Osvojení dítěte manželkou ze strany otce. Máte zkušenost?

didisek20
11. srp 2022

Prosím o radu.
Možná mě spousta lidí teď odsoudí, ale musím se zeptat.
S bývalým přítelem máme dceru kterou má v péči a jeho manželka podala návrh na osvojení dcery a zapsání do matriky. Můj názor je že chtějí aby byla zbavená rodičovských práv s tím že mi jako matce zůstane vyživovací povinnost. Prosím může mi to někdo objasnit jak to je. Kdo tomu rozumí nebo má zkušenosti. Děkuji

ab3185
11. srp 2022

@didisek20 Zbavit tě rodičovské zodpovědnosti mohou jen soudně a jen pokud k tomu jsou závažné důvody. I pokud k tomu dojde zůstaneš matkou, budeš mít povinnost platit výživné a také zůstaneš zapsaná v rodném listě dítěte. Manželka otce dítěte nemůže jen tak dítě osvojit, pokud s tím biologická matka nesouhlasí. To by soud povolil jen ve výjimečných případech, ve velmi vážném případě, pokud by matka o dítě nejevila žádný zájem a pokud by měla na dítě velmi špatný vliv. Mám zkušenost s případem kdy se jednalo o otce dítěte, který o dítě nejevil žádný zájem, šest let ho neviděl, celou dobu se vyhýbal placení výživného a měl opakované problémy se zákonem a pobyty ve vězení. I v takovém případě se osvojení táhlo dva roky, prvním krokem bylo právě zbavení rodičovské zodpovědnosti. Třikrát proběhlo stání u soudu, otec se tam nedostavoval, kdyby k soudu chodil, táhlo by se to možná celé ještě déle a nebo by soud osvojení zamítl.

didisek20
autor
11. srp 2022

@ab3185 taky zdravím včera mi přišel dopis od soudu jak s předvoláním tak se sepsaným návrhem manželky mého bývalého. Že záda soud o osvojení dcery aby byla zapsána do matriky jako matka a aby nesla její příjmení. Její odůvodnění nemám zájem o dceru neplatim v daný den splatnosti výživného atd atd. Problém je že alimenty posílám pravidelně každý měsíc no prostě děs. Ano jsem matka dcery a důvody ke styku nebo ježdění až na druhou stranu ČR je ten ano mám přítele nežijeme spolu mám další dvě děti bohužel jedno z nich je psychicky nemocné. A bohužel i po finanční stránce jsi cesty až na druhou stranu ČR jsem si nemohla dovolit. Prostě pro někoho to jsou vymysli,lži,keci,pro mě jako matku samoživitelku je to dost těžký zápřah a tak tak zvládám.

jola777
11. srp 2022

@ab3185 Pokud dala k soudu návrh na OSVOJENÍ a soud by mu vyhověl tak by BYLA zbavena rodičovských práv a povinností a v rodném listě by byla jako matka uvedena ta nová manželka otce.

jola777
11. srp 2022

@didisek20 Pokud ti jde jen o tu vyživovací povinnost tak buď v klidu, tu bys pak už neměla.

didisek20
autor
11. srp 2022

@jola777 ale já bych byla zbavená role matky ale alimenty bych musela platit. 😭😭 To nechci já chi zůstat v rodném listě.

didisek20
autor
11. srp 2022

@jola777 nejde o peníze😡😡 jde o ten pocit že už nebude moje. Že nebude mít moje jméno že celkově už nebude mít nic společného s mou osobou.

jola777
11. srp 2022

@didisek20 Alimenty = vyživovací povinnost. Když nejsi v rodném listě nemáš vůči dítěti žádná práva ani povinnosti takže ani tu vyživovací povinnost = neplatíš alimenty.

didisek20
autor
11. srp 2022

@jola777 ale já ji to chci platit chci ji dávat na školné oblečení atd ale nechci být vymazána z toho posledního papíru který mě a malou spojuje.

jola777
11. srp 2022

@didisek20 Tak pokud se s dcerou pravidelně stýkáš, projevuješ o ní zájem, platíš výživné, tak bych se nebála že to soud schválí.

didisek20
autor
11. srp 2022

@jola777 vizivne platím každý měsíc o to nejde. Ale až na ten styk otec si nepřejí ať ji motam hlavu kdo je její máma.

bara88
11. srp 2022

@didisek20 takže ty se ze svou dcerou nevidáš?

didisek20
autor
11. srp 2022

@bara88 nepřeje si to její otec i jeho manželka.

jola777
11. srp 2022

@didisek20 A vy nemáte upravený styk kdy jí můžeš vídat? Tak bych asi zašla přímo na OSPOD a poradila se tam. Asi taky záleží kolik jí je a jak dlouho tě neviděla. Protože jestli jí je třeba pět a z toho tě tři roky neviděla tak si tě nebude pamatovat a bude z toho akorát fakt zmatená.

jola777
11. srp 2022

@didisek20 Tak nepřát si to může ale zakázat ti to nemůže.

didisek20
autor
11. srp 2022

@jola777 naposled jsem ji viděla v 18 měsících pak jak ji byly 2 roky a pak v 5 letech. A ne nemáme to soudně když jim napíši nebo zavolám údy bych mohla malou vidět tak z jejich strany žádná reakce.

didisek20
autor
11. srp 2022

@bara88 ano nevídam ji

bara88
11. srp 2022

@didisek20 😲a tak ze si to nepřeje tak se teda o dceru nestaráš?to je přeci v tvém zájmu ne?

didisek20
autor
11. srp 2022

@bara88 je to hodně komplikované pokud nikdo nezná celý příběh nemůže soudit. Já si tu přišla pro řady ne aby mě odsuzovali

didisek20
autor
11. srp 2022

@bara88 nemůžu se o ní starat když ji nemám v péči

jola777
11. srp 2022

@didisek20 Tady už je asi pozdě radit když si dceru za celý její život viděla třikrát.

didisek20
autor
11. srp 2022

@jola777 já ti už zmiňovala ten důvod ta dálka přes celý stát.

bara88
11. srp 2022

@didisek20 jako že máš soudem zakázané se s ní vídat?znám dost maminek co mají děti v péči a tatinci si je berou třeba co druhý víkend

bara88
11. srp 2022

@didisek20 v tom případě si myslím že by to osvojení klidně soud mohl schválit

didisek20
autor
11. srp 2022

@bara88 malá byla odebrána do pes.péče pěstounka se sní odstěhovala z okresu Bruntál až do Klášterce nad Ohří okres Chomutov. Nemohla jsem jezdit už kvůli zdravotnímu stavu svého syna.

didisek20
autor
11. srp 2022

@didisek20 podotýkám že bez vědomí obou rodičů

jola777
11. srp 2022

@didisek20 Pokud žiješ ve stejném státě jako já tak ten není tak velký abys za ní nemohla aspoň jednou za měsíc přijet. Jenže to musíš chtít.

jola777
11. srp 2022

@didisek20 A odebrána vám byla proč?

didisek20
autor
11. srp 2022

@jola777 no jde vidět že spíš se dočkáme odsouzení než řady jak to napravit. Děkuji

didisek20
autor
11. srp 2022

@jola777 to je na hodně dlouhou dobu.

eviicka
11. srp 2022

@jola777 paní asi nepotřebuje aby ji tady někdo, kdo o jejím životě nic neví soudil.

Hele jsem naprostý laik, ale myslím si, že pokud máš zájem dál plnit vyživovací povinnost, tak jim to neprojde, naopak ty jim můžeš pohrozit, že budeš styk požadovat (byť třeba jen písemný nebo telefonický). Nevím, kolik holčičce je, do rodiny bys jim násilím zasahovat zatím asi neměla, ale oni by měli v přiměřeném věku říct dcerce pravdu a nebrat ji její kořeny, aby vy dvě jste měly šanci jednou o sobě vědět.