Otec dítěte neznámý, po třech letech prozření

kacorek85
12. kvě 2015

Asi teď naštvu spoustu maminek, ale mám jednu úvahu.
Dejme tomu že jsem těhotná, otec dítě nechce, já se i přes to rozhodnu že si miminko nechám ať to stojí, co to stojí. To se stává dnes a denně. Porodím, do RL napíšu že je otec neznámý. Beru veškeré možné příspěvky od státu (tady plně pochopím rozhořčení jelikož nevím na co mají maminky samoživitelky nárok a na co ne). Po 2 a půl letech, kdy mi končí mateřská a já musím do práce najednou prozřu a vzpomenu si, že vlastně vím kdo je otec mého dítěte a ženu ho odpovědnosti.
Prozraďte mi .... vážně je náš soudní systém takhle postavený na hlavu nebo to jen mi přijde divné, že otec původně neznámý, po skoro třech letech najednou známý je a je hnán k odpovědnosti a musí vše doplatit zpětně, zatímco já tedy neoprávněně pobírala větší příspěvky na dítě od státu? Nemám být já hnána k odpovědnosti?
A teď do mě 🙂
Ne ale opravdu, ráda bych pochopila náš soudní systém a jeho fungování.

kacorek85
autor
20. srp 2015

@salomee Tatínkové když mají povinnosti, tak mají i práva a kdyby musel na malého platit a měl to dané soudem, tak by(pokud by chtěl) měl mít právo ho i vídat ať by se ti to líbilo nebo ne. A ne jen vídat, ale i rozhodovat o jeho životě. Když by byl v RL, musel by podepisovat když malý půjde do školky nebo do školy, případně i kdybys malému chtěla nechat udělat pas, tak by ti musel podepsat žádost a hlavně by ti, dle mě, nemusel dovolit s malým vycestovat za hranice. Měla bys těžké se se třeba vystěhovat do jiného města - aspoň to tak, tuším, bylo nebo je.

nonnni
20. srp 2015

@salomee jenze s tim, ze ho zapises do RL prichazeji i tve povinnosti a prava jeho...tzn, ze pokud by chtel, tak je jedno, ze ty bys maleho nikomu davat nechtela, soudem bys to mela narizeno.

To, ze o nej nejevi zajem ted neznamena, z eneni schopen syna zneuzit, jako nastroj pomsty k tobe a odnese to nejvic stejne ten maly. Ty ho znas, ty si musis tohle rozklicovat...

Ze by se to nikdo nemusel dozvedet...mozna nemusel, ale jistotu nemas...a ze by to rozchodili...asi ano...ale prijde mi to od tebe ted spise ve stylu, ze kdyz se trapis ty a musis se s tim poprat, tak se poperou i jini...

A to, ze ti tajil prilekyni a pak manzelku...melas utikat, ale to vis jiste sama...pozde bycha...

salomee
20. srp 2015

Ano, s tim kontaktem jsem to myslela hlavne tak, ze si neumim predstavit, ze by chtel tatik sveho synla vidat..a nedej buh se o to se mnou nejak prit, ci soudit..neumim si predstavit, proc by mu zalezelo na tom, ze se stehujem..no pomsta me nenapadla..ale i tak pochybuju.
Ano, mozna ze me motivy jsou i takove, jakoze ty nas nehces, tak aspon udelam "vlny"..tak by to byt nemelo, to si uvedomuju..a stejne to chci nejak i poresit s nim..aby vedel, cim se zaobiram..a tentokrat aspon dostal.sanci ..se vyjadrit...ja uz jsem tak.naucena vse dusit sama v sobe, vse si resit sama..a pak to se.mnou obcas zaclouma.

kacorek85
autor
20. srp 2015

@salomee No upřímně po třech letech mu dát šanci se vyjádřit je trošku pozdě. Teď to možná přirovnám blbě, ale to je jako kdyby ti amputovali nohu a pak řekli "Ona by se sice dala zachránit, ale my se prostě rozhodli že pro nás je fajn vám ji vzít. Nebo by jste si ji chtěla nechat?"

@nonnni Celkově mi prostě situace, a teď ne jen @salomee příjde hrozně nefér a jednostranně nakloněná ženám. A to jsem taky ženská co má před svatbou. Ale když se my ženské rozhodneme že si dítě buď necháme nebo ne, tak ti chlapi prostě můžou skákat po uších ale nic s tím neudělají. A pak už je to tedy jen na nás. My se rozhodly si dítě nechat tak se o něj musíme zvládnout i postarat. Není to naše rozhodnutí na rok, dva, ale na celý život. To není jako si blbě koupit kabelku a pak ji vrátit nebo zahodit.

Asi mě spousta maminek-samoživitelek utluče. Ale jedna věc je nechat si dítě i přes nesouhlas nebo absolutní nevědomost partnera, druhá věc je že Vás partner opustí ať už v průběhu těhotenství nebo na konci i přes to že dítě třeba chtěl.

Podle mě je logické - buď ženu tatínka k odpovědnosti hned - před porodem nebo těsně po a nebo prostě nikdy. Ne že si po několika letech vzpomenu že je nejvyšší čas aby zaplatil a zhostil se role tatínka nebo dojné krávy. Notabene když on na nás dávno zapomněl a nemusí už ani vědět jak se jmenujeme - což není případ @salomee i když to taky není ideální situace.

nonnni
21. srp 2015

@kacorek85 j abych si hlavne strasne prala, aby si muzi uvedomili, zepokud nechci dite, tak se chranim a to ne tak, ze spoleham na to, ze zena bere HA, nebo ji bylo receno, ze nemuze otehotnet....nebo na cokoliv. To same plati, pochpitlen, i o zenach. Kdyz neco nechci do takove miry, jako muzu deti, tak se chranim, tecka.

Souhlasim s tim, ze kdyz uz se rozhodnu otce ze zivota ditete uplne vynechat v pocatku jeho zivota, tak nejak postradam smysl toho ho ppotahovat k odpovednosti po letech. To bych chapala pouze v pripade, ze jsem finance v pasti a existencne zavisla na alimentech a otec nechce spolupracovat mimo oficialni cestu....pak chapu, ze se nekdo obrati na soud k urceni otcovstvi.

O te dojne krave nevim, na 99% takovych otcu si houbeles vezmes, zcela uprimne i pres neuvedeni do RL by mela existovat dohoda "dobre, nemusis se stykat a vychovavat, ale budes platit alimenty, to dite je tvoje".

K tomu, ze se jednou rozhodneme a tak to tak ma byt...no v idelanim svete ano, ale je tu mnoho variabilit, ktere proste predem neodhadnes. Napriklad svou financni situaci, nebo psychicky rozklad, nebo fakt, ze vidis, jak moc to trapi to dite...prvotni rozhodnuti je fajn, ale clovek nevi, co mu cas prinese.

Ja si myslim, ze
@salomee se prave nachazi ve velkem psychickem presu, ze se ji zda situace takhle srasne nespravedliva a neunosna a (dle meho mylne) si mysli, ze by se situace vyresila, kdyby ucinila nektere kroky, vyse popsane. Upula se na to, jako na rozreseni...cestu ven. Ja si nemysim, ze to pomuze, naopak si myslim, ze ji to hodi jeste do horsich stavu, az uvidi, ze ve vysledku se nic nezmenilo (az mozna na ty alimenty) a jakou paseku to naopak nadelalo.

salomee
21. srp 2015

..no ..svoje vcerejsi stavy jsem odnesla psycho migrenou..jak zde zaznelo..ano, rozhodnuti.na cely zivot, nicmene ve chvili, kdy ho delame, nam spousta veci pravdepodobne nedojde, ani nemuze...zkusenosti jsou neprenositelne a zivot zatracene"dlouhy".. Ale diky, ze jsem si mohla precist, ze pravdepodobne nic by se nevyresilo, nebylo by to k lepsimu...protoze moje motivy nejsou jednoznacne vymezene..nejde jen o penize. A syn, az bude jednou chtit poznat aapon tvar..patrici k jmenu, najde si ji.na osobnosti.cz..nebo podobne.
Mate pravdu, ze moznost k vykadreni uz ted dotycneho nezachrani..to jemi.pripominano pokazdy, kdyz mu za ty roky od otehotneni nejakou takovoubdavam..i

salomee
21. srp 2015

Omlouvam se, na tom mobilu je to.desny, ani nejdou opravit preklepy a text na displayi poradne nevidim..No kazdopadne..myslim, ze menit stanoviska behem zivota, hlavne na zaklade zkusenosti, je celkem normalni, nikdo nikdy nevi, jak by se zachoval, treba byste byly prekvapene, resit nejakou situaci.. On mohl rozhodnout o tom, ze nebude mit druhy vztah..mohli jsme se chranit..vic, nez diagnozou a neplodnyma.dnama..ale.kdyz se uz atalo..ja znala.jo nazor.predem a brala.ho v potaz..jenze na potrat bych nesla, nedokazala..proste ne.Ale vddela jsem,ze by to chtel, pro ne je to normalni reseni problemu, pro.me ne..takze by stejne.mohl.mit sanci, kolik.chtel.a.hustit to do me horem dolem..to by proste neslo..proto teda vim, ze die je ma vec..jen moje..moralne (v te vsi nemoralce) ano...povazujme ten muj vcerejsek za slabou chvili..jede se dal...dokud nepadnu...nebo neskoncim.nekde na uzavrenym oddeleni.

nonnni
21. srp 2015

@salomee ja s tebou fakt soucitim, to ne, ze ne....jen mi takove reseni neprjde nejlepsi. I z toho duvodu, ze si nemyslim, ze by se ti ulevilo, ale vysledku ti bude jeste hur.

Jestli vsak ty a syn zijete na hranici existencniho minima, sla bych do toho...i pres jeho nevoli. Zase pokud jde o potreby deti, tak musi jit nejake "tvoje dite, tvuj problem" stranou...zkusila bych to po dobrem, kdyby to neslo...tak po zlem. Ale s vedomim, ze to za sebou necha za pohromu. Urcite to neprinese zadne rozreseni, co se tyce postavy otce v zivote syna.

Zcela uprimne, asi bych to zkusila po dobre i v pripade, ze nezijete z ruky do ust, protoze muzes vzdy synovi sporit....

Je to tezke a ano...situace se meni...prala bych ti, abys nasla rozreseni hlavne pro sebe.

salomee
21. srp 2015

...za ty osobnosti.cz mel patrit smajlik, ale to je jedno..vsechno je to ujete.

nonnni
21. srp 2015

@salomee a mas si o tom s nekym vubec popovidat? Vyventilovat? Zdas se hodne apaticka, smutna..

salomee
21. srp 2015

Jo..a ze jsem tehotna, jsem nerekla...spis ze strachu, ze odejde.."vedela"jsem, ze v tu chvili rekne "tak zdar"..tak jsem to chtela ve zbabelosti me vlastni oddalit..proste k ukonceni by me stejne nepremluvil..dal uz jsem s nim nepocitala a kdyby se "to" dodrzelo, treba by to bylo jednodussi..ale.sama nesnasim slovo "kdyby", neni nesmyslnejsiho a nejvic muciciho slova..
Takhle to mam rozumem zmaknute..ano, nechce nas, ale kdyz se porad vidame a vice mene proste spoustu veci sdilime, je pro.me.tezsi to pobrat..a trapi me to, tatu nemame, penize nemame..hlavne ze mam o sobe pisnicku a jsem x let zamilovana..ach,uzasne!

nonnni
21. srp 2015

@salomee chapu to spravne, ze se spoluprad intimne stykate, ale malemu se vyhyba? To je asi uplne nejdebilnejsi konstalace... Radit ti, at ho uplne odriznes...to asi vis sama.

Mohu se zeptat, proc ti tedy alepson neprispiva?

Naprosto chapu, ze jsi tou situaci zdeptana, vycerpana a frustrovana a chces to vyresit, at se deje, co se deje...