ahoj, no myslim že aby se mimi jmenovalo po svym tatínkovi, tak se budete muset vzít. Je to fakt trapný, ale je to tak. I kdyby vás rozvedli dnes, tak je od rozvodu 9 měsíců nějaká lhůta co se dítě jmenuje po bývalém manželovi. (snad je to srozumitelný) Moje kamarádka to tak měla a musela se narychlo vdát s břichem, aby se dítě jmenovalo po novým příteli (otci dítěte). Až se dítě narodí, pak se teprve nějak dělá to otcovství a změněj mu jméno po vlasnim otci, no fakt na hlavu.
Já jsem byla těhotná taky rozvedená a když jsme vyřizovali aby se malej jmenoval po otci, tak jsem musela doložit rozsudek o rozvodu a musel být právě starší 9 měsíců. Jinak by se jmenoval po bývalym. byla jsem rozvedená naštěstí už asi 13 měsíců, ale nežili jsme spolu už asi 4 roky a i tak by se po něm prostě jmenoval. Fakt je to ujetý. Třeba ti někdo něco poradí jak na to. Držim palce :wink:
10. zář 2011 v 15:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@marooshka díky za odpověď. Právě proto to tak řešim, myslim že je ta lhůta 300 dnů po rozvodu, že je otcem ještě bývalý manžel a žaloba na popření otcovství se může podat nejpozději do půlroku dítěte. Blbý je, že to jde až když se dítě narodí. Zajímalo mě, jestli tu právě není někdo, kdo vymyslí nějakou kličku v zákoně :slight_smile: musí přece být jiná možnost :frowning2:
10. zář 2011 v 15:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
NIkdo?
11. zář 2011 v 15:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kaleilah
§19 odst. 3 Zákona o matrikách, jménu a příjmení.

"Dítěti, které se narodí do uplynutí třístého dne po zániku manželství nebo jeho pravomocném prohlášení za neplatné, zapíše se příjmení, na kterém se manželé dohodli při uzavření manželství, pokud matka neuzavřela nové manželství"
Jinými slovy pokud se znovu nevdáš a mimčo se narodí do 300 dní po rozvodu bude mít v rodném listě příjmení bývalého manžela.

Pokud se tedy nevdáš, budeš to muset řešit přes soud a žádat o popření otcovství a to trvá cca půl roku, tam bude muset bývalý manžel popřít otcovství a pak s otcem dítěte přijít na matriku a určit otcovství - sepsat s matrikářkou zápis o určení otcovství, na základě kterého se vystaví nový rodný list dítěte. Takhle to prostě funguje. Jediné co mohu poradit, tak se dojdi zeptat na matriční úřad. Obávám se, že žádná klička bohužel není a řeknou ti to, co ti tu píšu. A taky hodně záleží jak ti bude spolupracovat bývalý manžel.

Nejjednodušší je opravdu se vzít, to by nebylo co řešit :wink: Je to na zvážení, myslím si, že i při žádosti o půjčku berou v potaz nezaopatřené děti i když sňatek nebyl. Ale tomu nerozumím.
12. zář 2011 v 09:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kaleilah
Teď mě ještě napadlo, pokud se právě rozvádíte, mohl by manžel popřít otcovství nenarozeného dítěte u rozvodu, třeba by to prošlo, nevím teda jak to funguje, ale mohlo by to být rychlejší. A pak byste jen na matrice s novým přítelem určili otcovství a s tím Zápisem o určení otcovství byste jeli rodit a děťátko by mělo v rodném listě svého otce. Až budete určovat otcovství budete si domlouvat příjmení dítěte, to si pořádně rozmysli, asi bych já trvala, aby mělo dítě stejné příjmení jako já a ostatní děti :wink: Ale koukám, že píšeš, že nechce ani příjmení po bývalém manželovi, je to těžké...
12. zář 2011 v 09:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kaleilah no já bych se poptala na matrice. pokud tě rozvedou dřív než porodíš, mohlo by to pak jít normálně přes matriku. 6eby Přítel spolu s tebou dorazili sespsat dohodu oo otcoství a přijmení miminka. Zkus se pozeptat, myslím že by to bylo reálné v případě že už budeš mít rozvodové papíry a přítel sám přizná otcoství, neměl by být ani problém těch 300dnů , ochrané lhůty bývalého manžela. No minimálně ti poradí lépe než laici :wink:
12. zář 2011 ve 14:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jsem právník a musím ti napsat, že bohužel žádná klička neexistuje. Buď se vdáš nebo bude za otce zapsán bývalý manžel a budeš muset u soudu popírat jeho otcovství.
12. zář 2011 ve 22:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
zdravim,resim tu samou situaci,a sepsali jsme cestne prohlaseni jeste k nenarozenemu miminku,Zamitli to ze to takhle nejde,bylo mi receno ze jeste rok po narozeni ditete v ochranne lhute ma male jmeno bývalého manzela,coz je dlouha doba a to jeste muze bejt delsi kdyz byvali manzel bude delat problemy.

Zajimalo by mne zda nekdo nevite kdyz bych poprela otce a dite by bylo jakoby pro urady bez tatinka jestli by to slo i v te occhranne lhute udelat male by melo me prijmeni za svobodna, jelikoz si muzu po rozvodu vybrat jak se chci jmenovat.
31. srp 2013 v 10:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek