Výživné na manželku. Kolik si říct?

21. zář 2023

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti, jak je to s vyživovací povinnosti k manželce, která je na rodičovské dovolené. S manželem se budeme rozvádět z důvodu jeho alkoholismu. Máme spolu dvě malé děti a do konce roku budu ještě na rodičovské dovolené, takže můj příjem je 9 tisíc korun a jen nájemné je 14000 Kč, k tomu další pravidelné výdaje - školka, pojištění, telefon apod. Manžel vydělával přes 40 tisíc korun, teď je v pracovní neschopnosti a má tedy cca 27000 Kč. Bydlí však nyní zadarmo na naší chatě, kde bude platit jen elektřinu (tu jsem dosud platila také já). Řekl, ať mu dam vědět, kolik budu chtít peněz a já nevím, co je adekvátní částka v tuto chvíli na mě a na děti, když já jsem zatím na rodicaku. Navrh k soudu teprve podám, teď spíše kolik si říct nyní 🙈

andelka
21. zář 2023

Konec roku je za chvíli. Co potom? Soud bude už rozhodovat v situaci,kdy na RD nebudeš. Manžel na nemocenské snad už taky ne. Teď pořád máte SJM a nárok na stejnou životní úroveň. A děti na finanční zabezpečení. Spočítej si kolik potřebujete teď no. A sděl mu to. Alimenty z 40 tis by mohly být tak 10 tis? Na tebe už asi nic.

autor
21. zář 2023

@andelka to já vím, že potom už to bude jen o dětech 😉 spíš mi jde o to, kolik si říct momentálně teď prozatím v této situaci...

andelka
21. zář 2023

No zatím jste manželé,tak se musíte domluvit. Ty víš kolik potřebuješ ne?

autor
21. zář 2023

@andelka to já sice vím, ale s ním se moc domluvit nedá 🙄 jeho bohužel už plně ovládá alkohol 😡

andelka
21. zář 2023

Tak to mě mrzí. To bude asi blbá vyjednávací pozice,a nic moc jistota co?
Fakt těžko říct no. Záleží jaké máš výdaje.

uzivatelkapetra
22. zář 2023

Manžel platil výživné na (bývalou) manželku 3 roky a to už na rd nebyla. Neurčil jim to soud, domluvili se tak. Bylo mu doporučeno právníkem ať se radši dohodnou, že kdyby se do toho vložil soud, mohlo by to být i více.

autor
22. zář 2023

@andelka jj, u něj není jisté nic 🙄

autor
22. zář 2023

@uzivatelkapetra mně jde o to přežít nějak s dětmi do ledna 🙈 jelikož díky němu už nemám úspory a vzal mi i peníze pro nemocného psa a dětem, co dostaly 😡

misha31
22. zář 2023

Tak pokud ti vzal uspory, tak bych moc nepocitala s tim, ze ti dobrovolne neco da. Soud stejne driv nerozhodne a pak uz budes v praci. Co jit s detmi prave na chatu, abys neplatila najem, kdyz je vase? A manzel at si neco najde

autor
22. zář 2023

@misha31 něco bych řekla, že teď právě dá... on pořád nevěří, že je vážně konec. Takže se střídavě snaží a střídavě vyhrožuje. Konstruktivně se s ním ale domluvit nedá 🙄 Na chatu rozhodně s dětmi nepůjdu, není tam pořádně voda, není zateplená a kvůli čtyřem měsícům nepůjdu pryč z městského bytu, který je psaný na mě... potřebuju jen překlenout tohle období a děti si musí zvyknout ve školce a od ledna budu pracovat, tak už to dáme 😉

krisstina93
22. zář 2023

Ja bych rekla, ze do konce roku ani nestihne proběhnout soud. To budete muset vyřešit nějak mezi sebou. Já podávala navrh na svěření do pece a alimenty v červenci a na soud došlo v březnu dalšího roku :D

autor
22. zář 2023

@krisstina93 jj, soud vím, že bude za delší dobu... spíš mi jde o to teď, kolik se zkoušet domluvit...

martinka_33
22. zář 2023

Minimálne o 15t si řekni, pokud ti je dá jedine dobře. Jemu zbytek musí na život na chate stačit. Zbytek určí soud až bude...

westie
22. zář 2023

Vycházela bych z toho, že on má 27 tis., k životu bez nutnosti hradit nájem atd. by mu v jednom člověku mělo stačit cca 12 tis., takže 15 tis. ať dá tobě a dětem. A začala bych si zjišťovat možnosti podpory, protože sice budeš pracovat, ale děti jsou často nemocné, budeš možná hodně na OČR, tak ať dopředu víš, jestli máš na nějakou podporu nárok a co pro to potřebuješ - např. nájemní smlouvu atd.