Nárok na péči. Poradíte, prosím?

sleepers
25. únor 2021

Dobrý den,

Jsme s manželem rozvedení, dcera je v mé péči. S otcem se stýká každý sudy víkend.
Letní prázdniny jsou dle jeho požadavků vždy jeden týden v červenci a jeden týden v srpnu. Chtěl 30.+34.týden a další dle naší dohody.

Moje otázka zní.

V případě, že je ex nemocný (prý už mu je dobře) a zrovna má být s dcerou, měl by si ji vzít nebo je mou povinností mít dceru u sebe? Nemám s tím problém ale jednou je to rymička, pak střevní potíže, následně viróza. Těžko si tedy mohu naplánovat nějaký program...
Jak je to v případě, kdy mu třeba do 'jeho" soboty vyjde práce nebo cokoliv jiného? Je jeho povinností zajistit pro dceru hlídání nebo je automatické, že je dcera se mnou?
Stejně tak i prázdninách. Chtěl 30.+34.tyden a už nyní z nějaký vypadlo, že 30.tyden mu v práci nedají.
Pokud je to soudem dané, neměl by se tedy on starat o to, aby měla dcera hlídání? Nebo jsem já povinná se mu přizpůsobit?

Moc děkuji za vaše reakce

kridav
25. únor 2021

Je to i na vaši domluvě. Když už to víte takto dopředu, tak proč mu nevyjit vstříc. My jsme to vždy měli jen na naší domluvě, jak se nám to hodilo. A můj manžel měl dcery domluvený vždy po 14 dnech na 14 dní. Pak jak byly starší, tak jeho bejvalka to chtěla jinak, ale vždy jsme to vymysleli a domluvili.

klokanka31
25. únor 2021

@sleepers Je to snad o dohodě ne? Z tvého dotazu mi přijde, že máš na bývalého vztek, a nechceš mu nic ulehčovat, ale proboha je to tvoje dcera... Není teda lepší aby byla u tebe když on nemůže, než aby byla na hlídání bůhví kde?

sleepers
autor
25. únor 2021

@kridav @klokanka31

Kdyby to bylo na naší dohodě, tak se sním nedomluvim.

Proto je to o víkendech sudy/lichý. Pokud má náhodou čas už v pátek, jde k němu dcera už v pátek. Nemám s tím problém a nikdy jsem mu nebránila ve větším stykani, než je dané soudem. Naopak.

Např.dnes mi dal vědět, že to o víkendu nejde. Což moc dopředu opravdu není.

Na bývalého vztek mám, to ano. Ale nesouvisí to s péčí o dceru.
Naopak. Nemohl 30.tyden, tak jsme se domluvili na 29. Nemám s.tim problém. Ale dost dobře to takhle nejde furt.

A to ani nemluvím o tom, že tím, že je s dcerou jen 4* v měsíci, malé dost ubližuje.

magdanaty
25. únor 2021

Samozřejmě je nejlepší domluva tak, aby vyhovovala oběma stranám. Ale chápu, ze ne vždy je to možné (osobní zkušenost). Pokud mate dceru v péči Vy a otec je oprávněn se s ni stýkat, Vy jste povinna mu ji v daném termínu předat, ale on není povinny si ji vzít. Je to jeho právo, nikoli povinnost. Naprosto avad chápu, můj ex také rad mění věci na poslední chvíli, ale pokud jste chtěla dite do své pece, musíte s tímto bohužel počítat:(
Jinak doporučuji na FB skupinku Stridava pece ano či ne, dost často se tam podobně dotazy řeší.

kridav
26. únor 2021

@sleepers bohužel to tak je, že ty děti to odnesou, když se rodiče rozjedou.
Odešla jsem od ex, když dětem bylo 10 a 8, bral si je fakt jen jednou za 14 dní na víkend, nevolal jim, to děti mu volaly aby se s ním domluvily jestli můžou přijet, protože kolikrát si jel on někam na výlet na motorce. O prázdninách si je nebral skoro vůbec, a o velkých ani nemluvím, to je měl jen na ty víkendy. Teď už je dětem 19 a 17, stále k němu jezdí na víkendy jednou za 14 dní, někdy častěji. A asi tak 3 roky zpět je začal brát v létě na dovolenou, a to dokonce do Chorvatska. Volá jim a prokecaji spolu hodiny. Teď spolu mají úplně jiný vztah, a i když je mi to občas líto, že s ním víc komunikuji než semnou, tak jsem za to ráda. Že si on konečně uvědomil, že má děti. A kór v tyhle době, kdy nemůže do hospody, je za jejich společnost moc rád. Takže i když na svoje děti skoro pořád kašlal, i když jsme byli spolu, tak teď je pro ně fajn táta. A to s ním taky byla špatná domluva, nechtěl semnou vůbec mluvit, protože mi nemůže odpustit, že jsem od něj odešla.
A třeba můj současný manžel, má 2 dcery teď jim je už 17 a 14. Ex od něj odešla když holkám bylo 7 a 5. On je zrovna vzorny otec a holkám chtěl věnovat každou svoji minutu. Vždy tady pro ně byl, nejradši by je měl pořád u sebe, ale věděl že chtějí být s mámou. No a teď na něj holky kašlou, když jim vola tak mu pomalu nemají co říct, takže se jim v podstatě stále vnucuje, aby o kontakt s nimi nepřišel, protože už k nám skoro 2 roky nejezdí, a vidí se s nimi už jen párkrát do roka.
Takže nikdy nevíš, jak ten vztah otec a děti dopadne.

sajul
26. únor 2021

Ne, soudně je to tak, že v ty stanovené dny máš ty povinnost mu ji předat, ale on nemá povinnost si ji vzít.