Příjmení určí soud nebo zůstane stejné?

evavr
16. říj 2021

Dobrý den, prosím o názory, býv.přitel se kterým mám tříměsíční dceru, která má příjmení po mně, dal k soudu, že chce, aby měla příjmení po něm,( s tím nesouhlasím), nežijeme spolu, mam ji v péči já. V RL je zapsán soudně, alimenty platí, jezdí 1x za 14 dní za ní.
Prosím, co myslíte, mam šanci, že ji zůstane mé příjmení? Nebo soud povolí změnu, protože se jako otec zajímá o dítě?
Děkuji za rady, názory a ev. vaše zkušenosti. 🙏

mimi1004
16. říj 2021

Nezlob se, ale jak máme vědět, co rozhodne soud? 🤷‍♀️

mimi1004
16. říj 2021

Spíš to na mě působí tak, že se ti mstí za soudní zapsání do rl.

anetka9
16. říj 2021

Upřímně si myslím, že příjmení soud měnit nebude..ale je to teda jen můj a v tomto případě neodbornej názor (je to celkem neobvyklý spor mám pocit)...takže by mě teda samotnou zajímalo, jak to dopadne

andelka
16. říj 2021

Jak soud rozhodne těžko říct.
Osobně mi přijde ujeté,aby změnil příjmení,v případě,že spolu rodiče nežijí, nedokázali se domluvit na ničem,všechno se řeší soudně..
Obecně bych jako svobodná matka příjmení otce nedávala. A už vůbec neměla představy o tom,že si mě jednou vezme. Tohle už hodně holek stálo hodně slz.
Proč by mělo mít dítě příjmení chlapa, který se za ním projede párkrát za měsíc podívat, kdežto matka je s ním drtivou většinu času,řeší všechno okolo běžných věcí, lékařů, úřadů, školy atd. Jiné příjmení je zbytečná komplikace. Osobně myslím,že soud to bude vidět stejně. Pokud se vdáš, budeš mít další dítě/ děti,tak malá by byla jediná s jiným příjmením. Obvykle se pak naopak řeší souhlas otce nebo soudu s přejmenováním.

eviicka
16. říj 2021

@andelka pokud se autorka znovu vdá, tak by nepotřebovala souhlas otce s přejmenováním? Já myslím, že ano.
Jinak laický pohled - jeho příjmení podle mne nedostane, ale je tu také možnost, že by měla mít příjmení dvě.

andelka
17. říj 2021

@eviicka potřebuje,ale pořád je možnost nechat si příjmení dvě, rodné a nové a tím mít příjmení všech svých dětí.
Dítě nemůže mít dvě příjmení. Rodiče se musí dohodnout na jednom.

eviicka
17. říj 2021

@andelka díky za upřesnění 🙂

gruyerre
17. říj 2021

@evavr logicky vzato jí příjmení změnit nemůžou bez tvého souhlasu. Jak by to soud v době rovnoprávnosti žen a mužů zdůvodnil? Navíc má soud jednat v zájmu dítěte, a těžko bude v jejím zájmu mít příjmení po týpkovi, který se k otcovství ani nepřiznal dobrovolně a nevychovává ji.