Soud. Poradíte, prosím?

evavr
21. zář 2021

Dobrý den, chtěla bych Vas poprosit o radu.
S býv. mám dceru, nar.v červenci, v rodném listě není zapsán, protože se nedostavil na matriku podepsat otcovství a nesouhlasil s krestnim jménem a chtěl, aby měla příjmení po něm ( což jsem nechtěla již nežijeme spolu, je 120 km daleko).Dceru viděl 3x od té doby,platí výživné ( aby byl před soudem lepší, i když teď ještě nic platit nemusí, když není zatím zapsaný)
Dal to k soudu, že chce být zapsán , a chce změnu buď krestniho jména, jaké vybral on nebo aby měla příjmení po něm, mam šanci že to soud nezmění a malé zůstane jméno a příjmení co má? Vážný důvod ke změně není, jen, že to chce on a nedohodli jsme se, páč s nim nebyla dohoda možná a teď dělá naschvál.
Děkuji za rady.

codal
21. zář 2021

@evavr podle mě to žádný soud neschválí..

merope
21. zář 2021

@evavr Popravdě - tohle bych fakt jako soudkyně (nejsem) nechtěla mít na stole. Dítě je vás obou nedílnou měrou. Takže otec se má podílet 50% stejně jako matka. Pořád tam od tebe nevidím ten prostor pro otce. Proč se nedostavil na matriku podepsat otcovství? Protože nechtěl podepsat otcovství s vybraným jménem a jinou možnost jsi mu nedala? Nebo prostě odmítl podepsat otcovství jako takové bez jména?

zrzeckas
21. zář 2021

Ani u jednoho si nemyslim, ze by zmenili.... Musel by k tomu byt, vazny duvod a nemyslim si, ze jen to, ze on to chce je vazny duvod a navic se mohl vyjadrit jiz pred narozenim a mohl se dostavit s tebou na matriku s tim, ze se jmenem nesouhlasi, takhle me to prislo, jako by mu to bylo jedno...... Zapsat ho asi zapisi, mozna budou chtit testy otcovstvi, ale na to pravo myslim ma.... Ja byt soudkyni, tak ho zapisi do RL, ale zmenu prijmeni nepovolim, protoze mala byva u tebe a uz vbc ne jmena, nevidim duvod...... A byt tebou, kdyz by pak byl v RL zkusila bych aby platil vyzivne i na me😁

j.a.n.i
21. zář 2021

No, já bych možná jako soudkyně řekla, že buď se dohodnete nebo jméno vyberu já... ale jinak chudák dítě, mít rodiče, kteří se mají tak úžasně rádi, že mu nejsou schopni vybrat ani jméno.

kmarie81
21. zář 2021

@evavr ja ani nikdo jiny, krome tebe, tu nevi, jak to mezi vami bylo a proc se tatinek nedostavil na matriku kvuli otcovstvi. Ale ted na soude jestli s tim oba budete souhlasit a ani jeden z vas nerekne ze otec neni, podle me ho zapisi i bez testu dna... Co se tyce jmena - myslim ze mu bude vysvetleno, ze jeho dceru nedela jmeno - tj tato osubka je jeho dcerou a vy jako rodice ji se o ni mate starat a milovat ji bez ohledu jestlijl se jmenuje napr. Klara novakova stejne jako kdyby se jmenovala Gertruda vomackova. At se prestane chovat jako dite a zacne se chovat jako dospely rodic

levandule_k
21. zář 2021

Můžu vědět, jaké jméno chce dát otec dítěte a jaké jsi dala ty?
Přiznám se, že by mě zajímalo, jak bude soudce rozhodovat, protože absolutně nemám tušení o nějaké opoře v zákoně.

evavr
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
j.a.n.i
21. zář 2021

@evavr Ale když tam dojdete, tak to příjmení po něm mít klidně může, ale jestli ono to spíš nebylo tak, že on se nedostavil, protože si trvala na příjmení po sobě a s tím on nesouhlasil, tak nebyl důvod na tu matriku jezdit

marcicek84
21. zář 2021

@evavr tak nevim co vlastne po soudu chce,ja bych s jeho prijmenim uz nesouhlasila,kdyz predtim nechtel na matriku a dite je v me peci,ze moznost mel,ale tehdy to neudelal a ted uz proste jste od sebe a je pro tebe praktictejsi,kdyz se mala jmenuje po tobe.A co se jmena tyce,tak ty jsi vedena jako samozivitelka. tim,ze v RL neni,tak pokud se takto distancoval,tak logicky se ani nezajimal o jmeno a pokud jsi mu nabizela moznosti,ktere nevyuzil,tak ti neprijdou jeho pozadavky v poradku...myslim,ze soud jmeno ani prijmeni ditete resit nebude,bude resit pouze zapsani otce do RL ditete...