Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Nesporný rozvod, máte zkušenost?

dagmarj
1. bře 2016

Má tu někdo zkušenost s nesporným rozvodem, kdy uz každý z partnerů žije jinde, mají zabehlou střídavou péči, rozděleny majetek a na všem jsou dohodnuti, .. Jak dlouho takový rozvod trva, nebo jestli je rozvedou na prvním stání. Kamarádka se rozvádí a nemá nikoho na koho by se obrátila s dotazem.

blahova_andrea
1. bře 2016

můj partner to tak v podstatě měl. nejhorší bylo čekání než je pozvali k tomu stání. pak už to bylo rychlé. jedno měli ohledně dětí a druhé ohledně majetku. v podstatě šlo o to, že soudkyně přečetla na čem se v papírech dohodli a chtěla po nich osobní vyjádření, zda to stále platí, zda s tím stále oba souhlasí.

ivis_b
1. bře 2016

Ja je uvedeno vyse, nejdriv se musi vyresit deti, kdy soud musi schvalit vami navrzenou dohodu. Pak teprve probehne soud ohledne rozvodu, kde podminky tzv. nesporneho rozvodu je spolecny navrh manzelu, nebo navrh jednoho a druhy k navrhu pristoupi, trvani manzelstvi alespon 1 rok, z toho alespon 6 mesicu musi zit oddelene, pak schvaleni dohody o detech (viz vyse) a pisemna dohoda manzelu ohledne majetku s overenymi podpisy. Rozvod je pak bezne na jedno jednani, ale protoze deti se resi zvlast, budou muset k soudu alespon dvakrat.

bartovka83
1. bře 2016

My jsme to tak měli. Jedno stání o děti, druhé rozvod. V první řadě je potřeba podat žádost o úpravu péče o nezletilé děti (musí proběhnou soudně, nestačí být dohodnuty). Pak žádost o rozvod a doložit majetkové vypořádání a ja jsem musela písemně potvrdit, ze se k žádosti připojuji. Soud jsme měli do dvou měsíců, ale to záleží na kraji. Někde to trvá déle.

meindzi
1. bře 2016

ja osobne nesporny rozvod mela, ale nemeli jsme deti, takze jsme meli sepsanou dohodu o rozdeleni majetku a zavazku, o tom, ze nebudeme chtit po sobe vyzivovaci povinnost, podepsali jsme to na poste, dodali k zalobe a rozvedli nas bez nas. prisli jen papiry o rozvodu. jinak, podstatnou soucasti tohoto rozvodu je to, ze kazdy zije jinde. zalobu jsem podala koncem srpna a v pulce listopadu jsme byli rozvedeni.

ivis_b
1. bře 2016

@dagmarj jo a trva to ruzne dlouho, zalezi na tom, ko muto na soude zrovna napadne, jak moc ma plny senat. Ale pocitej v radu mesicu, kvuli tem nezletilym detem se to protahne.

ivis_b
1. bře 2016

@meindzi no nekde to dodnes delaji bez ucasti manzelu, ackoli zakon (novy ob.z.) jasne pozaduje vyslech manzelu i v pripade nesporneho rozvodu, takze spravne by to bez ucasti manzelu jit nemelo.

meindzi
1. bře 2016

@ivis_b my se rozvadeli v r.2013, takze ted je to uz mozna jine 🙂

somalicats
1. bře 2016

@dagmarj Podle toho, jestli mají děti, tak je rozvedou na dvě stání (když jsou děti) nebo na jedno (když nejsou). My jsme s ex měli předem sepsanou smlouvu o rozdělení majetku, s podpisy ověřenými na matrice, péči o dceru jsme si raději nechali sepsat u advokátky, aby v tom nebyly chyby, kvůli kterým by nám třeba návrh vrátili, stejně tak vlastní žádost - podával manžel, já se k tomu připojila souhlasem. Každé stání trvalo cca 15 minut. Než k nim ale došlo, tak to trvalo 4 měsíce (stání kvůli dceři) a 2 měsíce (vlastní rozvodové stání), rozváděli jsme se v Praze, takže třeba jiné soudy pracují rychleji.

dagmarj
autor
1. bře 2016

@somalicats všechny papíry podávali naráz. A asi to bude všude stejně, když jsou děti. Díky.

somalicats
1. bře 2016

@dagmarj Jo, to my taky podávali vše najednou. Oni si tam nejdřív přeberou ty děti, určí opatrovníka (někoho z místně příslušného OSPOD), který se případně s rodiči sejde a sepíše zápis (pokud už ho nemají) a pak u soudu sdělí své stanovisko (u těch dohod s tím nemívají problém, naše ospoďačka jen odsouhlasila naši dohodu). A pak teprve vlastní rozvodové stání. Tam se jen soudkyně zeptala, jestli jsme si to nerozmysleli, přečetla do spisu naši dohodu a rozvedla nás, je dobré se hned na místě vzdát práva na odvolání, neběží pak ta měsíční lhůta (či jak je teď dlouhá).

evapater89
1. bře 2016

Ahoj.. Ja mela nesporny rozvod a podávali jsme cca v květnu. Na první stani kde se muselo soudne vyřešit dítě nas pozvali az v říjnu a pak samotný rozvod v prosinci. Rozvod byl na místě nabit oracni moci..
Takže u nas cca půl roku.

andelka
1. bře 2016

Ono záleží na mnoha okolnostech. Taky jsme měli dohodu o dětech, rozvod nesporný, podávali jsme to současně. Napřed musí proběhnout soud o děti, schválení dohody rodičů, potom teprve rozvodový soud. Já to podávala všechno v březnu, opatrovnický soud byl v květnu a rozvodový v listopadu. Oboje proběhly bez problémů, rozvodový trval 13 minut. Ale od podání do nabytí právní moci rozvodu 9 měsíců. Taky jsem doufala, že to bude dřív.

olivie14
1. bře 2016

Holky mají pravdu první bude řízení ohledně dětí, pokud jsou domluveni bude to na jedno stání, pak bude rozvod, je jedno jestli návrh podal ten nebo ten, pokud splňují podmínky rozvedou je, a i kdyby z toho byl nakonec rozvod sporný nic se neděje a na první stání je většinou rozvedou také, to by muselo být něco zásadního. Časový úsek těžko odhadnout, JDE O TO KDE . Každý soud je jinak zahlcen a rozhoduje jinak rychle. Ale cca obě řízení půl až třičtvrtě roku, když to půjde hladce.

dagmarj
autor
1. bře 2016

@olivie14 myslis od podání žádosti. Škoda, že to nemůžou udělat naráz. Asi by pak neměli co dělat , kdyby se to rozhodlo najednou.

andelka
1. bře 2016

@dagmarj myslíš děti a rozvod? to nejde, o dětech rozhoduje opatrovnický soud a o rozvodu občanský.Napřed musí být soudně rozhodnuto o péči o děti a až potom se může rozeběhnout řízení o rozvodu.

dagmarj
autor
2. bře 2016

@andelka tak to pak jo. Ted už to vím.

olivie14
2. bře 2016

@dagmarj jojo myslela jsem od podání žádosti a o dvou soudech už víš takže tak.

kubaka
18. bře 2016

Jsem přesně takový případ. Obrátili jsme se s manželem na právníka, který sepsal podklady pro A) - soud o dítě, za B) rozvod a vyrovnání. Všechno dohodou. Podávala jsem doklady v říjnu na soud. Soud o dítě proběhl v prosinci a za dvacei minut byl konec. Termín rozvodu jim trval půl roku. A podržte se, na 23. výročí svatby. Ne že právníci nemají smysl pro humor 😀 Žijeme rok odděleně, všechno funguje podle dohody. Ideální rozchod je opravdu se na všem dohodnout a nechat sepsat u jednoho právníka. K soudu jsme ho nepotřebovali, není už pak při projednávání o čem diskutovat. Cena za celou tuto službu byla 8 tisíc, tedy každý dal půlku. Když nebude soud přetížený, může pak vše proběhnout opravdu rychle. Nejhorší je jen to čekání na pozvání k jednání. 😉

bartovka83
20. bře 2016

@kubaka My měli rozvod 31.12. což bylo taky zvláštní uzavření starého roku. No doufám, ze žádný další rok takto ukoncovat již nebudu.

kubaka
21. bře 2016

@bartovka83 koukám, že ti soudci jsou fakt šprýmaři. 😀 Pro nás už je to teda jen formalita, ten mentální rozvod mám dávno za sebou a komunikujeme spolu normálně. Hodně štěstí všem.

bartovka83
21. bře 2016

@kubaka My naštěstí také vycházíme velmi dobře, ale tak to bylo velmi bolestné. Paradox nejvíc byl, ze přesně rok zpět na Silvestra to vypadalo na velkou naději, ze to ustojime a nakonec jsme přesně za rok stali naproti sobě v soudní síni. A jestli paní soudkyně koukala, pak z okna, tak si musela ťukat na čelo, protože jsme se potom před budovou ještě objali a popřáli si hodně štěstí do nového roku a života.

dagmarj
autor
22. bře 2016

@bartovka83 já myslím, že tak to má být. Něco jste spolu prožili, proč se na sebe hněvat. Důvod proč se rozvést jste uvedli ale úplně na sebe nikdy nezapomenete.

sykorka001
22. bře 2016

Milé dámy. Moc zdravím. Nemám bohužel čas číst Vaše příspěvky, nicméně bych potřebovala radu. Manžel od nás odešel v prosinci, od té doby jsme ho neviděli. Mám dva malé kloučky, 5 let a desetiměsíční miminko. Ty tři měsíce se o nás nezajímal, kluky neviděl. Minulý týden jsem dostala dost ošklivý dopis s tím, že chce staršího vidět ten ten víkend s podmínkou, že mu ho dovezu na nádraží. Teď jsem dostala další zprávu, že se se mnou chce rozvést, nesporný rozvod, zatím jsem po termínech nepátrala, ještě nevím, co to znamená. Potřebuji rady, co teď. Manžel se o děti nikdy moc nezajímal, starší je trochu "jiný", myslím, že u něj bude nějaká forma LMD, zatím nemáme diagnostikováno. Šel mu vždy dost na nervy. Nedokázal ho pochválit, většinou na něj křičel a za něco ho káral. Když byl jeden klouček, celkem jsem vše zvládala sama. Po narození druhého, už jsem potřebovala pomoc, to přestal fungovat skoro úplně. Když nebyl v práci, tak jezdil po svých zájmech, kina, přednášky, o víkendech nebyl s námi celý podzim. To píši, abych nastínila situaci. Nevím, jak bude starší zvládat trávení víkendů jen s manželem, bojím se, aby se zmíněné problémy neprohloubily. Je mi všajk jasné, že s tím se budu muset smířit.
Takže co teď? Jak postupovat? Jak se postupuje se svěřením dětí do péče? Budu vděčná za všechny rady. Děkuju.

ivis_b
22. bře 2016

@sykorka001 no, předpokladem tzv. nesporného rozvodu je, že manželství trvalo alespoň rok, 6 měsíců spolu nežijete, dohodnete se na péči o dětech a soud tuto vaši dohodu schválí a dohodnete se na vypořádání majetku a bydlení po rozvodu (písemná dohoda s ověřenými podpisy). V takovém případě soud nezkoumá příčinu rozvratu manželství, tj. nemusíte nikde uvádět, proč se chcete rozvést a soud se po tom nebude pídit. To je jediný rozdíl oproti tzv. standardnímu rozvodu. Takže zvaž, jestli jste schopni se dohodnout ohledně dětí a majetku, to je na vás.

malanikova
29. črc 2016

Chtěla jsem se zeptat, s manželem se rozvádime máme každéj jiné partnery a čekáme i děti já smym novým přítelem, a manžel se svou přítelkyní,na rozvodu sme domluveni ale co se majetku týče to sme se nedomluvyly já odešla z domu a jemu tam vše zůstalo,děti máme už soudně vyřešené,myslíte že by to mohla za mě vyřídit moje přávníčka.protoze já se mám tet 5.8.dostavyt do porodnice budu mýt den před termínem porodu.a 8.8.se mám dostavit k soudu ohledně toho rozvodu.

dagmarj
autor
1. srp 2016

@malanikova asi by tě mohla zastoupit, a pokud nejste rozhodnutí, tak rozhodne soud. tva čeština je ale hrozna. používej více měkkeho ,,i,, to tvrdé není tak časté. 😉

werry
13. kvě 2019

Ahoj holky, prosím co přesně a jaké přílohy odevzdat na soudu, vše máme sepsane, rozvod dohodou, dceru také vyřešenou...vím že musí být ověřené podpisy na majetku a ještě někde, např. Kopie oddaciho listu?